Milletvekili Gergerlioğlu esnafı gezdi, meclisi göreve çağırdı

HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Dilovası’nda esnafı gezdi, halkla konuştu, sorunları dinledi. Halkın talep ve beklentilerini TBMM’de düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Gergerlioğlu şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde Kocaeli il ve ilçelerimizde dolaştık, binlerce vatandaşımızla konuştuk. Biraz da yerele geleyim. Geçtiğimiz günlerde Kocaeli il ve ilçelerimizde dolaştık, binlerce vatandaşımızla konuştuk ve ben vatandaşlarımızın söyledikleri, şikâyetleri ile ilgili burada gündem yapmak istiyorum. Vatandaşlara Meclis’te gündeme getirmemizi istediğiniz hususlar varsa bize iletin dedik ve onlar da ilettiler ve bizim de onları burada dile getirmek boynumuzun borcu. Oldukça fazla ama biz elimizden geldiği kadar Kocaeli halkının şikâyetlerini söyleyeceğiz. En başta halkımıza baktığımız zaman pahalılıktan, ekonomiden çok önemli bir şikâyet var. Halkımız, Meclis’i göreve davet ediyor, Meclis’in sıkı bir şekilde çalışıp sorunlara çözüm bulması gerektiğini söylüyor.

VATANDAŞ ÇÖZÜMÜ MECLİS’TE GÖRÜYOR

Konuştuklarımız, dinlediğimiz tüm vatandaşlarımız yaşadıkları sorunlarının çözümünü istiyor, çözül yerinin de meclis olduğunu farkında. Buradan meclisteki tüm milletvekillerimize çağrıda bulunuyorum; gelin bu memleketin tüm sorunları mecliste birlikte çözelim. Gerçekten elimizden geldiği kadarıyla yoğun bir gayret içerisinde olmalıyız. Öğrencilerimizin barınma problemi var, birçok öğrenciyle konuştuk, yurtlardan şikâyetçiler, yurtların olmamasından fiyatların pahalılığından şikâyetçiler. Kiralar korkunç fırladı ve maalesef ki bu konuda gereken adımların atılmadığını, yurtların çok dolu olduğunu da iyi biliyoruz. Bir yurt odasında 4 kişi kalan öğrencilerin yanına 1 yatak daha konulduğunu 5 kişi kalma durumlarının olduğunu söylüyorlar, böyle maalesef sıkış tepiş bir şekilde öğrenciler kalıyor. Mevzuata uygun olmayan, insan sağlığına aykırı bir ortamda kalmaya çalışıyorlar.

DİLOVASI’NDA ÇOK ŞİKÂYET VAR

Elektrik faturaları ile ilgili önemli sorunlar var. Dilovası’nda Diliskelesi bölgesinde birçok esnaftan fahiş fiyata ulaşan elektrik faturalarını dinledik. Bilhassa Diliskelesi’nde böyle bir problem vardı. Dilovası’nda yoğun bir yol yapım çalışma problemi var, yollar batak içerisinde yapılmamış, çukurlar kazınmış ortada bırakılmış, işçi başında yok. Niye kazdın o zaman? 3-4 aydır yol yapım çalışmalarında gecikmeler var. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi büyük bir gecikme ile yapıyor ne oluyor ne bitiyor bilemiyoruz. Maalesef bu yollar yapılmıyor, esnaflarımızın dükkânlarını ziyaret ettik, toz ve çamur içinde her taraf. Dilovası halkı bunu hak etmiyor. Dilovası halkının hakkını savunmaya devam edeceğiz. Bunları dile getirmeye devam edeceğiz arkadaşlar.

