Hürriyet, İSU protokolüne imza atacağını açıkladı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in neredeyse 16 ay önce duyurduğu ama bir türlü başlamayan Fethiye Caddesi Projesi’ndeki tüm sorunlar ortadan kalktı. İSU’nun projedeki hak edişlere ortak imza atmasında direnen ve “Gerekirse sadece üst yapıyı yaparız” diyen Fatma Kaplan Hürriyet geri adım attı. Protokole İSU’nun istediği gibi imza atacaklarını açıklayan Hürriyet, “Projeyi bitirmek için var gücümüzle çalışacağız” dedi

DUYURUSU 16 AY ÖNCE YAPILMIŞTI AMA…

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet seçim dönemindeki en önemli vaatlerinden biri olan Fethiye Caddesi projesi için 2020 temmuz ayı içinde caddede bir basın toplantısı yaparak start vermişti. Önce yapılacak projeyle ilgili yarışma yapıldı ve seçilen 3 proje halkoyuna sunuldu ve sonunda 53 nolu proje tercih edildi.

TEK ELDEN İHALE ETMEMEK İÇİN BİR YIL BEKLEDİLER

Ancak sonrasında caddedeki alt yapı meselesinde sıkıntı çıktı. Tahir Büyükakın diğer ilçe belediyeleri ve Büyükşehir’in kurumları arasında olduğu gibi alt yapı ve üst yapının tek elden yapılmasının uygun olacağını söylerken, Hürriyet sadece üst yapının kendi sorumluluklarında olduğu ve ayrı ayrı çalışmanın yapılması gerektiğini açıklamıştı. Bu nedenle askıda kalan proje İzmit Belediyesinin alt yapıyı da üstlenmesi kararı ile yeniden gündeme gelmişti.

PROTOKOL GÖRÜŞMELERİ

Ve peşinden İSU alt yapı proje detaylarını İzmit Belediyesi ile paylaşmış, protokol için de hazır olduğunu açıklamıştı. İhalesi ağustos ayında yapılan projede İSU ve İzmit Belediyesi arasında yapılacak protokol için girişim çerçevesinde 8 Ekim Cuma günü İzmit Belediyesi’nin protokol taslağı İSU’nun eline ulaştı. 11 maddelik protokol taslağında kendi revizelerini ivedilikle yapan İSU yönetimi 11 Ekim Pazartesi günü de cevabi yazıyı gönderdi.

HÜRRİYET HAKEDİŞE ORTAK İMZA VE KONTROLÖR İSTEDİ

Aynı gün akşam saatlerinde ise İzmit Belediyesi yazılı bir açıklama yaparak İSU’ya ağır suçlamalar yöneltti. Fethiye Caddesi projesinin bir oyuna çevrildiğinin iddia edildiği açıklamada, “Taslak protokolde belirtildiği üzere söz konusu hak edişlerin Belediye ve İSU tarafından görevlendirilen teknik personel ile birlikte yapılması hukuken de uygun olandır” iddiası yer almıştı.

ALİ SAĞLIK- İSU Genel Müdürü, her aşamada yapıcı, yardımcı olduklarını söyledi

SAĞLIK: HAKEDİŞE İMZA ATMAMIZ YASAL DEĞİL

İzmit Belediyesi’nin açıklaması sonrası gazetemize konuşan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık ise konunun her aşamasında yapıcı ve yardımcı olduklarını söyledi. Sağlık, “Biz çalışmanın başlaması ve sorunsuz şekilde tamamlaması adına her türlü katkıyı vermeye hazırız. Ancak hak edişe imza konusu mümkün değil. Çünkü ihaleye çıkan kamu kurumu kendi şartnamesine uygun kabul işlemini yapabilir. Biz ihaleyi yapan kurum değiliz” dedi.

HÜRRİYET: VAR GÜCÜMÜZLE BİTİRMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Ve dün sürpriz bir gelişme yaşandı. İzmit Belediyesi, kontrolör yerine gözlemci verildiği için protokole imza atmama direncinden vazgeçti.  Projeyi bir an önce tamamlayacaklarını belirten Başkan Hürriyet, “Projesini halkımızla birlikte belirlediğimiz Fethiye Caddesi ve Yan Yolları Yeniden Düzenleme Yapım İşi’nde, geçtiğimiz günlerde ihalemizi yaptık. Altyapı işleri için İSU ile görüşmelerin ardından, protokolü imzalıyoruz. Bir an önce ilk kazmayı vurarak, vatandaşımız ve esnafımız mağdur olmasın diye var gücümüzle çalışmaları tamamlayacağız. Uzun yıllardır tek bir çivi çakılmayan, AVM’lerin karşısında günden güne zayıflamasına göz yumulan Fethiye Caddesi’ni, projenin tamamlanmasının ardından yeniden İzmit’in en gözde alışveriş merkezi yapacağız” dedi.

