Muhtar Keskin: 'İzmit MTAL şehir dışına taşınsın'

Cedit Mahalle Muhtarı Mehmet Nabi Keskin, mahalledeki başlıca sorunları gazetemize anlattı. Sosyal alan yetersizliği ile otopark sorununa dikkat çeken Muhtar Keskin, “İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi şehir dışına taşınmalı, boşalan yer de park ve eğlence alanı olarak değerlendirilmeli” dedi.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

YETERSİZ KALINIYOR

İzmit’in nüfusu en yoğun mahallelerinden olan Cedit’te birçok sorun mevcut. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla sıkıntıların aşılması planlanan Cedit’te, Muhtar Nabi Keskin şua için en büyük problemin park alanı ile otoparkta yaşandığını söyledi. Koronavirüs ile mücadelede mahallenin durumunu anlatan Muhtar Keskin, Suriyeli insanların kurallara uymakta sıkıntı yaşadığını belirtti. Mahalle sorunlarına da değinen Cedit Mahallesi Muhtarı Keskin, otopark, çocuk oyun alanları konusunda yetersiz olunduğuna dikkat çekti.

SADECE BİR OTOPARK VAR- Otopark konusunda çok sıkıntıda olduklarını hatırlatan Nabi Keskin, mahallede sadece bir otoparkları olduğunu ve onun da küçük ve şahıs malı olduğunu hatırlattı.

SURİYELİLER DİKKAT ETMİYOR

Muhtar Nabi Keskin mahalledeki sorun ve sıkıntılarla ilgili şunları anlattı: “Mahallemiz koronavirüsten baya etkilendi, hala da etkilenmeye devam ediyor. Her gün koronavirüs vaka sayılarını takip ediyoruz. Listeye göre son dönemde günde 28 ile 31 vaka sayısı oluyor. Bu durumun oluşmasındaki neden maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulmaması, bu kurallara uymayanlar mahallemizdeki Suriyeli insanlar. Suriyeliler bu hassas konuda hiç ama hiç önlem almıyor. İlk günlerde durum daha da zordu, mahalle ekonomik geliri düşük olan bir mahalle ve herkesin sahaya inerek işlerini yapması gerekiyor, iş yerlerine giden insanlar da kalabalıklar içerisinden yeniden mahalleye dönüyor ve tehlike oluşturuyordu.

YOĞUNLUK OLUŞABİLİYOR- Cedit Mahallesi sınırlarına kalan otobüs duraklarında özellikle işe gidiş ve işten çıkış saatleri ile birlikte okulların giriş ve çıkış saatlerinde yoğunluk oluşuyor.

AŞI KARŞITLARI DA VAR

Cedit Mahallesi’nde aşı ile ilgili bir sıkıntı yok, mahallemiz aşıya gayet duyarlı. Takip ettiğimiz kadarıyla mahalle sakinlerimiz aşılarını olmaya devam ediyor. Mahallede aşı karşıtı olan vatandaşlarımız da söz konusu ama bu grupta yer alanlar azınlıkta. Aşı karşıtları genel olarak kahvehane sohbetlerinde konuşuluyor, özellikle gelip bizimle konuşan vatandaşlarımız yok. Aşı karşıtları aşıyı gerçekçi bulmadıklarını, vücutların bu virüse karşı bağışıklık kazandığını ve bu hastalıkla yaşamayı öğrendiklerini söylüyor.

BEKLENEN YAPILDI- Şeyh Akif Caddesi’nde yer alan merdivenlerin yenilenme işleminin başladığını hatırlatan Muhtar Keskin, bu iş için çaba harcadıklarını ve sonunda çalışmaların başladığını belirtti.

YATIRIMLAR YAPILIYOR

Cedit Mahallesi’nde 62 sokak var ve bu sokaklar İzmit Belediyesi’ne bağlı. Mahallece eski bir yapılaşma alanı olarak varlığımızı sürdürüyoruz ki bu durum kentsel dönüşüme rağmen böyle. Mahallemizde 15 yıldır yapılmayan yatırımları İzmit Belediyesi ile birlikte yapabiliyoruz. Örneğin Eski Hastane Sokağın 30 yıldan beri yenilenmeyen asfaltını yeniledik. Eski Taşocağı Sokak için de asfalt serimi kararı alındı, onun da yenilenmesi çabasındayız. Mahallemizde park alanımız yoktu, Cedit Mahallesi Dayanış Derneği olarak Nevzat Doğan döneminde Sarmaşık Park isimli bir park yaptırmıştık, şimdi de Eski Taşocağı Sokak’ta bir park inşa edilecek.