FABRİKALAR DİLOVASI’NDAN İŞÇİ ALMIYOR

Dilovası’nda yaşayan vatandaşlarımız, gençlerimizle konuştuk. Oradaki fabrikaların Dilovası halkını işçi olarak almadığına yönelik şikâyetlerde bulundular. Dışarıda işçi alma eğilimi olduğunu söylediler ve gerek Dilovası’nda gerek birçok ilçemizde gerek Kocaeli gerek diğer illerimizde çok vahim durumla karşılaşıyorum. Gençlerimiz, orta yaşlı, yaşlılarımız bu ülkeden umudunu kesmiş ve herkes bu ülkeden gitmek istiyor, gerçekten çok üzücü vahim bir tablo.

ESNAF DERTLİ

Esnaflar “Bugün sadece dükkânı döndürebiliyoruz, cebimize birikim kalmıyor. Meclis’te durumumuzu gündem etmenizi bekliyoruz.” diyor. Gençler: “Yarınımızı göremiyoruz. Mutsuz ve umutsuzuz. Biz bu ülkenin yarınlarıyız. Bize yarın için çığır açsınlar. Açmazlarsa yarın ki seçimde tercihlerimiz farklı olacak. İktidara sallarız. Bizim gibi gençler sallandıracak, ne yapacaksak biz yapacağız.” diyor.

ECZACILAR YÖNETMENLİKLERDEN RAHATSIZ

Eczacı arkadaşlarımızı ziyaret ettik; birçok eczacı yeni çıkacak yönetmelikten şikâyetçi. Biz de bu konuda duyarlıyız, buna karşı mücadele edeceğiz. Türk Eczacılar Birliği ve eczacılarımızı dinliyoruz. Birçok ilacın ödemeden çıkarıldığını, artık eczaneler yerine AVM’ler de zincir şekilde ilaçların satılacağını, marketlerde ilaçların satılabileceğini söylüyorlar. Bir doktor olarak ben de bu durumdan çok rahatsızdım. İlaçları en iyi eczacılar bilir, bakkalda, markette satılacak şey değil ilaçlar. Kapitalist mantıkla her tarafı AVM’ye çevirmiş durumda, şimdi de eczane AVM yapma peşindeler gördüğümüz kadarıyla.

ESNAF DOLAR ARTIŞINDAN ŞİKÂYETÇİ

Doların artışı ile ilgili esnafın çok şikâyetleri var. Bir esnafımız bize dedi ki: “Sabah 9’da geldim, şu an dolar üzerinden 3-5 lira zararımız oluyor.” Diye doların artışından büyük bir şikâyet var. “Malları eski fiyattan satsak yine alan yok, yarın daha iyi olacağız diye kendimizi kandırıyoruz, hiçbir ilerleme yok, bizim sesimizi duyan yok ama iktidarın umurunda değil.” diyor esnafımız. Çoğu esnaf: “Böyle devam ederse iş yerini kapatacak, dayanacak gücümüz kalmadı.” diyor. Esnaf feryat ediyor. Çok zor durumda, dükkânları kimisi kapatmış, kimisi kapatmak üzere.

KREDİ ALAMAYAN ÇOK ESNAF VAR

Pandemide defalarca başvurmasına rağmen kredi alamayan çok esnaflarımızla karşılaştık. Kredi alsa da onu ödemede çok zorlanan esnaflarımızla karşılaştık. Bizim yaşadığımız haksızlığı takip eden yüzlerce vatandaşımızla karşılaştık. Hiçbir muktedir yaptığını yanına kar kalacağını sanmasın, halkımız farkında. İnanın ki sadece kendi partilimiz değil her farklı partiden bana Meclis’te yapılan hukuksuz uygulamayı, vekilliğin düşürülmesi ve cezaevine atılma uygulamasını yakından takip edip eleştiren yüzlerce vatandaşımızın destek ve sevgi sözlerini dinledik. Bu da bizi çok mutlu etti. Bir başka vatandaşımız Pandemide esnafın çok zor durumda olduğunu söylüyor. “Pandemide hem çalışıp hem ödeme yapacaksınız.” diyor iktidar. “Sigorta ödüyorum 1 yıl sonra emekli bağlanacak, pandemi olduğu için sürekli dilekçe veriyorum bekle diyorlar. O sigortayı kestikten sonra dükkân üzerimde olduğu için bağ kur da para istedi.” vb. böyle devlet dairelerindeki sıkıntılarını anlatan insanlarla konuştuk.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İŞSİZ

