Bu okul Türkiye’nin yazılımcılarını yetiştirecek

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile İstanbul Kalkınma Ajansı yenilikçi öğretim modeliyle uluslararası alanda öğrenci yetiştiren Ecole 42 projesinin iki okulunu Türkiye’ye getirdi. Biri Vadi İstanbul’da, diğeri ise Bilişim Vadisi’nde kurulan okullarda Türkiye’nin yazılımcıları yetiştirilecek. 18 yaşını dolduran ve yetenek sınavını geçen tüm yazılım meraklıları bu okulda 3 yıl eğitim alarak iş garantisi veren projenin paydaşları ile çalışabilecek.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

Güzel projelere imza atılıyor

Kuruluş döneminde devletin üniter yapısına zarar vereceği tartışmalarına konu olan Kalkınma Ajansları aslında Avrupa Birliği Uyum Projeleri kapsamında kuruldu. Bulunduğu bölgenin kalkınması amacı ile çalışma yapması planlanan ajanslar bugün baktığımızda planlanan nitelikte değil.

Bağımsız kuruluşlar olmaması, bütçelerinin merkezi bütçeden oluşturulması nedeniyle çok ciddi kalkınma projelerine imza atılamıyor. Daha çok belediyelerin tarım projelerine, sanayinin talep ettiği nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ile ilgili projeler yapılıyor.

5 ili kapsayan ve merkezi Kocaeli’de olan Doğu Marmara Kalkanıma Ajansı (MARKA) ise mevcut kalkınma ajansları arasında en nitelikli projelere imza atanlardan biri.

İMES’te kurulan mükemmeliyet merkezi, TÜBİTAK MAM’da kurulan KOTTEM ve Bilişim Vadisi’nde Türkiye’de sadece iki kalkınma ajansının ortaklığı ile kurulan yazılım okulu, MARKA’nın farkını ortaya koyuyor.

MARKA’nın başında bulunan Genel Sekreter Mustafa Çöpoğlu, yaptıkları çalışmaları gazetemize anlattı...

EĞİTİM ÜCRETSİZ

Bilişim Vadisinde açılan Ecole 42 hakkında bilgi veren MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, “Uluslararası yazılım alanında yenilikçi öğretim modeliyle yüz binlerce kişiyi yetiştiren Ecole 42 ile Türkiye Açık Kaynak Platformu’nun (TAKP) yürütücüsü Bilişim Vadisi arasında imzalanan anlaşmayla biri Kocaeli Bilişim Vadisi’nde diğeri de İstanbul Vadi İstanbul’da olmak üzere iki yazılımcı okulu açıldı. Ecole 42'nin küresel ağına katılan Türkiye'nin ilk örnekleri olan bu okullar, 7 gün 24 saat eğitim anlayışı ile ücretsiz eğitim veriyor.

42 ECOLE KOCAELİ: Bilişim Vadisinde kurulan 42 Kocaeli yazılım okulunda eğitimler başladı. Burada eğitim alacak olan bireyler projenin paydaşları olan büyük kurumlarda iş başı yapacak.

18 YAŞINDA, YETENEKLİ OLMANIZ YETERLİ

Vadi İstanbul ve Bilişim Vadisi’nde 300’er kişilik 2 bilgisayar laboratuvarı kuruldu ve yıllık 2000 kişi bu laboratuvarlardan istifade edebilecek. 3 yıllık bir okul. Akran eğitim metodu diye bir metot var. Öğrenci yanındaki arkadaşı ile birlikte kendini geliştire geliştire okulu bitiriyor. Okulu bitirince yazılım uzmanı oluyor. Okula girişte, 18 yaşından gün almak ve yetenek testini geçmesi gerekiyor. Yetenek sınavını geçince alınıyor. Şu anda iki yazılım okulunda eğitim alan öğrenci sayısı 750. Beş yıl sonra bu sayının 3 bin 750’ye çıkması planlanıyor.

