Şeker: 'Kentsel dönüşüme karşı çıkmak ölüme davetiye çıkartmaktır'

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, TBMM’de depremle ilgili konuştu. Kocaeli'de son 20 yılda 26 bin konutun yapıldığını, 6 bin konutun ise yapımının devam ettiğini belirten Şeker, “Kentsel dönüşüme karşı çıkmak ölüme neden olmaktır” dedi

KOMİSYON RAPORUNU AÇIKLADI

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Depreme Karşı Alınabilecek Önlemlerin ve Depremlerin Zararlarının En Aza İndirilmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu Raporu üzerine görüşlerini TBMM oturumunda sundu. Jeolojik olarak hareketli bir coğrafya üzerinde yaşadığımız ifade eden Şeker, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

33.821 DEPREM OLDU

“AFAD Ulusal Sismik Ağın Geliştirilmesi ve Deprem Araştırmaları Projesi kapsamında Türkiye genelinde toplam 1.111 istasyonla meydana gelen depremler 7/24 kaydedilerek analizleri yapılmaktadır. AFAD verilerine göre 2020 yılında toplam 33.821 deprem meydana gelmiştir. Benim de enkaz çıktığım 99 Kocaeli depremi, toplumsal olarak afetler karşısındaki yetersizliğimizi ve çaresizliğimizi ortaya koymuşken ülkemiz açısından bir dönüm noktası, deprem bilinci açısından da bir milat oluşturmuştur. Yaşanan deprem sonrası, binalardaki hasar ve can kayıplarının ana nedeni; plansızlık, denetimsizlik, proje ve uygulamadaki teknik hizmet eksiklikleri ve umursamazlık sonucu yapılan maalesef ruhsatlı veya kaçak yapılardır. Bu sonuçlardan çıkardığımız en önemli ders, yaptığımız her hatanın veya eksikliğin bedelini çok ağır ödediğimizdir. Yaşadığımız depremler bize, depremi önceden önlemenin mümkün olmadığını, önceden alacağımız tedbirlerle depremlerde can ve mal kaybını en aza indirmenin bizlerin elinde olduğunu, kriz yönetimi değil, risk yönetimi modeli uygulamak zorunda olduğumuzu gösterdi.

RİSKLİ KONUTLAR HALA BULUNUYOR 

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; TÜİK verilerine göre ülkemizde toplam 9 milyon 859 bin 771 bina bulunmaktadır. Bunun yüzde 80'i 2000 yılı öncesinde yapılmış olan binalardır. Türkiye'de 28,6 milyon konutun maalesef 6,7 milyonunun depreme karşı güvensiz ve riskli olduğu söylenmektedir. 2012-2020 arasında ülke genelinde 213.533 yapıya riskli yapı tespiti yapılmış ve bunun yüzde 87,23'ünün yıkımı da gerçekleştirilmiş. Deprem riski ve zararlarını azaltma çalışmaları kapsamında en önemli çalışma kentsel dönüşümdür. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 1 milyon 420 bin 340 konut ve iş yerinin dönüşüm çalışmaları başlatılmış, şu ana kadar yaklaşık 100 bin kentsel dönüşüm konutunun teslimi yapılmış, 57 binin inşaatı devam ediyor, 88 binin de projelendirme çalışmaları devam ediyor. Ayrıca 2002 yılından bugüne kadar TOKİ tarafından da 1 milyonun üzerinde konut üretimi gerçekleştirildi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

2021 yılı Şubat ayı itibarıyla kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında 4,6 milyar TL kira yardımı, 150 milyon TL faiz desteği, 1,2 milyar TL kamulaştırma giderleri, 747 milyon TL hizmet alımı, TOKİ, İller Bankası ve mahallî idarelere kentsel dönüşüm için 9,6 milyon TL de kaynak aktarılarak 8,1 milyar TL'si genel bütçeden olmak üzere toplam 16,3 milyar TL'lik bir bütçe kullanılmıştır. Kentsel dönüşüme harcanan her kuruş bir can kurtarır. Dolayısıyla, kentsel dönüşüm kentteki hastalıklı alanların teşhis ve tedavisidir yani kentin koruyucu hekimidir. Kentsel dönüşüme karşı çıkmak olası depremlerde ölecek insanların ölümüne neden olmaktır.

