Bekirdere’de yeniliğe alan yok!

Bekirdere Muhtarı Cihat Önen, mahallede yapılacak olan kamu ya da ortak kullanım alanı için boş yer olmadığına dikkat çekti. Bekirdere’de yeniliğe alan olmadığına işaret eden Önen, “Mahallemizdeki bir yenilik için kamulaştırma şart” dedi

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

ÇOK ZOR BİR SÜREÇ OLDU

Bekirdere Mahalle Muhtarı Cihat Önen, yaşadığı bölgenin artı ve eksilerini gazetemize anlattı. Mahalledeki dar sokakların, okul eksikliğinin ve yeni hizmet binalarının yapımı için alan olmadığını dile getiren muhtar Önen, kamulaştırma ve kentsel dönüşüme vurgu yaptı. Koronavirüs sürecinde büyük sıkıntı yaşamadıklarını belirten Cihat Önen, “Muhtar olarak vatandaşa yardımcı olan ekiplerin başındaydık. Emniyet güçlerimiz, cami hocalarımız, okul müdür yardımcılarımızla süreci yürütmeye çalıştık. Mahallemizde koronavirüs nedeniyle can kaybı olmadı demek yalan olur ama çok şükür kazasız, belasız bir şekilde atlatmaya çalıştık. Hayatını kaybeden 10, 15 vatandaşımız oldu fakat süreçte vatandaşlarımız kurallara uydu, hatta bizler de fırıncılarımızla birlikte ekmekleri kapılarına kadar görürdük” dedi.

SAĞLIK OCAĞI YIKILABİLİR- Bekirdere Mahallesi Sağlık Ocağı kötü görüntüsüyle mahalle sakinlerine hizmet veriyor. Muhtar Önen mahallede yeni yapılar için alan olmadığını belirtirken sağlık ocağının yıkılarak yerine yeni bir yapı yapılabileceği ve bu yapı içerisinde sağlık ocağı ile birlikte yeni birimler olabileceği kanaatinde.

AŞIMIZI MUTLAKA OLALIM

Muhtar Önen şöyle devam etti: “Aşı olmayan vatandaşlarımız var, muhtarlık olarak aşı olamayan vatandaşlarımızı güzel bir dille, başta kendimizi ve ailemizi örnek göstererek, devlet büyüklerimizi örnek göstererek ikna ettik. Aşının herhangi bir yan etkisi olmadığını dile getirdik. Bizlerin aşı olmaya ikna ederek, aşı merkezlerine götürdüğü vatandaşlarımız oldu. Aşı olmaya ikna olanların yanında olmamaya direnen vatandaşlar da var, bu vatandaşların öne sürdüğü nedenler kısır yapıyor söylentisi başta olmak üzere akılda tahrip edici etkiler bırakıyor. Ben üçüncüyü oldum, ailem de aynı, mahalleli vatandaşlarımıza da sesleniyorum, aşılarımızı olalım. Bu hastalık zengin, fakir ayırmıyor. Bizler hastalığa karşı aşı olarak önlemlerimizi almak durumundayız, önlem almadığımız hiçbir işte başarılı olamayız.

İKİ TARAFTAN DA MEMNUNUM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bizim taleplerimizi ilettiğimiz bir belediyemizdir, aramızda görüş farklılığı olamaz. Bizler seçimle geldik, seçimle gideriz. Rozet faklı, makam farklı, görüş farklı ama bizim bir görüş farklılığımız yok. Benim Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile çalıştığım iki nokta var ki bunlar mahalle sınırlarında kalan caddeler ve İSU. Bu mahalledeki işlerin yüzde 20’sine karşılık geliyor. Her iki taraftan da memnunum, çünkü taleplerimize geri dönüş alabiliyoruz. İSU’dan bir talepte bulunuyorum, İSU Genel Müdürü ve abimiz Ali Sağlık ne istediysek gece 03.00’de de olsa yaptılar. Özellikle yağmur yağdığı gecelerde ben uyuyamam ve nerede bir sıkıntı olsa o gecelerde İSU’ya bildirdiğimiz zaman hemen müdahale edilir, teşekkür ediyoruz.

