Yenimahalle’nin sadece ismi yeni!

İzmit Yenimahalle Muhtarı Yasin Duman, mahallelerinde birçok sorun bulunduğunu söyledi. Adeta her bir noktası ayrı sorun olan Yenimahalle, adındaki ‘Yeni’ kelimesi ile hiçbir benzerlik göstermiyor.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

MUHTAR DUMAN ANLATTI

İzmit Yenimahalle Muhtarı Yasin Duman mahallesinin sorunlarını ‘Özgür Kocaeli Mahallenizde’ye anlattı. Muhtar Duman mahallenin uzun zamandır talep etmelerine rağmen hizmetlerden yoksun bırakıldığını dile getirirken, son 15 yıldır neredeyse hizmet alamadıklarını ifade etti. Orman alanı ve imara kapalı olan fakat vatandaşların yaşadığı bölgeler olduğunu belirtirken, mahallede sosyal donatıların da olmadığını açıkladı. Yasin Duman şunları anlattı:

BU BİNA RESMİYETTE YOK: İzmit Yenimahalle Muhtarlığı’nın bir hizmet binası var ancak resmiyette görünmüyor. Muhtar Yasin Duman bunu yetkililere ilettiklerini fakat harekete geçilmediğini belirtti.

TALEPLERE DÖNÜLMÜYOR

“Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan İnkılap ve Radar caddelerimiz var. Büyükşehir Belediyesi’ne ilettiğimiz taleplere geri dönüş yapılmıyor. Örneğin İnkılap Caddesi’nde bir ada çalışması olacaktı ama yapılmadı. Geldiler, dubaları çaktılar ve gittiler. Bu caddede çok fazla trafik oluyor. Bu projeyi özellikle talep ettik ama şu anda beklemedeyiz.

ELEKTRİKLERİ KESİK, AÇILMIYOR: Orman alanı üzerinde kurulmuş büyük bölgelerden biri olan Buse Sokak’ta vatandaşın elektriğinin kesik olduğunu söyleyen Muhtar Yaman, imarda orman olduğu için müdahale edilemediğini belirtti. 

İZMİT DE FARKLI DEĞİL

İzmit Belediyesi mahallemizde bir şeyler yaptı ama bizim yazdığımız bazı dilekçelere olumsuz dönülüyor.  Araştırılmadan ve soruşturulmadan geri dönüşler yapılıyor. Olabilecek, olması gereken işleri talep ediyoruz ama onlara bile olumsuz geri dönüşler oluyor. İstinat duvarları ile ilgili yazılar yazıyoruz, olumsuz geri dönüş yapılıyor. Aslında bu konu çok önemli. Bir iş yapılacaksa hemen yapılsın. Özellikle istinat duvarları olmayan bölgelerde ciddi tehlikeler oluşuyor.

YOL AÇILDI AMA ÇALIŞMA YOK: Amaç Sokak ile Zülbiye Sokak’ı birbirine bağlayan bu alan yol olarak kullanılacaktı fakat çevresinde yapılan inşaat çalışması nedeniyle yapılmadı. Alan patika yol olarak kalmış durumda.

ÇOK ŞİKAYET ALIYORUM

Mahallede ulaşım ile ilgili sıkıntılar var. Mesela Radar bölgesine hat 58 çalışıyor. Bu minibüs özellikle akşamları çok az geliyor. Belediyeden ek seferler ve otobüsler talep ettik ama olmadı. İnsanlar, iş veya okul çıkışı evlerine gitmek için saatlerce bekliyorlar. Otobüs geliyor ama o da dolu oluyor. Minibüslerin 15 dakikada bir geçmesi gerekiyor ama trafik nedeniyle geç kalıyor. Vatandaş da beni arıyor ‘45 dakikadır bekliyorum, araba daha gelmedi’ diyor. UlaşımPark ekipleri gelip bakıyor ama o günlerde de sıkıntı çıkmıyor.

İSTİNAT DUVARI BEKLİYOR: İmara açılmayan Gazi Adalı Sokak’ta yolun alt tarafında yer alan yapılar tehlikede. Muhtar Yasin Duman, alana istinat duvarı yapılması gerektiğini dile getirdi.

