Muhtar Saner: Esnaf nasıl istiyorsa Fethiye Caddesi öyle yapılsın

Tepecik Mahallesi Muhtarı Güngör Saner, mahallesinin başlıca problemlerini gazetemize anlattı. Saner, Fethiye Caddesi’nde başlaması gündemde olan çalışmalarla ilgili olarak  “Esnaf nasıl istiyorsa öyle yapılmalı. Bölge esnafı çalışmayı istemiyorsa gerekirse yapılmamalı. Ya da ne zaman istiyorsa o zaman yapılmalı” dedi.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

Özgür KOCAELİ MAHALLENİZDE

Özgür Kocaeli Mahallenizde yazı dizimizin bu haftaki konuğu Tepecek mahalle Muhtarı Güngör Saner.

İşte Saner’in anlattıkları:

“Mahallemizin sakinleri genelde temkinli insanlar ve Koronavirüs sürecinde de ihmalkar davranmadılar. Bizim mahallemizin insanları aklı başında insanlar. Aşılama döneminde de mahallemizde bir sıkıntı olmadı. Birçok vatandaşımız aşısını oldu. Örneğin mahallenin muhtarı olarak ben de üçüncü doz aşımı oldum, Bizim mahallemizde bu tür konularda esneklik olmaz.

BÜYÜKŞEHİR’DEN KARŞILIK ALIYORUZ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne taleplerimizi ilettiğimizde kolay bir şekilde karşılık alıyoruz, geri dönüş yapılıyor. Önceki dönem Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu zamanında da sıkıntı olduğunda Muhtarlar Masasına sorunlarımızı bildirirdik hemen yerine getirilirdi, bu durum aynı şekilde devam ediyor hiçbir sıkıntımız, problemimiz söz konusu değil. Bizim sınırlarımız içinde bir tek İnönü Caddesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyemize bağlı ve orada da bir sorun yok.

ESNAFA KULAK VERİLMESİNİ ÖNERDİ: Muhtar Güngör Saner, mahalle sorunlarını anlatırken Fethiye Caddesi’nde ki yapılacak olan yenileme projesi ile ilgili “Esnaf çalışmayı istemiyorsa yapmasınlar” diyerek esnafa kulak verilmesini önerdi.

SORUNLARA HEMEN MÜDAHALE EDİLİYOR

İzmit Belediyesi’nden de taleplerimize karşılık veriliyor, sıkıntımız yok. Bilindiği üzere sokaklarımız İzmit Belediyesi’ne bağlı ve ne zaman bir sorunu iletsek hemen müdahale ediliyor. En son Limonluk Geçidi ile Yamaç Sokak arasında bir talebimiz oldu, o aranın asfaltlanmasını talep ettik ki çok eski bir zemini vardı. Talebimize karşılık verildi ve Yamaç Sokak’la birlikte yenileme işlemi yapılıyor ve yakın zamanda da tamamen bitirilecek.

EN KISA ZAMANDA BİTİRİLMESİ ÖNEMLİ

Yürüyüş Yolu yenileme projesi kapsamında çalışmalar yapılıyor. Fakat daha bizim mahallemiz sınırlarına düşen bölümüne henüz gelinmedi. Tepecik Mahallesi sınırlarına çalışmalar bir gelsin bakalım o zaman göreceğiz. Mahalle sınırlarında ki Yürüyüş Yolu, Yapı Kredi Bankası ile Fevziye Camii’nin arası kadar. Bu bölümde çalışma yapılınca vatandaşta rahat edecek. Tabi en kısa zamanda yapılıp bitirilmesi önemli.

ESKİ BİNALAR: Tepecik Mahallesi’nde yer alan Ayakkabıcılar Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı ve Kapanönü Caddesi’nin durumu ile ilgili konuşan Muhtar Güngör Saner,  binaların eski olduğunu hatırlattı.

YAPILACAK OTOPARK DA İHTİYACI KARŞILAYAMAZ

Tepecik Mahallesi’nde yer alan Vergi Dairesi buradan çıktı. Vergi Dairesinin bulunduğu binanın yıkılarak yerine otopark yapılacağı söyleniliyor ama ne olacak tom olarak bilemiyoruz. Mevcut o alana olursa otopark olur. ‘O alana başka ne olabilir?’ diye sorduğumuzda da tek cevap otopark oluyor.  Ama o yapılacak otopark bile bu bölgenin ihtiyacını karşılamaz. Günümüz kanunlarında yapılan yapılara ait otopark alanı olması gerekiyor ama buradaki yapıların öyle bir şansı da yok, ondan dolayı otopark lazım. Halkevi binası ile ilgili de şunu söyleyebilirim, inşallah yapılacak.  Umarım o yapıda çok güzel bir tadilat yapılır ve yeni bir yapıya kavuşmuş oluruz.