KOCAELİ’DEKİ ÇALIŞMALAR

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; seçim bölgem Kocaeli'de 99'da yaşanan Gölcük depremi sonrası Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin başarıyla uygulamaya koyduğu ve diğer belediyelere de örnek olacak birkaç projesinden sizlere bahsetmek isterim: Öncelikle Kocaeli'nin zemin sınıflaması ve sismik değerlendirme projelerini tamamladı, imar planı çalışmaları tamamlandı, başta fay hatları olmak üzere yapılaşmaya uygun olmayan bütün alanlar imara kapatıldı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Araştırma Raporu hazırlandı ve bununla birlikte kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor.

HEYELAN HARİTASI

Kocaeli İli Heyelan Haritası hazırlandı, Merkezî Sismik Ağa Bağlanma ve Yerel Sismik Aktivite İzlenmesi Projesi tamamlandı, dünya çapında ödül alan Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi kuruldu, şu ana kadar başta öğrenciler olmak üzere yüz binin üzerinde insan burada eğitim gördü, Kocaeli İli Afet Zararlarının Azaltılmasında Akıllı Kent Uygulama Projesi devam ediyor, Risk Arz Eden Tarihî Binalar İçin Yapısal Sismolojik İzleme Sistemi Projesi devam etmekte, her yıl Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı yapılıyor, Kocaeli Fay Etkinliği Araştırma Projesi devam ediyor, Zemin Veri Bilgi Banka Sistemi devam ediyor, "İlköğretim Okullarına Yönelik Kıpırdayan Dünya" adlı deprem konulu tiyatro gösterimi yıllardan beri devam ediyor, ilköğretim öğrencilerine yönelik deprem bilincinin oluşması için il millî eğitim müdürlükleriyle protokol yapılarak sınıflarda bilgilendirmeler yapılıyor, hafif zihinsel engelli öğrencilere deprem eğitimi veriliyor, Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim Projesi devam ediyor, Kocaeli'nde Afetlere Hazır Anneler Projesi yine devam ediyor ve bununla birlikte bölgede Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ aracılığıyla toplam 25.761 konut yapıldı, 5.911 konutun da yapımı devam ediyor.

SEFERBER OLDUK

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yukarıda da belirtiğim gibi deprem nedeniyle riskli binaların yenilenmesi için devletimiz ve yerel yönetimler her türlü imkânlarını seferber etmektedir. Vatandaşın depremlerden dolayı burnunun bile kanamaması için devletimiz, hükûmetimiz şefkat elini vatandaşa uzatmaktadır. İnancımızda bir insanın hayatını kurtarmak bütün insanlığın hayatını kurtarmakla eş değerdir yani insanın hayatı her şeyde her şeye bedeldir ve bu konuda herkese de önemli görevler düşmektedir. Oluşacak deprem riskine karşı afet öncesi yapılacak her bir iyileşme çalışmaları can kaybı ve zararları azaltmada ters orantı etkisini de gösterecektir. Ülkemizin kaderi olan depremlerde can kaybını en aza indirmek için mücadele etmek hepimizin görevidir. Bireysel olarak, toplumsal olarak, üniversiteler olarak, STK'ler ve basın yayın organları olarak, iktidar olarak, muhalefet olarak depremi 365 gün 6 saat gündemimizden çıkarmamalıyız. Ülkemiz için koronavirüsün oluşturduğu riskten çok daha fazlasını yaşanacak olan depremler oluşturmaktadır diyor.”

