Yıl sonunda faaliyet sonlandırılacak! Kömürcüler OSB vedaya hazırlanıyor

Kocaeli ve Dilovası büyük bir sorundan yeni yılla birlikte kurtuluyor. 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinden önce kaldırılacağı açıklanan Kömürcüler OSB, yapılan çalışmalar sonunda yeni yıl itibariyle artık yeni kömür almayacak. OSB içinde hizmet veren 13 katılımcıdan dördü ellerinde kalan son 200 bin ton kömürü daha önce kontrat yaptığı firmalara vererek kömür faaliyetlerine son verecek

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

ARTIK TAMAMEN BİTİYOR

Çevre kirliliği ile bilinen Dilovası’nda kurulan en tartışmalı OSB olan Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi yeni yıldan itibaren kömürcülük faaliyetlerini sonlandırıyor. Yeni yıl itibariyle OSB’ye dışardan kömür alma işlemi sonlandırılacak ve OSB’nin içinde şu anda bulunan 200 bin ton kömür daha önce sözleşmesi yapılan fabrikalara verilecek ve Kocaeli sınırlarında artık kömür üretimi, depolanması ve dağıtımı olmayacak. B Faaliyetlerin bitmesiyle de bölgede Kömürcüler OSB’nin yarattığı çevre kirliliği tamamen ortadan kalkacak.

SAHALAR BOŞ: Geçtiğimiz yıl 1,5 milyon ton kömür bulunan Kömürcüler OSB’deki bu sahalarda adeta birer kömür tepesi bulunuyordu. Ancak bu yıl faaliyetlerini sonlandıracak OSB’de sahalar artık bomboş.

3 YILDA İLK KEZ KONUŞTULAR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un 31 Mart Yerel Seçimlerinden önce Dilovası’na gelerek Kömürcüler OSB’yi kaldıracakları sözü verdi. Seçimlerin ardından OSB yönetimi, valilik, büyükşehir ve milletvekilleri ile yapılan toplantılar yaklaşık 3 yıl sürdü. Bu süreçte OSB yönetimi ilk kez gazetemize konuştu. Kömürcüler OSB Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Karaköse, şu anda OSB’nin içinde bulunduğu süreci ve bundan sonra ne yapmak istediklerini anlattı.

SADECE 4 FİRMADA ÜRÜN VAR: Kömürcüler OSB’nin içindeki işletmelerden sadece 4 tanesinin bacası tütüyor. Diğer firmalar ise kömürcülük faaliyetlerini sonlandırarak kapılarına kilit vurdu.

STATÜ DEĞİŞMELİ

Yılsonu itibariyle artık OSB’ye dışardan kömür gelmeyeceğini söyleyen Karaköse, sadece içerde kalan ve daha önce kontratları yapılan 200 bin ton kömürün fabrikalara dağıtılacağını belirtti. Kömürcülük faaliyetlerinin sonlandırılmasından sonra alanın OSB statüsünün devam etmesinden yana olduklarını ifade eden Karaköse, “OSB’nin müteşebbis heyetinin tamamının oy birliği ile buranın Karma OSB’ye dönüştürülmesini talep ettik. Burası Karma OSB’ye dönüşmesiyle buranın statüsü de değişmiş olacak.

TESİSLER BOŞ: Kömürcüler OSB’de kömürcülük faaliyetlerini bitiren tesislerde artık kimse yok. Birçok tesis kapısına kilit vurdu. Bu işletmelerde çalışan işçiler ise işsiz kaldı. Bölgede çekim yaparken karşılaştığımız işçiler, OSB’nin kapatılma kararında işsiz kalacak işçilerin neden düşünülmediğini sordu.

TEDARİK SIKINTISI SÜRECİ UZATTI

Pandemi ve Çin’de yaşanan tedarik zinciri nedeniyle Mayıs ayında tedarik sıkıntısı yaşandı. Mayıs ayında gelmesi gereken kömürlerimiz ekim ve kasım ayında geldi.  Eğer tedarik zincirinde sıkıntı yaşanmasaydı şu anda zaten tüm faaliyetlerimiz sonlanmış olacaktı. Ancak bu aksamadan dolayı yeni yıl itibariyle yeni kömür içeri almayacağız. Mevcutları da kontratımız olan firmalara vererek burayı kömüre kapatacağız” dedi.