BOSTANLI SOKAK- Bostanlı Sokak zemininde yıpranmalar olduğunu dile getiren Nabi Keskin, zemin değişimi ile birlikte sokaktai parklanma probleminin çözülmesini talep ediyor.

OKUL ÇEVRELERİ GÜVENDE

İzmit Endüstri Meslek Lisesi de bizim mahallemizin sınırları içerisinde yer almakta, önceden bu civarda okul nedeniyle olaylar yaşanabiliyordu ama son dönemde okul yönetimi bu konularda hassas ve dikkatli hareket ediyor. Eskiden burada öğrencilerle sürekli kavgalar, olaylar yaşanıyordu, şuanda bu tür olaylar yaşanmıyor, velililer de dikkatli davranıyorlar. Okul çevresinde sükunet hakim diyebiliriz. İmam Hatip Lisemiz yıkıldı, yenisi için ihale yapıldı ve yenisi de aynı alanda biraz daha geri çekilerek yapılacak.

YENİLENECEK- İnönü Caddesi üzerinde yer alan, esnafları yaptığı arızalarla sıkıntıya düşüren trafo değişecek. Bölge esnafı için müjde niteliğindeki gelişmeyi Cedit Mahallesi Muhtarı Mehmet Nabi Keskin verdi.

YABANCI UYRUKLULAR HALKI RAHATSIZ EDİYOR

Mahallemizde yabancı uyruklu insanlar da sıkıntı var. Bu insanların ülkemize gelmesi devlet politikası olabilir ama öncelikle bizim insanımız diyoruz. Önce biz, bizim insanımız işsizken, bizim insanımız açken, bizim insanımızın dul olanı, fakiri, yetimi varken yurt dışından ülkeye gelmiş insanlara bir şeyler verilmesini hoş karşılamıyoruz. Bizim insanımız gelir testine sokuluyor, gelir testinde belli bir kriteri geçtiğinde yardım alamıyor ama yabancı uyruklu insanlar gelir testine sokulmuyor. O insanlara direkt yardım yapılıyor. Mahalle sakinlerimiz bu konulardan rahatsız, ramazan ayında buraya kumanya almaya gelen vatandaşlarımız varken o insanlara yardım yapılıyor.

ASFALTLANACAK- Cedit Mahallesi İncir Sokak’ın yıpranmış zemininin asfaltlanacak.

MESLEK LİSESİ TAŞINMALI

Kocaeli Devlet Hastanesi’ne komşu olarak hizmet veren meslek lisesi, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Döner Sermaye Muhasebe Birimi ile birlikte Kocaeli Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın bulunduğu binaların görüntüsü hoş değil. O binalar ne kadar faal bilmiyorum ama o görüntüler hoş değil. Meslek lisesinin şehir merkezi dışına taşınması gerekiyor. Boşalan alanın park olarak, eğlence alanı olarak, otopark olarak kullanılması lazım.

SOKAKLARIMIZ ÇOK DAR

Trafik İzmit Cedit Mahallesi’nde felç durumda, genel olarak sokaklarımız gel-git şeklinde. Sokaklarımız dar, asfalt durumlarımız iyi değil, bazı sokaklarımızın tek yöne çevrilmesi yönünde çalışmalarımız var. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bu durumu bildirmiş durumdayız. Özellikle Bostanlar Sokak için bir talebimiz var, bu sokağın tek yönlü trafiğe döndürülmesini talep ediyoruz. Burayı Fethiye Caddesi gibi bir cadde yapmak istiyoruz. Bostanlar Sokak’ta parklanma sorununu ortadan kaldırmak istiyoruz, parklanma problemi bizleri çok zorluyor.

