Muhtar Çelik sıkıntıları gazetemize anlattı: 'Karabaş Mahallesi daha fazla yatırımı hak ediyor'

Karabaş Mahallesi’nin İzmit’in en merkezi yerleşim yeri olduğunu vurgulayan muhtar Arif Çelik, vergi dairelerinin taşınmasına tepkili. Kocaeli Adliyesi’nin de taşınacağını hatırlatan Çelik, Yürüyüş Yolu yenilemesinden başka bir proje göremediklerini söyledi.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

KONUĞUMUZ ARİF ÇELİK

Özgür Kocaeli Mahallenizde yazı dizimizin bugünkü konuğu İzmit’in en eski mahallelerinden biri olan Karabaş’ın Muhtarı Arif Çelik. Mahallesi’nin sorunlarını ileten Muhtar Çelik, koronavirüs sürecini ve aşılamadaki son durumu da anlattı ve belediyelerden taleplerini, yapılan geri dönüşleri dile getirdi. Fuar alanının taşınmasına yönelik konuşan Muhtar Çelik, şunları söyledi:

HEPSİNE HELAL OLSUN

“Koronavirüs salgını başladığı zaman mahallemizde hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda sokağa çıkma kısıtlamasına ve yasaklarına riayet edildi. Vatandaşlarımızın ekmek, su gibi temel ihtiyaçlarını muhtarlığımız aracılığıyla ben karşıladım, tüm sokaklara ev ev gezerek ekmek dağıtımını yaptım. O süreçte rahatsız olan vatandaşlarımızın ilaç ihtiyaçlarını, sağlık ocağının uzak olması nedeniyle fotoğraf çekip doktorlara ileterek karşıladım. Mahallede bir sıkıntı yaşamadım, vatandaşa hizmet için çalıştım. Kaymakam tarafından ekipler gönderildi ama mahalleyi bilmedikleri için yeterli olamadılar. Karantinada olanlar beni arıyordu. Ben de ihtiyaçlarını karşılıyordum. Birçok vatandaşımız ‘İyi olunca ödeyeceğim’ diyordu. Analarının ak sütü gibi hepsine helal olsun.

ARAÇLARA ZARAR VERİYOR: Hafız Selim Efendi Sokak’ta çalışma amaçlı yapılan kazı sonrası alan asfaltlanmamış durumda, sokağı kullanan araçlar zarar görüyor. Muhtar Çelik, asfaltlama talep ediyor.

AŞILAMA YÜZDE 90 ÜSTÜ

Mahallemizde aşılanma oranı yüzde 90’ın üzerinde. Muhtarlığa gelip bana danışanlar da oluyor. Mahalle sakinlerimiz, ‘Aşı olduktan sonra sıkıntı yaşanıyormuş’ ve ‘Kalp krizine neden oluyormuş’ gibi söylemler duyduklarını söylüyor. Ben de, ‘Bu Alman aşısını bulan iki Türk kardeşimiz. Asil bir milletin evladı dünyaya yardımcı olmaz mı? Duyduklarınızı aklınızdan çıkarın, güvenin. Ben oldum, hiçbir sıkıntı yaşamadım’ diyorum. Bu hastalık dünya genelinde etkili olmuş. Nereden çıktığına bakmak yerine çözümüne bakmak gerekiyor. Bu hastalığa karşı tedbirleri almak ve uygulamak lazım. Vatandaşa kurallara uymalarını, tedbirli olmalarını söylüyorum.

BÜYÜKŞEHİR GERİ DÖNÜYOR

İki belediyemiz var. Biri Kocaeli Büyükşehir diğeri de İzmit Belediyesi. Ayağınızın altında bir yara var, minik ya da ciddi bir yara. Çorap ya da ayakkabı giydiğinde ayak aksamıyorsa, altındaki yarayı kimse görmez ama yüzünde bir yara varsa sana herkes ‘Geçmiş olsun, neyin var?’ der. Karabaş merkezi bir mahalle. 700 bin, 800 bin hatta bazen 1 milyonu geçen nüfusu oluyor. Ben burayı yüz veya göz gibi önemli bir organ olarak görüyorum. Bu mahallenin sokakları temiz, düzenli olması gerekiyor ki bunun için mahalleyi adım adım geziyorum. İSU’dan Allah bin kere razı olsun. Genel Müdürümüz Ali Sağlık’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın huzurunda teşekkür ettim. İSU görevini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor, ben sorunu bildiriyorum ve daha oraya gitmeden ekipler orada oluyor. Büyükşehir’den taleplerimize geri dönüş oluyor, sıkıntı yok.