İLHAN KARAKÖSE: Kömürcüler OSB Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Karaköse, kömürcülük faaliyetlerini sonlandırdıktan sonra bu alanın Karma OSB olması için bakanlıklara gerekli başvuruların yapıldığını söyledi.

200 BİN TON KALDI

Kömür sektör itibariyle de çok sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Yurt dışından 50 dolardan aldığımız kömür 250 dolara çıktı. Döviz çok arttığından zaten ticaret dip noktasına geldi. Şu anda istesek de ticaret yapacak bir durum yok. OSB olarak stoklarımızda geçen yıla oranla yüzde 90 azalma oldu. Geçtiğimiz yıl stoklarımızda 1,5 milyon ton kömür vardı şu anda ise sadece 200 bin ton kömür var. Şu anda stoklarda bulunan 200 bin ton kömür ise daha önce sözleşmeleri imzalanan, kontratları devam eden firmalara gönderilecek.

FEDAKARLIK YAPTIK

OSB’nin taşınması ve şimdi de kapanması ile büyük ekonomik kayıplarımız oldu. Yılda 1,5 milyon ton köpür satan bir yerdi burası. Kayıplarımız çok büyük. Taşınmak için yer göstermelerini istedik ama göstermediler. Buna rağmen biz büyük bir fedakarlık göstererek tüm faaliyetlerimizi sonlandırıyoruz. Bunun karşılığında elbette buranın Karma OSB olmasını istememiz gayet normal." 

Çalışanlar işsiz kalacak

Kömürcüler OSB Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Karaköse  “OSB’de 13 katılımcı var ve şu anda sadece 4 firmada kömür bulunuyor. Diğerleri stoklarını eritti. Daha öce burada 600 çalışan vardı. Aralık ayının ilk haftası itibariyle bu sayı 400’e inmişti. Artık bu sayı çok daha hızlı aşağı düşecek ve faaliyetler bittiğinde bu işçilerin tamamı işsiz kalacak. Geçtiğimiz yıl buraya günlük 1000 kamyon geliyordu şu anda günlük 90 kamyon geliyor. Bu zaten faaliyetlerimizin geldiği noktayı gösteriyor” dedi.

Yeşil OSB olacak 

İlhan Karaköse, “Biz buranın Karma OSB olması için gerekli çalışmalara hızla devam ediyoruz. Bakanlığa resmi başvurumuzu yaptık. Burada irili, ufaklı bacasız sanayinin olmasını istiyoruz. Bacalı ve ağır sanayi olmasını istemiyoruz. Emisyon değerlerinin takip edildiği, karbon ayak izinin azaltıldığı yeşil bir OSB olmasını istiyoruz. Yaşadığımız mağduriyetten kaynaklı kayıplarımızı başka bir üretim yaparsak ancak telefi ederiz” dedi.

Ne kömürcüler ne bölge halkı istedi

Kömürcülerin Gebze Muallimköy ve D-100 Karayolunun çevresinden Dilovası’nın üst bölgesine taşınması süreci aslında hem kömürcüler hem de bölge halkı için sancılı oldu. Dönemin valisi Ercan Topaca’nın ısrarı ile taşınan kömürcüler sadece 10 yıl bu bölgede üretim yapabildi.

800 DÖNÜM ARAZİ BULUNDU

Siyasi bir karar ile kaldırılacak olan Kömürcüler OSB’nin Dilovası’na gelme hikayesi aslında çok uzun yıllara dayanmıyor. Gebze Mualimköy bölgesinde D-100 Karayolunun kenarında üretim yapan kömürcülerle ilgili şikayetler ve dağınık olmaları nedeniyle 2010 yılında dönemin valisi Ercan Topaca, kömürcüleri bir araya getirecek bir OSB’nin oluşturulması için çalışma yaptı. Dilovası’nın kuzey doğusu, Tavşancıl Mahallesinin kuzeyi, Çerkeşli Köyü ve İMES OSB’nin güneyinde bulunan 800 dönüm arazinin OSB yapılmasına karar verildi.

