Meclis binasına örnek proje

Uzun yıllardır Büyükşehir Belediyesi'nin gündeminde olan ancak bir türlü yapılmayan meclis binası için Büyükakın kararını verdi. Geçtiğimiz yıl fizibilite çalışması yapılan meclis salonu için SEKA’nın arıtma çukurları en uygun alan olarak belirlendi. 3 arıtma çukurunun üzerinde yuvarlak olacak şekilde meclis salonu ve idari birimler yapılacak. Bu yıl başlaması beklenen projenin, endüstriyel dönüşümün en iyi örneklerinden biri olması bekleniyor.

Süriye Çatak Tek
Süriye Çatak Tek Tüm Haberleri

Mart ayında üçüncü yılını değerlendirecek

Kocaeli’de başta sosyal yardımlar olmak üzere yaptığı projelerle yerel ve ulusal medyada sık sık adından bahsettiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile geçtiğimiz hafta makamında bir araya geldik. Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile gerçekleştirdiğimiz ziyarette Büyükakın’dan, 2021 yılı çalışmalarını değerlendirmesini istedik.

Ancak Büyükakın, mart ayında 2021 yılı ile ilgili kamuoyuna yapacağı değerlendirme nedeniyle “Size rakam verirsem yapacağım sunumun anlamı kalmaz” dedi. Ancak yaklaşık 2 saat süren sohbette özel hayatı ve 2022 yılında yapılacak çalışmalar, SEKA Kültür Havzası ve yaşanan ekonomik krizin sokakta kendilerine nasıl yansıdığı ile ilgili samimi açıklamalarda bulurdu.

3 yıllık görev sürecinde sadece 3 gün tatil yapan Büyükakın, ailesine çok vakit ayıramadığını ve buna rağmen ailesinin kendisine büyük bir anlayış ile destek verdiğini anlattı.

Bu yıl yapılması olan hizmetler arasında özellikle bu yıl endüstriyel dönüşüm ile yapılması planlanan Büyükşehir Meclis binasının da kente kazandırılacak en önemli yapılardan biri olması bekleniyor.  

SOHBET: Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile birlikte yaklaşık 2 saat sohbet etti.

BİR AY İÇİNDE İHALE HAZIRLIKLARI BAŞLAR

Aralık ayında lansmanı yapılan ve kentin dinamiklerinden gelecek önerilerle son şekli verilecek olan Milli İrade Meydanında yapılacak çalışmadaki gelişmeler hakkında bilgi veren Büyükakın, öneriler doğrultusunda projeye son şeklinin verildiğini belirtti. Gelen öneriler doğrultusunda uygulama projesine son şeklinin verildiğini belirten Büyükakın, “Uygulama planı yakında tamamlanacak. Bir ay içinde ihale hazırlıklarını yapacağız. Orada İSU alt yapı çalışmalarını yapıyor. Aslında İSU ile birlikte o alanda çalışmaları başlatmış olduk” dedi.

TELEFERİK YAPILACAK

Kartepe’de yapılması planlanan ve ihalesi geçtiğimiz hafta düzenlenen teleferik projesi için en düşük teklif 318 milyon oldu. Muhammen bedeli, teleferik projesi hazırlandığı süreçte belirlenmesi nedeniyle düşük kalan ihalede Büyükşehir’in bedeli revize ettikten sonra ihaleyi sonuçlandıracağını söyleyen Büyükakın, “Biz bu projeyi yapacağız. Bütçemizi çok büyük oranda etkilemeyecek. İhale daha sonuçlanmadı. Muhammen bedel güncellendikten sonra ihaleyi sonuçlandıracağız” dedi.

BU YIL BAŞLAYACAK

Geçtiğimiz yıl SEKA bölgesinde bir meclis binası yapılması ile ilgili yapılan proje çalışmasının hatırlatılması üzerine Büyükakın, “Yeni meclis binası yapacağım. Meclisin idari kısımlarını da oraya alacağız. Projemiz bir endüstriyel dönüşüm olacak. SEKA’nın arıtmalarının üzerinde giydirilecek. Bu yıl yapmayı planlıyoruz. Uygulama projelerinin çıkmasını bekliyoruz. Uygulama projesi çıktığında ihalesini yapacağız. Çok iyi bir endüstriyel dönüşüm projesi olacak aynı zamanda. SEKA bölgesi tamamen endüstriyel dönüşüm alanı olacak.

