KOTKO Başkanı Öztürk: 'Biz de isteğimiz kadar ürün satın alamıyoruz'

Markette her gün artan fiyatlar, değişen etiketler, toptancıların stok yaptığı iddiaları gözlerin bu kesime çevrilmesine yol açtı. Kocaeli Toptancılar Sitesi(KOTKO) Başkanı Birol Öztürk, “Bizim ne stok yapacak öyle kocaman yerimiz, ne de o kadar büyük paramız var. Bizde mal gelir, gider” dedi, bu iddianın kendileri için doğru olmadığını söyledi.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

SİTENİN SORUNLARINI GAZETEMİZE ANLATTI

Kocaeli Toptancılar Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Birol Öztürk, sitenin sorunlarını ve son dönemde yaşananları gazetemize anlattı. Öztürk’ün açıklamaları şöyle:

“Raflardaki fiyatların artması neden değildir, sonuçtur. Yukarıda girdi maliyetlerinin artması ki tarımsal ürünlerde, ilacın ve gübrenin fiyatlarındaki artışlar ürün fiyatına yansıyor. Aşağıdan yukarıya doğru bakarsak mal sevkiyatında, perakendede ve toptancılarda şuan için ürün sıkıntısı ile birlikte bir problem yok. Tedarik zincirinde bir sıkıntımız söz konusu değil ama ürün alırken toptancılar da bazı ürünleri istedikleri kadar alamıyorlar çünkü eski fiyat geçerli olmuyor. 100 liradan alınan ürün bir daha ki alışa 120 liradan alınacak ama 120 liradan da müşteriye satılamıyor çünkü rakipler var ve onlar 100 liraya sattığı zaman müşteri kaybedebiliyor. Fiyatlar en ucuz üreticidedir. Örneğin bir ürün üreticide 100 lira, 107- 108 lira toptancıda, 125 lira da perakendecidedir.

TOPTANCILARIN CİROLARI HER GEÇEN GÜN DÜŞÜYOR

Bizim sektör daralan bir sektör, özellikle zincir marketler bizlerin müşteri grubu olmadığı için yerel esnafa hizmet ediyoruz. Perakende de yarıdan fazlası ulusal zincir marketlerde, yerel zincir marketler onlardan daha az. Ulusal zincir marketler bizleri baypas edip doğrudan fabrikalardan ürün aldıkları için toptancılar mevcut yerel marketlerle çalışabiliyor. Bu durum bizlerin cirolarını düşürüyor, maliyetlerimizi artırıyor, bu duruma bağlı olarak sektörden çıkanlar oluyor ve yerine de kolay kolay kimse girmiyor. Kocaeli Toptancılar Sitesi’nde kapanan esnafımız var ama bu çok az. Son dönemde kapananlar oldu, onları da pandemi tetikledi ama bizim en büyük sorunumuz ulusal zincir marketlerin buralardan ürün almaması.

ÜRÜN FİYATLARI 4 ZİNCİR MARKETE BIRAKILMAMALI

Toptancılar olarak zincir marketlerin buralardan ürün almamasından hoşnut değiliz ama ülkenin de gerçeği bu. Ulusal zincir marketlerde bir tehlike var. Bu marketlere bütün halkın ürün ihtiyacının bırakılması çok büyük bir risktir. Bugün için böyle bir şey yok ama yarın dört zincir marketin genel müdürü bir araya gelip fiyatlarla istedikleri gibi oynayabilirler. Bu son derece tehlikeli bir durum ve burada yapılması gereken kooperatif market açmak yerine sektördeki oyuncu sayılarını arttırmaktır. Dört tane firmaya bütün ülkenin perakende ihtiyacını karşılamak görevi teslim edilmemeli. 4 firmayı frenleyenler ise yerel marketlerdir. Oyuncu sayısı artarsa geleceğe dair bir sıkıntımız olmaz. Ulusal zincirler çok fazla alım yaptığı için yereller zorlanıyor ve bu durum bize de yansıyor.