İSTEMEYEREK GELDİLER

Vali Topaca öncülüğünde 2010 yılında kömürcülerin bu bölgeye taşınması için alınan kararın hemen ardından 2011 yılında bölge için Mahalli Çevre Kurulu Kararı alındı. Kamu yararı anlamına gelen bu karar kömürcüler tarafından mahkemeye taşındı. Bölgenin kömürcülük faaliyetleri için uygun olmadığı gerekçesi ile açılan dava ret edildi. Davanın ret edilmesinin ardından kömürcüler bölgeye imalathanelerini yaparak 2012 yılında bu alanda üretim yapmaya başladı.

BÖLGE HALKI İSTEMEDİ

OSB ve fabrikaların içinde kalan Dilovası halkı Kömürcüler OSB’nin ilçenin hakim rüzgarlarının estiği bölgeye gelmesine çok sert tepki gösterdi. Bulunan yere yapılan itirazların tamamı ret oldu. Kömürcülerin taşınması ile birlikte OSB’ye gelen kömür tırlarının önü kesilerek eylemler yapıldı. Siyasi partilerin de destek verdiği eylemlerde çevreciler ve bölge halkının eylemleri sonuç almadı. Kömürcüler OSB’de özellikle yaz aylarında çıkan yangınlar ve toz bölge halkının sık sık eylem yapmasına neden oldu.

SADECE 10 YIL KALABİLDİLER

Hem kömür üreticilerinin hem de bölge halkının istemediği Kömürcüler OSB’nin kaldırılması, her seçim dönemi tüm siyasi partilerin bölge halkına vaadi oldu. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, OSB’yi kaldıracakların müjdesini bölge halkına verdi. 3 yıllık çalışmanın ardından 10 yıla yakın bölgede üretim yapan kömürcüler bu kez üretimi tamamen bitiriyor.

KÖMÜRCÜLER OSB: Kömürcüler OSB’nin bu girişi sık sık Dilovası halkının eylemlerine sahne oldu. Özellikle yaz aylarında kömür yığınlarında çıkan yangınların oluşturduğu tozların bölge halkının evlerinin içine kadar girmesi eylemlerin ana gerekçesi oldu.

20 Ara 2021 - 21:18 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.658.499 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR ARANIYOR

Ekmek ve unlu mamulleri üretimi faaliyetinde bulunan firmamızın Başiskele  şubesinde çalışmak üzere  deneyimli  HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR  ara...

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ Alınacaktır. Başiskele Tel: 0532 541 24 29

MAKİNE MÜHENDİSİ ARANIYOR

MAKİNE MÜHENDİSİ ALINACAKTIR Firmamız bünyesinde çalışmak üzere; Üniversitelerin 'Makine Mühendisliği' bölümlerinden mezun, 30 yaşını geçmemiş Ms...

KARAMÜRSEL’DE KİRALIK DÜKKÂNLAR

KARAMÜRSEL’DE Mehmet Akif Ersoy Bulvarı’nda, çeşitli büyüklüklerde, tadilatı yeni yapılmış, KİRALIK DÜKKÂNLAR Tel: 0532 382 20 19

AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ ARANIYOR

Bünyemizde çalıştırılmak üzere tam zamanlı AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ aranmaktadır. Bzm Çelik A.Ş Serkan Yıldırım  Tel:0542 211 78 89 

MERMER USTASI VE YARDIMCI ALINACAKTIR

Köseköy’de mermer atölyesinde çalışacak MERMER USTASI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor. Tel:0 532 296 02 54

TECRÜBELİ MOTORLU KURYE ARANIYOR

Balık Market'imizde paket servisi için, kendi motoru olan, TECRÜBELİ MOTORLU KURYE arıyoruz Yelken Balık Tel: 0506 187 34 33

İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU ARANIYOR

Yapısoy Beton Şirketimiz bünyesinde İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU olarak çalışacak eleman aranıyor. Tel: 0533 015 85 41

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor Adres: Arden Nakliye Ltd.Şti Karadenizliler M...

BAY TEKNİSYEN ARANIYOR

KOMBİ-KAZAN servisinde çalıştırılmak üzere deneyimli BAY TEKNİSYEN alınacaktır Tel: 0533 663 29 82