MERDİVENLER KAPLANDI- Bekirdere Muhtarı Önen, talepleri üzerine İzmit Belediyesi’nin Tavşantepe Caddesi’ndeki merdivenlere kaplama yaptığını söyledi.

HİÇBİR SIKINTI YAŞAMIYORUZ

Ben kendim de önceden bir belediyeciydim ve İzmit Belediyesi ile olan ilişkilerimiz de bir sıkıntı yaşamıyoruz. Aramızda bir görüş farklılığı yok çünkü az buz ben de biliyorum, belediyelerde amirlik, müdürlük yapmış bir insanım ve aramızda bir sıkıntı yok. Bir bakkaldan alışveriş yapar gibi istekler yerine gelmez ki bu Büyükşehir için de böyle. Bizim en büyük memnuniyetimiz bir iş yapıldığı zaman hemen bizlere geri dönüş yapılıyor. Bir iş yapıldığında ‘Muhtarım talebiniz alındı ve yapıldı’ deniliyor. Biz buralarda hizmet etmek için varız, mahallemizi iyi bilirim, tanırım. Mahalleme aşığım.

BOŞ ALANIMIZ MAALESEF YOK

Bizim mahallemizde sadece bir adet lise var. O da Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. En yakın Anadolu Lisesi Namık Kemal Lisesi, ortaokulumuz ise Mimar Sinan Ortaokul. Bu okullar komşu mahallelerimizde yer alan okullar ki her biri ile aramız gayet iyi, mahallemizde okul olmamasından dolayı şikayetçi değilim çünkü mahallede okul yapılacak yer yok. Bekirdere Mahallesi’nde boş bir arazimiz yok, bir tek Cephanelik Mesire Alanı var ama o da 28 Haziran Mahallesi ile ortak kullandığımız alan ve bizim mahallemiz sınırlarında yer alan bir bölge değil.

ZEMİN YENİLENDİ- Mahallenin en uzun caddelerinden olan Tavşantepe Caddesi’nin zemininde zamanla oluşan yıpranma sonrası iyileştirme işlemi yapıldı.

YAĞMURDA DİKKATLİ OLUYORUZ

Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ve İSU Genel Müdürlüğü yağmur suyu ile atık suyunu ayırdı. Yağmur suyu giderleri kapatıldı, burası bir rampa ve su Allah’ın takdiri, afete kimse hiçbir şey diyemez. Bundan üç, dört yıl önce yağmur kanallarımız taştı. Bugün yine bir yağışta hemen İSU Genel Müdürlüğüne bildiriyoruz ve 28 Haziran Mahallesi ile ortak kullandığımız yağmur suyu giderleri temizleniyor. Yağmur taşkınlarına, sel afetlerine önlem almak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Yine belirtmek istiyorum, ben yağmur yağdığında uyumam, dolaşırım çünkü işçilikten geliyorum ve nereden hangi ızgara çekebilir, biliyoruz. Son dönemde ızgaralarımızda problem var ama onları da bildirdik.

EKSİKLİKLER BİTMİYOR

Elektrik hatlarımızda bir sıkıntımız yok, bir sıkıntı olduğunda SEDAŞ Müdürümüz Çınar Bey’e iletiyoruz ve o da hemen müdahale edilmesi için girişimlerde bulunuyor, talepleri karşılıyor. Bizim mahallemizde yenilenmesi gereken birkaç elektrik direğimiz vardı, onları da dile getirdik ve hemen yapıldı, sıkıntımız yok. Kısa Sokak çalışma yapılmasını talep ettiğimiz sokaklardan biriydi ve tespitler yapıldı, direklerin demirlerinin çıktığı, betonlarının döküldüğü kanıtlandı, değişim yapıldı. Betonarme olan direklerimiz yenileniyor, eski bir mahalle olduğumuz için eksikler bitmez.

VATANDAŞ BOYADI- Bekirdere Mahallesi sakinleri mahallede bulunan merdivenleri kendi imkanlarıyla boyuyor ve mahalleyi güzelleştirmeye çalışıyor.

