Şirintepe’de ulaşım sorunu var

Şirintepe Muhtarı Nilgün Düzen, mahalledeki sıkıntı ve problemleri gazetemize anlattı. D-100’ün mahalleyi ortadan ikiye böldüğünü hatırlatan Düzen, bölgelerinde en büyük problemin ulaşım ve yapılmak istenen yeni limanlar olduğunu belirtti.

Muhammet Emin Can
Muhammet Emin Can Tüm Haberleri

İzmit Şirintepe Mahallesi’ndeki son durumu ve sıkıntıları Mahalle Muhtarı Nilgün Düzen, gazetemize anlattı. Muhtar Düzen mahalledeki sıkıntılardan birinin ulaşım olduğunu fakat bunun nedeninin kırmızı dolmuşların taksiye dönmesi yönündeki kararının ardından şoförlerin işlerini boşlaması olarak ifade etti. Nilgün Düzen mahallenin geçtiğimiz yıllarda liman yapılmasına gösterilen tepkiyle gündeme geldiğinin hatırlatılması üzerine aynı durumun tekrar yaşanmasına karşın yine aynı tepkiyi ortaya koyacaklarını dile getirdi. Şirintepe Mahalle Muhtarı Nilgün Düzen’in mahalledeki son durumla ilgili sözleri:

BİRBİRİMİZE DESTEK OLDUK

Koronavirüs süreci mahallemizde yer yer sıkıntılarla geçti. Muhtarlar olarak filyasyon ekibinde yer aldık, mahallede Covid olanlar sistem aracılığıyla bizlere bildiriliyor. Vatandaş bizlerden ilaç isteyebiliyor, biz de elimizden geleni yapıyoruz. Mahallemizde bir dönem vakalar çok arttı, bir dönem de neredeyse hiç vaka olmadı. Vakaların arttığı dönemde kaymakamız bizlere ‘Mahalle baskısı uygulayacağız’ demişti, karantinada olması gereken bir vatandaş karantinayı uygulamıyorsa bu durumu hemen komşusu bildirecek kuralını uyguladık. Mahalle olarak birbirimize destek olduk ve süreci geçirmeye çalıştık. Bakkallarımız vatandaşlarımıza destek çıkmayı çalıştı, süreci bir şekilde atlattık.

7.BORU'DA TEMEL ATILDI- Kocaeli’nin bilindik eğitim kurumlarından olan ve Şirintepe Mahallesi’nde yer alan 7.Boru Ortaokulu yıkılarak yerine yenisi yapılıyor.

SIKINTI YAŞAMIYORUZ

İzmit Belediyesi ile taleplerimiz noktasında bir sıkıntı yaşamıyoruz. Taleplerimizi belediyeye iletiyoruz ve mahallemizde talebimize uygun çalışmalar yapılıyor. Şirintepe Mahallemizde, İzmit Belediye tarafından beklediğimiz bir kaldırım yenileme işlemi var fakat burada İSU’nun bir çalışma yapması lazım, onu bekliyoruz. Mahallemiz eski bir mahalle ve alt yapı yenileme çalışması hiç yapılmadı, İSU’nun yapacağı projelendirilmiş çalışma sonrası İzmit Belediyesi mahallemizde çalışmalarını yapabilecek.

İHMAL EDİYORLAR

Mahallede ulaşım ile ilgili sıkıntılarımız var, Ulaşım Koordinasyon Merkezi ile görüşmelerimizi yaptık ve yeni yılda yeni bir uygulama yapılacağı söyleniliyor. Mart ayının ortasında sorunun çözüleceği söyleniyor. Son dönemde Kırmız renkteki dolmuşlar bizim mahallede Şahintepesi’ne taksi dönme durumları olduğu için ki bu durum netleşti gibi. Ben kooperatif başkanı ile de görüşüyorum, satılan araçlar varmış ama taksiye dönüşecekleri için iyice gevşemiş durumdalar. Bazı şoförler taksiye dönecekleri için işlerinde gevşediler, araçları azalttılar. Şoförler ‘Nasıl olsa taksiye dönüyoruz.’ diyerek buradaki halkın şikayetlerini ihmal ediyorlar. Şahintepesi olarak adlandırılan bölgeye yalnızca bir tane kırmızı dolmuş çıkıyor, saat 20.00’den sonra başka hat yok. Burada talebimiz mahallemize olan hat ve sefer sayısının çoğaltılması.