ÜRÜNLERİN FİYAT ARTIŞI BİRBİRİYLE YARIŞ EDİYOR

Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerin bizlere de yansıması var. Fiyatlara bakıldığı zaman ‘En çok şunun fiyatı arttı’ diyerek bir ürünü öne çıkarmak çok zor, çünkü hepsi birbiriyle yarış ediyorlar ve fiyatı düşen ürün de yok. Gelen zamların hepsi henüz ürünlere yansımış değil, dövizin güncel kuru ile yapılan işlemlerin fiyatlara yansıması henüz olmadı, bu gelecekte yansıyacak. Biz henüz daha olayın ortasındayız, gelecekte fark daha da açılacak ki bu fiyatlarla 3 ya da 4 ay daha gidilir. Ürünlere zamların yansıması aslında eldeki ürünlerin tamamıyla satılmasına bağlı. Yerine gelecek olan ürünler yeni fiyatla gelecekler. İthalata bağlı olanlar, tarım ürünleri ki son dönemde süt fiyatlarını 4 lira 70 kuruş yaptılar ki bunun peynire yansıması olacak.

Stok yapacak alan yok o kadar para da yok

KOTKO Başkanı Birol Öztürk, “Kocaeli Toptancılar Sitesi’nde ürünler açısından hiçbir sıkıntı yok ancak fiyat artışlarıyla ilgili her kes mevcut müşterilerini malsız bırakmamak için ürünleri eski fiyattan vermek durumunda kalıyor. Kimin elinde önceden alınmış fiyatlı ürün varsa ki hem toptan da hem de perakende de bu böyledir yani eski fiyat bitene kadar satış o fiyattan devam eder. Ürün bitip yenisi alındığında yeni fiyata geçilir ve bu fiyat uygulanır. Son zamanlarda duyduğumuz ‘Stoklar yapılıyor.’ lafı çok daha üst tarafta ithalatçı da üretici de olur ama bizim burada gelen mallar üç beş günde bitebilir, 1 ayda da bitebilir ama yıllarca stok yapılabilecek bir alan yok, böyle bir stoğa para da ayrılmaz ve o süreçte müşteriye de yok denilmez” diyor..

Yeni bir yer için üyelerle görüşeceğiz

Kocaeli Toptancılar Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Birol Öztürk, gelen son zamlarla birlikte sitenin ihtiyaçlarını yönelik açıklamalarda bulundu. Başkan Öztürk, Kocaeli Toptancılar Sitesi’nin yıllar içerisinde yetersiz hale geldiğini, yeni yer için üyeleriyle bir görüşme yapmaları gerektiğini söyledi.

TOPTANCILAR SİTESİ ARTIK İHTİYAÇLARI KARŞILAMIYOR

Birol Öztürk’ün bu konuda anlattıkları şöyle:

“Toptancılar sitesi ilimizin 35 – 40 yıl önceki ihtiyaçlarına göre yapılmış, nüfus çok arttı, ticaret çok değişti. Burası ilk kurulduğu zaman şehrin çok dışındaydı. Artık mevcut yerimiz şehrin içinde kaldı, 35 – 40 yıllık süre içerisinde değişmeyen bir yer kalmadı. Valilik değişti, belediye değişti, emniyet müdürlüğü değişti, adiye değişti ki yeniden değişmesi gündemde yani birçok bina değişti ama toptancılar sitesi aynı kaldı. Burası ihtiyaçları karşılıyor, bunun nedeni bazı arkadaşlarımız buranın dışında yerlerini yaptılar. Burada bir dükkan 200 metrekare ki bazıları 3 dükkan kullanıyor ve bu da 600 metrekare demek; o bile bazen yetmiyor. Burada işletmeler küçük kaldı. Bugün burada sıkışık bir yapıdayız, bize yetmiyor ki dört tarafımız yol.

