Kapılarını ilk kez bir yerel gazeteye açtı! Bilişim Vadisi göz kamaştırıyor...

Haldız İnşaat tarafından yapılan, Türkiye’nin ilk bilişim vadisi olan, iki yıl gibi kısa sürede milli otomobil TOGG ve uçan araba gibi projelere ev sahipliği yapan, endüstriyel tasarım, kamusal sanat, giyilebilir tasarım ve mimari tasarımı bir araya getiren Bilişim Vadisi, İstanbul, Kocaeli, Bursa ve İzmir arasında oluşturulacak Mega Teknoloji Koridorunun merkez üssü olacak

Karanlık fabrikalar, yapay zeka, bulut teknolojisi gibi bir çok kavramın tartışıldığı bir dönemde aslında bu tartışmaların alt yapısını oluşturan mekanlar da hayatımıza girdi. Amerika’da yaptığı çalışmalarla, yapay zeka projeleriyle sık sık gündeme gelen Silikon Vadisini bilmeyen yok. Ancak Haldız İnşaat tarafından yapılan, Türkiye’nin ilk Bilişim Vadisi olan ve Türkiye’de birçok alanda teknoloji üretimi yapan Bilişim Vadisini ne yazık ki hepimiz çok az biliyoruz. Bu bilinmezliğin kapılarını az da olsa sizler için aralamak istedik. Ve ilk kez Bilişim Vadisi kapılarını bir yerel gazeteye açtı.

Bu heyecanlı ve keyifli gezimize Bilişim Vadisinin kuruluşunda ve sonrasında büyük emeği olan İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya da eşlik etti. Bu kentte büyük emeği olan ve hala güzel çalışmalara imza atan Uzunkaya, Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile birlikte vadiyi gezdik.

Vadi gezimize Bilişim Vadisi Kurumsal İletişim Direktörü Leyla Gök ve ekibi eşlik etti. Önce bize vadide yapılan çalışmaları anlattılar ardında da vadinin önemli noktalarına ziyaretler gerçekleştirdik. Kuluçka Merkezi, 42 Kocaeli Okulu ve Tasarım Merkezine gittik. Gerçekten inanılmaz işlere imza atılıyor. Önümüzdeki yıllarda tüm dünyanın konuşacağı çalışmalar Bilişim Vadisinden çıkacak. Bilişim Vadisi göz kamaştırıyor.

2 YILDA ÇOK BÜYÜK ÇALIŞMALAR YAPILDI

Sanayi kenti kimliği nedeniyle çevre kirliliği ile anılan ve işçi kenti olarak bilinen Kocaeli’de son yıllarda bu algıyı değiştiren, çığır açan yeni yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımların en büyüğü ve Türkiye’nin kaderini değiştirebilecek güce sahip olan Bilişim Vadisi.

Bilişim Vadisinin kurulması fikri 2011 yılında karara bağlandı. İlk olarak vadinin kurulacağı il üzerinden sık sık tartışmalar yaşandı. Ancak en son karar Kocaeli’de olması yönünde oldu. AK Parti Milletvekili ve eski Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olduğu dönemde 2015 yılında temelleri atıldı. Kuluçka merkezi ve idari binanın temelleri atıldıktan sonra 2019 yılında açıldı. 2 yılda çok önemli çalışmalara imza atan Bilişim Vadisi aynı zamanda milli otomobil TOGG’un üretilmesine ev sahipliği yapıyor.

Kapılarını ilk kez bir yerel gazeteye açtı! Bilişim Vadisi göz kamaştırıyor...

BİRLİKTE: Bilişim Vadisi Kurumsal İletişim Direktörü Leyla Gök, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ile birlikte Bilişim Vadisini gezdik.

2 BİN 308 KİŞİ ÇALIŞIYOR

2 yıllık kısa serüveninde önemli çalışmalara imza atan Bilişim Vadisi 3,5 milyon metrekare alan üzerinde kurulmaya başlandı. Şu anda 240 bin metrekare kapalı alana sahip olan Bilişim Vadisi her geçen gün büyüyor. Şu anda içinde 258 firma 2 bin 308 çalışan ve devam eden 253 proje bulunuyor. Şu anda yüzde 74 doluluk oranı ile bilişim teknolojilerine hizmet eden vadi önümüzdeki yıllarda daha büyük gelişmelere gebe. 

