Muhtar Aydın: 'Akpınar’ın beş ana sorunu bulunuyor'

Toplu konutlarla birlikte mahallelerinde bazı sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Muhtar Erhan Aydın ana sorunları sıraladı: “Lisenin olmaması, SEDAŞ’ın eksik hizmetleri, ulaşım, semt pazarının olmaması ve sokak köpekleri.”

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

Özgür Kocaeli Mahallenizde’nin konuğu İzmit Akpınar Mahalle Muhtarı Erhan Aydın oldu. Erhan Aydın, koronavirüs ile birlikte mahalledeki aşılama sürecinden belediyelerin taleplere geri dönüşüne kadar birçok konuda açıklama yaptı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin taleplere geri dönüş yaptığını dile getirirken İzmit Belediyesi’nin çöp toplamaktan başka bir iş yapmadığını vurguladı.

Muhtar Aydın’ın açıklamaları şöyle:

ÇOK SIKINTI YAŞAMADIK

“Koronavirüs sürecinde mahallemizde çok sıkıntı yaşamadık. Önceki Kaymakamımız Şevket Cinbir’in talimatlarıyla 7/24 sahada olarak hastalarımıza günü birlik ziyaretler yaptık ve sıkıntılarını sorduk. Karantinada olması gerekip dışarıya çıkanlar oldu ki, bunlar genelde engelli vatandaşlarımızdı. Onları gerek yurtlarda gerekse evlerinde sık sık ziyaret ettik, kontrol altında tutmaya çalıştık. Bir şekilde süreci yürüttük.

SOKAK KÖPEKLERİ KORKUTUYOR: Mahalledeki sokak köpeklerinin insanlar için tehlike arz ettiğini söyleyen Aydın, geçmişte köpeklerin insanlara saldırdığını ve yaraladığını açıkladı.

AŞIYA İKNA EDİYORUZ

Aşı olmaya ikna ettiğimiz vatandaşlar oluyor. Zaman zaman ilçe sağlık müdürlüğümüzle yaptığımız görüşmeler sonucunda mobil ekipler mahallemize geliyor. Ekipler yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza aşı yaptırıyor. Bazı vatandaşlarımız ‘Aşı olamıyorum’ diyerek arıyor. Biz de yardımcı olmaya çalışıyoruz. Aşı karşıtı olan vatandaşlar var. ‘Aşı olan da koronavirüse yakalanıyor. diyorlar. Böyle söylemler ile bize gelen vatandaşları ‘Aşı olan da yakalanabiliyor ama daha hafif geçiriyor’ diyerek, ikna etmeye çalışıyoruz.

BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞIYOR

Büyükşehir Belediyesi’nden hizmet alan iki caddemiz var. Ayrıca mahallemize ulaşımı sağlayan ana yol Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı. Büyükşehir’den taleplerimiz oluyor ama mahallede birçok nokta orman alanında kaldığı için bu alanlara girilemiyor. Bu konu dışında Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık Dairesi Başkanlığı’na Muhtar Aktif Sistemi üzerinden taleplerimizi iletiyoruz. Geri dönüşler gayet olumlu oluyor. Büyükşehir elinden geldiğince yardımcı oluyor.

ÖZEL OTOBÜSLER SIKINTI: Ulaşım konusundaki sorunları anlatan Muhtar Erhan Aydın, Büyükşehir Belediyesi’nin araçlarıyla değil özel halk otobüsleriyle sıkıntı yaşandığını belirtti.

ENGEL OLUNUYOR İDDİASI

İzmit Belediyesi ile görüşmek için randevular talep ettik fakat hiçbir şekilde bize dönüş yapılmadı. Başkan bize siyasi yaklaşınca bu sefer polemikler yaşandı ve bir zaman sonra siyasi olarak kendilerine cevap vermek zorunda kaldım. İzmit Belediyemiz sadece çöpümüzü alıyor o kadar. Başka bir hizmet yapmıyor ya da yaptırılmıyor. Bence birileri hizmetlere engel oluyor. Burada muhtarlık ofisimiz yoktu. Gençlik merkezimizin bulunduğu binada bir yer talep etmemize rağmen o isimler bu işe engel oldular.