İŞ GARANTİLİ

Türk Hava Yolları, Turkcell, TOGG, Aselsan, özel sektörde birçok paydaşı var. Paydaşlar ‘bu okulda öğrenci mezun olduğunda biz istihdam edeceğiz’ garantisi veriyor. Kendisi yazılım gerçekleştirirse açık kaynak platformlarında paylaşıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı ile birlikte bu projeyi yaptık. İlk kez iki kalkınma ajansı ortak bir proje yaptı. Projenin toplam maliyeti 30 milyon, biz 5 milyon lira ile yüzde 50 ortak olduk.

STANDARTLARA UYGUN DONANIM: Merkezi Fransa’da olan 42 Ecole uluslararası yazılım eğitim merkezi MARKA ve İstanbul Kalkınma Ajansının ortaklığında iki yazılım okulunu Türkiye’de kurdu. Vadi İstanbul ve Bilişim Vadisi’nde kurulan okulların tüm teknik donanımı Fransa tarafından belirlenen standartlara uygun olarak hazırlandı.

GENÇLERİMİZ YETENEKLİ

Fransa okulun bilgisayar markası, işlemcisi gibi tüm teknik malzemeleri görmeden okulun açılmasına izin vermedi. Tüm standartları kontrol etti. Diğer Kalkınma Ajansları da kurmak istiyor ama Fransa, iki okulun başarılı olup olmayacağını görmek istiyor. Bizim gençlerimiz yazılım noktasında yetenekli. Bilişim Vadisi’ne bir oyun firması 1,3 milyar dolara satıldı. Bu okullarda yetişecek yazılımcıların da böyle büyük projelere imza atacaklarına inanıyorum” dedi.

BELEDİYELERE DESTEK VERİYORUZ

MARKA’nın yıllık 100 milyonluk bir bütçesi olduğunu söyleyen Çöpoğlu, “40-50 milyonluk bir yatırım bütçemiz var. Bizim bölgemizde Kocaeli dahil 5 il var. Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova’da yapılan projelere destek veriyoruz. Belediyelere destek veriyoruz. Beyaz Kalpler projesine destek verdik. Bu yıl da mantar yetiştiriciliği ile ilgili 2,5 milyon lira destek vereceğiz. Kandıra ve Derince belediyelerine tarım ile ilgili desteklemeler oldu. Bilgem’e desteklerimiz var. Sakarya’da iki tarım projesine destek verdik. Düzce’de Konuralp pirinci projesine destek veriyoruz” dedi.

 

MUSTAFA ÇÖPOĞLU: MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu.

Mükemmeliyet Merkezi şubat ayında açılacak

İMES OSB’de MARKA ve OSB yönetimi ile ortak yapılan Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi şubat ayında açılacak. Bu merkezde 4 OSB’nin ihtiyacı olan nitelikli personelin yetiştirilmesi planlanıyor.

4 OSB’YE HİZMET VERECEK

İMES ile ortak kurulan Mükemmeliyet Merkezi ile ilgili bilgi veren MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, “İMES Almanya’ya giden işçilerin ikinci ve üçüncü kuşaklarının orada öğrendikleri bilgilerle kurdukları bir OSB. Modern ve akıllı bir yer. Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi projesini yaptık. Projenin yapımı devam ediyor. Şubat ayında açılışını yapmayı planlıyoruz. Bu merkez 4 OSB’ye hizmet edecek, yılda 2- 3 bin nitelikli meslek lisesi ve meslek yüksekokulu mezunu öğrencilerini eğiterek sanayiye kazandıracak. Burada bizim desteğimiz 10 milyon lira. İMES’in ise şu anda 20 milyon liraya yaklaştı.

VASIFLI İŞ GÜCÜNÜ YETİŞTİRECEK

Projede, ülke sanayisinin ihtiyaç duyduğu vasıflı işgücünün yetiştirilmesine, ülkenin istihdam imkânlarını arttırıcı eğitim çalışmalarına ve firmaların yenilikçi ürün geliştirme kapasitesinin arttırılması ile bölgesel eksikliklerin giderilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Merkez ile OSB’lerde bulunan firmalara uygulamalı mesleki yetkinlik geliştirme eğitimleri, bilgisayar destekli tasarım ve imalat elemanı yetiştirme eğitimleri, bilgisayar destekli tasarım ve analiz, üretim, ünitesinin kiralanması hizmetleri verilecek” bilgilerini verdi.