ÜYELERİMİZLE GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNACAĞIZ

Buranın arsa değeri çok yüksek, bu kadar lüks bir arsayı böyle bir işte kullanmak çok verimli bir karar değil.  Burada dükkanların her birinin özel tapusu var, herkesin kendine ait. Belki biraz erken ama üyelerimizle konuşarak burayı değerlendirmek isteyebiliriz. Bizim otoparkı, sosyal donatıları, bankası, mescidi olan bir alana ihtiyacımız var. Şimdiye kadar her şey değişmiş de neden biz değişmemişiz? Bizim pazar payımız daralmış durumda bundan dolayı mevcutla devam ettik ama artık yetmiyor. Üyelerimizle bir araya gelerek hem bu alanın değerlendirilmesi hem de daha modern ve büyük bir sitenin yapılması için görüş alışverişinde buluşacağız. Yeni bir yer yapılırsa merkezden çok uzak olmamalı çünkü maliyetler yüksek ve vatandaşın gelip gitmesi zor olur, müşteri gelmez.

ÇOK UZAĞA GİTMEK DOĞRU KARAR OLMAZ

Kandıra Cezaevi’nden öbürü tarafa bir şey yapılamaz. Üyelerimizle görüştükten sonrası Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Valimiz ile görüşmeler yaparız ve ne olup biteceğine bakarız. Yeni yapılacak yeni yerin kent mimarisine uygun olması da lazım. Bu bugünden yarına olmaz ama 10 -15 yıl da sürmez ki o kadar dayanamayız çünkü hizmet için genişletilebilecek dükkan da yok. Üyelerimizden sitenin görünümünden çok işlevselliği ile ilgili söylemler duyuyoruz. Şehir belki de 10 kat büyüdü fakat burası aynı kaldı. Deprem açısından riskli değil çünkü iki katlı yapılardan oluşan dükkanlardan oluşuyor ve 1999 yılında yaşanan deprem de bizler buradaydık ve pek bir şey hissetmedik.

TALEBİMİZ YOK AMA...

İnterteks Fuar Alanı’nın merkeze yakınlığı süper, bunu daha önce hiç düşünmemiştik ama dediğim gibi merkeze yakınlığı süper. Geçmiş dönemde biz hallerle birlikte yan yana çalışırdık, İzmit’te de Sakarya’da da hallerle toptancılar sitesi yan yanadır ve müşteriler hale gider meyve sebzesini alır ve toptancılar sitesinden de poşetini, bakliyatı ve peynirini alır giderdi. Haller belediye uhdesinde olan yerler ve belediye istediği yere taşır. İbrahim Karaosmanoğlu döneminde halin yanında bizlere de bir yer alınmasını, parasını vermek kaydıyla istedik ama olmadı. Bizim derdimiz bu sitede fiziki alanın az olması, daha geniş yer lazım ama çok ta uzak olmamalı. İnterteks Fuar Alanı ile ilgili bizim bir talebimiz yok ama çok uzak olmayan diyoruz orası çok uygun.”

11 Ara 2021 - 20:31 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.591.435 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

İzmitli 41 - Öncelikle bu toptancılar sitesi başkanı orda kuklalık yapıyor. Yardımcısı ise oda kuklalık yapıyor site içeri leş gibi araba park yeri yok tır giriyor içeri kilit evet içeride dükkanlar bomboş hiç kimse stokculuk yapmıyor dışarıyla aynı Fiat toptancıların bi hükmü bi anlamI kalmadı çünkü büyük balık küçük balığı yiyor ilk önce o büyük marketlerden alış veriş yapmayı kesin bakın toptancılar nasıl uygun oluyor Başkan istifa et istifa sen esnaf değilsin ne işin var orda yatırımcıdan yönetici olmaz işine bak işine o yardımcınıda yanında götür ..

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 12:09
05

Izmitli41 - SERBEST PİYASA EKONOMİSİ BİR ÜLKEDE VARSA STOKÇULUK DİYE BİRŞEY OLMAZ OLAMAZ SATAN YENİDEN BİR ALDIĞINDA AYNI FİATA ALIYORSA BURADA SUÇLU KİM ENFLASYON ARKADAŞ ENFLASYON EKONOMİNİN BİR KURALI VARDIR ONU DİZGİNLEYEMEZSEN BU FİAT ARTIŞLARI KİMSEYİ DİNLEMEZ İSTEDİĞİNİZ KADAR TEDBİR ALIN