MEYDAN AYDINLATILMALI: Karabaş Mahallesi’nin önemli noktalarından biri olan İkizliçeşme Meydanı’nın karanlık olduğunu belirten Çelik, aydınlatmanın güçlendirilmesini istedi.

TEMİZLİK PROBLEMİ VAR

İzmit Belediyesi’nde Fatma Hanım 2.5 yıllık belediye başkanı ve anladığım kadarıyla bazı işler onu da aşıyor. Çünkü bazı işlerde meclis onayı gerekiyor. İzmit Belediyesi’nden bulunduğumuz taleplere geri dönüş almakta zorlanıyoruz. Taleplerin yerine getirilmesi biraz ekip işi ve bazı liyakatsiz insanlar yaptıkları işin sorumsuzluğunun farkında olsa başımın üstünde yeri var ama bulunduğu konuma siyasi olarak getirildiyse ne ararım ne de onaylarım. Temizlik işlerinde çok problem var. Neden? Ben bazen temizlik işlerini eleştiriyorum hatta adım ‘sivri dilli’ oldu. Bu çevrede temizlik yapan arkadaşlar amir yapılmış. Bu insanlarda metal yorgunluğu ile birlikte işten anlamama var. Amir kanunlarda bellidir ama bizde olanlarda yetenek yok. Akşama kadar kahvehanede oturup akşam imza atmaya gelen insanlar amir yapılmış. Bu durumu bana vatandaş söylüyor. Ben de duyunca çok üzüldüm.

İNÖNÜ YENİLENMELİ

İnönü Caddesi, Büyükşehir’in sorumluluğunda. Bu caddede eskiden trafik çift yönlüydü, şimdi ise tek yönlü. Trafik tek yöne düşürülürken ‘Ben yaptım, oldu’ denilerek yapıldı. Caddenin her iki cephesinde de esnaflarımız var. Bu adamlar kiralarını ödüyorlar, vergi ödüyorlar, işçi çalıştırıyorlar. Bu caddenin trafiği esnafların tümüne katkı sağlıyordu ama şimdi bu yok. Bu caddede trafik akışı değişmeli ve yeni bir görünüme kazandırılmalı. Yürüyüş Yolu kapandığı zaman İnönü, cadde olup olmadığını gösterecektir.

İNÖNÜ CADDESİ: Üzerindeki birçok esnafın da sorunlar nedeniyle sıkıntılı olduğu İnönü Caddesi ile ilgili konuşan Muhtar Çelik, aydınlatmanın yetersizliğine değindi.

100 ÜZERİNDEN 100 PUANDI

Yürüyüş Yolu projesi ilk sunulduğu haliyle 100 üzerinden 100 puandı ancak ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla olmaz. Bu iş, gerçekten yapabilecek olan insanlarla yapılmalı. Alemdar Caddesi yenilendi fakat çok geçmeden kaldırımlarda taşlar oynamaya başladı, Yürüyüş Yolu tamamlandığında aynısı yaşamamak için yüklenici firmadan garanti istenmeli. Dünya normalleşme sürecine girmişken, Yürüyüş Yolu projesi başladı. Çalışmalar başlarken esnaf hop oturup, hop kalktı. Çünkü en büyük ağırlık Karabaş’a düşüyordu. Karabaş’tan Merkez Bankasına kadar olan kısım daha çok esnafımıza hitap ediyordu. Esnaf şu anda çalışmalara çekinerek bakıyor ama işler tamamlandığında inşallah olumlu bakabilirler. Yapılan işçilik mahalle esnafının bu durumdan memnun olmayacağını gösteriyor.

NE YATIRIM YAPILDI?