“Mezun olan üniversite gencine iş veremiyorsunuz hiç konuşmayın. İnsanlar aç kaldıktan sonra asfalt olsa ne yapar.” Diyor ve pazardan akşamüstü meyve sebze toplayan insanları gördük, bunların anlatımlarını dinledik. İşsizliğin had safhada olduğunu gördük. Market fiyatlarının yüksekliğinden şikâyet eden yüzlerce vatandaşımızı dinledik. Bir vatandaşımız diyor ki: “Etiket indirimden daha fazla aşırı arttı fiyatlar. Yazın ortasında şeftaliyi 15 TL’ye yedik 12 TL dip fiyattı, rafların fiyatları sürekli değişiyor. Tarım kooperatifte fiyatlar 1 hafta arayla 6 TL fark ediyor. Her hafta zam zam zam... Ders kitapları çok pahalı kızıma aldığım kitaplar 1400 TL, oğluma aldığım 500 TL.” Okullar açılmış vatandaşımız çok mağdur kitap defter fiyatları el yakıyor. Bazı yerlerde defter kitap verdiği halde ne oluyorsa, bir şeyler mi dönüyor? Okul yönetimi, firmalar arasında. Ek kitaplar talep ediliyor ve vatandaşta bundan çok şikâyetçi. Devlet kitap verdi ama nedir bu ek kitaplar? Ne oluyor? Gerekiyor mu? “Gerekiyorsa alalım ama biz çok zor durumdayken bu talepleri bizi çok zorluyor.” diyorlar. Küçük esnafın battığı ve çok zor durumda olduğuna dair her ilçemizde çok sıkıntılar duyduk. Meclis’te bizim bunları çözmemizi istiyor insanlar.

ULAŞIMDAKİ OTOBÜSLERİN DURUMU

Otobüslerin durumu; pandemi otobüslerin çok yoğun olduğu, pandemi koşullarının gözetilmediğini söylüyor bir vatandaşımız. “Basamakta geliyorum, araç sayısı az öğrenciler olduğu için çok az geliyor.” diyor Dilovası’ndaki bir konu. “Diş hastanesinden randevu alamıyoruz, herkes 300 TL verip özelde yaptıramıyoruz. Dolgu yaptırmak istiyorum ama randevu yok diyorlar, sistem randevu vermiyor. 2 senedir hizmet yok. CİMER’e de yazdım, özele zorundalık bıraktırılıyor.” Diş hastaneleri ile ilgili çok şikâyetler dinledik ve maalesef ki sorunlar çözülmüyor.

EMEKLİLER ÇOK ŞİKÂYETÇİ

Birçok yaşlı emekli vatandaşımızla konuştuk, malulen emeklilik maaşı 1570 TL alan ve ne yapacağını bilemeyen çok vatandaşla konuştuk. Emekliler çok zor durumda. Çoğu esnaf böyle devam ederse iş yerini kapatacak, dayanacak nokta kalmadı diyor ve çok insan özellikle mevcut iktidarın gitmesini istiyoruz diyor. “1570 TL maaşım var.” diyor bir teyzemiz. “5000 küsur günüm var malulen emekliyim, nasıl geçineceğim? Ne yapmam lazım? Çocuğum var babasız büyüdü, babam kanser hastası. 3 kitaba 470 TL para verdim. Okulun aidatı 150 TL nereye yetiştireceğimi bilemiyorum.” Diyen, feryat eden insanlarla karşılaştık.