ÖĞRENCİLER OTURMUYOR

Eğitim açısından da sıkıntılarımız var. Ama bu, yapısal bir sıkıntı değil. Sorun, okulların kaliteli olması nedeniyle bu bölgeye çok fazla dışarıdan öğrenci gelmesi. Mahalle çocuklarımız buradaki okullara gitmekte sıkıntı yaşıyor. Çünkü dışarıdan insanlar mahalleye taşınmış gibi yapıp çocuklarını buradaki okullara yollamaya çalışıyor. Radar’daki okulumuzun çevresi ise çok kötü. Aile sağlık merkezinin olduğu yer hiç uygun değil. Çünkü yetersiz. Üstelik caminin altında. Biz mahallemizde düzgün bir aile sağlık merkezi istiyoruz. Durum böyle olunca mahalledeki birçok kişi Kuruçeşme’deki aile sağlık merkezine gidiyor.

VATANDAŞ YENİLENMESİNİ İSTİYOR: Sokaklardaki korkulukların eski olması nedeniyle mahalleli, büyük korku yaşadıklarını söylüyor. Mahalleli, demirlerin yenilenmesini istiyor.

GÖRÜNTÜ YAKIŞMIYOR

Yerinde dönüşümle ilgili bana gelen bir şey yok ama burayı Büyükşehir Belediyesi projelendirdi ve bitti. Burayı ya Büyükşehir kendisi yapmalı ya da bu tek parsele döndürülmüş alanda hak sahipleri ile birlikte hareket edilmeli. Bu bölge insanı evlerine bir çivi bile çakamaz halde ve artık ‘Ne olursa olsun, bir an önce olsun’ diyorlar. Bu alandaki görüntü İzmit’e yakışmıyor. Burası unutulmuş durumda. Bir an önce müdahale edilmeli ki bu iş Kocaeli Büyükşehir’e kalıyor.

İNKILAP CADDESİ BEKLİYOR: İnkılap Caddesi’nde hem alt hem de üst yapı yapılmasını talep ettiklerini belirten Muhtar Yasin Duman, araçların kontrolsüz parklanma probleminin de önüne geçilmesini istedi.

TUTANIN ELİNDE KALIYOR

Mahallemizin yüzde 40’ı imara açılmamış durumda. İmara açılmayan bölge kocaman bir alan ve sokak olarak sadece bir ismi olan fakat bölünse içinden birçok sokağın çıkacağı bir alandan bahsediyoruz. Bu bölgenin adı Gazi Adalı Sokak olarak geçiyor ama çok büyük bir alan ve imara kapalı. İmara açıldığı takdirde 50-60 sokak ortaya çıkar. Yıllardır bu sorunu çözmediler. Bu iş 2 yıl önce çözülecekti ama pandemi araya girdi olmadı. Bu sene çözülecekti o da bitti. Artık önümüzdeki yıla kaldı. Orası imarı açılsa alt yapısı ve üst yapısı yapılacak. Bu alan imara kapalı olduğu için yolu da yok. Bir yangın çıksa itfaiye giremez. İmara kapalı olduğu için sahibi şahsi malım diyor, yolu kafasına göre kapatıyor, komşusunun geçmesine izin vermiyor. Buradaki problem lütfen ama lütfen çözülsün. Bu mahalle 15 yıldan beri hizmet almıyor, nereden tutarsan elinde kalıyor.

TAPUSUNU VERMİYORSUN

Yenimahalle’de orman alanı olarak kalmış bölgeler de var. Onlardan biri Buse Sokak. Tıpkı Gazi Adalı gibi tek sokak olarak geçiyor ve orada toplam 116 aile yaşıyor. Zamanında izin verilmiş ve vatandaş buraya evlerini yapmış. Elektrik, su ve doğalgazı vermişsin ama tapusunu vermiyorsun. Yarın bir gün devlet girip burada bir yıkım yaparsa hepsi dışarıda kalacak. Devlet burayı orman arazisi dışına çıkaracaktı ama bir ses çıkmadı. Bu konu ile ilgili yazı bekliyoruz. Buse Sokak’a bir şey yapılması için gelen ekipler, ‘Burası orman alanı, buraya bir şey yapamıyoruz’ diyerek geri gidiyor.