YARGIYA BAŞVURACAĞIZ

Fatma Seher İlkokulumuzun yan tarafındaki binada bir işletmeye kahvehane ruhsatı verildi. Biz burada kanunlar doğrultusunda her işin yapılmasını istiyoruz. Kanunen bir ibadethane ya da okula yakın bir kahvehane ya da kıraathane açılacaksa bunun en az 100 metre mesafede olması gerekiyor. Okulumuz ile kahvehane duvarı arasında 100 metre yok. Burada ruhsatı veren kurum İzmit Belediyesi. Vatandaş kahvehane istemiyor. Belediye konuyla ilgili hiç geri dönüş yapmadı, yalnızca bir tane geri dönüşleri var onda da ‘Pandemi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı kararnameleri doğrultusunda planlar yapılmıştır ve talebiniz uygun görülmemiştir’ denildi. Yine talepte bulunacağım, olmazsa hukuki yollara başvuracağım.

ORMANDAN KİRALANDI: Akpınar Mahallesi’nin sosyal alanlar açısından yetersiz olduğunu hatırlatan Muhtar Erhan Aydın, mahallede kafeterya inşa edildiğini ve yerinin Orman İşletme Müdürlüğü’nden kiralandığını açıklandı.

LİSE İHTİYACIMIZ VAR

Mahallemizde bir adet ilk ve ortaokul var. Lise de olsa çok iyi olur ama boş alanların büyük bölümü orman alanında. Büyükşehir Belediyemize, İzmit Belediyemize ya da kamunun başka bir kurumuna ‘Şuraya bir yer yapılabilir’ diyebileceğimiz alan yok. Öncelikle Orman Genel Müdürlüğü ile anlaşılmalı ki, Milli Eğitim Bakanlığı ya da başka bir kurum okul yapabilsin. Akpınar Mahallesi’nin üniversiteye yakınlığı da çok iyi. Bir lise ile büyük avantaja sahip olabiliriz. Bu dönemde olmasa da ileride lise ihtiyacımız olacak. Çünkü konut projeleri yapılıyor ve nüfus artabilir.

ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ İLE GÖRÜŞÜLMELİ

Mahallemizin sosyal donatılar açısından eksiği var. İzmit Belediyemize ait bir gençlik merkezimiz var. O dönem sağlık ocağımız ve doktorumuz yoktu. O bina bizim çok işimize yaradı. Şimdi sağlık ocağımız o binada. Talepte bulunduk, yakında bir doktorumuz daha gelecek. Bu kadar hizmet o binada veriliyor ama alan yetersiz. Gençlerimizin oturabileceği bir alanımız yok ve kötü alışkanlıklara bulaşmasınlar diye elimizden geleni yapıyoruz. Bir sosyal alan projesi lazım. Büyükşehir ya da İzmit Belediyesi bunu yapmalı. Ama önce, Orman Müdürlüğü ile görüşülmeli.

BİR DOKTOR DAHA GELİYOR: Akpınar Mahalle Muhtarı Erhan Aydın, talepleri üzerine aile sağlık merkezine bir daha doktor atanacağını dile getirdi.

KOMUTANLA GÖRÜŞTÜK

2013 yılından beri bu mahalledeyim ve 2. etabın anahtar teslimlerini yaptık. O dönemde buraya Alikahya Jandarma Komutanlığı bakıyordu ve olaylara müdahale ediyordu. Ama oradan buraya gelmek çok zor oluyordu. O dönem Valimizle görüştük ve burada bir jandarma noktası açtık. Ama baktık ki bu da bizim işimizi görmüyor, artık karakola çevirelim dedik. Yapılan görüşmeler sonucunda karakolumuzu oluşturduk. Ufak olsa da işimizi görüyor. Bununla ilgili Alay Komutanımızla görüştüğümüzde daha işlevselliği olan bir karakol talep ettik. Onlar onayladı. Yakında daha büyük bir karakol yapılacak. Buradaki adli olayları sıfıra yaklaştırmak istiyoruz.

HÜKÜMDARLIK KURMUŞ

SEDAŞ ile ilgi sıkıntılarımız var. Hatta en büyük sıkıntımız SEDAŞ. En son yaklaşık 1 ay önce Derince’deki SEDAŞ yetkilileri ile bir görüşme yaptık ve Akpınar’a gelen yolda lambaların yıllardır yanmadığını, aydınlatma lambalarımızın eksik olduğunu dile getirdik. Eksikleri söylememize rağmen hala bir geri dönüş alamadık. Çözüm bulamıyoruz. SEDAŞ, ‘TOKİ konutları inşa ederken hatları zayıf yapmış’ ve benzeri söylemlerle karşılık veriyor. En son ilgili bakanlığa yazı yazdık ve cevap bekliyoruz. SEDAŞ kendi başına bir hükümdarlık kurmuş, kimseyi tanımıyor. Mahallemizde yıkılan bir direk günlerden beri olduğu yerde yatıyor.