ANADOLU KULÜPLERİNE HAKSIZLIK YAPILIYOR

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Anadolu kulüplerine haksızlık yaptığını söyleyen vatandaşlarımızı dinledik. Yine beden eğitimi öğretmenleri ile görüştük; okullarda salonlar olduğunu ama yeterli spor malzemesi olmadığına yönelik çok önemli şikâyetlerde bulundu öğretmenlerimiz. Yeni Anayasa ile bu işlerin çözülmesi gerektiğine dair vurgular dinledik. Esnafın işinin durgun olduğunu gördük, girdiğimiz bir çiçekçi: “Karnını doyuramayan çiçek alır mı? Bu yüzden bizim işlerimiz durgun.” diyordu. “Önemli olan istikrar ve daha ziyade rahat yaşam diyor.” insanlar. “Daha özgür, daha zengin yaşayabilmeliyiz. Bu ülkede ciddi pahalılık mevcut. Onun önüne geçilmesi lazım.” diyor.” “Fiyatlar çok arttı yalnız yaşayan biriyim, markete gitmeye korkuyorum. 1 kg incir 25-30 TL güya hepsi Türkiye’de yetiştiriliyor. 1 kg incir 30 TL olur mu?” diyor. Elektrik faturaları çok fazla ve bir terzi: “Ben 2014’te 5 TL’ye paça yapıyordum şimdi 10 TL’ye yapıyorum ama enflasyon o kadar arttı bizim arttığımız ücretin hiçbir anlamı kalmadı, esnaf böyle zor durumda. Vatandaşa da ne diyeceğimizi bilemiyoruz. “İki arada bir derede kalmış durumdayız.”

KİRALAR ÇOK ARTTI

Sigorta ödemeleri ve stopajın çok yüksek olduğunu söyleyen vatandaşlarımızı dinledik. Kiraların çok arttığını, ev satın alma maliyetleri ve kiraların çok arttığı yönünde önemli şikâyetler var. Kocaeli’nde yine yağ fiyatlarının çok arttığı: “Eşim 100 TL veriyor, 3-5 bir şeyler al diyor, poşetin dibinde 2-3 parça bir şey var, görüyorlar, yaşıyorlar 80 TL olmuş 5 LT yağ, marketlerin fahiş fiyat zamlarını kontrol edeceğine bunun maliyetinin ne kadar yükseldiğini kontrol et.” diyor. “LPG’ye 71 kuruş zamla uyandık. %15 Elektriğe zam geldi, doğalgaza zam geldi.” diyor. Vatandaş feryat ediyor. Gebze Pelitli’de dinlediğimiz vatandaşlarsa Kürt vatandaşlara doğalgaz götürülmediğini, Kürt vatandaşların olduğu bölgelere doğalgaz götürülmediğini söylüyordu. Muhtar da bunu söyleyerek doğruladı. Bize gelen şikâyetlerle ilgili değinilerde bulunmak istiyorum. Ev ve araba pazarlayan firmalardan şikâyetler var. Mart 2019’da faizsiz araba almak için parasını veren ve halen araba alamayan ve firmaların insafına bırakılan insanların şikâyetlerini alıyoruz.

09 Eki 2021 - 14:52 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.164.579 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Murat - İllet partisinden kurtulmak için size oy vereceğim

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 12 Ekim 19:23
02

Şamil - HDP nn dağa kaçırıp PKK'ya kattığı Kürt anaları her yere koşan insna hakları aktivisti Ömer Gergerlioğlu ne zaman ziyaret edecek merak ile bekliyoruz. Anlaşılan ziyaretten HDP ya ekmek çıkmayacaksa insan hakları aktivisiti Ömer Gergerlioğlu orada yok. Çünkü pkk davasına hizmet etmeyenler, birlerinin gözünde insan dahi değildir. Yasin Börünün acılı ailesi de ziyaret bekliyor acaba insan hakları aktivisti Ömer Gergerlioolu bu aileyi ziyaret eder mi? yoksa bu işten HDP ye ekmek çıkmayacağı için semtine uğramaz mı? ne dersiniz?.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 09 Ekim 18:47
03