TRAMVAY HATTI ÇALIŞMASI

Ulaşımımızda ise bir sıkıntımız yok. Mahallemizi yakından ilgilendiren tramvay hattı çalışmaları yeniden başladı, biz esnafı da düşünerek çalışmaların yukarıdan başlamasını talep ettik, öyle de oldu. Tramvay hattı buraya geldiğinde bu bölgedeki trafik sorunu da çözülecektir. Çünkü Turan Güneş Caddesi gibi caddelerimizde trafikte sıkıntı yaşanıyor. Çalışmalar yukarıdan aşağıya doğru geldiği için tramvay hattı çalışması nedeniyle Turan Güneş Caddesi belli süre sıkıntı yaşayacak ama sabredilmesi gerekecek.

SOKAKLARIMIZ ÇOK DAR

Bekirdere Mahallesi’nde bazı sokaklarımız dar ve bakıldığında bu sorunun çözümüne ilişkin yapılabilecek bir şey yok gibi duruyor. Dar olan sokaklarımızda ya bir istimlak çalışması yapılmalı ya da başka bir şey yapılmalı. Dar sokaklarımızdan bazıları Bülent, Mehmet Çağlar Sokak ki bu sokaklar gerçekten aşırı dar. Sil baştan yapılması gereken sokaklardan söz ediyoruz çünkü yıkamazsın. Bu sokaklara Cedit Mahallesi gibi planlı ve programlı şekilde müdahale edilmesi gerekiyor, buralara el atılmalı.

EĞER KAMULAŞTIRMA YAPILIRSA…

Mahallemizin Sağlık Ocağımız mevcut. Bekirdere Sağlık Ocağı Zengin Sokak’ta yer alıyor. Mahalle sakinlerimizin yarısı konumlarına bağlı olarak 28 Haziran Mahallesi Sağlık Ocağı’na gidiyorlar, iki sağlık ocağı ile çalışan bir mahalleyiz ve durumdan da memnunuz. Gençlik Merkezi ya da başka bir yapı için muhtarı olduğum mahalle yer yok. İzmit Belediyesi’ne olsun ya da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait olsun hiçbir alan yok. Mahallenin en büyük problemi boş bir alanının olmaması, bazı yeşil alanlarımız var ama onlar da sit alanları, hiç bir şey yapılamıyor. Mahallede iki tane park var, biri Şehit İskender Parkı diğeri ise Engin Öztürk Parkı. Yeni bir şeylerin yapılabilmesi için kamulaştırma lazım çünkü alan yok. Kamulaştırma işlemi yapılırsa da tamamen yapılması lazım, tıpkı Cedit Mahallesi gibi çünkü burası da büyük bir mahalle. Burada bir kentsel dönüşüme başlandığı takdirde Tavşantepe Mahallesi’ne de girmek lazım, buradan Kireç Ocakları bölgesine kadar gidilmeli.

VATANDAŞTAN ÇOK ARABA VAR

Şehir Hastanesi’nin bitmesini bekliyoruz. Vatandaşımız ve halkımız için çok iyi olacak ki tramvay hattıyla birlikte buralar hareketlenecek. Ortada henüz bir şey olmamasına rağmen kiralar artmış durumda. Tramvayın geçecek olması çok önemli bir nokta çünkü bu bölgenin trafiği hafifleyecektir. Buradan çarşıya gitmek 5 dakika ve yakıta üst üste zamlar geldi, böyle bir ortamda toplu taşımanın öneminin artacağını düşünüyorum. Bizim buralarda vatandaştan çok araba var, trafiği de biz kendimiz sorun haline getiriyoruz. Tramvayın geçeceği bölgeye güzel bir düzenlemede yapılması gerekiyor.”