MECLİS SALONU VAZİYET PLANI: Büyükşehir Belediyesinin uzun süredir gündeminde olan yeni meclis binası için Büyükşehir endüstriyel dönüşüm ile çözüm buldu. SEKA’nın arıtma çukurlarını endüstriyel dönüşüm ile meclis salonu ve idari binalar haline getirecek olan Büyükşehir, projenin vaziyet planını tamamladı ve yakında projenin görsellerini de hazırlayacak.

KÜTÜPHANE VE SANAT MERKEZİ İLE BAŞLAYACAK

SEKA Kültür Havzası ile ilgili üniversitede çalışma devam ediyor. Havza projesi çok entegre bir çalışma. Bu alanda öncelikle mekanik atölyeyi kütüphane yaparak çalışmaya başlayacağız. Aynı zamanda orada çalışması tamamlanan Sanat İhtisas Merkezini de yapacağız. Bölgede kazıların ne zaman başlayacağı ise kazı izinlerine ve bölgede kazılacak alanların hazırlanmasına bağlı. Burası entegre bir çalışma olması nedeniyle projenin başlaması için bu bölgedeki bazı yapıların kaldırılması gerekiyor.

SANAT İHTİSAS MERKEZİ: SEKA Mekanik Atölyeyi büyük bir genç kütüphane yaparak SEKA Kültür Havzası projesinin ilk adımlarını atmaya hazırlanan Büyükşehir, bu alanda aynı zamanda Kocaeli’de ilk olacak Sanat İhtisas Merkezi yapacak. Burada büyük sanat sergileri ve sanat faaliyetlerine imza atılacak.

BU PROJE İZMİT’İ BAŞKA YERE TAŞIR

Bunun için Çuhane Caddesi’nin genişletilme çalışmasına bakanlıktan izin aldık. İzin geldikten sonra o bölgeyi planlayacağız. Öğretmenevi, spor salonu gibi yerler yapılacak ve bunlar buradan kalkacak. Bu yapılar kalktığında bölgeye yapılacak terminal için çalışmalar başlayacak. SEKA bu kentin 30 yıllık vizyonuna ait bir konu. Bir belediye başkanının bir dönem vaat edip başlayıp bitireceği bir proje değil. Bu projenin ete kemiğe bürünmesi en az 10 yıl sürer. Burada bir şey görelim demek için en az 10 yıl devam eder. Bu proje İzmit’i başka bir yere taşıyacak” dedi.

ESKİ VERGİ DAİRESİ BİNASI İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Depremde hasar alan ve yıllarca vergi dairesi olarak hizmet veren binanın yerini kente bir otopark alanı kazandırmak amacı ile isteyen Büyükakın, talepleri ile ilgili geldikleri nokta hakkında da bilgi verdi. Büyükakın, “Eski vergi dairesi binasını almak için uğraşıyoruz. Bu bina yıkılacak. Arka taraftaki Sörler Mektebi ne yapılacak, o konuşuluyor. Birkaç şey düşünüldü. Burası restore edilecek ama fonksiyonu ne olacak belli değil. Buradaki fonksiyona göre alanı alırsak biz de bir proje yapacağız” dedi.

VATANDAŞIN İSTEĞİNİN AKSİNİ YAPMAYACAĞIZ

Bakanlar Kurulu ile riskli alan ilan edilen Veliahmet ve Hacıhızır Mahallelerindeki kentsel dönüşüm projesi ile ilgili soruları da yanıtlayan Büyükakın, “Bizim bu iki mahallede tavrımız çok açık. İki mahallede anket yaptık ve Veliahmet dönüşüm isterken Hacıhızır istemedi. Hacıhızır’daki riskli alan kararını iptal ettirmiştik. Sonra mahkemeye gittiler ve mahkeme aleyhlerine sonuçlandı. Hacıhızır da riskli alan olarak devam ediyor. İnsanların istemediği bir şey asla Büyükşehir’den geçmez. İnsanların isteğinin aksine bir şey yapmayacağız” dedi.