MÜKEMMELLİYET MERKEZİ: İMES’te yapılan Mükemmeliyet Merkezi şubat ayında açılacak. Merkezde 4 OSB’nin nitelikli eleman ihtiyacının giderilmesi için meslek lisesi ve meslek yüksekokulu mezunlarına ileri mühendislik eğitimleri verilecek.

Maskeler için test merkezi

Pandemi döneminde gündeme gelen koruyucu tekstil ürünlerinin üretiminde bir standardın yakalanması, ihraç edilen ürünlerin test merkezinin oluşturulması için TÜBİTAK MAM’da KOTKEM’in kurulduğunu söyleyen Çöpoğlu, test merkezi ile koruyucu tekstilde dışa bağımlılığın kalktığını ve 10 yılda 4 milyon doların ülkede kalmasını sağladıklarını belirtti.

İKİ LABORATUVAR KURULDU

Pandemi nedeniyle merdiven altında maskeler üretilmeye başlandığını belirten MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, “Bu durum karşısında bir standart oluşturmak için çalışma yapıldı. Özellikle ithal edilecek maskelerde aranan standartların bulunması için Koruyucu Tekstil Test Merkezi (KOTTEM) projesine destek verdik. TÜBİTAK MAM’da yapılan projede iki büyük laboratuvar kuruldu. Bu laboratuvarlarda başta koruyucu maskeler olmak üzere iş sağlığı ve iş güvenliği kafelerine kadar tekstil alanında kalite standartlarını en üst seviyeye çıkaracak analizler yapılacak. 

DIŞA BAĞIMLILIĞI KALDIRACAK

Projenin ana amacı, maske ve diğer koruyucu giysiler dahil olmak üzere, ülkemizde fonksiyonel tekstillerin testlerinin yapılabilirliği konusunda altyapı ve bilgi birikimi eksikliğinin giderilerek bu alandaki dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak. Test-analiz hizmetlerinin yerli olarak sağlanması yoluyla bu alandaki yeni ürün geliştirme, ürün belgelendirme çalışmalarına hız kazandırılması, sektörün AR-GE ve inovasyon yeteneğinin geliştirilmesi yoluyla rekabet gücünün ve ihracat kapasitesini artırmak.

4 MİLYON DOLAR ÜLKEDE KALACAK

TÜBİTAK MAM çatısı altında kurulan iki laboratuvarda koruyucu tekstil ürünlerine yönelik 12 farklı analiz yapılmakta. Proje ile birlikte testler yurt içinde yapılacağı için 10 yıllık bir süreçte 4 milyon dolar tutarında dövizin yurt içinde kalması sağlanacak. Pandemi sonrasında artan talebe bağlı olarak koruyucu medikal tekstil ürünlerinin partikül filtrasyon etkinliği, bakteriyel filtrasyon etkinliği ve viral filtrasyon etkinliği testleri ülkemizde gerçekleştiriliyor.

12 TEST YERLİ YAPILACAK

Savunma sanayimizin KBRN giysiler kapsamında ihtiyaç duyduğu biyolojik savaş ajanlarına karşı koruyucu giysi ve maske geliştirilmesi çalışmaları kapsamında ilgili 12 test yerli olarak yapılabilecek. İşletmelerin yeni ürün geliştirme çalışmaları kapsamında danışmanlık verilerek sektörel çeşitlenme ve ihtisaslaşmaya yardımcı olunacak, bölgedeki yenilikçilik kapasitesinin geliştirilmesi desteklenecek” dedi.

GAZETEMİZE ANLATTI: MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk’e MARKA’nın çalışmalarını anlattı.