AĞAÇLAR VAR AMA YETMİYOR- Özellikle D-100’e komşu olan sokakların araçların oluşturduğu gürültü kirliliği nedeniyle sıkıntı yaşadığını hatırlatan Muhtar Düzen, sesi önleyebilmek amacıyla ağaçların var olduğunu ama daha fazlasının gerektiğini ifade etti.

RAHATSIZ EDİYOR

Trafik D-100’ü ikiye bölen bir mahalle olmamız nedeniyle özellikle iş giriş ve çıkış saatlerinde yoğun oluyor. Trafik yoğunluğunun neden olduğu bir gürültü kirliliği de söz konusu, araçların neden olduğu gürültü mahalle sakinlerimizi rahatsız ediyor. Gürültü kirliliği ile ilgili sıkıntımızı dilekçelerle birlikte dile getirdik ki bununla ilgili çalışma yapılmak zorunda çünkü bunun bir kanunu da var. Türkiye’nin bir çok ilinde bu konu ile ilgili çalışmalar yapıldı, yol kenarına ağaçlar dikilmiş durumda. Bu konuyla ilgili mahalle sakinlerinden imzalar topladık ve taleplerde bulunduk.

KAPATAMAZ AMA KAPATMIŞ

Otobanda ve D-100’de oluşan trafik yoğunluğu nedeniyle vatandaşlar bizim mahalledeki ara sokaklara kaçabiliyorlar, hatta geçenlerde bir trafik kazası meydana geldi ve bu nedenden dolayı mahallemizdeki ara sokaklarda trafik yoğunluğu yaşandı. Trafik problemimiz tramvayın buralara gelmesi ile birlikte belki çözülür ama insanlar pandemi döneminde de daha çok kendi araçlarıyla seyahat etmeye başladılar. Mahallede bir Gülseren Sokak’ımız var ve bu sokağımız Koruma Fabrikası tarafından kullanıyor ki burası devletin yolu ama Koruma Fabrikası bu sokağı kapatmış. Bu fabrika bu yolu kapatamaz ama kapatmış, biz bu yolun açılmasını istiyoruz.

ÇALIŞMA YAPILMALI- Mahallede bazı bölgelerin İSU yapacağı alt yapı çalışması ile birlikte kazılacağını belirten Muhtar Düzen, SEDAŞ’a ve Türk Telekom’a da çalışmalara başlama çağrısında bulundu.

ÇALIŞMALAR YAPILSIN

Şirintepe Mahallesi’ne sınır bulunan sahil kesiminin güzelleştirilmesini istiyoruz ki bunu daha önce Kocaeli Valimize de ilettim. Bölgede balıkçı derneğimizde var ve orası bir koy halinde, bu bölgenin güzelleşmesi için çalışmalar yapılsın istiyoruz. Bizim mahallemizden spor tesislerinin oraya kadar çalışma yapılmasını talep ediyoruz çünkü Cumhuriyet Mahallesi’nin sahil bölümüne daha kısa bir geçiş yapılıyor. Geçmişte insanlar bu sahil kesiminde denize giriyorlarmış, denize giren insanlar çevre illerden bile geliyorlarmış.

RO-RO PROJESİ SÖYLENTİSİ

Otobanın altında yer alan alanda sıkıntılarımız var, bu bölgede bir kavşak çalışması yapılması gerekiyor. Bu bölgede zaman zaman trafik kazaları da yaşanmakta, ekipler geldi baktı ‘projeler bitti.’ deniliyor. Biz konuyu sürekli takip ediyoruz ama talep edeli 8 yıl oldu ve beklemedeyiz. Bu alanda çalışma yapıldığı takdirde trafikten daha çok kazalar açısında yüksek riskli olan bir bölgede riski azaltacağız. Bölgede araçlar kafa kafaya gelebiliyor, geçmişte yaşanan kazalar nedeniyle vatandaşlarımız vefat etti. D-100 üzerinde yer alan üst geçidin altında ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Ro-Ro Projesi’ olduğu söyleniliyor. Bu proje ne demek biz bilmiyoruz ama sanıyorum bu alana özel bir yol yapılacak.

