‘Özgür Kahvaltılar’a konuk olan Rektör Hülagü: “Toplumun derdiyle dertlenmek lazım”

“Toplumun derdi ile dertlenmek lazım. Biz dağ başında büyümedik. Bu toplumun içinde büyüdük” diyen KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Biz para kazanma merkezi değiliz. Birinci işimiz bilim üretmek. Araştırma Üniversitesi olmak birçok avantajı da getirecek” ifadesini kullandı.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

ÖZGÜR KAHVALTILAR'IN KONUĞU HÜLAGÜ OLDU

Özgür Kahvaltılar’ın bu sezon ilk konuğu Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü oldu. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Recep Haldız, Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile sohbet eden Hülagü çarpıcı açıklamalar yaptı. Oturduğu lojmandan yurt ve kreş fiyatlarına dobra dobra açıklamalar yapan Hülagü, araştırma üniversitesi olmanın avantajlarını da anlattı. Ev sahiplerini uyaran açıklamasına da değinen Hülagü, “Toplumun derdiyle dertlenmek lazım” dedi. KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün açıklamaları şöyle:

EV KİRALARI BÜYÜK SORUN

“Pandemi nedeniyle 1,5 yıldır evleri boş olan ev sahiplerinin kiraları çok yükselttiğini gördük. Bunun için uyarıda bulundum. 1000 liralık ev için 2 bin lira istiyor. Çok eleştirenler de oldu ama bu toplumsal bir sorun. Sadece farkındalık oluşturmak istedim. Bu bir yara ve buna parmak basmak gerekiyor. Bu anlamda öncülük yaptım. Zaten meselenin önemi de kısa zamanda anlaşıldı.

SADETTİN HÜLAGÜ: Gazetemizde Özgür Kahvaltılar’ın konuğu olan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü “Biz para kazanma merkezi değiliz. Birinci işimiz bilim üretmek. Bu perspektife en iyi örnek, İyi hekim uygulama merkezimiz” diyor.

YURT FİYATLARINA ZAM YAPMADIK

Üniversite olarak Hereke’de yurdumuz var. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ‘Gelin yurdu alın’ dedim ama anlaşamadık. Ücretsiz istiyorlar. Biz de ‘Kiralayın, bu kira ile çocuklara burs verelim’ diyoruz. Kabul etmiyorlar. Yurt kiralarını iki yıldır artırmıyoruz. 600 liraydı. Bizim arkadaşlarımız ‘Bu yıl kiraları en az 800 lira yapılım kurtarmıyor’ dediler. Zarar getirir dediler. Ben zam yapmamayı tercih ettim ve 600 lira ile devam etme kararı aldık. 200 öğrenci kapasitemiz var. Şu anda 100 kişilik yerimiz boş. Sokakta eylem yapan gençlerin yer bulmaması halinde bizde misafir edebileceğimizi de Valiliğe bu durumu söyledik.

KREŞİMİZİ BÜYÜTECEĞİZ

Kreş meselesi de çok önemli, yakında daha büyük gündem olacağını düşünüyorum. 600 liraya kreş olmaz tabi. Ama 3 bin 500 lira alan bir asistanımız istenilen kreş ücretlerini nasıl ödesin?

Bunun için ceza yedik. Ama haklılığımızı da mahkemede anlattık. Bizim çalışanlarımızın çocukların verdiği kreş için devlet 1600 lira bedel çıkardı. Devletten kısmi zamanlı destek aldık. Yani düşünün bir çalışan 3 bin 500 lira maaş alıyor, bin 600 lira kreş parası veriyor. Bu mümkün değil. Bizde çalışan 650 lira ödüyor, üstünü tamamlıyoruz. Kreşimiz de 650 lira olduğu için bu yıl arkadaşlar zarar ediyor dedi. Bu yıl düşünülen ücreti 900 liradan 800 liraya indirdik. Ama ihtiyaç büyük… Bu kreşimizi de büyüteceğiz. Çünkü ihtiyaç var.

CUMHURBAŞKANIMIZ NE DERSE ONU YAPARIM: Kişisel bir beklenti içinde olmadığını söyleyen Hülagü, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beni arayıp sana şurada ihtiyacımız var, gel bu görevi yap derse yaparım. Ama onun dışında kimseye şirin görünmek için oraya buraya gitmem” dedi.