FATMA KAPLAN HÜRRİYET- Fethiye Caddesi Projesi için düğmeye basıyor.

YAPILAN PROTOKOLÜN ÖNEMLİ MADDELERİ

Tam adı İzmit Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü Arasında Fethiye Caddesi ve Yan Yolları Yeniden Düzenlenmesi İhalesi Kapsamında Yapılacak Olan Altyapı (Kanalizasyon, İçmesuyu ve Yağmursuyu) İle İlgili Yapımına Dair Protokolde, İSU Genel Müdürlüğü, İSU, İzmit Belediyesi ise  Belediye kısaltması ile anılıyor. 11 maddelik protokolün önemli maddeleri şöyle:

REVİZYONA İHTİYAÇ DUYULURSA İSU YAPACAK

MADDE 5:

İçmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu inşaatına ilişkin arazi çalışmaları ve onaylı projeler protokole eklenecektir. Taraflar onaylı projelere aynen uyacaklardır. Ancak, bölgede yer alan geçmiş dönemlerde inşa edilmiş mevcut yağmursuyu menfezi ve mevcut altyapılar ile ilgili bilgilerin İSU’nun arşivinde bulunmaması dolayısıyla ihtiyaç duyulabilecek revizyonlar İSU tarafından yapılacaktır. Bunun haricinde projelerde değişiklik ancak zorunlu hallerde yapılacak ve bu değişikliklerle ilgili hesaplar ve projeler (İSU) tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecektir.

İSU BORULARI VERECEK VE 30 GÜN İÇİNDE ÖDEME YAPACAK

MADDE 6:      

6.1- Altyapı imalatları ile ilgili hakedişler Belediye kontrol teşkilatı tarafından yapılacaktır. Aylık hakediş dosyasının bir nüshası incelenmek üzere İSU’ ya gönderilecektir.  

6.2- Hakediş’e ilişkin ödeme, İSU tarafından, inceleme tamamladıktan sonra 30 takvim günü içerisinde Belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğüne yatıracaktır.

6.3- Projede planlanan içmesuyu şebeke hatlarının düktil font boruları (her türlü fittings ve geçiş parçaları ve özel parçalar dahil) İSU tarafından temin edilecektir.

Proje kapsamında zorunlu olarak revizyon gerektiren ve ilave yapılması istenilen işler, İSU tarafından projelendirilecek ve Belediye yüklenici firmasına yaptırılacaktır. Bu işlere ilişkin ödeme, ortak protokol kapsamında İSU tarafından karşılanacaktır.

6.4-  Proje kapsamında zorunlu olarak revizyon gerektiren ve ilave yapılması istenilen işler, İSU tarafından projelendirilecek ve Belediye yüklenici firmasına yaptırılacaktır. Bu işlere ilişkin ödeme, ortak protokol kapsamında İSU tarafından karşılanacaktır.

İSU YAPIM SIRASINDA SAHADA GÖZLEMCİ BULUNDURACAK

MADDE 7:    

7.1- Çalışmalar esnasında altyapı hatlarının hizmete devam etmesi ile ilgili önlemler Yüklenici tarafından alınacaktır. Belediye adına işi yürüten yüklenici firma inşa sırasında oluşabilecek arızalara derhal müdahale edecektir. Aksi halde İSU’ ya ve/veya 3. kişilere verilecek zararlar Belediye ve yüklenici firma tarafından müşterek ve müteselsil olarak karşılanacaktır.

7.2- İnşaat çalışmaları esnasında kontrollük hizmetleri Belediye tarafından yerine getirilecektir. İSU işin yapımı esnasında gözlemci olarak sahada teknik personel bulunduracaktır.    

7.3- Diğer kurum ve kuruluşlara ait altyapı teçhizatının organize ve kontrolü, Belediye tarafından sağlanacaktır.

7.4- İnşaatı tamamlanan içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarının, iş sonu projeleri işin geçici kabulünden önce İSU’ ya sayısal ortamda (.shp, .ncz) formatında teslim edilecektir.

7.5- Protokol konusu işlerin yapımı sırasında oluşabilecek hukuki, cezai ve idari sorumluluk Belediye’ye aittir. İSU’nun işin yapımı hakkında hazırlamış olduğu proje ve diğer belgeler ile ilgili olmayan diğer tüm hukuki, cezai ve idari yükümlülüklerde herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. 

7.6- İş bu protokolde yer almayan ancak işin yapımı esnasında ortaya çıkan hususlar hakkında tarafların anlaşma sağlaması halinde ek protokoller yapılabilecektir.

