Büyükakın tüm ayrıntıları anlattı: Seymen Kışlası Ford’a verilecekti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ocak ayı meclis toplantısı Kocaeli Kongre Merkezi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında gerçekleşti. Başkan Büyükakın, Başiskele Hayat Kimya ve D-100 arasında kalan 160 dönüm alanın Maliye’ye devredilmesinde yaşanan gelişmeleri anlattı. TOKİ’nin Seymen Kışlası'nı Ford’a satışını engellediklerini ve bu alanı Maliye’ye devrederek kışlayı ve Gebze’deki alanları aldıklarını belirtti.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yılın ilk toplantısı bugün  Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında yapıldı. Toplantıda Büyükakın, Maliye’ye devredilecek alanda yapılacak projeyi anlatırken, Seymen Kışlası ile ilgili tüm ayrıntıları ilk kez anlattı. Mecliste başkanlık makamından gelen 7 gündem maddesi içinde Kocaeli’nin üç bölgesinde toplu taşıma sisteminin hizmet alımı yöntemi ile alınması ve Yürüyüş Yolu’nun adının Cumhuriyet Bulvarı olması istendi. İki madde, 18 Ocak Salı günü yapılacak 2. oturumda görüşülmek üzere komisyona gönderildi.

SAZLIDERE’YE MÜJDE

Mecliste CHP grubu 4 soru önergesi verdi. Çayırova Cumhuriyet Mahallesi Sazlıdere halkının söz verilen kentsel dönüşüm ile ilgili müjde beklediklerini belirten meclis üyeleri, konu ile ilgili sözlü ve yazılı cevap istedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili bu konuda çalışma yaptıklarını söyleyen Büyükakın, “8 Şubat’ta ihalesi yapılacak. Takip ediyoruz süreci” dedi.

İKAZ LEVHALARINI GÜNDEME GETİRDİLER

Tavşantepe Mahallesinde otobüs duraklarının yağmurlu havalara uygun olmadığı ve vatandaşların araç beklerken büyük sıkıntılar yaşadığını belirten CHP’li meclis üyeleri, kapalı otobüs duraklarının kurulmasını istedi. Büyükşehir Belediyesi Trafik Şube Müdürlüğü tarafından kaldırımların ortasına monte edilen trafik ikaz levhalarının tehlike arz ettiğini de söyleyen CHP’liler, kent içindeki tüm tabelaların gözden geçirilmesini, tehlike arz etmeyecek şekilde yerlerinin değiştirilmesini ve bilgilerin taraflarına bildirilmesini istedi.

ENGELLİLERE UYGUN DEĞİL

Engellilerin yaya alanlarından geçmekte büyük sıkıntı yaşadığını belirten CHP’li meclis üyeleri, Kocaeli genelinde trafik ışıklarında engelli yaya butonları, titreşimli yüzey ve işitilebilir sözlü mesajlarla engelli ve yaşlı bireylerin trafikte hareket etmelerini kolaylaştıran sistemlerin toplamda kaç adet olduğunu ve yaygınlaştırmak için nasıl bir çalışma yapıldığını sordu. Soru önergelerine yazılı cevap verilmesine karar verildi.

İYİ PARTİ’DEN 4 ÖNERGE

İYİ Parti tarafından verilen 4 önergede Gebze’deki servis kazası ile ilgili yapılan çalışmaların akıbeti ve yasaklı köpek ırkları ile ilgili Büyükşehir’in kaç köpeği topladığı sorulurken, yaşanan ekonomik daralma nedeniyle dar gelirli vatandaşları için su tarifesinin gözden geçirilmesi ve kırsal alanda internet ulaşım alt yapısının güçlendirilmesi ile ilgili çalışma yapılması istendi.

DENETİM KOMİSYONU SEÇİLDİ

Soru önergelerinin ardından gündeme geçildi. İlk olarak da denetim komisyonu üyelerinin seçimi yapıldı. AK Parti ve CHP Grup Başkan Vekillerinin imzası ve iki partinin önerisi ile Berna Abiş, Hasan Numan Tonka, İsmail Aysu, Özhan Kurt ve Mehmet Nuri Paşa denetim komisyonuna seçildi.