12 Ara 2021 - 20:47 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.633.942 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

08

Beki̇rdere Saki̇ni̇ - Bu işleri bırak Cihat bey , cedite kentsel dönüşüm yapan devlet bekirdereye mi yapamayacak , evimiz yansa itfaiye giremeyecek sen hala memnunum diyosun , haykır Cihat muhtar kentsel dönüşüm şart diye haykır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Aralık 13:11
05

Basit Çalışma - Coşar sokağın girişinde sabah akşam sağlı ve sollu araçlar park ediliyor. Yolun bir kısmına park edilmemesi için duba yerleştirin lütfen. Zaten sokak bayır yukarı. Yaşlıları evlerine bırakamıyoruz sokağın kapalı olmasından ötürü. Yaşlı insanlar bayır yukarı çıkamaya çalışıyor o araçlar yüzünden .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Aralık 08:01
04

Bekirdere'li - BELEDİYEDEN TALEP EDİLEN ÇÖP KONTEYNIRI KOYACAK ALAN BİLE YOK...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 13 Aralık 09:51
03

izmit'li - MUHTAR DOĞRU BİR KONUYA DEĞİNMİŞ, BÖLGE DE TAM BİR KAOS ORTAMI HAKİM.

NE BİR ÇOCUK PARKI NE DE OTOPARK VAR.

ÇÖP KONTEYNIRI KOYACAK KÜÇÜK BİR ALAN BİLE YOK.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 13 Aralık 09:50
02

Izmitlee - Muhtar hayal mi goruyor acaba kiralar artmis falan bekirderede evim var bu zamanda 400 liraya ancak kiraya verebildim daireyi oysa başka yerlerde başiskelede falan 2500 liradan aşağı kiralık ev yok zaten hep söylenti mevzusu bunlar bekirdere 30 yıldır kentsel dönüşüm olacak artık biz yaşlandık çocuklarımız görür mü bilmem ama birilerinin artık el atması şart bekirdereye kentsel dönüşüm bence ceditten daha acil olan yerler vardı kanlıbağ bekirdere gibi

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 23:25
01

Vatansever - bu da muhtar oldu ya , çok yazık. köyler dışında şehir merkezlerinde muhtarlar kesinlikle gereksizdir ve devlete masraf tır.

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 12 Aralık 22:03
07

Bekirdereli - @Vatansever 01 nolu yoruma cevabı: Bu da oldu ya nediyim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Aralık 02:44

ŞOFÖR ARANIYOR

Gölcük-Gebze depolar arası çalıştırılmak üzere ŞOFÖR aranıyor. Tel: 0532 318 42 65

HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR ARANIYOR

Ekmek ve unlu mamulleri üretimi faaliyetinde bulunan firmamızın Başiskele  şubesinde çalışmak üzere  deneyimli  HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR  ara...

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ Alınacaktır. Başiskele Tel: 0532 541 24 29

MAKİNE MÜHENDİSİ ARANIYOR

MAKİNE MÜHENDİSİ ALINACAKTIR Firmamız bünyesinde çalışmak üzere; Üniversitelerin 'Makine Mühendisliği' bölümlerinden mezun, 30 yaşını geçmemiş Ms...

KARAMÜRSEL’DE KİRALIK DÜKKÂNLAR

KARAMÜRSEL’DE Mehmet Akif Ersoy Bulvarı’nda, çeşitli büyüklüklerde, tadilatı yeni yapılmış, KİRALIK DÜKKÂNLAR Tel: 0532 382 20 19

AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ ARANIYOR

Bünyemizde çalıştırılmak üzere tam zamanlı AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ aranmaktadır. Bzm Çelik A.Ş Serkan Yıldırım  Tel:0542 211 78 89 

MERMER USTASI VE YARDIMCI ALINACAKTIR

Köseköy’de mermer atölyesinde çalışacak MERMER USTASI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor. Tel:0 532 296 02 54

TECRÜBELİ MOTORLU KURYE ARANIYOR

Balık Market'imizde paket servisi için, kendi motoru olan, TECRÜBELİ MOTORLU KURYE arıyoruz Yelken Balık Tel: 0506 187 34 33

İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU ARANIYOR

Yapısoy Beton Şirketimiz bünyesinde İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU olarak çalışacak eleman aranıyor. Tel: 0533 015 85 41

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor Adres: Arden Nakliye Ltd.Şti Karadenizliler M...