İLK KEZ KONUŞTU

Tramvay kafe tartışmaları ile ilgili de ilk kez konuşan Büyükakın, “Tramvay kafe ihale edilmiş. İhaleye giren belli, alan belli, işleten belli, metrekaresi belli. İhlal var deniliyor biz ölçüyoruz ihmal yok. Varsa ellerinde bir belge, suç duyurusunda bulunsunlar. Tanımlanan alan dışında bir yer yapıldığında yıkıyoruz. Burada bir hukuksuzluk yok” dedi.

3 yılda 3 gün tatil yaptım

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Tahir Büyükakın, özel hayatı ile ilgili ilk kez sorulara yanıt verdi. Ailesine tam bir gününü ayıramadığını ve seçildiğinden bu yana en fazla 20 kez ailesi ile akşam yemeği yiyebildiğini söyleyen Büyükakın, 3 yılda sadece 3 gün tatil yapabildiğini belirtti

YETERLİ ZAMAN AYIRAMIYORUM

Ailesini belediyeden ve gözlerden uzak tutan Büyükakın, özel hayatı ile ilgili sorularımıza da yanıt verdi. Belediye başkanlığına seçildiğinden bu yana ne kadar tatil yaptığı ve ailesine yeteri kadar zaman ayırıp ayırmadığı ile ilgili sorularımıza yanıt veren Büyükakın, “3 yılda 3 gün tatil yaptım. Çocuklarla tam gün geçiremiyorum. Çocukların da kendi tempoları var. Büyük kızım üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Kızlarımın ikisinin zamanının çakıştığı, Figen Hanımın dersinin olmadığı zamanı denk getirmek zor oluyor.

FİGEN HANIMIN BANA ÇOK HAKKI GEÇİYOR

Zaman zaman kızlarla yemeğe gidiyorum. 3 yılda ailecek en fazla 20 gün akşam yemeği yedim. Kahvaltıyı da çoğu zaman birlikte yapamıyoruz. Kızlar erken çıkıyor. Figen Hanım bana hiç müdahale etmiyor. Onun da kendi yoğunluğu var. Figen Hanım ve kızların çok hakkı geçiyor. Sorun çıkıyor diyeceğim hiçbir şey yok. 1997 yılında evlendik, böyle kavga edip küstüğümüz neredeyse yoktur. Figen Hanım bana her konuda yardımcı oluyor.

AİLEMİ VİTRİNDE GÖREMEZSİNİZ

Benim yakın aile çevrem çok yok. Bir kız kardeşim var. Aynı binada oturuyoruz. Babam erken vefat ettiğinden dolayı kız kardeşim ile bağlarımız çok kuvvetli. Benim çevremi vitrinde göremezsiniz. Kızlarımı bilerek göz önünden uzak tutuyorum. Oğlum Mehmet’e de istediğim gibi zaman ayıramıyorum. Özellikle pandemi döneminde Mehmet’ten uzaklaştım. Vali olduğumda Mehmet ile annem yanımdaydı. Figen Hanım ve kızlar buradaydı. Bilecik’te 1,5 yıl birlikteydik. Bu dönem Mehmet’e çok iyi gelmişti” dedi.

Vatandaşlarımız durumun farkında

Vatandaş ve esnaf ziyaretlerinde etiketlerdeki fiyat artışının şikayet konusu edildiğini söyleyen Büyükakın, şu ana kadar kendisine nezaket sınırlarını aşan bir tepkinin olmadığının altını çizdi. Başkan Büyükakın, “Etiketlerin kontrol edilmesini istiyorlar ve yaşanan sıkıntıların bizim tarafımızdan çözüleceğine inanıyorlar” dedi.