21 Eki 2021 - 20:38 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.358.092 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Muzdari̇p - YÜRÜYÜŞ YOLU TAŞLARI REZALET YAĞIŞLI HAVADA KAYGANLAŞIYOR

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 22 Ekim 08:44
05

İzmitli - Gerçekten inanarak hepimiz oyumuzu verdik ama malesef’ki elde tutulur hiç bir hizmet yok belli başlı mahallelere daha fazla hizmet ediliyor, bunu eşit birşekilde yapın gündoğdu mahallesinde küçük bir çukur için 2 ay bekledik

Yanıtla . 5Beğen . 5Beğenme 22 Ekim 08:23
04

İzmitli - Gerçekten inanarak hepimiz oyumuzu verdik ama malesef’ki elde tutulur hiç bir hizmet yok belli başlı mahallelere daha fazla hizmet ediliyor, bunu eşit birşekilde yapın gündoğdu mahallesinde küçük bir çukur için 2 ay bekledik

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 22 Ekim 08:23
03

Esnaf - Esnaf olarak bu işe ne kadar dayanabiliriz bilmiyorum. Çarşının tüm müşterisi alışveriş merkezlerine kayacak.. kimse insaat alanında çoluk çocuğunu gezdirmez. Bu bize çok zarar vericektir.. bu işin bitmesi aylar sürebilir. Bakalım neler olacak...

Yanıtla . 6Beğen . 3Beğenme 21 Ekim 22:58
02

Ovalı - Başkan İzmit’in her tarafında yollar rezil perişan halde kaldırımlar berbat parklar ot pislik içinde bir tane doğru dürüst hizmeti bırak var olanın bakımı bile yapılamazken sen düşmüşün 500 metre bir caddeyi taş kaplayıp göz boyama derdine ama İzmit o caddeden ibaret değil bilesin 2 sene sonra verdiğin sözleri sana hatırlatır bu millet bi yerde merak etme

Yanıtla . 11Beğen . 4Beğenme 21 Ekim 21:46
01

Misafir - Valla isu aldığı görevi rezil ediyor. Bak yazıyorum buraya isu sizi halkın önüne atacak yazın bir yere burdan siz zararlı çıkacaksınız. Gidin derince ve körfez ilçeyi iki yıldır ne hale soktu isu görün rezil rüsva etti iki ilçeyi izmit te aynı olcak

Yanıtla . 7Beğen . 11Beğenme 21 Ekim 21:21

ELEMANLAR ALINACAKTIR

Aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren firmamızda ELEKTROSATATİK TOZ BOYA USTASI ve yükleme, boşaltma, paketleme işlerinde  çalışacak YARDIMCI ELEMA...

İMALAT USTALARI ARANMAKTADIR

İMALAT USTASI SYS MAKİNA olarak Makina ve çelik imalatı yapan firmamızda çalıştırmak üzere; Teknik Resim Okuyabilen. Makina ve çelik imalatında tecrüb...

TECRÜBELİ PERSONEL ARANIYOR

Yeni cuma Keyfi İkram' a BARİSTA bölümünde çalışacak TECRÜBELİ PERSONEL alınacaktır. Tel: 0262 323 77 88 0545 323 77 89

BAY-BAYAN POMPACI ARANIYOR

Derince'de Opet benzin istasyonu için BAY-BAYAN POMPACI personeller alınacaktır. Tel: 0262 239 54 31

TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Çenesuyu-Kuruçeşme-Orduevi bölgelerinden, 29+1 araçla vardiya servisi yapabilecek Tecrübeli SERVİS ŞOFÖRÜ aranmaktadır. KUŞ KARDEŞLER TURİZM Tel: 0...

BAYAN MUHASEBE ELEMANI ARAIYOR

Kafede çalışacak muhasebe bilgisi olan 35 yaş altı BAYAN ELEMAN alınacaktır Tel: 0532 265 38 01

MUHASEBE PERSONELİ ARANMAKTADIR

 MUHASEBE ELEMANI(ACİL) mikro programı kullanmayı bilen, muhasebe alanın da tecrübeli, BAY ÇALIŞMA ARKADAŞI aramaktayız. Detaylar Yüz Yüze Görüşül...

ESİN PİDE ELEMANLAR ARIYOR

Esin Pide BAY-BAYAN MUTFAK ELEMANI-KOMİ-PİDE LAHMACUN USTASI-A2 ehliyetli KURYE arıyor. Tel: 322 39 17

BARIŞ TERCÜME ELEMANLAR ARIYOR

Barış Tercüme Eğitim ve Danışmanlık Şirketimiz de görevlendirilmek üzere, -HALKLA İLİŞKİLER -ÖN MUHASEBE -TERCÜMAN (ARAPÇA, İNGİLİZCE VE DİĞER DİLL...

TAKIM ARKADAŞLARI ARANIYOR

TORNA-FREZE OPERATÖRÜ aranıyor. Başaraneller Makina’da Çalışmak Üzere, TORNA-FREZE OPERATÖRLÜĞÜNDE YETİŞMİŞ veya YETİŞTİRİLMEK ÜZERE askerliğini yapm...