ADAY OLMAYANLARIN İSİMLERİ YAZILDI

Komisyon seçiminde CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, meclis üyesi Özgür Yılmaz ve İYİ Parti Grup Başkan Vekili Fevzi Canbaz’ın isimlerinin yazılarak birer oy çıkması eleştiri konusu oldu. Engin Taşdemir, ortak önerge verilmesine rağmen böyle bir davranışın yapılmasını kınadı. Aday olmayan isimlerin yazılmasının kamuoyunu yanlış bilgilendirmek anlamı taşıdığını söyleyen Taşdemir, “Basına iki partinin grup başkan vekillerinin aday olup bir oy aldığı algısı yaratılmak isteniyor” dedi. Taşdemir’in açıklamanın ardından Büyükakın da bu davranışta bulunan meclis üyesini kınadı.

BAŞİSKELE’DEKİ ARAZİ İÇİN ENDİŞELİYİM

Mecliste komisyon seçimleri devam ederken söz alan SP Grup Başkan Vekili Mustafa Gürsoy, Başiskele’deki Seymen Kışlası’nın Maliye’ye devredilmesi ile ilgili endişelerini dile getirdi. Gürsoy, “Başiskele’deki bir arazinin Gebze’deki bir arazi için takas edilmesini doğru bulmuyorum. Asıl sıkıntı, bu alan Maliye’ye geçtiğinde ne yapılacağıdır. Kocaeli’de bu kadar geniş bir alanın verilmesini doğru bulmuyorum. Maliye arazileri alarak amacının dışında kullanıyor. 350-500 milyon değerinde bir arazi bu” dedi.

200 MİLYON KASADA KALDI

Mustafa Gürsoy’un açıklamalarının ardından konuşan Tahir Büyükakın, “TOKİ, Gebze’deki araziyi kendi mülkiyetine alırken başka ödeme yapmıştır. TOKİ’den almak için ya parasını ödersiniz ya da muadili bir yer verirsiniz. Bu alanı depolama alanı olarak kullanmak istiyorlardı. Galericilere ihtiyaç olduğunu belirterek plana not düştük ve başka amaçla kullanılmasın istedik. Gebze’ye galericiler sitesi yapmamız gerekiyor. Burada kendimize savunma alanı oluşturduk. Paramız olursa alırız diye düşünüyorduk. Ama bunu direkt söyleyemedik. Bugün imkan doğdu, aldık. 180-200 milyon parayı kasadan vermemiş olduk.

ALANI FORD’A VERECEKLER

Seymen Kışlası TOKİ’ye geçti. Onlar da bölgeyi nakde çevirmek istiyor. Bu tür alanlarla ilgili riskleri takip ediyoruz. En ufak sıkıntı sezdiğimizde hemen hareket ediyoruz. Buranın satış sürecini durdurduk. Bunu Ford alacaktı. Depolama alanı yapacaktı. Bunu engelledik. Bunları çok anlatmadık. Bu alanı vererek biz Seymen Kışlası’nı aldık. Ford, Maliye’ye devredilecek alanda depolama alanını yapacak. 800 bin metrekaresi bizim oluyor. Seymen Kışlası büyük bir proje alanı olacak bizim için. Millet bahçesi ve yeni projeler olacak. Ford eğer Başiskele Küçük Sanayi Sitesi ile anlaşırsa bu alanda yeni bir sanayi sitesi yapacak ve kendi yeni yatırımını da sanayi sitesinin yerine yapacak” dedi.

DOĞU TOPLU TAŞIMA İÇİN İHALE KARARI

Kocaeli Doğu Bölgesi toplu taşıma sisteminin hizmet satın alma yolu ile yerine getirilmesi, 41K hattının hızla kurularak işletilmesi için önerge verildi. AK Parti üyelerin meclisin ortasında verdiği önerge oy birliği ile gündeme alındı. Ardından ilgili komisyona havale edildi. Körfez, Derince, İzmit ve Körfez ilçelerini kapsayan sistemin meclisin ikinci oturumuna getirilmesi ve meclisten geçmesi bekleniyor. Meclisten geçecek olan kararla birlikte yeni toplu taşıma sistemi için ivedilikle hizmet satın alım ihalesi yapılacak.