DENETİM YAPMAMIZI İSTİYORLAR

Türkiye’de döviz kurunda yaşanan artış nedeniyle yaşanan ekonomik daralmanın sokakta kendilerine nasıl yansıdığı ile ilgili soruya da yanıt veren Büyükakın, “Sokaktaki vatandaş ve esnaflara gittiğimizde etiketlerdeki aşırı fiyat artışları şikayet konusu oluyor. Bunlara bir şey yapın diyorlar. Muhalefetin dediği gibi bir üslup yok. Etiketleri kontrol edin, bunlar suiistimal ediliyor şeklinde bir algı var. Niye bu etiketleri böyle artırıyorsunuz denmiyor.

NEZAKET SINIRINI AŞAN YOK

Samimiyetle söylüyorum benim katıldığım programlarda nezaket sınırlarını aşan bir söylem hiç olmadı. Belki ben belediye başkanıyım diye böyle. Ama bana tepki veren yok. ‘Bunların kasıtlı olduğunu biliyoruz, bundan fırsat elde etmeye çalışanlar var. Bunları kontrol edin’ diyorlar. Organize olmamış fikirlerin toplamı aslında doğruyu gösteriyor. İnsanların maniple edilmemiş fikirleri doğrudur. Bu yüzden sokakta bize söylenenler doğruyu gösteriyor. Üstelik vatandaşımız sıkıntıları da bizi aşacağımızı söylüyor” dedi.

30 Oca 2022 - 20:45 - Gündem --- Okunma

Muhabir  Süriye Çatak Tek

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 5.636.083 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

15

Emekli - Sn başkan lütfen vatandaşın hayrına yaşamını kolaylaştıran projelere odaklanın.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 14:03
14

Okan - bos bos isler meclis binasi yapmayi hizmet olarak gosteriyor kendilerine deniz manzalari meclis yapiyorlar bikmadiniz betona yatirimdan sadece su ziyan edilen paralar edilmese ulke ekonomisi ucar yazik bu masraflara

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 21:59
13

Tekbaşına Muhalefet - sayın başkan, iyi niyetle çalışıyorsunuz bundan eminim ama vizyon projeler yapın lütfen mesela dev bir akvaryum ve izmite dev bir marina yat limanı bu tarz projeler bekliyoruz ulaşımda minübüsçülere daha fazla taviz vermeyin 2 bin minübüsü 500 otobüse çevirsinler ve hepsi tek çatıda toplansın yapmazlarsa 500 yeni otobüs alıp metrobüs gibi ana hatlara koyun birde kentsel dönüşümü özel sektöre teşvik vererek tüm ile yayın belediye eliyle kentsel dönüşüm 100 yılda bitmez belediye denetleyici ve düzenleyici olmalı özel sektörde kentsel dönüşümü yapmalı birde MİA projesi bu şehrin yeni silüeti o proje ivedi başlamalı mevcut eski gölcük yolu olmayacaksa başka bir ilçede bir alan belirlenip şehrin ticaret merkezi bu alana kaydırılmalı ve bu alanda yüksek katlı binalara izin verilmeli ne kadar beğenmesekte şehirlerin gelişmişliği ve büyüklüğü maalesef yüksek katlı binalarıyla ölçülüyor şimdilik bu kadar herkese hayırlı haftalar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 13:21
12

İstenmeyen - Başka yer mi yok... Niye sekapark ve deniz kenarı... Cedite yapın işte..

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 12:23
11

Çukurbağlı - Sekaparkıda fuar gibi dolduruyorsunuz.

Başka yeriniz yokmu?

İş bilmiyorsunuz.

Önce yeni yollar yapın, trafiği çözün.

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 31 Ocak 11:20
10

Derincelee - Boş iş bunlar neden kocaelinin dev akvaryumu yok fuarı yıkıp devasa park yapılsın yok cafe yok meclis yok cadde hurafe işler

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 31 Ocak 09:46
09

Pandora - Adım adım sekapark i yok edecekler. Bunların huyu bu. Mimarayı çalan kılıfını uydurur.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 08:40
08

Mert - Salim Dervişoğlu caddesine yakın olan eski arıtma çukuru caddeyi daraltıyor o çukuru biraz geri çekip caddenin sekapark içi dahil 2x2 şerit olarak akması sağlanmalı. Küp taşlı yoluda asfalt yaparak tabii ki