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 12 Aralık 11:52
04

Konuşma Analizi - Konuşmayı iyice analiz edersek eski Türkiye eski esnaf kafasının ipuçlarını bulabiliyoruz. 1 . Rekabet kisitlansin istediğimiz fiyattan mal satalım. 2. Ulusal marketler bizim üzerimizden alım yapıp bize komisyon verseler ne güzel olur 3. İş yapmak istiyoruz ancak risk almak ve sermaye koymak istemiyoruz 4. Belediye kamu malı ve kamu parasından bize destek çıksın yeni dükkan inşaatı için . 5. Devlet ve belediye bize destek olsun..6. bizde bir problem yok sıkıntı üreticiler , ekonomi, zincir marketler ve bizden başka herkeste. Şimdi bunları okuyunca kulağa komik geliyor ama aşağı yukarı söylenen bu .

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 12 Aralık 08:22
03

Ovalı - Hepiniz açsınız aç paraları yokmuş muş yok olun gidin bu ülkeden inşallah be bi kerede şükredin be bir kere

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 12 Aralık 07:22
02

Ali - Dün akşam mahalle marketine girdim fıstıklı çilolata 11tl yazmış aldık tabi. Bugün bi şu dediğiniz dört marketten birine girdim atnı çikolata 8tl. İlk önce ahlaklı olmaları gerekiyor bu dört firmaya rakip olmak isteyenlerin. Fırsatçılık yapmayan şu an tek bir satıcı yok hangi alan olursa olsun.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 12 Aralık 02:18
01

Gerçek - Toptan diyorsunuz disardakinle ayni paraya satiyorsunuz kocaeli kadar pahalı bir yer yok

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 11 Aralık 21:17

ÖZDEMİR ÇELİK KONST.PERSONELLER ARIYOR

Özdemir Çelik Konst.İmalat- Montaj San.ve Tic.Ltd.Şti. Firmamızda çalıştırmak üzere; 1- LAZER KESİM OPERATÖRÜ (Nukon Marka) 2-LAZER PLAZMA KESİM İ...

BAY TEKNİSYEN ARANIYOR

KOMBİ-KAZAN servisinde çalıştırılmak üzere deneyimli BAY TEKNİSYEN alınacaktır Tel: 0533 663 29 82

MOBİLYA BOYACISI ARANIYOR

Mobilya atölyesinde çalışacak MOBİLYA BOYACISI aranıyor. Hüseyin Eren Mobilya San. Tic. Ltd. Şti.İzmit San Sit. 16. Cad. 14. Blok No: 7 Tel: 0532 67...

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

Ayköşe Unlu Mamüler'de çalışacak YAŞ ve KURU PASTA USTALARI, HAMURKÂR, TEZGÂHTAR, KOMİ, GARSONLAR alınacaktır. Tel: 0532 252 30 55

TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

Yeşilova-Yuvam-Yahya Kaptan bölgelerinden, 16+1 minibüsle Gebze tarafına 3 vardiya servis çekebilecek emekli TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRLERİ aranmaktadır....

YARDIMCI ELEMANLAR ARANMAKTADIR

Gölcük sanayide sitesinde açılacak börekçi dükkanımızda çalışmak üzere BAY ve BAYAN YARDIMCI ELEMAN aranmaktadır Tel: 0 532 450 74 64

BUKRE ARAÇ KİRALAMA

BUKRE STYLE & VIP CAR RENTAL 15 yıllık deneyimimizle sizlerin de ARAÇLARINIZ NOTER GÜVENCESİYLE AYLIK veya YILLIK KİRALANMAKTADIR. Aynı zaman da...

KADROLU İŞÇİLER ARANIYOR

Kocaeli / Dilovası’ nda bulunan şirketimiz bünyesinde kadrolu olarak çalışacak PASLANMAZ veya KARBON ÇELİĞİ SİLİNDİRİK TANK, KONSTRÜKSİYON İMALAT VE M...

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR *Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek    *Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergahından geçmektedir. *40 yaş altı eleman...

ENKA OTOMOTİİV MOTORCU USTASI ARIYOR

Körfez'de bulunan Enka Otomotiv'de çalışmak üzere MOTORCU USTASI aranıyor. Tel: 0535 470 41 11