Murat - @Şamil 02 nolu yoruma cevabı: Akp nin ülkede ekmek parası bulamayıp yurt dışına kaçırdığı çocuklar ne olacak gençler imkan ve olanak bulsa hepsi ekonomik sıkıntı ve işsizlikten yurt dışına kaçıyor.bunu neden görmediniz.siyasi partilerin hepsi kendilerini düşünür akillim.akp tehlikesinden korunmak lazım oncelikle.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 10 Ekim 09:06
01

Lütfi - Vekil bey iyi anlatmış da dağdaki teröristle mi çizeceksin bu sorunları. Ülkemize ihanet eden bir oluşumun içine girdin. Kocaeli'nde doktor olarak biraz haysiyetin vardı. Bitirdin demek seni yetiştrip üzerimize saldılar. En büyük üzüntüm insanların inanmadıkları şeyleri başkalarını inandırmaya çalışmaları çok yazık. Herşeyi affedin ama ülkenize ihanet edenleri asla. Hz. Ali

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 09 Ekim 17:20

MAKİNE MONTAJ İŞÇİSİ ARANIYOR

İzmit Başiskele de bulunan fabrikamız da çalıştırmak üzere MAKİNE MONTAJ İŞÇİSİ arayışımız bulunmaktadır. Aranılan nitelikler aşağıda belirtilmiştir....

TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

TORNA-FREZE OPERATÖRLÜĞÜNDE yetişmiş veya yetiştirilmek üzere askerliğini yapmış 25-45 yaş aralığında TAKIM ARKADAŞLARI ARAMAKTAYIZ. Gölcük- İzmit-Kö...

ŞOFÖRLÜĞÜ OLAN BAY ELEMAN ARANIYOR

Gece Hal işinde çalışacak, hal işlerinden anlayan, gerçek anlamda işe ihtiyacı olan, Yeşilova, Y.Kaptan, İzmit merkezde oturan, 20-40 Yaş arası ŞOFÖR...

ÇAĞRI MERKEZİNE BAY-BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Yeşilova, Y.Kaptan, Üçyol, İzmit merkezde oturan, Çağrı merkezinde 14:00-23:00 saatleri arasında telefonlara bakabilecek BAY-BAYAN ELEMANLAR alınacakt...

DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR

EseR Masaj Salonu (Eski Anatolia Masaj Salonu) Yenilenen, güleryüzlü, profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz. DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR...

YAPISOY BETON ELEMANLAR ARIYOR

Yapısoy Beton Kartepe ve İzmit Şantiyesinde çalıştırılmak üzere MİKSER OPARATÖRÜ, POMPA OPARATÖRÜ VE SANTRAL OPARATÖRÜ aranmaktadır.  Tel: 0532 283 1...

KARACAOĞLU MARKET TAKIM ARKADAŞLARI ARIYOR

KARACAOĞLU MARKET, tecrübesiz ve B sınıfı ehliyet sahibi TAKIM ARKADAŞLARI arıyor. Tel: 0262 503 02 02 Cep: 0552 867 41 68 E-Mail: [email protected]

TIR ŞOFÖRÜ ARANMAKTADIR

E sınıfı ehliyetli Gölcük ve çevre ilçelerde ikamet eden TIR ŞOFÖRÜ aramaktayız Tel: 0533 373 27 36

FORKLİFT OPERATÖRLERİ ARANIYOR

Dilovası bölgesinde çalışacak FORKLİFT OPERATÖRLERİ alınacaktır İzmit ve Gebze'den servisimiz vardır Tel:0 532 746 27 88 - 0 549 786 58 05

IZGARA YARDIMCISI ARANIYOR

Steak House restaurantımızda çalıştırılmak üzere, IZGARA YARDIMCISI alınacaktır.  BAŞOL ET GIDA ÜRÜN.SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ Tel : 0 533 348 88 71