Bakanlıktan sokak hayvanlarıyla ilgili belediyelere genelge!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; son dönemde insan yaşamını tehdit eden sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili önlemler kapsamında hazırladığı genelgeyi 81 il valiliği ve tüm belediyelere gönderdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bakanlık 'Sahipsiz ve Tehlike Arz Eden Hayvanlar Hakkında' genelge hazırladı. 81 il valiliğine ve tüm belediyelere gönderilen genelgede, 5393 sayılı Belediye Kanununda çevre ve çevre sağlığı hizmetleri ile ilgili görev ve sorumluluğu ile belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü faaliyet ve girişimde bulunma yetki ve imtiyazının belediyelere tevdi edildiği hatırlatılarak, "Diğer taraftan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda 9 Temmuz 2021 tarihli ve 7332 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikler uyarınca belediyelerimize gönüllü kuruluşlarla iş birliği içinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlama, eğitim çalışmaları yapma, ayrıca ilgili belediye meclisinin uygun görmesi halinde hayvan hastanesi kurma görevi verilmiştir" denildi.

'TEHLİKE ARZ EDEN SAHİPLENİLMEMİŞ HAYVANLAR EL KONULMALI'

Bu bakımdan son dönemde insan yaşamını tehdit eden sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili denetim ve tedbirler konusunda yapılan uyarılarda şu bilgiler yer aldı:

"Önlemler kapsamında; 5199 sayılı Kanun uyarınca üretimi, sahiplenilmesi, sahiplendirilmesi, barındırılması, beslenmesi, takas edilmesi, sergilenmesi, hediye edilmesi ve ülkemize girişi, satışı ve reklamı yasak olan tehlike arz eden hayvanlar (Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully) ile ilgili belediyelerimizce denetimlerin 7-24 esasıyla yapılması; bu hayvanlardan sahiplenilmemiş olanlara ilgili birimler ve kolluk kuvvetleri ile iş birliği içinde el konulması ve belediyelerimizce hayvan bakımevine götürülerek rehabilite edilmesi ve bakımevlerinde tutulması, tehlike arz eden bu hayvanlardan 5199 sayılı Kanunda ve Tarım ve Orman Bakanlığının 7 Aralık 2021 tarihli ve 2021/48 sayılı genelgesinde gösterilen usulde sahiplenilmiş olanlar bakımından ise ağızlık ve tasma takma zorunluluğu ile halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere ve çocuk oyun alanları ve parklarına girme yasağına kati suretle uyulmasının sağlanması; bu yasağın ikinci defa ihlalinde ise bu hayvanlara ilgili birimler ve kolluk kuvvetleri ile iş birliği içinde el konulması ve bu hayvanların hayvan bakımevine götürülerek rehabilite edilmesi ve bu bakımevlerinde tutulması gerekmektedir."

'DENETİMLER SIKLAŞTIRILARAK MAĞDURİYETE MAHAL VERİLMEMELİ'

Genelgede, tehlike arz eden bu hayvanların sahiplerinin kendi istekleri ile en yakın bakımevine bırakılmak istenmesi halinde taleplerinin geciktirilmeksizin yerine getirilerek rehabilite edildikten sonra bakımevlerinde tutulması gerektiği belirtilerek, şöyle denildi:

"Sahipli veya sahipsiz olması fark etmeksizin tehlike arz eden hayvanlarla ilgili birimler ve kolluk kuvvetleri ile iş birliği içinde denetimlerin sıklaştırılarak herhangi bir mağduriyete veya suistimale mahal verilmemesi, hayvan barınaklarına getirilen sahipsiz hayvanların tedavi ve parazit mücadelesinin yapılması, aşılanması, kısırlaştırılması ve dijital kimliklendirme yöntemleriyle işaretlenmesi yoluyla rehabilitasyonunun yapılması, bakımevlerinde rehabilite edilen hayvanların ilgili veri tabanına kaydedilmesi ve rehabilite edilmeden hiçbirinin alındıkları ortama bırakılmaması, henüz rehabilite edilmemiş sahipsiz köpeklerin, belediyelerce hayvan bakımevlerinde veya geçici ünitelerde kısırlaştırılarak veri tabanına kaydedilmesi; geçici ünitelerde yapılan kısırlaştırmalar sonrasında, hayvanların alındıkları ortama bırakılmadan önce sağlıklarına kavuşmaları için gerekli tedbirlerin alınması, belediyelerimizin sahipsiz hayvan toplama ekibinin çalışması veya herhangi bir ihbar sonucu sahipsiz hayvanların tespiti halinde bu hayvanların barınaklara götürülmesi, hayvan bakımevi kurma zorunluluğu bulunmayan belediyelerimizin ise en yakın bakımevine götürüp teslim etmesi gerekmektedir."