DÜZENLEME İSTENİYOR- Mahallenin sahil kesimi tarafında yer alan yan yol ve mahalleye giriş, mahalleden çıkış noktasında bir düzenleme yapılmasını isteyen Düzen, bölgede trafik açısından sıkıntılar yaşandığını belirtti.

YENİ LİMANA NE GEREK VAR?

Şirintepe Mahallesi’nde liman yapılmak istenildi fakat biz buna izin vermedik. Biz bunu mahalle sakinlerimizle birlikte başardık, liman ile ilgili çed toplantısı bile yapılmadı ve çabalar karşısında yetkili mercilere geri adım attırdık. Liman meselesi bu mahallenin önüne dördüncü kez geliyor, mahalleli bunu istemiyor ki körfezde toplam 40 tane liman var, yeni bir limana ne gerek var? Vapurla geçerken bakıyorum da limanlar körfezin ortasına kadar girmiş durumda. Firmalar denizi öyle bir kontrol altına almışlar ki anlatamam. Bu liman projesi bir kez daha önümüze gelirse yine aynı tepkiyi gösteririz. Bu liman bizim mahalleye ya da yakınına bir yere yapıldığı takdirde bir çevre felaketine neden olabilir, biz zaten fabrikalardan yeterince şikayetçiyiz.

AĞMUR SUYU HATTI VE OTOPARK

Yılın muhtarı seçildik. 7.Boru Okulumuz yıkıldı, temeli atıldı, yeniden yapılıyor. En büyük isteğimiz okulumuz yenilenmesiydi ve yıkılarak inşaatına başlanıldı. Mahallemizde güzel işle oluyor ama bir de telleri yerin altına aldırabilirsek çok daha güzel olacak. Aile sağlığı açısından bir sıkıntımız söz konusu. İSU ile ilgili de bir sıkıntımız yok, sadece yapılmasını beklediğimiz noktalar var, bu noktalardan biri Şahintepesi bölgesi. Bu bölgede evler yapılırken yağmur suyu hatları yapılmamış. Yeni yapılan binaların hepsine otopark yapılması şart, herkeste araba olunca komşu komşuyla kavga yapar hale geldi. Binalara izin verilirken altlarına otopark yapılması lazım, yeni yapılan evlere otopark yapması gerektiğini söylüyoruz.

KAFA KAFAYA GELİYOR- Otoban köprüsünün alt bölümüne bir düzenleme talep eden Nilgün Düzen bu alanda araçların düzensizlikten dolayı kafa kafaya geldiğini dile getirirken çalışma yapılmasını talep etti.

SEDAŞ’A SESLENİYORUM

Benim mücadelem hazır İSU çalışmaları yaparken SEDAŞ’a elektrik kablolarımızın yerin altına alınmasını talep ediyorum. Bu talebimizi her yerde dile getiriyoruz ama bize olumsuz dönülüyor. Biz bu konunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Buradan SEDAŞ’a sesleniyorum, hazır bütün yollar maaf olacakken elektrik hatları yer altına alınsın. Mahallemizde iki sokağımızın elektrik hatları yerin altına alınmış durumda, çok güzel görünüyor ki ortalıkta tel yok. Bora Sokak ve Kazım Karabekir Sokak’ta teller yok. Bu konuda Türk Telekom da sıkıntılı. Telekom’un direği yamuk duruyor, 6 ayda ancak kaldırtabildik. İSU mahallede çalışma yaparken Nazlı Sokak’tan geçen deremizin ıslahını istiyoruz, evlere yakın bir dere ve bakıldığında bu alana duvar yapılmasını istiyoruz.

FİBER TALEP EDİYOR

İnternet noktasında özellikle pandemi döneminde çok sıkıntı yaşadık. Konuyla ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyemize, Valimize ve İzmit Kaymakamımıza bilgiler verdik. İnternet çekme sıkıntımız yok ama yavaşlama sıkıntısı var. Geçtiğimiz günlerde mahallemizin bir kısmında yenileme yapıldı, fiber hat mahallemize geldi. Sosyal medyada muhtarlık sayfamız var, şikayetleri, dilek ve temennileri oradan alıyoruz. Cumhuriyet Mahallesi’nde tamamen fiber hat geldi diye biliyorum ama bizim mahallemizde yalnızca bir bölüme kadar geldi. Mahallede Şahintepesi ile muhtarlık çevresi fiber talep ediyor, yetkililer konuyla ilgili konuştuğunda onlara da hak vermiyor değilim çünkü maliyeti çok fazlaymış.