DAVAYI KAZANDIK PARAYI GERİ ALACAĞIZ

Sayıştay geçen yıl bize yurt için 1 milyon lira zimmet çıkardı. Sayıştay ‘Burayı kiraya ver 25 bin liraya, sen 5 bin lira devlete kira ver. 20 bin lira sana kalsın. İktisadi işletme üniversitenin yeri’ diyor. Her ay 20 bin lira devleti zarar soktun diyerek 4 yılda bana 1 milyon lira zimmet çıkardı. Dava açtık. O arada 1 milyonu da ödedik. Davayı da kazandık. Şimdi o 1 milyonu geri alacağız.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI

Tekrar vurgulama gerekirse kreş meselesi büyüyecek. Mutlaka el atmak lazım… Büyükşehir belediyeleri eliyle her yerde yeni kreşler açmalıyız. Biz kadının toplum hayatına girmesini istiyoruz. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmasına taraftarım. Ama kadın çocuğunu bırakacak yer bulamazsa ne yapacak. Annelerin işini kolaylaştıracağız. Her semtte kreş açmalıyız. Bunu Allah rızası için yapmalıyız, siyaset için değil.

KENDİMİZ İŞLETİYORUZ DAHA FAZLA KAZANIYORUZ

Biz çok iyi analiz yapıyoruz. Çok sağlam bir ekibimiz var. Nereden para kazanırız, nereden zarar ederiz hesaplıyoruz. Yeni poliklinik binası yapıldıktan sonra biz eski poliklinik yerini kantine çevirdik. Çok güzel bir kafeterya oldu. Burayı biz kendimiz işletiyoruz. Kiraya ver diyorlar. Hem istihdam oluşturuyorum hem de para kazanıyoruz. Çeşit de bol. Glütensiz yiyecekler dahi bulunduruyoruz. Glüten hassasiyeti olan öğrencilerimiz için tıp fakültesi yemekhanesinden yemek çıkarttırıyorum.

GAZETEYİ GEZDİ: İlk kez bir gazetenin yazı işlerini gezdiğini söyleyen Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Özgür Kocaeli çalışanları ile sohbet etti.

LOJMAN GÖSTERİP KİRASINI ÖDÜYORUM

Toplumun derdi ile dertlenmek lazım. Biz dağ başında büyümedik. Bu toplumun içinde büyüdük. Ben üniversitenin içinde oturmuyorum, kent merkezinde oturuyorum. İstesem üniversite için rektörlük konutu var, orada oturabilirdim. Kullanmıyorum. Hereke’deki rektörlük konutunu ise sadece hafta sonları kullanıyorum. Ama orayı da lojman gösterip her ay düzenli kirasını ödüyorum.

ÖĞRENCİ EVİ VE CERRAHİ ONKOLOJİ HASTANESİ

Onkoloji’nin yanında bir öğrenci evi yaptık. Biliyorsunuz orada AMATEM-ÇAMATEM yapılıyor, sağlık bilimleri enstitüsü, ana laboratuvar, sağlık bilimleri fakültesi var. O insanların ana binaya gelmesi çok zor. Orada çalışanların ve işi olanların kafeterya ihtiyacını karşılamak amacıyla öğrenci evini kullanacağız. O bölgede bir de cerrahi onkoloji hastanesi yapmayı planlıyoruz. 40-50 yataklı bir hastane olacak. O yüzden kafeteryaya ihtiyaç var. Onkoloji hastanesinin kafeteryası çok küçük kalıyor.

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ OLMAK BÜYÜK AVANTAJ

Araştırma üniversitesi olması için yatırım yaptık. Tıp ve mühendisliğe çok yatırım yaptık. Bazı yerler dikey, bazı yerler yatay büyüyor. Araştırma üniversitesi olmanın avantajı kadro ve bütçe iki kat veriliyor. Bir talebin olduğu zaman daha kolay yerine geliyor. Eskiden araştırma üniversitesi için 16 kontenjan verilmiş. Bu çok yetersiz... 70 üniversitede 16 kontenjan verilmiş bu yüzde 20’ye denk geliyor. Şimdi ise 200 üniversite var ve en az 40 tane araştırma üniversitesi olması lazım. Biz şu anda aday adayı durumundayız. Bizim en büyük handikabımız bünyemizde çok fazla MYO bulunmasıydı. Bu nedenle meslek yüksekokulu sayısını azaltıyoruz. Ama kapatmıyoruz, bir araya topluyoruz.