VADİDE SESSİZ SEDASIZ TEKNOLOJİ ÜRETİYORLAR

Dron teknolojilerinden esinlenerek uçan kargo arabası çalışmalarının yapıldığı Bilişim Vadisinde sessiz sedasız çok büyük çalışmalar devam ediyor. Şu anda Vietnam’ın milli otomobilini geliştiren firma Bilişim Vadisinde çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda Almanya, Fransa gibi ülkelerden firmalar vadide çalışma yapıyor. Sivil teknolojinin üretildiği bu merkezi bize Kurumsal İletişim Direktörü Leyla Gök anlattı.

Kapılarını ilk kez bir yerel gazeteye açtı! Bilişim Vadisi göz kamaştırıyor...

BİLİŞİM VADİSİ: 3,5 milyon metrekare alanda kurulan Bilişim Vadisi'nde şu anda 258 firma bulunuyor.

KOCAELİ İLE KOPAMAYIZ

Bilişim Vadisi’nin Kocaeli ile kopmaz bağlarla bağlı olduğunu belirten Gök, “Ancak burası Türkiye’nin bilişim vadisi. Özünden uzaklaşmadan, Türkiye vizyonunu kaybetmeden çalışmamız gerekiyor. Biz artık buraya bulut kampüs diyoruz. Duvarları olmayan şirketler var burada. Hibrit çalışıyor, yarı zamanlı çalışmalar yapılıyor. Bizim hedeflerimizden biri şehirlerin akıllı şehirler yapmak. Odak noktalarımızdan birisi de bu.

MEGA TEKNOLOJİ KORİDORUNUN ÜSSÜ

Mega Teknoloji Koridoru duvarsız teknoparklar için önemli bir çalışma. İstanbul, Kocaeli, Bursa ve İzmir’i kapsayan bir mega Teknoloji Koridoru oluşturuyoruz. Bu koridorun ana üssü Bilişim Vadisi. Böylesi bir misyonu olan bu alanın hem teknolojinin merkezi hem de bir yaşam merkez olmasını istiyoruz. Buraya gelen tüm beyaz yakalıların burada yaşamasını ve burada sosyalleşmesini istiyoruz.

Kapılarını ilk kez bir yerel gazeteye açtı! Bilişim Vadisi göz kamaştırıyor...

ROBOTİK KODLAMANIN MÜFREDATI BURADA OLUŞUYOR: Robotik Kodlama Atölyesi ile ilgili bilgi veren Kurumsal İletişim Direktörü Leyla Gök, “Robotik kodlamanın müfredatı yok. Uzman isimlerle sadece öğretmenleri eğiteceğimiz bir çalışma yapalım dedik. Robotik Kodlama Laboratuvarı açtık. Kocaeli ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile protokollerimizi yaptık. Kocaeli’de iki dönem mezunlarımızı verdik. MEB’e bağlı öğretmenler kodlama konusunda daha etkin oluyorlar ve kodlama da bir müfredat oluşuyor. Türkiye’nin robotik kodlamasına bir katkı sağlıyor. Türkçe kodlama da geliştiriliyor” dedi.

FON DESTEĞİ

Yatırım Fonu bizi teknoloji geliştirme bölgelerinden ayıran en önemli özelliklerden biri. Bu fon çalışma yapan, iyi çalışmaları olan, sivil teknolojiler üzerinde çalışma yapan şirketlere yönelik. Şu ana kadar 9 firmaya fon sağladık. 100 milyon lira sermaye ile başlıyoruz ve sermayeleri bir araya getiriyoruz. Markalamadan, patent sürecine ve şirketleşmesine ve teknoloji transferi yapmasına kadar birçok alanda destek veriliyor. Destek verilmesi için şirketleşmesi gerekiyor.

KARİYER PORTALI VAR

Kariyer portalı kurduk. Burada bulunan firmaların kendi yetişmiş eleman ihtiyaçlarını ücretsiz duyuruyoruz. Buraya yetişmiş elemanları çekmek için bunu yaptık. Türk Teknoloji Pavilyonu geliştirmek için çalışmalarımız var. Türkiye’yi yurt dışında teknoloji alanında temsil ediyor. Singapur’da yapılan bir fuara katıldık ve buradan döndükten sonra 4 firma ile anlaşma sağlandı.

Kapılarını ilk kez bir yerel gazeteye açtı! Bilişim Vadisi göz kamaştırıyor...

2024’TE KARGO TAŞIYACAK: Drone teknolojisinden esinlenilerek tasarlanan ve Softtech firmasının teknoloji yatırımcısı olduğu AirCar, 2024 yılında kargo taşımacılığına başlayacak. Elektrikli ve yüzde 100 otonom bir araç olarak tasarlanan AirCar, kargo taşımacılığından sonraki hedefi 4 kişilik yolcu taşıyan versiyonunu yapmak.

SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYORUZ

Bu yıl vadide 5’inci Digital-AGE kampı yaptık. Bir hafta burada 200’ün üzerinde öğrenci oldu ve 1000’e yakın öğrenci de online katılımıyla kampımızı gerçekleştirdik. 38 takım ile 40 oyun projesinin sunumu yapıldı. Yatırımcıları oyun stüdyolarına davet ettik. Bu yıl 5’incisi düzenlendi. 2 bin üzerinde fiziki katılım başvurusu yapıldı. Önümüzdeki yıllarda uluslararası alanda oyun sektöründe söz sahibi olmak istiyoruz. Teknoloji ihracatında oyun önemli bir alan. Sonraki kamplarda yurt dışında misafirlerimizi de burada ağırlayacağız.

2 METAVERSE FİRMASI VAR

Metaverse alanında çalışan iki şirketimiz var. Bakanlığın izni ile 6 yıldır bu alanda çalışmalar yapılıyor. Türkiye’de şu anda metaverse şehri olan iller var. Elazığ Antik Kenti metaverse ile yönetilen bir şehir. Burada aslında çok önemli işler yapılıyor. Büyük bir teknoloji geliştirme merkezi burası. Burada çalışmak ve üretmek isteyen herkese destek veriyoruz” dedi.

Geleceğin yazılımcıları yetişiyor

Fransa’da kurulan Ecole 42 Paris Okulu Türkiye’de iki ayrı noktada kuruldu. İstanbul ve Kocaeli’de kurulan okullarda geleceğin yazılımcıları yetiştiriliyor. Bilişim Vadisinde kurulan 42 Kocaeli Okulu’nun eğitmenlerinden Zehra Altınışık, okulu gezdirerek yapılan eğitim ile ilgili bilgi verdi. Okula gelen kişilerin sadece 18 yaş üstünde olma şartı aradıklarını söyleyen Altınışık, “Burada hiçbir ücret almadan akran eğitimi modeli ile öğrencilere eğitim veriliyor. Ortaya konulan projelere otoriteler değil öğrenciler değerlendiriyor ve asla not veya puan verilmiyor. 7 gün 24 saat açık olan okulun YÖK denkliği yok ama verdiğimiz sertifika uluslararası alanda denkliği var. Buraya gelen öğrenciler 3 ile 5 yıl içinde mezun olabiliyorlar” dedi.

 

Kapılarını ilk kez bir yerel gazeteye açtı! Bilişim Vadisi göz kamaştırıyor...

Bu merkezde yaratıcı endüstri var

Bilişim Vadisinde en göz kamaştırıcı merkezlerden biri de Tasarım Kümelenme Merkezi. Burada yaratıcı endüstri olarak tanımlanan bütün alanlar bir araya geliyor. Merkezin direktörü mimar Dr. Pınar Sipahi, bu merkezde bir modacı ile bir endüstriyel tasarımcının bir araya gelerek üretim yapabileceğini söylüyor.

ÇOK GÜZEL BİR MERKEZ

Bilişim Vadisinin en önemli ve içine girdiğinizde gördüğünüz her şeye hayranlıkla baktığınız merkezlerinden biri Tasarım Kümelenme Merkezi. Bu merkezin Direktörü Dr. Pınar Sipahi, burada yapılan çalışmaları anlattı. Tek tasarım kümelenme merkezi olan merkezin Bilişim Vadisi olduğunu söyleyen Sipahi, “Yaratıcı endüstriler olarak tanımlanan bütün alanları kapsamaya çalışıyoruz. Amacımız nihayetinde bu alanların birlikte çalışmasını sağlamak. Bir modacının bir endüstriyel tasarımcı ile inovatif işler yapacağına inanıyoruz. Dışardan ciddi bir ekip ile yaklaşık 40 kişiyle çalışıyoruz.

Kapılarını ilk kez bir yerel gazeteye açtı! Bilişim Vadisi göz kamaştırıyor...

ÇOK ÖNEMLİ İSİMLER VAR

Alanlarımız mimarı tasarım, giyilebilir teknolojiler, endüstriyel tasarım ve kamusal sanat olarak 4 ana başlığımız var. Bu alanların başında çok önemli isimler var. Giyilebilir teknolojilerin başında Arzu Kaprol, Mimari Tasarım’da Han Tümertekin, Endüstriyel Tasarımda Renan Göker, Kamusal Sanat’a ise İtalyan bir isim olan Luca Molinari ile çalışıyoruz. Yurt dışı ile bağlantılarımız var. Bu nedenle tasarım konusunda dünya standartlarını belirleyen İF’e üyeyiz. Dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu ile çalışıyoruz. Rönesans kadını olarak bilinen Olga tablosu, Kraliçe Elizabeth’in dokuma tablosunu yapan isim. Bu eserlerin NFT alt yapısını oluşturduk” dedi.