DİREK DEVRİLDİ YERİ KÖRLENDİ: SEDAŞ’ın tek başına hükümdarlık kurduğunu dile getiren Muhtar Aydın, mahallede devrilen aydınlatma direğinin aynen bırakılıp yerinin körlenmesine tepki gösterdi.

UYARILARIMI YAPIYORUM

Ulaşım kent genelinde olduğu gibi Akpınar’da da yetersiz. Belediye otobüslerinde bir sıkıntımız yok ama özel halk otobüsleri ile ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Ben sürekli uyarılarımı yapıyorum. Kooperatifle de görüşüyoruz ama çözüm noktasında sıkıntılar yaşıyoruz. Zamanında tura çıkmama, turdayken kaçma ya da arıza yapma sonucunda vatandaşın yolda kalması gibi sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Kuruçeşme’ye tramvayın gelmesi ile birlikte Büyükşehir ile bu konuyu tekrar görüşeceğiz. Ring seferleri yapılmasını planlıyoruz. Ayrıca ana yolumuz çok dik. Bu yolda eğimin azaltılması gerekiyor.

TELEFERİK OLABİLİR

Bu bölgeye teleferik yapılması bu bölgedeki ulaşım sorununu da çözer, hatta ortadan kaldırabilir. Mahalle olarak özellikle kış aylarında Büyükşehir Belediyemizle görüşüyoruz ki, kar yağmadan önce ekipler 7/24 burada nöbet tutuyor. Buzlanma olmaması, yolda kalanlara hemen müdahale edilebilmesi için tuzlama işlemleri yapıyoruz. Bu sayede pek sıkıntı yaşamıyoruz ama geçen yıl bir aracımızın bozulması ile birlikte ulaşımda aksamalar oldu. Ben de gerektiğinde yol açma çalışmalarında sahada yer alıyorum.

YÜKLEME NOKTASI KONULDU: Ulaşım konusundaki sıkıntıları çözmek için çabaladıklarını ifade eden Aydın, mahalleye kent kart yükleme noktası yerleştirildiğini belirtti.

PAZAR ALANIMIZ YOK

Mahallemizde pazar alanı ihtiyacı da var ve muhtarlık olarak vatandaşlardan en çok şikayet aldığımız noktalardan biri de bu. Kocaeli Pazarcılar Odası ile konuşuyoruz, ‘Pazarcıların oraya gelebilmesi için yasal düzenlemeye göre pazar alanı olması gerekiyor’ diyor. Vatandaş da ‘Sokak arasına kursunlar’ diyor. Kapalı pazar alanı olması şart ama bunu yapabilecek bir alanımız yok. Bundan dolayı pazar kurulması ile ilgili sonuç alamıyoruz. İzmit Belediye Başkanı Yardımcısı Dilek Yalçın ile konuştuk ve ormandan alınabilecek alanları gösterdik. Ama hiç birine geri dönüş yapılmadı. İhtiyacımız var.

O YOL TAMAMLANMALI

Mahallemize gelen otobüsler buradan kalkıyor, kent merkezini dolanarak Umuttepe’ye gidiyor. Bunun nedeni Umuttepe’ye giden yolun stabilize olması ve istimlak için beklemesi. Yolun çok küçük bir kısmında istimlak işlemi kaldı. Büyükşehir Belediyemizin istimlakı tamamlamasını bekliyoruz. Proje olarak 20 metrelik bir yolumuz var ama aktif değil. Bu yolun tamamlanması demek vatandaşların 1 saatlik zaman kaybının ortadan kaldırılması demek. Yolla birlikte buradan Umuttepe’ye 10 dakikada ulaşabiliriz ki otobüslerin yakıt ücretleri de azalacak. Ring seferleri de buradan başlayabilir. Bu proje bir yandan İzmit trafiğine katkı sağlar diğer yandan da bölgemizde kamulaştırma işlemlerini hızlandırır.