'BELEDİYELERİMİZCE HAYVAN BAKIMEVLERİ BİR AN ÖNCE YAPILMALI'

Genelgede ayrıca, 5199 sayılı Kanunun geçici 4'üncü maddesi uyarınca belediyelerin bütçelerinden ayırmak zorunda olduğu kaynağın sahipsiz hayvanların kısırlaştırma işlemlerinin yürütülmesi amacına yönelik kullanılmasına önem verilmesi gerektiği vurgulanarak; şu ifadelere yer verildi:

"Konuyla ilgili belirlenen oranlar asgari oranlar olduğundan belediyelerimizce konunun önemine binaen hizmetlerin yerine getirilmesinde öncelik sırası, mali durum ve hizmetin ivediliği dikkate alınarak bu payların daha yüksek oranlarda belirlenmesine öncelik verilmesi, sahipsiz hayvanlardan yiyecek bulmakta zorlananlar için konutlar ve insan ikametine mahsus diğer yerler ile trafik güvenliğini tehdit etmeyecek noktalarda düzenli olarak hayvanlara uygun, çabuk bozulmayan yiyecek ve su bulundurulması, sahipsiz hayvanların beslenmesi amacıyla, bölgesinde bulunan gıda üretimi veya tüketimi faaliyetiyle iştigal eden yerlerde oluşan hayvan beslemeye elverişli besin maddelerinin toplanarak bunların hayvanların tüketimine uygun hale getirilmesi için gerekli çalışmaların yürütülmesi, bakımevlerinde bulunan sahipsiz hayvanların sahiplendirilmesi için ilan panoları ile internet ortamı ve diğer uygun görülen yayın organlarında duyuru yapılması, sahipsiz hayvanlarla ilgili icra edilecek faaliyetlerde il hayvanları koruma kurulu ile eşgüdüm ve gönüllü kuruluşlarla iş birliği içinde hareket edilmesine özen gösterilmesi, hayvan bakımevlerinin kurulması ve işletilmesi ile ilgili bedelsiz taşınmaz tahsisi dahil bakanlığımız görev ve yetki alanında kalan hususlarda bakanlığımızca gerekli destek ve kolaylık sağlanacak olup bu doğrultuda belediyelerimizin süreci bakanlığımızla iş birliği içinde yürütmesi, belediyelerimizce hayvan bakımevlerinin bir an önce yapılması, personelin temin edilmesi ve tefrişi ile ilgili varsa eksikliklerin hızlıca giderilmesi ve hayvan bakımevlerinin tam kapasitede hizmet vermesinin sağlanması gerekmektedir."

'TEDBİRLERLE HAYVANLARIN YAŞAMA HAKKI İHLAL EDİLMEMELİ'

Öte yandan ilgili kanunlar ve söz konusu genelge kapsamında, kendilerine tevdi edilen görev ve sorumlulukları yerine getirmediği veya bunlara aykırı faaliyette bulunduğu tespit edilen belediyelerin hukuki veya cezai sorumlulukları doğacağı, belediyelerce konuyla ilgili görev ve sorumlulukların titizlikle ve öncelikle yerine getirilmesi istendi. Ayrıca belediyelerce bu genelge hükümlerinin uygulanmasında alınacak tedbirlerle sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanların yaşama hakkının ihlal edilmemesi, bununla beraber son dönemde bu hayvanların sebep olduğu ve insan yaşamını tehdit eden üzücü hadiselerin tekrar yaşanmaması ve vatandaşların bilhassa çocuklarının can güvenliğinin temini amacıyla bu tedbirlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa kesinlikle mahal verilmemesi gerektiği kaydedildi.