OTOPARK SORUNU ÇÖZÜLSÜN

Mahallemizde otopark problemi müthiş derece var, bir tane otoparkımız var. Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yanında yer alan otopark hasta ve hasta yakınlarına ait olan bir otopark, belli saatler için kullanma hakkımız var. Mahallemizde otopark yetersizliği nedeniyle vatandaşlar araçlarını sokak aralarına çekiyor. Çekilen araçlar sokaklarda hoş olmayan görüntülere nede oluyor. Sağlı sollu parklanmalar trafiğin akışını güçleştiriyor. Park edilen araçların arkalarında alkoller alınıyor ve hoş olmayan işler yapılıyor. Saydığım nedenlerden dolayı otopark sorunumuzun çözülmesini istiyoruz bu da ancak belediyenin istimlak etmesiyle olabilir, çünkü alan yok.

TRAFO YENİLENECEK

İnönü Caddesi’nin Çınarlı Durağı’na kadar olan kısım Cedit Mahallesi’ne bağlı. O bölgede sık sık elektrik kesintisi yaşanıyor, geçen günlerde Vali Bey’in yapmış olduğu toplantıda kentsel dönüşüm ile birlikte bölgedeki trafo sorununu dile getirdim. Sorunu dile getirmemiz ile birlikte vilayet kurumlara yazıyı yazdı ve Cedit Mahallesi Bac mevkiinde yer alan trafonun yapılması ile ilgili durumu Sedaş’a iletti. 2021 yılı yatırım programı kapsamında Sedaş bölgede yer alan trafoyu yenilenecek. Buradan Sedaş Genel Müdür Yardımcısı Çınar Bey’e teşekkür ederim, kendisi çok etkili bir isim, kesinti durumlarında hemen işe el atan ve çözmek için çaba gösteren bir isim.

ŞADIRVAN VE TAKSİ DURAĞI

Çınarlı Camii’nin şadırvan kısmında çalışmalar devam ediyor. O bölgede tarihi bulgular olduğu için bir ara çalışmaları durdu ama bugünlerde çalışmalar hızlanmış durumda. Bizim kurumlarla yaptığımız görüşmeler söz konusu ama cami derneğinin çabaları da çok fazla, Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin çabası da söz konusu. O bölgede Çınarlı Taksi Durağının sıkıntıları var, o durağın daha etkili bir yere kaldırılmasını talep ediyoruz. Çınarlı Cami alanına komşu bir şekilde hizmet veren durağımız orada hoş durmuyor. Durak esnafımıza daha güzle, daha toplu bir yer verilerek ve mağdur edilememeleri kaydıyla buradan başka bir yere konumlandırılabilirler.

PARK ALANI İSTİYORUZ

Bizim mahallemizin boş alanı yok, çocuklarımızın oyun oynayabileceği, basketbol oynayabileceği bir sahamız yok. Koskoca Cedit Mahallesi’nde çocukların oynayabileceği basket potası yok, yapabilecek alanımız da yok. Mahallemizin üst kısımlarında zaten oynayabilecek alan sıkıntısı var, aşağı bölümde de trafikten dolayı sokaklarda oynanamıyor. Çocuk oyun alanları ve parklar istiyoruz hatta 1 tane değil 4 tane, 5 tane istiyoruz. Bugüne kadar Cedit Mahallesi’nde çocuk oyun alanı olmaması da çok ilginç. Ben yoldan geçerken ‘Muhtar amca bize top sahası, halı saha yapsana’ diye seslenen çocuklar oluyor. “

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YÜZDE 90 ANLAŞMA VAR

Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşümde anlaşmalar tamamlandı diyebiliriz. Hak sahipleriyle anlaşılma oranı yüzde 90’ları bulmuş durumda ama kafaları karışık olan vatandaşlarımız da var. Ev yerlerini ve durumlarını bu kentsel dönüşümde kullanmak istemeyen vatandaşlarımız mevcut, geri ödemeleri 6 aylık enflasyona bağlı olarak yüksek rakam görülmesi insanları sıkıyor. 300’e yakın Suriyeli ile birlikte yaşıyoruz. Mahallemizin durumu çok kötü, o vatandaşları buradan çıkarmak için kentsel dönüşün gerekli. Vatandaşlarımızın ekonomik durumu düşük ve birçoğu emekli ama bir yandan bu dönüşüm bir ihtiyaç.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ANLAŞMALAR TAMAM- Cedit’te yapılacak olan kentsel dönüşümdeki son durumu anlatan Muhtar Keskin, anlaşmaların büyük oranda tamamlandığını söyledi.