KALDIRIMLAR YENİLENİYOR- Şirintepe Mahallesi yapılan çalışmalar neticesinde yeni kaldırımlarına kavuşmuş durumda.

BİRLİKTE BAŞARDIK

Mahallemizde çok güzel bir proje yapıyoruz. Projenin adı ‘Çocuk Ödül Market’, bu proje kapsamında muhtarlığımızın yanında bir alan inşa ettik. Muhtarlık birimimizde bir raf inşa ettik ve geri dönüşüm için ürün getiren çocuklarımıza bu raftan ödüller veriyoruz. Bu projemizi farkındalık oluşturmak için hayata geçirdik, çocuklarımız bu proje ile birlikte sokakta bir geri dönüşüm maddesi gördüğünde ‘Bunu muhtarıma götüreyim ve bir kek alayım.’ diyor. Bu proje çok güzle bir proje. Geri dönüşümü belediye toplayacak ve sonra okullara kırtasiye ve bilgisayar noktasında yardımlar yapılacak. Sosyal yardımlaşma projelerimizde var, güzel ilerliyoruz ama mahallemizde ihtiyaç sahibi insan olmasın istiyorum. Biz mahallemizde 250 kişiye bu noktada dokunmayı başardık. Bakkalda uzun zamandır ödenmeyen borçları ödemeye çalıştık, bunu mahalle sakinlerimizle birlikte başardık.

KEÇİSİ BİLE VAR- Mahallede hayvanseverlerle de iyi ilişkileri bulunan Nilgün Düzen, mahallelerinde bir keçi bile bakıldığını belirtti.

‘ÜVEY EVLAT MIYIZ?’ DİYOR

D-100 mahallemizi ortadan ikiye bölmüş durumda. Mahallenin D-100 altına bir iş yapıldığında yukarısı ‘Biz üvey evlat mıyız?’ diyor, 55 sokağımız var 9 bini geçkin nüfusumuz var. Biz her tarafa koşuşturmaya çalışıyoruz. Mahallemizin D-100’den yukarıya kalan bölümünde en büyük sıkıntılar Şahintepesi bölgesinde ve en büyük sıkıntı da ulaşımda. D-100’ün alt bölümüne kalan alanda ise Koruma Fabrikası büyük problemlerden biri. Koruma Fabrikası nedeniyle bölgede kokular var ve mahalleli bu konudan rahatsız.”

MAHALLELİ İLE İÇ İÇE- Mahallelilerle iyi ilişkiler kuran Şirintepe Mahalle Muhtarı Düzen, mahallenin ‘Nilgün ablası’ olmuş gibi.

ÖRNEK PROJE- Sosyal sorumluluk projeleri ile mahallede farkındalık oluşturmayı hedefleyen Nilgün Düzen, özellikle geri dönüşüm projesi ile birlikte güzel işler yaptıklarına da değindi.

14 Oca 2022 - 19:17 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Muhammet Emin Can

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 6.658.499 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

12

41izmit - Lütfen sokak lambalarını da kontrol ettirin. Çoğu çalışmıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 16:31
11

Metin - Muhtarım feza sitelerinin oldugu bölgede sopalı Hastane tarafına giden otobüs yok hastane veya derince ye gitmek için şelpetrol oradaki duraga gitmemiz gerekiyor.ulaşım sıkıntısı var muhtarım

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 12:52
10

Yenikentli Vatandaş - muhtar tanımak isteyen varsa muhtarlığın ne olduğunu görmek isteyen varsa gelecek derince yenikent muhtarı erol beyi görecek hatta bütün muhtarlar gelip ondan muhtarlık nasıl olur dersleri alacak

Yanıtla . 2Beğen . 8Beğenme 15 Ocak 12:49
09

Var Evet - İzmit belediyesiyle tabiki sıkıntı yaşamazsın, 1.derece yakın akraban orada çalışıyormuş hemde yeni dönemde işe başladı diyorlar

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 15 Ocak 12:03
13

Hico - @Var Evet 09 nolu yoruma cevabı: Herkesin bir yakını var belediyede ne olmuş,ayrıca muhtarımız mahallesi için canla başla çalışan biri