DURAK SIKINTIMIZ VAR

Tramvay hattı bizim mahallemizden geçmiyor ama yakınımızdan geçecek. Mahalle sakinlerimiz tramvay hattının buralara gelmesinden dolayı gayet memnun. Ama Yenimahalle’ye tramvay hattının bir yararı olmuyor gibi çünkü vatandaşımız mahalleye de bir durak istedi. Fakat buraya durak yapılamadığı için Kuruçeşme’ye konuldu. Mahalle sakinlerimiz Kuruçeşme’ye yürümek zorunda. Yaşlı vatandaşlarımızın sayısı azımsanmamalı bu vatandaşlarımız buradan İzmit’e gidiliyor ama tramvaya ulaşmak için buradan üst geçitle karşıya geçilmesi gerekiyor. Mahallemizde engelli vatandaşlarımız var. Onların burada bir yolu bile yok ve üst geçide çıkmakta zorlanıyorlar.

HEPSİNİ AYNI ANDA YAPIN

İmara açılmayan bölgelerimizde daha alt yapı yok. Yağmur suyu hatlarıyla ilgili sıkıntı var ki bu konuda dilekçeler verdik, bekliyoruz. Yağmur yağdığı zaman burası havuz gibi oluyor. Alt yapı mahallenin genel sorunu. Şimdi Gönül Sokak’ta çalışma yapılıyor ama yağmur suyu hattının yapılmasını talep etmişiz fakat 2022 yılına attılar. Temiz su hatlarını yapıyorlar ama atık su, yağmur suyu hattı yapılmıyor. Hepsini aynı anda yap ve çıkın. Sürekli yapıp durmayın. İSU’dan bu konuda hızlı hareket etmesini bekliyoruz.

DİREKLERİ BİZ DİKTİK

SEDAŞ ile de zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Tamam, istediğimiz talepler yapılıyor ama bazen hiç geri dönüş yapılmıyor. SEDAŞ’a yeni açılan Yüce Sokak’ta bir aydınlatma yapılmasını talep ettik ki burada bunun yapılması lazım ama bekliyoruz. Bu talebimizi ilettik bekletiyorlar. Bazı sokaklar da hala bekliyor. Bazı sokaklarda vatandaş ve biz kendi imkanlarımızla direk alıp aydınlatma sorunumuzu çözüyoruz. 4 direk diktik ve SEDAŞ ardından gelerek elektrik tellerini çekti. Böyle bir durumla karşı karşıyayız.

SOSYAL ALANLAR YOK

Mahallemizde park, bahçe, gençlik merkezi, kültür merkezi ve benzeri yapıların neredeyse hiçbiri yok. Her seçim döneminde adaylar gelip vaadediyorlar ama seçim sonrası kimse bir şey yapmıyor. Gençlik merkezi yok, kültür merkezi yok, spor alanımız yok ve gençlerimizin vakit geçirebileceği bir alan yok. Yerimiz var, keşke gelip yapmak isteseler. Kültür merkezimiz yok düğünlerimizi Yüce Sokak’taki açık düğün salonu denilen yerde yapıyoruz. Çocuklarımız uzaktan eğitimde internet sıkıntısı çekti, bir gençlik merkezi ya da kütüphane olsaydı sıkıntı yaşanmayabilirdi. Kuruçeşme sınırında KO-MEK, İZMEK kurs merkezleri var. Mahalleli buralara giderek eğitim alıyor ama ne kadar verimli olabilir ki? Bu mahalle uzun yıllardır hizmet almıyor.

GEÇMEK MÜMKÜN DEĞİL

Sabah saatlerinde burada trafik yoğunluğu oluyor. Mahallemizde bir otopark alanı da yok. Bu her mahallede olması gereken bir şey. Ama Yenimahalle Mahallesi’nde bu da yok. Kuruçeşme bu sıkıntıyı daha fazla çekiyor. Her tarafa arabalar çekilmiş durumda, geçmek mümkün değil. Araçların park edileceği bir alan yok. Bu sorun bir an önce çözülmeli.

DOĞRU BULDUM

Yenimahalle deprem açısından riskli bir mahalle. Eski yapılar çok fazla. Yeni yapılan binalar var ama bunlar genelde mahallenin yüksek kesimlerinde. Özellikle eski cezaevinin arkada bölümünde eski yapılarımız çok fazla. 17 Ağustos depremini atlattılar, ama bugün bir depremde ne olur bilemiyoruz. Mahallemizde bir toplama alanımız yok. Cumhuriyet Mahalle Muhtarımız Mustafa Yaman’ın, Kuruçeşme gişelerinin ileri taşınarak altının tünel, üstünün de toplanma alanı olarak yapılması önerisini çok doğru buluyorum.”

