Cumhuriyet Mahallesi tren istasyonunu istiyor

İzmit Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Mustafa Yaman, Kuruçeşme Banliyö Tren İstasyonu’nun yeniden faaliyete geçirilmesini istedi. Muhtar Yaman, istasyonun aktif hale getirilmesiyle birçok kişinin banliyö hattı kullanacağını belirtti.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

İKİ BELEDİYEDEN DERTLİ

İzmit Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Mustafa Yaman, mahallenin sorun ve sıkıntılarını Özgür Kocaeli Gazetesi’ne anlattı. Sorunların yanı sıra talep ve önerilerini de yetkililere ileten muhtar Yaman, önemli konulara dikkat çekti. Tren istasyonunun yeniden faaliyete başlaması gerektiğini vurgulayan Mustafa Yaman, mahallede ulaşım, hayali nüfus taşımaları gibi problemleri dile getirdi. Koronavirüs süreci ile birlikte belediyelerin taleplerine geri dönüşleri de değerlendiren muhtar Yaman, iki belediyeden dert yandı.

İLK VAKA BİZDEN ÇIKMIŞ OLABİLİR

Muhtar Mustafa Yaman şunları anlattı: “Koronavirüs sürecinde belki de ilk vaka bizim mahallemizde çıktı. Çünkü o dönemde mahallemizden bir kız çocuğumuz vefat etti. Bu kızımızın ölümünü kimseye deklare ettirmeden mezara koyanlar daha sonrasında koronavirüse yakalandılar, hastanelere yattılar ve tedaviler, ilaçlarla iyileşebildiler. Koronavirüs pik yaptığı dönemde vaka sayımız 60’ı geçmedi. Kurallara uyma konusunda sıkıntılar yaşanıyor, çok temasta bulunuluyor. Ben apartman kapıcıları ile sürekli iletişim halindeyim ve vaka çıktığında kendilerini bilgilendiriyorum çünkü onlar sürekli insanlarla temas halindeler. Mahallede aşı karşıtlığı yok, aşılar olunuyor.

İSTASYON YENİDEN FAALİYETE ALINSIN- Banliyö treni kullanarak Cumhuriyet Mahallesi’nden İstanbul’a giden vatandaşların istasyonun kaldırılması ile zor duruma düştüğünü hatırlatan Mustafa Yaman, bölgedeki istasyonun yeniden faaliyete başlamasını talep ediyor.

DÖNÜŞLER 15 GÜN SÜRÜYOR

Cumhuriyet Mahallesi İzmit’in denize sıfır tek mahallesi, bu mahallede yaklaşık 10 bin kişi yaşamakta ve boş alanlarda sürekli inşaatlar yapılmakta. Salim Dervişoğlu Caddesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı caddemiz. Büyükşehir Belediyesi’ne ilettiğimiz taleplerimize biraz geç dönülüyor ama dönülüyor. Taleplerimize genelde ‘bizim alakalı değil’ cevabı almaktayız. Ben bazen taleplerimi iletirken neden bu talebi ilettiğimi ve Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olduğunu anlatmak durumunda kalıyorum.

BELEDİYE HEMEN GERİ DÖNMÜYOR

İzmit Belediyesi’ne taleplerimizi genellikle telefon aracılığıyla iletiyoruz, mesajla yazıyoruz ya da resmi yazı yazıyorum çünkü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gibi muhtarlar için kurduğu bir sistemi yok. İlettiğimiz taleplere İzmit Belediyesi tarafından da geri dönüş neredeyse yok denilebilecek seviyede. Temizlik konusunda İzmit Belediyesi’nden bir şikayetimiz yok ama bir kişi ‘Fatma başkanın ekibi temizlik yapmıyor’ diyerek şikayet etmişti. Bu olay bilerek, kasti yapılmış bir hareket değil. Benim bir şikayetim var, bu dönemde ağaç budama işleri sürekli devam ediyor ama bu durum nedeniyle araç yoğunluğu oluşuyor. Kısacası İzmit Belediyesi’nden taleplerimize geri dönüş almakta çok zorlanıyoruz.