MAHALLEMİZDE TRAFİK SIKINTILI

İzmit’in trafik sorunu olmayan yeri var mı? Şimdi yol kenarında evleri olanlar arabasını da yol kenarına bırakıyor. Kardeşim o aracı al otoparka bıraksana! Ama orası bedava olduğu için oraya bırakıyor. Genelde aracı yola bırakanlar çarşımızın esnafları, yanlış parklanma da bu sorunun oluşmasındaki en büyük etkenlerden biri. Vatandaşlar aracı yola bırakınca aracın içerisine telefon numarasını da bırakmıyor, ulaşmak istiyorsun ama ulaşabileceğiniz bir yol yok. Uzatmayalım, Trafik mahallemizde sıkıntı.

HENÜZ BAŞLAMADI AMA: Yürüyüş Yolu’nun Tepecik Mahallesi sınırları içerisinde yer alan bölümde henüz çalışmalar başlamazken Muhtar Saner hızlı bir şekilde tamamlanmasının önemli olduğuna dikkat çekiyor.

MUHTARLIK İÇİN BOŞ YER YOK

Tepecik Mahallesi Muhtarlığına mahallemizde boş bir yer yok. Geçtiğimiz yıllarda Vali Konağının oraya bir yer talep ettik ama bizlere oranın sit alanı olduğu söylenildi. Şimdilik bizler Belsa İş Merkezi’nde ki yerimizdeyiz,  Doğan döneminde yer talep ettik ama incelemeler sonucunda ‘Yer yok, nereye yapalım?’ denildi. Yaklaşık 10 seneden beri burada hizmet vermekteyiz. Burada hizmete devam etmek durumundayız.

TİCARİ KAYBA NEDEN OLUR

Fethiye Caddesi’nin sağ tarafı Tepecik Mahallesi’nde sol tarafı Ömerağa Mahallesi’nde kalıyor, hamamın olduğu taraf Ömerağa, fırının olduğu taraf ise Tepecik sınırlarında. Fethiye Caddesi esnafı bu çalışmayı şimdi istemiyorsa yapmasınlar ama bu benim fikrimle olacak bir şey değil. Fethiye Caddesi’nde binalar genelde iş yeri ve yapılacak olan çalışma ticari kayba neden olacaktır. Proje çalışmaları başladığında 10 günde bitmez, Bu projede herkes oturup konuşmalı. İstiklal Caddesindeki esnaf ne yapacak? Dükkanlarını kapatıp, 1, 2 sene işlerine ara mı verecek? Ekim ayındayız, havalar nasıl gider bilinmez. İstiklal Caddesi’nde parkelerin sökülmesi ve asfaltlanması aylarca sürer ki İstiklal Caddesi uzun bir cadde.

BENCE YIKILMAMALI: Halkevi ile ilgili de konuşan Tepecik Mahallesi Muhtarı Güngör Saner, binanın yıkılmaması gerektiğini ve restore edilerek güzel bir görünüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

BİNALAR ELDEN GEÇİRİLMELİ

Mahallemiz sınırları içerisinde yer alan Kapanönü Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı ve Ayakkabıcılar Çarşısı’nda yer alan binalar elden geçirilmeli, yeniden inşa edilmeli çünkü o çarşılarda yer alan binaların hepsi eski binalar. Benim de o çarşılardan birinde senelerce işletmecilik yaptım. Depremde hiç bir şey olmadı, o binalar ben bildim bileli oradalar. Binalar betonarme değil hep ağaçlardan yapılmış binalar, o binalar yıkıldı ve yeni yapılacak diyelim ama oradaki esnaf ne yapacak?”

 

OTOPARK LAZIM: Tepecik Mahallesi’nden taşınan vergi dairesinin yerine otopark yapılacağını duyduğunu belirten Muhtar Güngör Saner, otoparkın büyük ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

 

Gelen yabancılardan haberimiz olmuyor

Güngör Saner, “Mahallemize gelen yabancı uyruklu vatandaşlardan haberimiz olmuyor. Yabancı uyruklu insan mahallemize taşınıyor ama bize gelip kendisinin buraya taşındığını bildirmiyor bile, biz onları ancak 2024 seçimlerinde fark edeceğiz. Bizim vatandaşlarımızda mahalleye taşındığında haber vermiyorlar, kaydını yaptırmazsa sıkıntı yaşıyorlar, seçim döneminde listeler açıklandığında ‘Benim adım listede yok.’ diyerek bize geliyorlar” şeklinde konuştu.