31 Ara 2021 - 21:39 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.847.553 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Özcan Altuntaş - Yerel yönetimler kim bastırırsa onların sorunlarını çözüyor.

Yeni mahalle merkezi 50 yıldır kronik sorun olmuş, bir türlü çözülmüyor.

Burası tam E5 kenarında mezbelelik halde.

Sn. Muhtar çok güzel bir şekilde sorunları anlatmış. Tebrik ediyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 17:27
05

Abuzer Kartal - Muhtarım vatandaşın sorunlarını kamuoyuna birebir elçi olarak ilettiğin için seni alnından öpmek gerekir, helal olsun, senin gibi muhtarlarımız çok ama çok nadirdir.Bu arada Yenimahallede ikamet etmiyorum.Allah bu çabalarında yar ve yardımcın olsun, halk olarak sonuna kadar yanındayız.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 14:46
04

Derince Merkez - İmara kapalı olan yere belediyeler nasıl çalışma yapsın yolu gösteriyosun yolun maşallahı var sen gel derincedeki yollara bak sağa sola laf söyleyeceğine muhtarlık maaşınla korkulukları boya korkuluklarda sapa sağlam

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 01 Ocak 12:47
03

İzmit Li - Blr devlet temsilcisi nasil kaçak yapı için talep yapabilir once gidip devletten imar planı değişikliği yapilmasi lazım, ama burada bizim de itirazımız vardır çünkü zamanında orman arazilerine çöken vatandaşlar ihtimas sağlanırsa 1 ağaç için ülkede kiyamet kopartanlar orayi cehenneme çevirirler!

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 01 Ocak 11:43
02

Kuruçeşmeli - Yenimahalle ilerde gelişmekte olan bir yer olacak fakat sıkıntıları çok büyük ulaşım okul konut fiyatları vs vs...

Özellikle okul işi ve ulaşım işi beyağı sıkıntılı

Önceki muhtar tuncay bey (chp li)başa çıkamamış yıllardan beri yeni muhtarın işi zor

Ulaşım işinide tek tek imza için dolaşsa kesin çözer ve ne yazıkki belediyenin birine yakın olması gerekir..yoksa bu şekilde iş asla çözemez..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 01:49

YILDIZ CAM ELEMANLAR ARIYOR

Yıldız Cam Kartepe Fabrikasında çalıştırılmak üzere DEPO ELAMANI * En az lise mezunu, Malzeme bilgisi olan,  deneyimli deneyimsiz * MS Office uygul...

ELEMAN ARANIYOR

Derince'de ÇİFTLİK HAYVANLARINA BAKABİLECEK ELEMAN arıyoruz. Tel: 0532 773 33 90

HIRDAVAT MALZEMELERİ SATIŞ ELEMANI ARANIYOR

Her türlü hırdavat, nalburiye, tesisat yapı malzemeleri, inşaat malzemeleri, demir profil gibi malzemelere fiyat teklifi hazırlayabilecek DENEYİMLİ...

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR *Maaş+ SGK+ Servis+ Yemek    *Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergahından geçmektedir. *40 yaş altı eleman...

KAYNAKÇI ARANIYOR

İzmit merkez için, Emekli veya meslek lisesi kaynak bölümü mezunu KAYNAKÇI alınacaktır İletişim: 0532 491 89 91

ÜNİVERSAL TORNA PERSONELİ ARANIYOR

Kocaeli İzmit Hedefsan İş Makinaları LTD.ŞTİ. hidromek yetkili servisi tarafından 45 yaşını geçmemiş ÜNİVERSAL TORNA PERSONELİ alımı yapılacaktır. H...

DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR

EseR Masaj SalonuYenilenen, güleryüzlü, profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz.DENEYİMLİ-DENEYİMSİZ MASÖZ ARANIYOR10:00-24:00Tel: 0536 272 39 99- 0262...

TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Gölcük-Gebze depolar arası çalıştırılmak üzere TIR ŞOFÖRÜ aranıyor. Tel: 0532 318 42 65

HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR ARANIYOR

Ekmek ve unlu mamulleri üretimi faaliyetinde bulunan firmamızın Başiskele  şubesinde çalışmak üzere  deneyimli  HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR  ara...

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ Alınacaktır. Başiskele Tel: 0532 541 24 29