YÜRÜYÜŞ YOLUNUN İSMİ CUMHURİYET BULVARI OLACAK

Büyükşehir Belediyesi’nin ocak ayı meclis toplantısında başkanlık makamından gelen 7 gündem maddesi arasında çok önemli bir madde yer aldı. Yapım projesi bitmek üzere olan Yürüyüş Yolu’nun adının değiştirilmesi gündeme alındı. Komisyona gönderilen gündem maddesinde Yürüyüş Yolu’nun adının Cumhuriyet Bulvarı olarak değiştirilmesi istendi. Söz konusu madde, 18 Ocak’taki 2. oturumun gündemine alınmak üzere komisyona gönderildi.

YÜRÜYÜŞ YOLU’NUN KALAN KISMINI BÜYÜKŞEHİR YAPACAK

Mecliste Yürüyüş Yolu müteahhidinin işi bıraktığı ile ilgili duyum aldıklarını söyleyen CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural bunun gerçek olup olmadığını sordu. Özmural’a cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Geçici kabul kısmını biz yapacağız. Bir dava açılmıştı ve ihaleye giren diğer bir müteahhit tarafından açılan davayı davacı müteahhit kazandı. Bu nedenle şu ana kadar yapılan işler için hemen geçici kabulü başlattık ve kalan işi biz yapacağız” dedi.

3 BÖLGEDE DAHA ULAŞIM SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

Kocaeli Doğu Bölgesi toplu taşıma sisteminin işletme modelinin aynısının Gebze- Darıca-Çayırova ve Dilovası bölgesini kapsayan Kocaeli Batı, Karamürsel- Gölcük ve Başiskele ilçelerini kapsayan Kocaeli Güney ve Kandıra bölgesini kapsayan Kocaeli Kuzey toplu taşıma sistemi olarak belirlenmesi de gündeme geldi. 3 bölgedeki toplu taşımanın da Kocaeli Doğu’da olduğu gibi hizmet alımı ile yapılması önerildi.

13 Oca 2022 - 15:43 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.658.499 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

13

Mülayim - FORD'UN mevcut arazisinde 85 milyonun hakkı var,SEKA'DAN bedava araziyi alıp fabrika kurdular sanki para ödemeye gücü yetmeyen fakir fukara ANADOLU SERMAYESİYMİŞ GİBİ......Küresel Sermaye Baronlarının markası Forda bedava arsa kıyağı geçenler kimdi?28 şubatçı partilerin hükümeti Anap-Dsp koalisyonu ve o zamanın C.Reisi S.Demirel....Böyle bir kıyak başka hiç bir şirkete,holdinge yapılmadı yani.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 10:55
12

ADALETİNİ - RTE nin övüne övüne söylediği ihracat rekorlarının en büyük aktörü ford fabrikası. onbinlerce insan ekmek yiyor. oranın esnafıda onlardan ekmek yiyor. bir matrah bişey yapmış gibi engelledik diyor. 5 li mütehite verinde milyon dolarla bahçe yapsın size.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 08:40
09

Fatih - Ford ile ne anlaşması ya? başiskele esnafının dükkanlarını Ford'a peşkeş çekemeye kalkmayın çok olaylar çıkar, başta çevreciler orman kesiliyor diye gezi benzeri olaylar çıkartır bu da AKP için 2023 seçim üstü hiç iyi olmaz. Anlaşma işi yattı, peşkeş ekibi seçimi kaybetti. başiskele esnafları dükkanlarına sahip çıktı, peşkeş ekibine dur dedi. Siz bilmiyor musunuz? orası yerleşim bölgesi, başiskele esnafını saf mı sandınız, kandırıp dükkanlarını elinden alacak, birkaç sene sonrada burası yerleşim bölgesi içinde kaldı diye Kandıra süreceksiniz, çocuk mu kandırıyorsunuz?, hadi gidin işinize, çok olaylar çıkar.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 13 Ocak 23:04
07

A Rüzgar - Seymen kışlasına çip üretim tesisi kursana görelim ... forda bedava yer verin .. yüzde 21 'le cumhur başkanını olduğunu sanan biri .... çankaya köşkünün bahçesini iştesin veririz diyordu... saki babasının malı...

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 13 Ocak 21:55
08

Ahmet - @A Rüzgar 07 nolu yoruma cevabı: Takometrede sorun var galiba

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 13 Ocak 22:51
06

Selçuk - Bravo ne konuşsak boş devletin vatandaşın malını hülle hile ile çekin gizli ortaklarımıza ,, Allah'ınizdan bulun. Kendi malınızı mulkunuzu niye vermiyorsunuz......