ÖĞRENCİ İŞLERİNİ BİR ARAYA TOPLADIK

İlçelerden bize baskı var fakülte kurulması için. Ama fakülteler gitmek istemiyor. Hukuk fakültesinde sıkıntımız amfi sıkıntısı. Körfez’de yapılacak olan yerde 600 kişilik amfiler yapılacak. Ben geldiğimde her bölümde öğrenci işleri vardı. ‘Bunlar ne’ dedim. Senatonun alt katını öğrenci daire başkanlığı yaptım. Bankolarla böldüm ve öğrenci işlerinin tamamını oraya aldık. 30-40 tane memur açığa çıktı. Onları da ihtiyaç duyulan alanlara gönderdim. Diplomalar açıktaydı. Hepsini kayıt altına aldık. Şimdi hepsi kapalı alanda. Bunlar hepsi alt yapı çalışmaları. Her şey artık kayıt altında.

Öğrenci sayımız azaldı

Rektör Hülagü, “Öğrenci sayımız azaldı. 70 bin öğrencimiz var. Daha önce 80 bindi. Okulu uzatanlar ve sürelerini dolduranların ilişiği kesilmeyen öğrenciler vardı. Paralı askerlik çıkınca iki yıllıklardan 5 bin, 4 yıllıklardan 4 bin kişinin ilişiğini kestik. Öğrenci sayımızın azalmasının nedeni de bu. Yüksek lisansta İngilizce aramıyoruz. Doktorada İngilizce 55 zorunlu. Doçentlik sınavına tekrar sözlü getirdik, İngilizcesi 65 olmak zorunda. Profesörü alırken İngilizce’den 55 puan ararken, doçentlikte 72 istiyoruz. Yakışık durum değildi. O yüzden eşitledik” dedi.

Sekapark içinde Millet Kütüphanesi yapıyoruz

Sadettin Hülagü, “Güzel Sanatlar Fakültemizi Yuvacık’ta Erkul Okulları’nın yerleşkesine taşıdıktan sonra Sekapark’ta bize tahsis edilen mekanik atölyesi boş kaldı. Tahsis süreci bu yıl bitmişti, uzattırdık. Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak Millet Kütüphanesi yapalım dedik. Projesini çalıştık. Ben çok beğendim. Gençliğin buluştuğu bir yer yapacağız. Bilim Merkezi’nin yanında da olması çok önemli” diyor.

Selçuklu mimarisiyle cami inşa edeceğiz

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü cami inşaatıyla ilgili olarak “Üniversitenin girişinde bizim 7 dönümlük arazimiz var, arazinin yan tarafını büyükşehir dolgu yaparak büyüttü. Orayı otopark olarak kullanıyoruz. Kent büyüdü, öğrenci sayımız artı. O yüzden otopark ihtiyacı hiç bitmiyor. Kampüsün dışında bir cami var ama onun yerinin pek uygun olmadığını düşünüyorum. Helikopter pistinin olduğu ve şu anda otopark olarak kullanılan alanda Selçuklu mimarisiyle bir cami inşa edeceğiz. Altında 800 araçlık 3 katlı otopark olacak. Üstünde ise sadece cami olacak. Caminin altında 600 kişilik bir konferans salonu yapacağız. Alan cami dışında bomboş olacak. Gölgelikler yapacağız. İnsanlar gelip orada otursun. Kafeler yapacağız, kültürel faaliyet alanları olacak. Cami denince sadece namaz kılınan yer olmamalı, biz oranın yaşayan bir kültür alanı olmasını istiyoruz. İnşaatını Büyükşehir Belediyesi yapacak, iç dizaynını ise Vefa İbrahim Aracı yapacağını söyledi. Projeler tamamlandı, yakında başlar” dedi.

PROJESİ HAZIR: İnşaatını Büyükşehir Belediyesi’nin, iç dizaynını Vefa İbrahim Aracı’nın yapacağı caminin projesi hazırlandı. İnşaatın yakında başlaması bekleniyor.

05 Eki 2021 - 18:43 - Gündem --- Okunma

Muhabir Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.830.897 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

Pelin - Hereke yurdunda personel eksiği var kız öğrenci yurdunda gece nöbetçi kimse kalmıyor çocuklarımız Allaha emanet!! İnternet de yok bu sorunlara biran önce çözüm bulunmasını bir veli olarak önemle rica ediyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 18:40
06

Hasan Sarar - yöneticiler böyle olursa sorunların çözümü daha kolay olur.................