TRAMVAY HATTI BURADAN GEÇECEKTİ- Kuruçeşme tramvay hattının ilk önce Cumhuriyet Mahallesi’nden geçeceğinin planlandığını hatırlatan muhtar Yaman, çalışmalar kapsamında ölçümlerin yapıldığını, hatta mahalledeki çeşme ile birlikte muhtarlık bahçesinin de bir bölümünün projeye gideceği söylenirken projenin değiştirildiğini belirtti.

DÜZENLEME YAPILSIN

Kurulduğu günden bu yana Sosyal Güvenlik Kurumu mahallemizde hizmet vermekte ama bazı hizmetleri içerisinden ayrıldı. Ayrılan birimlerle birlikte bazı sıkıntılarımız ortadan kalmış oldu. Mesela çalışanlar araçlarını sokak ortasına bırakıyorlardı ama şimdi birimler olmayınca bu problemimiz ortadan kalktı. Mahallemizde trafik tıkanıklığı yaşanmaktaydı, şimdi böyle bir problemimiz yok. İzgaz ile ilgili sıkıntılarımız var, o da tren yoluna paralel olan alanın yapılacaksa bir otopark yapılması ve gelişigüzel parklanma yapılmaması. Mevcut alan düzensiz bir otopark alanı olarak karşımıza çıkıyor, burası bir düzenlemeye tabi olacaksa bu düzenleme yapılsın. Federal Mogul çevresinde de sokak aralarına parklanma problemi var.

ULAŞIMDA SIKINTILAR VAR

Mahallemizin ulaşım noktasında sıkıntıları var. Özellikle şehirden dönüşlerde sıkıntılar var, bu sorunu sürekli dile getiriyordum sonunda yazıya döktüm. Bu soruna birebir ben de şahit oldum, bir gün saat 16.50 gibi Yeni Turan Durağı’na geldim çünkü konuyla ilgili birkaç kişi beni aramıştı. Beni arayanlara durumu 153’e bildirmelerini söylemiştim ama ben de konuyu takip ettim ve saat 16.50 gibi durakta beklemeye başladım, araç saat 17.25’te ancak geldi. Akçaray hattını da vatandaşlar muhtarlık önüne kadar kullanabiliyor ama diğer vatandaşlarımızın işleri otobüsle oluyor ve biz sıkıntılar çekiyoruz. Araçların takip edilmesi gerekiyor, bazen UKOME’den ‘araç boş dönüyor’ söylemleri duyuyoruz. Araç boş dönsün, bu aracın parası veriliyor.

DÜZENLEME YAPILMALI- Cumhuriyet Mahallesi’ne komşu olan gişelerin daha ileri taşınması gerektiğini belirten Yaman, bu alanda düzenleme yapılması gerektiğini dile getirdi.

ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR

Mahallede yer alan okullara son zamanda çok fazla servis gelip gitmeye başladı. Bu durum mahalledeki okullar nedeniyle gerçekleştirilen hayali taşıma işlemleri. Mahallemizde yer alan okullar Türkiye’de başarılı sonuçlar elde etmesi nedeniyle insanlar öğrencilerini bu okullarda okutmak istiyor ve kendilerini mahallemize taşınmış gibi gösteriyorlar. Okullarımıza gelen öğrencilerle birlikte okullarımızdaki sınıflarda öğrenci sayısı artmakta ve sıkıntılar yaşanmakta. Bu tür işlemler genelde e-devlet üzerinden gerçekleştiriliyor ve biz sadece takip edebiliyoruz.