19 Ara 2021 - 20:27 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.633.853 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

İzmi̇tli̇ - inşallah burdada torpil dönmez vatana millete hayırlı olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Aralık 09:37
01

Aydın Nesi̇l - Heryer imam hatip ve bunlar çoğaldıkça batan bir ülke ortaya çıktı işte görüyoruz halimizi... çocuklarımı ne kuran kursu nede imamhatipe yollarım hiç okumasa gazete okusa daha bilgili ve memlekete millete daha faydalı insan olur herşey ortada

Yanıtla . 5Beğen . 9Beğenme 19 Aralık 21:51
03

Emmi - @Aydın Nesi̇l 01 nolu yoruma cevabı: Sizin derdiniz ne ya imam-hatiple dürüstçe söyle İslam'la diye

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 20 Aralık 00:12
02

Dino - @Aydın Nesi̇l 01 nolu yoruma cevabı: süperlise mezunuyum ama bu dediğin yanlış. imam hatipler diğerlerine göre çok sayıda oldugunu sanmıyorum. her yerde süperliseler fen liseleri doldu da noldu. çok mu profösürümüz çıktı. çok mu başarılı gençlerimiz oldu. hepsi kopyala yapıştırıcı. imam hatipte eğitim nasıl bilmiyorum ama en azından ahlaklı ve Allahını bilen birey yetiştiriyorsa o bile güzel birşeydir. Demek istediğim şu ki, ülkedeki insan eğitimleri okul farkettirmiyor hepsi malesef başarısız. Tüm aileler hazırcı yetiştiriyor çocuklarını. kitap okumaya teşvik yok, kendileri akşama kadar ellerinde telefonla boynu bükük oturunca cocuklarından kitap ve başarı beklemesinler zaten. Akıllı anne babaların cocukları şu anda başarılı olanlar. çocuklarımıza ilk önce ahlakı sonra da ilim ögrenmeyi örnek olarak ögretmeliyiz.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 20 Aralık 00:04

KAYNAKÇI ARANIYOR

İzmit merkez için, Emekli veya meslek lisesi kaynak bölümü mezunu KAYNAKÇI alınacaktır İletişim: 0532 491 89 91

ÜNİVERSAL TORNA PERSONELİ ARANIYOR

Kocaeli İzmit Hedefsan İş Makinaları LTD.ŞTİ. hidromek yetkili servisi tarafından 45 yaşını geçmemiş ÜNİVERSAL TORNA PERSONELİ alımı yapılacaktır. H...

DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR

EseR Masaj SalonuYenilenen, güleryüzlü, profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz.DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR10:00-24:00Tel: 0536 272 39 99- 0262...

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Gölcük-Gebze depolar arası çalıştırılmak üzere TIR ŞOFÖRÜ aranıyor. Tel: 0532 318 42 65

HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR ARANIYOR

Ekmek ve unlu mamulleri üretimi faaliyetinde bulunan firmamızın Başiskele  şubesinde çalışmak üzere  deneyimli  HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR  ara...

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ Alınacaktır. Başiskele Tel: 0532 541 24 29

MAKİNE MÜHENDİSİ ARANIYOR

MAKİNE MÜHENDİSİ ALINACAKTIR Firmamız bünyesinde çalışmak üzere; Üniversitelerin 'Makine Mühendisliği' bölümlerinden mezun, 30 yaşını geçmemiş Ms...

KARAMÜRSEL’DE KİRALIK DÜKKÂNLAR

KARAMÜRSEL’DE Mehmet Akif Ersoy Bulvarı’nda, çeşitli büyüklüklerde, tadilatı yeni yapılmış, KİRALIK DÜKKÂNLAR Tel: 0532 382 20 19

AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ ARANIYOR

Bünyemizde çalıştırılmak üzere tam zamanlı AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ aranmaktadır. Bzm Çelik A.Ş Serkan Yıldırım  Tel:0542 211 78 89 

MERMER USTASI VE YARDIMCI ALINACAKTIR

Köseköy’de mermer atölyesinde çalışacak MERMER USTASI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor. Tel:0 532 296 02 54