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 16:37
04

Kocaeli41 - Bence araştırma hastanelerinde özel muayene ücreti saçma... Hem maaş alıp hem ayrıca özel muayene olarak para alınmamalı. O zaman dışarıda özel muayenesi olmalı... çifte standart bu...

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 06 Ekim 11:37
01

Cenk Cemil - Para kazanma merkezi değilseniz hastanenzde şimdiye kadar ücretsiz olan muayene ve tahlil işlemleri için neden 130 TL. millete giydirildi ? Öğretim Üyelerinizin maaşları kendilerini idare etmiyor da paralı muayene için hastalara neden seçenek sunuluyor ? Yani, hastane Prof.ları Üniversite hastanesini kendi özel kazançları için kullanmış olmuyorlar mı?

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 18:59
05

Cenk Cemil - @Cenk Cemil 01 nolu yoruma cevabı: 130 TL. Prof. Dr. ücreti demedim !.. Bu ücret normal araştırma görevlilerine muayene veya tahlil olma ücreti ! Prof. Dr. lardan hiç özel muayene randevusu almadığım için onalra kaç lira ödeniyor bilmiyorum. Benim eleştirim, bunların üniveriste hastanesini kullanarak aldıkları ücret içidi ! Yani, özel bir muayenede istedikleri ücreti alabilirler, ama hasta kamunun ve devletin ! Konuyu yanlış alnlamışssın ahbab !

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 16:28
03

Yanlış Düşünüyorsun - @Cenk Cemil 01 nolu yoruma cevabı: Profesör özel muayene ücreti 130 tl yasal bir uygulama. Sağlığı ile ilgili sorununu üst düzey bir hekime danışma olanağı vatandaş için iyi bir şey. Bu yol da kapanırsa dışarıda daha yüksek ücretler ödeme zorunda kalacağız. Tapu bile alırken 300 tl döner sermaye ödüyorsun.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 06 Ekim 10:12

KOMBİ - PETEK TEMİZLİĞİ

KOMBİ ve PETEKLERİNİZ SÖKÜLMEDEN MAKİNE ile KOMPLE TEMİZLENİR %30 doğalgaz tasarrufu %40 ısı artışı tüm tesat tamirat Tel: 0546 298 11 55

SEBA MAKİNE ELEMANLAR ARIYOR

      Firmamızda çalıştırmak üzere TORNA ELEMANI FREZE ELEMANI ve MAKİNA MONTAJ ELEMANI aranmaktadır. Şartlar yüz yüze görüşülecektir. Tel:  0...

AHŞAP PALET-KERESTE FABR. ÇALIŞACAK BAY ELEMAN ARANIYOR

Ahşap Palet ve Kereste Fabrikasında çalışacak ELEMANLAR alınacaktır Maaş+ SGK+ Yemek+ Yakacak Not: Kartepe bölgesi tercihimizdir Furkan ambalaj ve...

SERVİS HOSTESİ ARANIYOR

Bekirdere-Santral-İzmit bölgesinde öğrenci SERVİS HOSTESİ aranıyor. Tel: 0532 470 39 52

KİRALIK FİORİNO ARANIYOR

Kurumsal şirkette çalıştırılmak üzere şoförsüz KİRALIK FİORİNO TARZI ARAÇLAR aranıyor. Tel: 0536 281 14 54

ELEMANLAR ALINACAKTIR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Ter...

BAY ELEMAN ARANIYOR

3K AMBALAJ ELEMAN arıyor Ahşap Sandık Ve Palet Üretiminde Çalışacak Askerliğini Yapmış, Emekli Olmayan BAY ELEMAN aranıyor. Çalışma Saatleri: Haftai...

RAŞİTOĞLU TİCARET ELEMANLAR ARIYOR

Köseköy Habaş Endüstri tesislerinde taşeron firmamızda çalışacak Paslanmaz tank ARGON KAYNAKÇISI VE YARDIMCI ELEMANLAR, TAŞLAMACILAR alınacaktır RAŞİ...

ŞOFÖRLER ARANIYOR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

KURYE VE YARDIMCI ARANIYOR

İzmit sanayii çevresini bilen, En az B sınıfı ehliyetli Motorsiklet kullanabilen KURYE VE YARDIMCI aranıyor Tel: 0534 647 58 00