Vergi daireleri Derince’ye taşındı. Adliyenin de Kartepe’ye taşınacağı söyleniyor. Kartepe’nin ilçe yaşı kaç, İzmit’in ilçe yaşı kaç? İzmit denildiğinde tanıyanların oranı yüzde 60’ı geçer ama Kartepe dediğin zaman ‘Orası neresi?’ derler. Kocaeli Fuar alanında Karabaş Mahallesi’ne ait 50 dönüm arazi alındı. Bu arazi Milli Emlak’ a aitti ama ücretsiz bir şekilde Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Bu arazi devredilirken Karabaş Mahallesi’ne ne verildi, ne yatırım yapıldı? O araziden bir kazanç elde edilecektir ama İzmit’in en eski mahallerinden birine ne yapılacak ya da yapıldı? Yürütüş Yolu’ndan başka bir şey göremedik.

YAMALI BOHÇA GİBİ

İstiklal Caddesi’nin görünümü çok kötü. Zemini yamalı bohça gibi. Konuyla ilgili talebimi İzmit Belediyesi’ne ilettim. Akça Cami Caddesi ve İstiklal Caddesi için taleplerimiz yerlerine ulaştırıldı, Fen işlerinden sorumlu başkan yardımcısına ve Fen İşleri Müdürü Murat Bey’e ‘Bu böyle olmaz, en azından bu iki yolu yeniden asfaltlayarak güzelleştirmenizi istiyoruz’ dedik. Talebimize henüz geri dönüş sağlanmadı, bekliyoruz. İstiklal Caddesi’nde zeminle birlikte aydınlatma da problem. Yetersiz kalıyor. Cadde sınırları içerisinde yer alan İkizli Çeşme Meydanı da sıkıntılı ki, bu meydan bu mahallenin sembolüdür. Meydanın aydınlatma sistemi ile ilgili talebimize de geri dönüş olmadı.

ASFALT DEĞİŞMELİ: Akça Cami Caddesi’nin asfalt sorunu dile getiren Karabaş Mahallesi Muhtarı Arif Çelik, sokaktaki durumu yamalı bohçaya benzetti ve yenilenmesini istedi.

AKŞAMLARI VİRANE GİBİ

Sağlık ocağımız Cedit Mahallesi’nde yer alıyor. Kentsel dönüşüm kapsamına alınmış bir mahallede sağlık ocağımız var ve yarın bir gün diğer binalar gibi o da yıkılacak. Ben bunun için yetkililere talebimi ilettim. Şehit Fahrettin Mutaf Parkı atıl durumda. Hava yüzbaşı şehidimize, böyle bir park yakışmıyor. O park akşamları virane gibi. Alkolünü alanlar o parka gidiyor ve hoş olmayan görüntüler ortaya çıkıyor. Park alanının altı sağlık ocağı olsun. Çukurbağ, Karabaş ve Ömerağa mahalleleri faydalansın istedik. Üstü taziye evi olsun istedik. Son olarak aynı alanda bir tane küçük muhtarlık talep ettik hatta temizliğini de ben üstlenirim dedim. Ama bu düşüncemiz itibar görmedi. 2.5 yıl önce dilekçeyi vermiş durumdayız.

OTOPARK ÇOK SIKINTILI

Mahallemizin otopark problemi var. Hatta muhtarlığa seçildiğim günden beri dua ediyorum ki yangın çıkmasın, hasta olmasın. Mahallemde özellikle iki sokak var. Bunlar Şehit Musa Sokak ve Asım Efendi Sokak. Bir gün bu sokaklardan birinde vatandaş hastalandı ama ambulans sokağa giremedi. Biz hastayı ambulansa taşımak zorunda kaldık. Bu sokaklardan Cengiz Topel Caddesi’ne hasta taşıdık ki, sokaklarda park edilmez tabelaları da var. Vatandaşlarımız park yapma konusunda duyarlı değil. O zaman bu konuya ALKOM ya da UKOME müdahale etmeli. Sokağı bakım amaçlı boşalttırıyoruz ama bir araç var, çok kötü yerde. Sahibini aradım ‘Ya siz arabanızı uzun zamandır hareket ettirmiyorsunuz’ dedim. Verilen cevap ‘Ben orada oturmuyorum. Orası müsaitti oraya bıraktım’ oldu. Ben muhtar olduğumu söyledim ve vatandaş ‘Toplu taşımayla gidiyorum, geliyorum’ dedi ve o aracı otoparktan alması gerektiğini söyledik. Bu tür olaylarla da karşılaşıyoruz.