TRAMVAY DURAĞININ YERİ YANLIŞ SEÇİLDİ

Tramvay hattının çalışmaları devam ediyor ve alan çok çamurlu. Çalışma yapılırken buradaki üst geçidin, tramvay son durağının oradaki sökülen üst geçidin ve eski ceza evinin oradaki üst geçidin yenilenmesi ile ilgili Karayolları Genel Müdürlüğüne yazılar yazmıştım çünkü belediyelerimiz ilgilenmedi. Eski üst geçitlerden birileri düşecek diye çok korkuyordum ki zemine lastikler serilmişti. Karayolları bana bu üst geçitlerden bazılarının yıkılmayacağını fakat bazılarının ömrünü doldurduğunu ve bunların belediyelere bildirildiği açıklandı. Büyükşehir Belediyemiz çalışmaları gerçekleştirdi, çok güzel oldu ama tramvay hattı tam Yenimahalle’den aşağıya gelen derenin üzerine inşa ediliyor. Ağustos ayında dahi o dereden su akmakta, orası kazıldıkça balçık çıktı. O durak oraya yapılmamalıydı, zaten başta muhtarlık önünden geçecekti.

KOT FARKI ZORLUYOR- Sosyal Güvenlik Kurumu’nun önünde bulunan üst geçide geçtiğimiz aylarda asfalt döküldüğünü söylen mahalle muhtarı Mustafa Yaman, özellikle yaşı ilerlemiş olan vatandaşların merdiveni çıkarken kot farkı nedeniyle zorlandığını dile getirdi.

İSTASYON İÇİN YER ÖNERİLDİ

Mahallemizde daha önce Adapazarı-Haydarpaşa arasında çalışan banliyö tren durağı vardı ve bu trenle her gün mahallemizden 50-60 kişiyi alır-bırakırdı. Hızlı tren çalışmalarının başlaması ile birlikte yeni sistemde banliyönün akıbetini sorduğumuzda Türkiye’de bu işi kimsenin bilmediği yönünde cevaplar aldık, İtalyan firmaları ben yaptım oldu sistemi ile bu işi yapacaklar söylemlerine benzer cevaplar aldık. Bizim trenlerimizin istasyonlara yanaşabilmesi için en az 1 metre beton yapılması lazım ki şuanda banliyö trenlerin mevcut istasyonlara yanaşma imkanı yok. Karayolları bize talebimiz karşısında nereye istasyon yapılabileceğini sordu, biz de yer gösterdik. Bölge karayolları arazisi olduğu için onlarla irtibat kuruyoruz, Karayolları bize Federal Mogul’un olduğu alana komşu alanların müsait olduğunu bildirdi. Bu konuyu siyasetin takip etmesi gerekiyor.

FABRİKALARDAN ŞİKAYETLER VAR

Gülseren Sokak ile Şirintepe’yi birbirine bağlayan bağlantı yerini Koruma Fabrikası kullanılıyor. Bu bağlantının açılmasının bizim mahallemiz için önemi şu; Aktaş Kimya isimli firma var, bu firma ne depoluyor, taşıyor biz bilmiyoruz ama bu firmanın bütün araçları bizim mahalleyi kullanarak buradan çıkış yapıyor. Bunlar mahalleden çıkarken taşıdıkları kimyasalları döküyorlar ki en fazla kullandıkları bölgede 75.Yıl İlkokulu mevkii. Buradan geçerken döktükleri kimyasallar çocuklarımızın sağlığı için tehlikeli. Bu durum mahallemiz için büyük sıkıntı ki birkaç araç ihraç edildi. Aktaş Kimya’nın buralardan gitmesini de istemekteyiz çünkü çevreyi kirlettiklerini duymaktayız. Özellikle pisliklerini denize saldıklarını duymaktayız.”

ALT YAPI BEKLEYEN TEK BÖLGE- Türksat alt yapısı konusunda uzun zamandır talepte bulunduklarını dile getire Yaman, mahalle genelinde yalnızca Mithat Paşa Caddesi’nin Türksat alt yapısını beklediğini söyledi.

YOLUN ADI VAR KENDİSİ YOK- Mahallede bir tahliye yolu olduğunu belirten Mustafa Yaman bu yolun kapalı olması nedeniyle sadece isminin olduğunu fakat yolun kendisinin olmadığını belirtti.