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 12:48
08

Kenan Erdi - İyi bi insan olursanız.Sirintepe de sirinleri görebilirsiniz

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 10:56
07

37 - bir muhtar olmasına rağmen her eksikliği ele almışsınız bravo. Darıca da da hizmet yok mesela ama çalışan da yok.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 10:36
06

41derinceli41 - yerleşim alanı içinde liman olmaz, zaten halkın denizle buluştuğu alanlar azaldı birde liman yapıp öldürmeyin, limanı yerleşim alanı dışında yapın.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 09:28
05

Ozlem Gür - muhtar böyle olur bazı muhtarlar mahsallerındekı cenazeye bıle gıtmıyorlar bazı sı mahalle sakınlerını tanımıyor o muhtar calısıyor gece gündüz begenmıyorsunuz Fatıh mahallesı muhtarı bır durak yaptıramadı bır araba alamadı vatandasınının bır gun kapısını calmadı kadın calışıyor

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 09:24
04

Mert - Koruma Shell petrol ofisi ve plaj yolundaki fabrikalara kaldırılmalı derince limanına kadar fabrika olmamalı. Hem hava kirliliği hem deniz kirliliği hemde ulaşım sorunu biter.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 05:44
03

İzmitli - Yedin kendini kırmızı dolmularla adamlar gidiyor hala ugraşıyon.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 02:35
02

Şirintepeli - sabah akşam oturuyosun önce beld. sitelerin deki durağı koydur yerine

Yanıtla . 3Beğen . 8Beğenme 15 Ocak 02:05
14

Hico - @Şirintepeli 02 nolu yoruma cevabı: Oturan insan mı Nilgün hanım sinek ilaçlama arabasında mahallesi için tur atan bir kadın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 12:51
01

Izmit - sirintepeye kadar ne magdur mahalleler var siranizi bekleyin

Yanıtla . 4Beğen . 25Beğenme 14 Ocak 20:23

HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR ARANIYOR

Ekmek ve unlu mamulleri üretimi faaliyetinde bulunan firmamızın Başiskele  şubesinde çalışmak üzere  deneyimli  HAMURKÂR, PİŞİRİCİ, TEZGÂHTAR  ara...

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

MAKİNE ELEKTRİKÇİSİ Alınacaktır. Başiskele Tel: 0532 541 24 29

MAKİNE MÜHENDİSİ ARANIYOR

MAKİNE MÜHENDİSİ ALINACAKTIR Firmamız bünyesinde çalışmak üzere; Üniversitelerin 'Makine Mühendisliği' bölümlerinden mezun, 30 yaşını geçmemiş Ms...

KARAMÜRSEL’DE KİRALIK DÜKKÂNLAR

KARAMÜRSEL’DE Mehmet Akif Ersoy Bulvarı’nda, çeşitli büyüklüklerde, tadilatı yeni yapılmış, KİRALIK DÜKKÂNLAR Tel: 0532 382 20 19

AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ ARANIYOR

Bünyemizde çalıştırılmak üzere tam zamanlı AJAN PLAZMA OPERATÖRÜ aranmaktadır. Bzm Çelik A.Ş Serkan Yıldırım  Tel:0542 211 78 89 

MERMER USTASI VE YARDIMCI ALINACAKTIR

Köseköy’de mermer atölyesinde çalışacak MERMER USTASI VE YARDIMCI ELEMAN aranıyor. Tel:0 532 296 02 54

TECRÜBELİ MOTORLU KURYE ARANIYOR

Balık Market'imizde paket servisi için, kendi motoru olan, TECRÜBELİ MOTORLU KURYE arıyoruz Yelken Balık Tel: 0506 187 34 33

İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU ARANIYOR

Yapısoy Beton Şirketimiz bünyesinde İNSAN KAYNAKLARI SORUMLUSU olarak çalışacak eleman aranıyor. Tel: 0533 015 85 41

VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR ARANIYOR

Palet imalatı yapan fabrikamızda BAY-BAYAN vardiyalı çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor Adres: Arden Nakliye Ltd.Şti Karadenizliler M...

AY KÖŞE UNLU MAMÜLLERİNE ELEMANLAR ALINACAK

Ayköşe Unlu Mamüler'de çalışacak YAŞ ve KURU PASTA USTALARI, HAMURKÂR, TEZGÂHTAR, KOMİ, GARSONLAR alınacaktır. Tel: 0532 252 30 55