27 Ara 2021 - 18:48 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.633.853 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Kürşat - Köpekler sokaklarda sürüler halinde dolaşıyorlar. Daha bugün bir bayana saldırdılar ellerinden zorla kurtardık. Belediyeler acilen sokak köpeklerini barınaklara götürsün. Biz barınaklara gelip onlara bakarız. Köpek sahiplerine de köpeklerine ağızlık takma zorunluluğu getirsin. Ayrıca köpek sahipleri lütfen köpeklerini onun bunun kapısının önüne gelişigüzel pisletmesin. Yanlarında poşet ve faraş taşıyarak köpek pisliklerini en azından çöpe atsınlar.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Aralık 11:43
05

izmit'li - BU HAYVANLARI TOPLAYIP YILLARCA BİZİM PARAMIZLA BARINAKLARDA TUTMAYIN!! UYUTUN...

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 28 Aralık 09:54
04

Bb... - Sokaklarda çete halinde sürü halinde gezen köpekler var.İnsanların peşine takılıyorlar herkes korkuyor.Bir an önce toplanmalı.Bütün Kocaeli de ve Türkiyede acil toplanmalı..Kocaelinin bazı ilçelerinde durum daha kötü Körfez , Derince...gibi.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 28 Aralık 08:58
03

İzmit Sakini - Evet artık icraat zamanı Sayın Kent Yöneticileri...

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 28 Aralık 08:54
02

Gölcüklü - Ben köpeklerini ağzına ağızlık takarak dolaştıran kimseyi görmedim, hadi onu geçtim, iri iri köpekleri zaman zaman küçük çocukların gezdirdiğine de şahitim, ebeveynlerinin haberinin olduğunu sanmıyorum, tamamen özenti, zira köpek çocuğu çeke çeke arkasından sürüklüyor zaten.

Çocuk parklarını geçtim, fırına ekmek almaya dahi kocaman köpeğiyle giren adam gördüm iki sefer, köpeğin içeride ne işi var ? Bağlasın dışarıdaki direğe öyle girsin diye fırın sahibini uyardım, hık mık bana bahane uydurdu, ikinci kez görünce oradan ekmek almayı kestim.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 27 Aralık 22:48
01

Nihan - Hayvan Bakım Evi için görevlendirilecek personel kesinlikle GÖNÜLLÜ bir hayvan sever olmalı. Aksi, hayvan katliamı ve işkenceli günlere hazır olun.

Yanıtla . 5Beğen . 13Beğenme 27 Aralık 19:07

HIRDAVAT MALZEMELERİ SATIŞ ELEMANI ARANIYOR

Her türlü hırdavat, nalburiye, tesisat yapı malzemeleri, inşaat malzemeleri, demir profil gibi malzemelere fiyat teklifi hazırlayabilecek DENEYİMLİ...

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR *Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek    *Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergahından geçmektedir. *40 yaş altı eleman...

KAYNAKÇI ARANIYOR

İzmit merkez için, Emekli veya meslek lisesi kaynak bölümü mezunu KAYNAKÇI alınacaktır İletişim: 0532 491 89 91

ÜNİVERSAL TORNA PERSONELİ ARANIYOR

Kocaeli İzmit Hedefsan İş Makinaları LTD.ŞTİ. hidromek yetkili servisi tarafından 45 yaşını geçmemiş ÜNİVERSAL TORNA PERSONELİ alımı yapılacaktır. H...

DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR

EseR Masaj SalonuYenilenen, güleryüzlü, profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz.DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR10:00-24:00Tel: 0536 272 39 99- 0262...

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Gölcük-Gebze depolar arası çalıştırılmak üzere TIR ŞOFÖRÜ aranıyor. Tel: 0532 318 42 65

HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR ARANIYOR

Ekmek ve unlu mamulleri üretimi faaliyetinde bulunan firmamızın Başiskele  şubesinde çalışmak üzere  deneyimli  HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR  ara...

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ Alınacaktır. Başiskele Tel: 0532 541 24 29

MAKİNE MÜHENDİSİ ARANIYOR

MAKİNE MÜHENDİSİ ALINACAKTIR Firmamız bünyesinde çalışmak üzere; Üniversitelerin 'Makine Mühendisliği' bölümlerinden mezun, 30 yaşını geçmemiş Ms...

KARAMÜRSEL’DE KİRALIK DÜKKÂNLAR

KARAMÜRSEL’DE Mehmet Akif Ersoy Bulvarı’nda, çeşitli büyüklüklerde, tadilatı yeni yapılmış, KİRALIK DÜKKÂNLAR Tel: 0532 382 20 19