26 Ara 2021 - 19:30 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.876.618 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

13

Nurettin Öztürk - Muhtarım başarılar,plajyolu unutulmuş bir mahalle,D100 e alternatif yol olmalı ve bu yol plajyolu mahallesini canlandırmalı.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 27 Aralık 19:53
14

Ayşe Uzun - @erdal 12 nolu yoruma cevabı: Öncelikle üslubunuzdaki "dede" ifadesi cok saygisizca. Elbette ki her mahalleye istasyon acılamaz, ama burada muhtar bey önceden mevcut olan istasyonın aktive edilmesi talebini dile getirmis. Belli ki bu mahalleden değilsiniz, eger olsaydiniz insanlarin ulasim konusunda ne kadar zorlandiklarina bizzat sahit olurdunuz. Mahalle cok sapa bir yerde kaliyor ve otobusler yetersiz. Insanlar zifiri karanlikta yaya yolu olmayan bir yerden, camurun icinden cok uzakta kalan tramvay duragina yurumeye calisiyor. Bunlarin arasinda cocuklarimiz da var. Kaza haberleri, kendi cocugunuza (var mi emin degilim ama) birsey olmadikca birsey ifade etmiyor sanirim..

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 27 Aralık 23:34
11

yılmaz - Yeminle yazacak bir şey bulamadım.Nasıl muhtar bu ya.

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 27 Aralık 12:29
10

Çınar Bey - Adının Cumhuriyet mahallesi olması sebebiyle midir bilemiyorum ama her nedense Sekapark projesi sahildeki Cumhuriyet parkına kadar geliyor ve devam etmiyor, Plajyolu sahili her yer bakımsız Sekaparkın devamı niteliğinde bulunan bir alan nedense gözden çıkarılmış durumda. Tramvay konusu ise aynı sahildeki park gibi Cumhuriyet Mahallesi sınırına geldiğinde her nedense birden Kuruçeşme ye yönlendiriliyor, birileri bizi cezalandırıyor sanki. Kuruçeşmeye yönlendirilen projenin maliyetiyle tramway hattı Derinceye kadar giderdi, artı her gün E-5 te yaşanan trafik çilesi oluşmazdı.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 27 Aralık 11:46
09

41 - Cok gereksiz.....sehir ici minibusumu bu muhtar koskoca ternden bahsediyorsun....

Yanıtla . 1Beğen . 7Beğenme 27 Aralık 11:42
08

İzmitli - Plajyolu tramvay istasyonundan akşam saatlerinde sgk müdürlüğüne doğru yürümek korku filmi gibi.. Heryer zifir karanlık bunuda hatırlatalım lütfen.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 27 Aralık 08:33
07

Krfz_shark - Saygıdeğer muhtarım sen haklısın bizde plaj yolu sakinleri olarak konun siyasallaştığına yıllarca sahit olduk büyükşehir sanki bıçak gibi plaj yolu bölgesine yapılan yatırımları ayrı değerlendiriyor, hatta öksüz evlat muamelesi yapıyor, özellikle deprem şehitliğinin bulunduğu bölgede otopark düzenlemesi yapılmalı havaların iyi olduğu dönemde adım atacak yer bulunamıyor, şirinevler caminin bulunduğu noktaya köprü üstüne çıkış merdiveni istiyoruz, bu bölgenin zaten toplu taşıma sıkıntısı felaket boyutta tramvay duraklarının plaj yolu ile alakası yok, birde sahilde doris spa hizasında yıkık rıhtım var onarılarak aktif hale getirilmesi sosyal alan oluşturacak ve değer katacaktır, şuan tramvay çalışmalarının yapıldığı alandan hergün sabah geçmekteyim bir gün araç altında kalacağız nasıl planlamadır anlamak mümkün değil zifiri karanlık ve yayalar için yol dahi bırakılmamış...