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 13 Ocak 19:34
05

Erdem - Seymen kışlasına bir awm yapılsa da izmit gölcük yolundaki trafik azalsa herkes avm ye gitmek için trafik oluşturuyor

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 13 Ocak 18:51
04

Tekbaşına Muhalefet - sayın başkan sanki marifet yapmış gibi biz engelledik demiş bu şehirin millet bahçesi ve sahil parkları fazlasıyla var o arazi forda verilse en az 30 bin insan ekmek yerdi şimdi millet bahçesi yapın birde her yıl bakımları için milyonları harcayın sonra biz aç millet olarak oraya gelir otlayarak karnımızı doyururuz kusura bakma başkan ama inan karaosmanı bile sayende arıyorum bence sen git üniversitede ergen çocuklara ders anlat bu şehrin gelişmesi önünde ciddi bir engelsin başkanlık süren dolacak daha hiç vizyon bir projeni göremedik.

Yanıtla . 7Beğen . 8Beğenme 13 Ocak 18:41
10

Cafer Tayyar - @Tekbaşına Muhalefet 04 nolu yoruma cevabı: Millet bahçesinin getirisi büyük.ne mi?buyukşehire tekrar aday olmak ...onun için seymen kislasinin biraz yukarisinda başiskele belediyesi de millet bahçesi yapıyor.orda da bir getiri var.tekrar ilçe belediye başkan adaylığı gibi mesela.iki bahçenin arasındaki mesafenin kısalığı önemli değil.reis ona bakmicak kelle başı kim bahçe yaparsa puanı kapar..basiskele belediyesi sponsor buldu bile.emlak vergilerini artırdı.basiskeleli yükü omuzladi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 00:29
11

Hikayeden Tepinmeceler - @41 03 nolu yoruma cevabı: o zamanda her yer fabrika oldu körfezden başka yer yokmu diye tepineceğin kesin çünki yaptığınız tepinmeceler

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 00:30
02

Emre Ks - Başkan yürüyüş yolu bitti herhalde, bugün 1 kişi çalışmadı, kaldırımlar eksik, çoğu yer yarım bırakıldı ? Vizyon projeniz böyleyse?

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 13 Ocak 16:50
01

Derinceli - Yatırım şartlı keşke verilse insanlar işsizlikten kırılıyor.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 13 Ocak 16:42

HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR ARANIYOR

Ekmek ve unlu mamulleri üretimi faaliyetinde bulunan firmamızın Başiskele  şubesinde çalışmak üzere  deneyimli  HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR  ara...

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ Alınacaktır. Başiskele Tel: 0532 541 24 29

MAKİNE MÜHENDİSİ ARANIYOR

MAKİNE MÜHENDİSİ ALINACAKTIR Firmamız bünyesinde çalışmak üzere; Üniversitelerin 'Makine Mühendisliği' bölümlerinden mezun, 30 yaşını geçmemiş Ms...

KARAMÜRSEL’DE KİRALIK DÜKKÂNLAR

KARAMÜRSEL’DE Mehmet Akif Ersoy Bulvarı’nda, çeşitli büyüklüklerde, tadilatı yeni yapılmış, KİRALIK DÜKKÂNLAR Tel: 0532 382 20 19

AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ ARANIYOR

Bünyemizde çalıştırılmak üzere tam zamanlı AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ aranmaktadır. Bzm Çelik A.Ş Serkan Yıldırım  Tel:0542 211 78 89 

MERMER USTASI VE YARDIMCI ALINACAKTIR

Köseköy’de mermer atölyesinde çalışacak MERMER USTASI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor. Tel:0 532 296 02 54

TECRÜBELİ MOTORLU KURYE ARANIYOR

Balık Market'imizde paket servisi için, kendi motoru olan, TECRÜBELİ MOTORLU KURYE arıyoruz Yelken Balık Tel: 0506 187 34 33

İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU ARANIYOR

Yapısoy Beton Şirketimiz bünyesinde İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU olarak çalışacak eleman aranıyor. Tel: 0533 015 85 41

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor Adres: Arden Nakliye Ltd.Şti Karadenizliler M...

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

Ayköşe Unlu Mamüler'de çalışacak YAŞ ve KURU PASTA USTALARI, HAMURKÂR, TEZGÂHTAR, KOMİ, GARSONLAR alınacaktır. Tel: 0532 252 30 55