BÜYÜK PROBLEM

Sokak hayvanları bölgede büyük problem. Herhalde çevredeki insanlar topladıkları sokak köpeklerini bizim buraya getiriyor. Burası merkeze de uzak bir mahalle olduğu için insanlar buraya getiriyor olsa gerek.  Buraya bırakılan köpekler küpesiz. Geçtiğimiz günlerde bir çocuğumuz kolunu ısırdılar, başka bir gün ise bir kadına saldırdılar ve sakatladılar. Bu bir sıkıntı ama çözüm üretilmesi gerekiyor ki ben sabah 06.00 gibi sahadayım ve kümelenmiş köpekleri görünce ‘Bu insanlar nasıl araçlara kadar yürüyebiliyorlar?’ diye düşünüyorum. Köpekler bazı dönemlerde de daha fazla saldırgan oluyor. Her ilçede bir barınak olması gerekir. Bence yerel yönetimler sokak köpeklerine bakabilir.”

21 Ara 2021 - 21:28 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.567.167 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

11

Kahveci - muhtarlık mahallede dedikodularla siyasetle kendini gündeme getirmekle yapılmaz, muhtarlık mahalle halkının birlik beraberlik gücüyle gündeme gelmeli.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 10:35
09

Reyhan Aksa - Bu mahalle ye kültür merkezi yapılmalı içinde toplantı salonu öğrencilere kurs merkezi vs sen bunu yaptın biz bunu bırakın artık hizmet verin bıktık artık 12. Yıla gidiliyor hiçbir şey yok Sadece siyasi bidi bidi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Aralık 17:30
07

Akpınar Mah.Tem. - Muhtar Ağlama duvarı gibisin maşallah İzmit Belediyesinden hizmet alamadığını söylüyorsun ilk önce sen ayrıştırıcı üslubundan vaz geç senin buraya getireceğin hizmetleri kimse engellemez senin yanındaki avarelerin yani (gazcıların) sayesinde alamadığını beyan ettiğin hizmetlerden mahrum kalıyor Tamam İzmit belediyesi yapmıyor Büyük Şehir'i neden beyan etmiyorsun çünkü çamur at izi kalsın bırak orayı burayı çalış git kapıdan ayrılma hizmeti al gerekirse buradaki insanlar senin yanında olur yalnız ayrıştırmadan çünkü Muhtarın siyasi amblemi olmaz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Aralık 13:07
12

Toki̇ Sakini - @Akpınar Mah.Tem. 07 nolu yoruma cevabı: Kazanırsan kendine harca veya iyi bir ocakçı bul kahve tabiki olsun gelelim bir kaç kez geldik uyarı amaçlı söylüyorum çayın çok kötü

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 17:33
10

Kahveci - @Akpınar Mah.Tem. 07 nolu yoruma cevabı: akpınar köyünde muhtarlık ofisi var neden orda görevini yapmıyon oradaki kişilerde oy verdi diyordun ya ben tokide oy almadım köyden oy aldım, sebebi burada toki site yönetiminde danışma firmasını ayarla danışma firması adı altında site yönetiminde çalış site yönetiminin ofisini 2 yıldan beri muhtarlık ofisi yap kira yok sekreter yok ısınma internet bedava su elektrik bedava hem site yönetiminden maaşı al hem muhtarlık maaşı al daha ne olsun sonunda kendi tazminatıda kendin belirle 80.000 tl tazminat al işten ayrıl ,şimdide caminin kuran kursuna ait binada yapı kullanma izni olmayan halkın görüşünü almadan

binada muhtarlık ofisi aç tabi oranında imkanlarından faydalanacak oh ne güzel muhtar olarak işe yaramaz kişisin ancak kendini gündemde kalman için şimdide kahveci esnafıyla uğraşıyon .muhtar bunu unutma sen yasa kanun makam bilmiyon cahil cahil konuşuyon ama ben kahveci esnafı ve toki sakini olarak seninle sonuna kadar kanun yasalar çerçevesinde mahkemede maddi manevi olarak dava açtım söz veriyorum maddi tazminat davasını kazanırsam o parayı toki halkına dağıtacam ayrıca toki site yönetiminde yapmış olduğun usulsüzlükler hakkında site sakinlerinin şahitliğinde dava açacam .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 10:06
08