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 27 Aralık 08:23
06

İzmitli - İlk önce şu köprüden aşağıya inen bir merdiven konulması sağlanmalı. Tramvay durağı falan hayal minibüs ve dolmuş seferleri artılsa bir nebze bu soruna merhem olur. En elzem konular merdiven ve toplu taşıma

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 27 Aralık 01:47
04

Vatandaş - Ulaşım birinci sorun evet ama öncelik olarak sayın muhtar

Kaç defa yazdık ettik sonuç yok

Karayolu sokak

Yurt sokak

Adak sokak

Papatya sokak Şebnem sokak

AYDINLATMALAR NE OLACAK ÇOCUKLAR ZİFİRİ KARANLIKTA OKULA GİDİYOR !!!

VE Şebnem sokakla muhtarlık arasında yoldaki köpek grubunu ne yapacaksınız.Çocuk ısırıldı kimse ilgilenmedi kaç kere şikayet ettim.Bir kez daha köpek problemi olursa muhtarlığın önüne bağlarım o zaman ilgilenirsiniz.

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 27 Aralık 01:27
03

Haydar - Sorunlar büyük otopark sorunu var yeterli bahçeler var otopark sıkıntısıda had safhada pazar mesela ücretli otıpark olabilir

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 23:21
01

Karanlık Sokaklar Vs - Sokaklar da karanlık ve yollar cok bozuk bazı bölgelerde... plajyoluna yakışmıyor

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 22:31

SAĞLIK MERKEZİNE PERSONEL ARANIYOR

YAHYA KAPTANDAKİ SAĞLIK MERKEZİMİZE; *Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp alanında beraber çalışacağımız; 20-35 yaş arası *DANIŞMA VE KOORDİNASYON İÇİN BA...

KAYNAKÇI VE İMALAT USTALARI ALINACAKTIR

Yurt içi ve yurt dışında çalıştırılmak üzere KAYNAKÇI VE İMALAT USTALARI alınacaktır. Cumartesi-Pazar tatildir. Adres: Sanayi Mh.Arslankaya Sk.No:6...

MOBİL VİNÇ OPERATÖRÜ ALINACAKTIR

MOBİL VİNÇ OPERATÖRÜ ALINACAKTIR *G sınıfı ehliyete sahip *Askerlik ile ilişkisi bulunmayan *En az 3 yıl tecrübeli *35-80 ton arası mobil vinç kul...

DİYARDOOR TOPTAN SATIŞ DEPOSU

DİYARDOOR TOPTAN SATIŞ DEPOSU İç oda-Kapı herşey dahil HEMEN TESLİM 400 TL Depo Adresi: Karadenizliler Mah. Kullar Cad. No:383 Başiskele/Kocaeli T...

YILDIZ CAM ELEMANLAR ARIYOR

Yıldız Cam Kartepe Fabrikasında çalıştırılmak üzere DEPO ELAMANI * En az lise mezunu, Malzeme bilgisi olan,  deneyimli deneyimsiz * MS Office uygul...

ELEMAN ARANIYOR

Derince'de ÇİFTLİK HAYVANLARINA BAKABİLECEK ELEMAN arıyoruz. Tel: 0532 773 33 90

HIRDAVAT MALZEMELERİ SATIŞ ELEMANI ARANIYOR

Her türlü hırdavat, nalburiye, tesisat yapı malzemeleri, inşaat malzemeleri, demir profil gibi malzemelere fiyat teklifi hazırlayabilecek DENEYİMLİ...

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR *Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek    *Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergahından geçmektedir. *40 yaş altı eleman...

ÜNİVERSAL TORNA PERSONELİ ARANIYOR

Kocaeli İzmit Hedefsan İş Makinaları LTD.ŞTİ. hidromek yetkili servisi tarafından 45 yaşını geçmemiş ÜNİVERSAL TORNA PERSONELİ alımı yapılacaktır. H...

DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR

EseR Masaj SalonuYenilenen, güleryüzlü, profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz.DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR10:00-24:00Tel: 0536 272 39 99- 0262...