Kapılarını ilk kez bir yerel gazeteye açtı! Bilişim Vadisi göz kamaştırıyor...

OLGA TABLOSU: Dokuma Sanatçısı Fırat Neziroğlu tarafından, dokuma yöntemi ile yapılan ve Rönesans kadını olarak bilinen Olga tablosunun NFT alt yapısını Tasarım Kümelenme Merkezinde yapıldı.

Projeler burada gelişiyor

Yüzlerce projenin geliştirildiği Kuluçka Merkezine, fikri olan herkes başvurabiliyor. Web sitesi üzerinden başvuru yapan fikirler kurul tarafından değerlendirildikten sonra merkeze çağrılarak çalışma olanakları sağlanıyor.

MALİYET YOK

Kuluçka Merkezi hakkında bilgi veren Uluslararası Projeler Sorumlusu Gizem Nazlı, “Kuluçka merkezinde geniş bir kitleye hizmet veriyoruz. Bilişim vadisi ekosistemine yeni firmalar dahil ediliyor. Bir fikrim var diyen biri web sitemizde ön kuluçka, kuluçka veya Ar-Ge programı için başvurusunu yapıyor. Fikir aşamasında ise ön kuluçka, hali hazırda bir projesi var ve geliştirmek istiyorsa kuluçka, zaten firması varsa ve daha fazla geliştirmek istiyorsa Ar-Ge için başvuruyor. Üniversitedeki akademisyenler ve sektör temsilcilerinden oluşan Teknoloji Değerlendirme Kurulu projeleri değerlendiriyor. Teorik ve pratik olarak uygulanabilir projelerin burada geliştirilmesine imkan sağlıyoruz. Burada bir maliyet olmadan projeler geliştiriliyor. Kuluçka merkezinde başvuruda ücret alınmıyor. Projeler kabul edildiğinde 50 liralık bir maliyet ile burada çalışıyor” dedi.

Kapılarını ilk kez bir yerel gazeteye açtı! Bilişim Vadisi göz kamaştırıyor...

06 Şub 2022 - 21:02 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 8.840.594 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


KARTEPE YEMEK, SERVİS ELEMANI ARIYOR

Yemek dağıtımı yaptığımız Faraero fabrikamıza 3 vardiya çalışacak SERVİS ELEMANI aramaktayız.  KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ Tel: 0533 681...

ÇATI USTASI

*Çatı yapımı, *Teras kaplama, *Kiremit aktarımı, *Oluk temizliği itina ile yapılır. Hüseyin Usta Tel: 0544 655 23 40

BAY ELEMAN ARANIYOR

Otogar emanet yanı umumi WC’de gece çalışacak, BAY ELEMAN aranıyor. Tel: 0507 699 25 68

ÖN MUHASEBE ELEMANI ARANIYOR

4 S Bakım onarım servisine, ÖN MUHASEBE PERSONELİ alınacaktır. Adres: Fenni muayene istasyonu yanı Kartepe / Kocaeli. Tel: 0532 683 80 56

KAMYON VE TIR ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

SAYLOG LOJİSTİK bünyesinde değerlendirilmek üzere, İzmit/Kocaeli/Kartepe/Gebze bölgesi oturumlu, deneyimli ve yetiştirilmek üzere KAMYON VE TIR ŞOF...

ÇAYCI, BULAŞIKÇI, IZGARACI ARANIYOR

Steak House restaurantımızda çalıştırılmak üzere, ÇAYCI, BULAŞIKÇI, IZGARACI alınacaktır. BAŞOL ET GIDA ÜRÜN.SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ Tel: 0533 348 88 71

EVDEN EVE ASANSÖRLÜ NAKLİYAT

Şehir içi ve şehirler arası Derince merkez EMİRHAN NAKLİYAT Tel: 0532 552 94 77 0533 261 45 90

MENEMENCİ ALAATTİN'E PERSONEL ARANIYOR

Kuzey Marmara Otoyolu Sevindikli Otoyol Hizmet Tesisi’nde bulunan MENEMENCİ ALAATTİN’de görevlendirilmek üzere *BAY-BAYAN GARSON, *KASİYER, *KOMİ, *...

BEDEN İŞÇİSİ ARANIYOR

Kocaeli / Kartepe şubemizde çalıştırılmak üzere, YÜKLEME ve BOŞALTMA YAPABİLECEK, BEDEN İŞÇİSİ personel alınacaktır. Tel: 0534 274 06 48