İzmitli - @Akpınar Mah.Tem. 07 nolu yoruma cevabı: İyi güzel diyorsun muhtarlığın mahallede olmasını neden engellediniz hangi avareler size gaz verdi muhtara siyasi neden yaklaşımda bulundunuz siyasi ayrimcalik yapılırsa karşılık ta verilir hala ogrenemedinizmi yanınızdaki mahlukat muhtara demedimi engel olacaz boşuna uğraşma diye tabi ya sizin belediyeden kastınız Atma kaplan hanım oda uc tane başı bozugun ağzına bakarak iş yapıyor degilmi.3 yıl olmuş başkanı olduğu ilçenin mahallesine adım atamamis atarsada kapıcı dairelerine gelir gider.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Aralık 18:53
06

Savaş - Sokak köpekleri ile alakalı bazı çalışmalar yapıldı hatta toplanmaya gelindi malesef bazı kendini bilmezler buna engel oldu bunların içinde bir tane kapıcıda var burdaki mesele bir iki köpek değil onlarca köpek

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Aralık 10:20
03

Toki̇ Yasayanı - Ya muhtar sen ilk önce kendi üzerine düşenleri yap. Caminin orada hazırladığım ofisi bir aç yıllardır yönetim binasında hizmet veriyorsun. Elektrik beleş sekreter beleş su beleş sonra kalkmış burada o yok bu yok diye ağlıyorsun. İlk önce muhtar yok muhtar.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 22 Aralık 00:06
02

Tokili - Bölgeye ATM. PTT. Ve dükkan alanları yapılmalı. Çoğu kişi emekli... A101 market geldi. İyi de oldu. Bölgeye bim şok gibi market lerinde gelmesi. Ayrıca fırın pastane gibi işletmeleri n gelmesi gerekiyor..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Aralık 22:51
01

Seyyar Pazarcı - Uğraşmayın taşıyan akpınarı aşağıya olsun bitsin

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 21 Aralık 22:43
04

Emre - @Seyyar Pazarcı 01 nolu yoruma cevabı: Toki ye a 101 geldi fakat be bim nede şok market yok . Atm gelmesi isteniyor . ATM lere inmek bazen zor oluyor kışın özellikle .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Aralık 00:10

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor Adres: Arden Nakliye Ltd.Şti Karadenizliler M...

BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmamızaHastane çalışması yapacakBAYAN ELEMANLAR Alınacaktırİzmit Ortapedi Protez Ortez MerkeziTel: 0 262 324 32...

İNDEMAK MAKİNA PERSONELLER ARIYOR

Makine imalatı yapan firmamıza  *KAYNAKÇI - KALIPÇI – freze  ve universal torna tezgahı kullanabilen PERSONEL *Yurtiçi ve yurtdışı servislerinde mak...

BAY TEKNİSYEN ARANIYOR

KOMBİ-KAZAN servisinde çalıştırılmak üzere deneyimli BAY TEKNİSYEN alınacaktır Tel: 0533 663 29 82

MOBİLYA BOYACISI ARANIYOR

Mobilya atölyesinde çalışacak MOBİLYA BOYACISI aranıyor. Hüseyin Eren Mobilya San. Tic. Ltd. Şti.İzmit San Sit. 16. Cad. 14. Blok No: 7 Tel: 0532 67...

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

Ayköşe Unlu Mamüler'de çalışacak YAŞ ve KURU PASTA USTALARI, HAMURKÂR, TEZGÂHTAR, KOMİ, GARSONLAR alınacaktır. Tel: 0532 252 30 55

YARDIMCI ELEMANLAR ARANMAKTADIR

Gölcük sanayide sitesinde açılacak börekçi dükkanımızda çalışmak üzere BAY ve BAYAN YARDIMCI ELEMAN aranmaktadır Tel: 0 532 450 74 64

BUKRE ARAÇ KİRALAMA

BUKRE STYLE & VIP CAR RENTAL 15 yıllık deneyimimizle sizlerin de ARAÇLARINIZ NOTER GÜVENCESİYLE AYLIK veya YILLIK KİRALANMAKTADIR. Aynı zaman da...

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR *Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek    *Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergahından geçmektedir. *40 yaş altı eleman...

ELEMANLAR ARANIYOR

KAYNAKÇI, TORNACI, FREZECİ ve yetiştirilmek üzere ELEMAN alınacaktır. Tel: 0532 486 95 88