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 31 Ocak 08:28
07

İzmit Çarşı - Beton partisi üç kuruş vergi ödenek parası geldimi hemen müteahitine nasıl iş çıkartırım onun peşinde millet gerçekten aç bunlar halkın içinde değiller halkı bilmiyorlar bu AKP ile bu ülke maalesef bir santim ileri gidemez çünkü ileri görüşü yok bunların

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 03:10
06

Atalay - New York Central Park 1858’den beri aynı şekilde PARK olarak duruyor. Yılda 25 milyon insan ziyaret ediyor. Biz Sekapark’ı 10 yılda İzmit Fuarına çevirdik. Sekaparka daha fazla bina yapmayın. Park hüviyeti kayboluyor.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 02:02
05

Umut - Trafik sorusu sormadınız mı? Benzin zamlanınca trafik biraz rahatladı göze batmıyor sanırım ama bu kentin trafik adına geleceği çok karanlık hepimize geçmiş olsun radikal projeler hala yok bunlar meclis binası yapma derdinde

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 23:22
04

Denizz - Oraya arıtma tesisi daha iyi olmazmı,bu yaz denizlerimizde yine müsilaj olmasin,sonra bu gibi yerleri aramayalim...

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 22:11
03

Murat - yeter artık. sekaparkı betonpark yaptınız. yeter. bırakın orası da kentin tarihinden bir iz olarak kalsın. vallahi yeter. sekapark park olmaktan çıktı

Yanıtla . 11Beğen . 3Beğenme 30 Ocak 22:10
02

Efgan - Oysaki dalış eğitimleri ve artistik dalış atlama sporu için ne uygun bir yer. Meclis için kongre merkezini dönüştürmek daha mantıklı.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 22:03

DAMPERLİ KAMYON ŞÖFÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak TECRÜBELİ DAMPERLİ KAMYON ŞOFÖRÜ  Alınacaktır. Emeklide olabilir. Tel: 0 532 280 24 09-0 536 5...

MOBİLYA BOYACILARI ARANIYOR

MOBİLYA BOYACILARI Aranıyor Maaş+Sgk+ yemek+ İkramiye Eren Mobilya Tel: 0 532 671 81 36

DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ

Faal durumda yüksek cirolu DEVREN SATILIK SU BAYİLİĞİ İzmit-Merkez Tel: 0 544 854 14 71

BAY FORKLİFT ELEMANI ARANMAKTADIR

ATİSAN AMBALAJ A.Ş. -Ford Otosan Fabrikasında taşeron olarak çalışan firmamızda çalıştırılmak üzere -Forklift Operatörlük belgesine sahip -25-50 ya...

AĞIR VASITA ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Başiskele Kullar bölgesinde bulunan şantiyemize 12 ADET AĞIR VASITA (kırkayak) ŞOFÖRÜ alınacaktır. Yemek ve servis vardır. Yatılı kalmak isteyen perso...

ÖN MUHASEBE PERSONELİ ARANIYOR

Firmamız Bünyesinde Çalışacak Mikro Programına hakim Deneyimli Bayan ÖN MUHASEBE ELEMANI aranmaktadır. Başvuruların [email protected]

YÖNETİCİ ASİSTANI ARANIYOR

YÖNETİCİ ASİSTANI *Lisans mezunu, *En az 5 yıl Yönetici Asistanlığı veya sekreter pozisyonunda deneyimli, *MS Office Programlarına hakim, *Yazılı...

DİKİŞ BİLENLER ARANIYOR

DİKİŞ BİLEN BAY-BAYAN ELEMANLAR aranıyorTel: 0 555 541 52 85

MİNİKÖŞK ELEMANLAR ARIYOR

Mini Köşk Köfte ve Izgara Salonunda dolgun ücretle çalışacak  KASAP, KASİYER, DENEYİMLİ GARSON, MOTORLU/MOTORSUZ KURYE VE ŞOFÖR arıyoruz.  Yemek ve...

USTA KALFA ALINACAKTIR

Kocaeli deki mobilya fabrikamıza USTA -KALFA alınacaktır servis vardır Tel: 0532 133 19 08