Bu işin güneyi kuzeyi olmaz

Tepecik Mahallesi Muhtarı Güngör Saner “Okul problemimiz yok ama İnönü Caddesi’nde oturan bir vatandaşın çocuğu ilkokula gidecek o çocuğu sistem Ulugazi İlkokulu’na yollamış, haliyle mesafe fazla. Burada en büyük sorun Milli Eğitim’in bu işleri yaparken biz muhtarları çağırmaması, ben İlçe Milli Eğitim Müdüründen randevu aldım ve yanına gittim, konuştum. Müdürümüzün bana verdiği cevap güney, kuzey yönlere göre bu işler yapılıyormuş. Bu işin güneyi, kuzeyi olur mu, İnönü Caddesi’nde oturan çocuk Ulugazi’ye mi gider yoksa Hızır Reis’e mi gider. Hızır Reis 300 metre diğeri 1 kilometre. Bazı konuları sormuyorlar, çağrın konuşalım” dedi.

Elektrik hatlarının takviyesi gerekiyor

Muhtar Saner, mahalledeki elektrik meselesine de dikkat çekerek “Tepecik Mahallesi’nde elektrik hatlarının takviye edilmesi gerekiyor. Eskiden bir binada iki klima çalışıyordu şimdi ise 20 tane klima çalışıyor, bu klimalar elektrikli çalışıyor ve elektik kabloları binaya yeterli gelmiyor. Bu durumun İzmit genelinde böyle, eskiden evlerde bir tane buzdolabı vardı, şimdi ise çamaşır, bulaşık makinaları var, hatlar kaldırmıyor. SEDAŞ burada bir çalışma yapmalı mı? Bu konuyu onlar bilir, Tepecik Mahallesi, Kemal Öz Sokak’ta boş bir alan vardı, oraya büyük bir trafo koydular, bölgedeki problemler çözüldü. SEDAŞ ne kadar elektrik çekildiğini biliyordur” dedi.

10 Eki 2021 - 21:21 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.438.653 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Ahmet - Sayın muhtar büyüğüm,sadece esnafın isteyip istememesiyle o işler olmaz,kamu alanını esnaf yönetemez yapılacak tadilatlar varsa yapılır kimsenin rızasına yapılacak işler bırakılamaz.Saygılar.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Ekim 10:45
01

Gerçek - Parayı esnafmi veriyor parayı vatandaş veriyor bodrular veriyor ondan vatandaş nadil isterse oyle yapılması lazim

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Ekim 07:13

FORKLİFT OPERATÖRÜ ARANIYOR

En az 5 yıl deneyimli FORKLİFT OPERATÖRÜ alınacaktır. Başvuruların şahsen yapılması rica olunur. Solaklar Sapağı, Emre Sok. No:17 Yeşilova Mah. İzm...

YUVAM AKARCA'DA KİRALIK DAİRE

Yuvam Akarca Konutları’nda KİRALIK DAİRE Full yapılı 2+1=80 m2 1.250 TL NOT: AİLE İÇİN Tel: 0538 314 21 92

BAY TEZGAHTAR ARANIYOR

40 yaşını aşmamış sabah saat 06:00 da iş başı yapacak BÖREKÇİ DÜKKANINA BAY TEZGAHTAR aranmaktadır Tel: 0 532 450 74 64

OFİS ELEMANI ve MANUEL TORNACI aranıyor

Teknik resim okuyabilen , çizen OFİS ELEMANI ve MANUEL TORNACI aranıyor İzmit San. Sit CEBECİ MAKİNA Tel: 0 533 225 57 48

KAMYON ŞOFÖRLERİ VE TIR ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

Hereke-İzmit arasında çalıştırılacak KAMYON ŞOFÖRLERİ VE TIR ŞOFÖRLERİ alınacaktır. Tel:0 532 688 88 29

ÖN TAKIM, YAĞ BAKIMI ve FREN BAKIMI yapabilecek ELEMAN aranıyor

Çağlayan Rotbalans ÖN TAKIM, YAĞ BAKIMI ve FREN BAKIMI yapabilecek ELEMAN aranıyor Tel:0536 201 07 41

VASIFSIZ BAY ELEMAN ARANIYOR

Başiskele Vezirçiftliği Sanayi Bölgesindeki ambalaj firmamızda çalıştırılmak üzere VASIFSIZ BAY ELEMAN aranıyor Maaş+SGK+Yemek+Yol ücreti Tel: 0533...

PERSONELLER ARANIYOR

İzmit İçin, tercihen EML Metal İşleri mezunu, gazaltı ile testere şeridi kaynağı, hava tabancası tamiri ve ahşap palet tamiri yapabilen, PERSONELLE...

SATIŞ TEMSİLCİSİ ARANIYOR

Kartepe şubemizde görevlendirilmek üzere; *Meslek Yüksekokulu Makine Mezunu *Tercihen talaşlı imalat bilgisine sahip *22-30 Yaşlarında *B sınıfı e...

MOTO KURYE ARANIYOR

Yavuz Sultan Mah.Aşçıoğlu Lokantasına KURYE aranmaktadır Tel: 0539 862 68 45