MAHALLEYE YAKIŞMIYOR: Mahalledeki Şehit Fahrettin Mutaf Parkı’nda hoş olmayan görüntülerin ortaya çıktığını hatırlatan Muhtar Çelik, bu alana içerisinde sağlık ocağı, taziye evi ve muhtarlığın yer aldığı bir bina istediklerini açıkladı.

ATAKAN TAKSİ’YE GERÇEKTEN İMRENDİM

Ben Atakan Taksi’ye, Karabaş Mahallesi Muhtarı olarak imrendim. Kendi kendime dedim ki ’Ey Karabaş Mahallesi ve onun muhtarı, Atakan Taksi kadar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gözünde itibarın yok.’ Atakan Taksi’ye bir yer yaptılar, bizlere yer yapmadılar. Yürüyüş Yolu üzerinde Atakan Taksi’nin bir yeri vardı ama Körfez Taksi’nin de bir yeri vardı. Atakan Taksi için yeni bir yer yapıldıysa Körfez Taksi için de yapılabilir. Taksi durakları muhtarlardan şanslı çünkü onlara itibar ediliyor, muhtarlara itibar edilmiyor. Atakan Taksi’ye gerçekten imrendim, yerini yıkıp yeni yer yaptılar. Körfez Taksi esnafları da haklı. Yeni yer yapılmalı. bu insanlar hizmet üretiyor ve iyi bir yerde dinlenmek onların da hakkı.

YENİ CUMA PARKI TEMİZLENMELİ

Yeni Cuma Parkı, temizlik yönünden problemli bir park. Bir gün oraya gittim ve utandım. Belediye personelini çağırdım ve dedim ki ‘Burada miting mi yapıldı? 8 tane temizlik personeline söyledim ve 2.5 saate temizlediler. O gün sanki o park hiç temizlenmemiş ve bir organizasyon yapılmış gibiydi. Yeni Cuma, Fevziye gibi tarihi mabetler bu kent için bir semboldür. Cami Allah’ın evidir. İbadetler temiz olan yerlerde yapılır ki cuma namazlarında vatandaş kartonunu sererek orada ibadetini gerçekleştiriyor. Pandemi sürecinden de geçerken bu tür yerlerin daha temiz olması gerekir. Yetki bende olsa o tür yerlere her daim bir görevli gönderirim, ‘Görevin bu alanı temiz tutmak derim."

26 Eki 2021 - 19:09 - Gündem --- Okunma

Muhabir Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.438.653 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Denetim - ulugazinin yanında ki kahve diyarına bir çözüm bulun hem ara sokağı işgal ediyor hem yürüyüş yolunu,yayalar rahat yürüsün diye yol kapandı ve genişletildi kahve diyarı masalarını daha da taşırsın diye değil

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Ekim 10:07
04

Ozlem Gür - BIR FATIH MAHALLESI VAR 30 SENEDIR BIR CIVI CAKILMADI GERCI MUHTARI PANDEMI DÖNEMINDE BILE GÖRMEDIK YA UNUTULAN BIR MAHALLE AMA SECIM ZAMANI 6 MUHTAR ADAYLARINI GÖRMÜSTÜK BIR MAHALLEYE BIR CIVI CAKILMAZ MI..........