TAHİR BÜYÜKAKIN’A TEŞEKÜR EDİYORUM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına ve birimlerine başkanımız Tahir Büyükakın nezdinde çok teşekkür ediyoruz. Kentsel dönüşüm konusunda Başkanımız Tahir bey vücudunu taşın altına koydu, büyük riskleri alarak işe el attı. Meclis kararıyla 14.5 metreyi geçen bir sokak, cadde olarak kabul ediliyor ve bu sokaklar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kontrolüne geçiyor, bizim Bostanlar Sokak bu karara örnek. Gazanfer Bilge Bulvarı, Leyla Atakan Caddesi, Musa Kazım Caddesi, Turan Güneş Caddesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kontrolündeki caddelerimiz. Bu caddelerimizdeki sorunları ilettiğimizde hemen müdahale ediliyor.

YÜRÜYÜŞ YOLU PROJESİ KISA ZAMANDA BİTECEKTİR

Yürüyüş Yolu’nun Atatürk Bulvarı tarafı bizim mahallemiz sınırlarında kalıyor. Yürüyüş Yolu projesi çok büyük bir proje ki iki belediyemizin bu konu üzerine çekişmeleri dahi olmuştur ve bu çekişmeler projenin ertelenmesine neden olsa da mevcut çalışmalar hızlı devam diyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi burayı kısa zaman içerisinde bitirecek. Vatandaşın çalışmalarla ilgili şikayetleri oluyor, özellikle toz, toprak oluşumu ve ulaşımda yaşanan sıkıntılar başlıca şikayet nedenleri.

03 Eki 2021 - 21:48 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.615.307 gösterim gerçekleşti.SERVİS HOSTESİ ARANIYOR

Bekirdere-Santral-İzmit bölgesinde öğrenci SERVİS HOSTESİ aranıyor. Tel: 0532 470 39 52

KİRALIK FİORİNO ARANIYOR

Kurumsal şirkette çalıştırılmak üzere şoförsüz KİRALIK FİORİNO TARZI ARAÇLAR aranıyor. Tel: 0536 281 14 54

ELEMANLAR ALINACAKTIR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Ter...

BAY ELEMAN ARANIYOR

3K AMBALAJ ELEMAN arıyor Ahşap Sandık Ve Palet Üretiminde Çalışacak Askerliğini Yapmış, Emekli Olmayan BAY ELEMAN aranıyor. Çalışma Saatleri: Haftai...

RAŞİTOĞLU TİCARET ELEMANLAR ARIYOR

Köseköy Habaş Endüstri tesislerinde taşeron firmamızda çalışacak Paslanmaz tank ARGON KAYNAKÇISI VE YARDIMCI ELEMANLAR, TAŞLAMACILAR alınacaktır RAŞİ...

ŞOFÖRLER ARANIYOR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

KURYE VE YARDIMCI ARANIYOR

İzmit sanayii çevresini bilen, En az B sınıfı ehliyetli Motorsiklet kullanabilen KURYE VE YARDIMCI aranıyor Tel: 0534 647 58 00

YATILI BAYAN ARANMAKTADIR

Kız çocuğumuza bakacak YATILI BAYAN arıyoruz. Tel: 0532 213 43 63

VİZYONER MAKİNA ELEMANLAR ARIYOR

Vizyoner Makina İmalat San. Ve Tic. Ltd. Şti firmamızda görevlendirilmek üzere, İzmit ve çevresinde ikamet eden çalışma arkadaşları arıyoruz: 1-MANUE...

VASIFSIZ BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Kocaeli İş Güvenliği Ekipmanları Firmamızın Üretim Bölümünde Çalışacak VASIFSIZ BAYAN ELEMANLARalınacaktır.Tel: 0 262 332 37 60