06 Eki 2021 - 14:28 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.551.473 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Yetimoğlu - Sayın Şeker Milletvekilimiz Olarak Bir Kerede Tapu Tahsis Belgesi Olanlar İçin Mecliste Önerge Verse. Varsa Yoksa Yık Yap. Tam 37 Senedir Vatandaş Parasını Ödediği Tapuyu Alamıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 21:08
04

Kutad Kubilig - Depremden ders çıkarılmasını çok isterdim. Ancak yapılan uygulamalar eski hamam eski tas.Yapı Denetim Sistemi hakkıyla çalışmıyor.Yapılan işler; dostlar alış verişte görsün misali.Denetçiler sahaya inmiyor. Yardımcı kontrol elemanları işi öğrenmeden başka bir işe geçiyor. Yerine yeni mezun biri geliyor. Yeni iş bulunca o da ayrılıyor. Bu kısır döngü böyle devam ediyor. Yapılan sadece evrak takibi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 18:38
03

Alperk - peki kentsel dönüşümde kent dönüşüyormu ?? yeni yapılan binalar yollar eskisinin modern versiyonu, aynı yere aynı binayı daha çok kat ile yapıyorsak kentsel dönüşüm değil. fiziksel dönüşüm oluyor. kentsel dönüşüm yapılan hiç bir yerde yeni bir kent göremiyoruz maalesef.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 17:41
02

İzmi̇tli̇ - NİYE HEP SEN KONUŞUYORSUN ŞEKEREFENDİ.NERDE İNŞAAT İŞLERİ VAR KOCAELİ DE HEP SEN KONUŞUYORSUN.NERDE VYOL YAPILACAK HOP SEN KONUŞUYORSUN.MESLEĞİN NE BİLMİYORUZ AMA BUNLARLA İLGİLİ GALİBA.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 17:02
01

Izmitli - Çok geç kaldınız kentsel dönüşümde riskli ilçeler semtlerle dolu şehir onbinlerce bina var orta hasarlı 50 yaşının üzerinde onbinlerce bina var bu kentte ama 22 yıl geçti anca 1 çivi çakmaya başlayacaksınız oda sadece ceditte

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 06 Ekim 15:33

ELEMANLAR ALINACAKTIR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Ter...

BAY ELEMAN ARANIYOR

3K AMBALAJ ELEMAN arıyor Ahşap Sandık Ve Palet Üretiminde Çalışacak Askerliğini Yapmış, Emekli Olmayan BAY ELEMAN aranıyor. Çalışma Saatleri: Haftai...

RAŞİTOĞLU TİCARET ELEMANLAR ARIYOR

Köseköy Habaş Endüstri tesislerinde taşeron firmamızda çalışacak Paslanmaz tank ARGON KAYNAKÇISI VE YARDIMCI ELEMANLAR, TAŞLAMACILAR alınacaktır RAŞİ...

ŞOFÖRLER ARANIYOR

Başiskele’de bulunan firmamız bünyesinde çalışacak SRC 5 belgesi ve E sınıfı ehliyeti olan (aynı zamanda sistem kasa da kullanabilecek) ŞOFÖRLER ar...

KURYE VE YARDIMCI ARANIYOR

İzmit sanayii çevresini bilen, En az B sınıfı ehliyetli Motorsiklet kullanabilen KURYE VE YARDIMCI aranıyor Tel: 0534 647 58 00

YATILI BAYAN ARANMAKTADIR

Kız çocuğumuza bakacak YATILI BAYAN arıyoruz. Tel: 0532 213 43 63

ELEMAN ARANIYOR

İzmit Sanayi Sitesi Oto aksesuar satış ve montaj işinde çalışmak üzere ELEMAN aranmaktadır.Tel: 0262 335 30 79

VİZYONER MAKİNA ELEMANLAR ARIYOR

Vizyoner Makina İmalat San. Ve Tic. Ltd. Şti firmamızda görevlendirilmek üzere, İzmit ve çevresinde ikamet eden çalışma arkadaşları arıyoruz: 1-MANUE...

VASIFSIZ BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Kocaeli İş Güvenliği Ekipmanları Firmamızın Üretim Bölümünde Çalışacak VASIFSIZ BAYAN ELEMANLARalınacaktır.Tel: 0 262 332 37 60

BAY ELEMAN ARIYORUZ

Akaryakıt istasyonumuzda çalıştırılmak üzere BAY ELEMAN aranmaktarır. Tel: 0262 349 57 68-349 60 68