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Ekim 08:22
03

Hacı - Atakan caddesi Alt tarafı yani Hafız S.sk.girişi dönercilerin olduğu bölge ve park temizlik açısından çok problemli.Kaldırımlar ve cadde pis ve bakımsız..Talep edilen şeyler ekstra değil,asli vazifelerdir.Şehit F.Mutaf park bölgede yapıolmayan tek alandır.O alan asla doldurulmamalı;Fakat yenilenmelidir..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Ekim 07:46
02

İzmitliiii - Arif Çelik muhtar; sokakların alt yapılarını görmüyorsun. Giderler her yağmurda taşıyor. Örnek Ulugazi İ.Ö.O. nun Hürriyet caddesine çıkan yolun başındaki ızgaradan çıkan koku rahatsız edici. Yandaki kahveci üzerini halıfleksle kapıyor da müşteri kokudan rahatsız olmasın . Bütün kaldırımlar işgal edilmiş durumda yayalar geçiş yok. Rauf Orbay sokakta güya yapım ihalesi vardı. Bilginiz var mı ? Sokağın diğer ucunda büyük otel için mi yol yapılıyor. Bu sokaktaki dükkanlar aşırı yağmurda su içinde kalıyor haberin var mı ?Kaldırımlar tamamen kafelerin işgali altında bu konuda düşünceniz??? Ha bu arada salgın yasakları sırasında/ bizi hiç arayan soran olmadı. Muhtarlık mesaj kutlamaları ile olmuyor .numaralar nasıl ele geçirildi ise./

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 22:28
01

İlyas Hızlı - Her yere anlatmış ama Leyla Atakan Caddesiyle ilgili tık yok. İzmit'in en işlek caddesi akşam olunca zifiri karanlık oluyor. Sanki ücra bir kasabada yürüyor gibi binlerce insan... Büyükşehir ağaççları sökünce oksijensiz yaşamaya çalışıyoruz. Mahallenin tek yeşil alanı olan o küçücük parkla uğraşacağına biraz ana caddelenin haline bakmalı...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 19:52

FORKLİFT OPERATÖRÜ ARANIYOR

En az 5 yıl deneyimli FORKLİFT OPERATÖRÜ alınacaktır. Başvuruların şahsen yapılması rica olunur. Solaklar Sapağı, Emre Sok. No:17 Yeşilova Mah. İzm...

YUVAM AKARCA'DA KİRALIK DAİRE

Yuvam Akarca Konutları’nda KİRALIK DAİRE Full yapılı 2+1=80 m2 1.250 TL NOT: AİLE İÇİN Tel: 0538 314 21 92

BAY TEZGAHTAR ARANIYOR

40 yaşını aşmamış sabah saat 06:00 da iş başı yapacak BÖREKÇİ DÜKKANINA BAY TEZGAHTAR aranmaktadır Tel: 0 532 450 74 64

OFİS ELEMANI ve MANUEL TORNACI aranıyor

Teknik resim okuyabilen , çizen OFİS ELEMANI ve MANUEL TORNACI aranıyor İzmit San. Sit CEBECİ MAKİNA Tel: 0 533 225 57 48

KAMYON ŞOFÖRLERİ VE TIR ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

Hereke-İzmit arasında çalıştırılacak KAMYON ŞOFÖRLERİ VE TIR ŞOFÖRLERİ alınacaktır. Tel:0 532 688 88 29

ÖN TAKIM, YAĞ BAKIMI ve FREN BAKIMI yapabilecek ELEMAN aranıyor

Çağlayan Rotbalans ÖN TAKIM, YAĞ BAKIMI ve FREN BAKIMI yapabilecek ELEMAN aranıyor Tel:0536 201 07 41

VASIFSIZ BAY ELEMAN ARANIYOR

Başiskele Vezirçiftliği Sanayi Bölgesindeki ambalaj firmamızda çalıştırılmak üzere VASIFSIZ BAY ELEMAN aranıyor Maaş+SGK+Yemek+Yol ücreti Tel: 0533...

PERSONELLER ARANIYOR

İzmit İçin, tercihen EML Metal İşleri mezunu, gazaltı ile testere şeridi kaynağı, hava tabancası tamiri ve ahşap palet tamiri yapabilen, PERSONELLE...

SATIŞ TEMSİLCİSİ ARANIYOR

Kartepe şubemizde görevlendirilmek üzere; *Meslek Yüksekokulu Makine Mezunu *Tercihen talaşlı imalat bilgisine sahip *22-30 Yaşlarında *B sınıfı e...

MOTO KURYE ARANIYOR

Yavuz Sultan Mah.Aşçıoğlu Lokantasına KURYE aranmaktadır Tel: 0539 862 68 45