1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Hayalet fabrika: SEKA
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayalet fabrika: SEKA

A+A-

Yeni bir yıla girmek üzereyiz. Zaman hızla akıp gidiyor. Zaman geçtikçe bellek de zayıflıyor. Bugün biraz belleklerimizi zorlayalım. SEKA kapatıldıktan sonra ortaya çıkan tabloya bir bakalım.

1936 yılında kurulan SEKA İzmit kağıt fabrikası 10 bin tonluk kapasite ile üretime başladı.1945 yılında 20 milyon liralık bütçesiyle Türkiye’nin üçüncü kuruluşu haline geldi. 1970 yılında 7 bin 500 işçi çalışıyordu. Buradan elde edilen gelirle Türkiye genelinde dokuz kağıt fabrikası daha kuruldu. SEKA’ya yapılan yatırım ve yenilenmeler üretim kapasitesini artırdı. 1980’e değin yılda 2,5 misli büyüyerek 617 ton üretmeye başladı. Artık SEKA, sermayenin iştahını kabartacak hale gelmişti. 1984 yılından itibaren SEKA’nın kapasite artırımı yapılmadı. Makinelerin çoğu durduruldu. Bölümleri kapatıldı. İşçilerin çoğu emekli edildi. Çeşitli yerlerdeki fabrikalar parça parça satıldı. 1991 yılında fabrika özelleştirme kapsamına alındı. SEKA zarar ettirilmeye başlandı. Hiç yatırım ve yenilenmeler yapılmadı. Üretim kapasitesi düşürüldü. Bu uygulama özelleştirme planlamalarından biriydi.

2005 yılının mayıs ayında SEKA kapatıldı. İzmit’in en önemli sembollerinden biri SEKA Fabrikasıydı. Bu kentte evine SEKA ekmeği girmemiş aile, hemen hemen yok gibiydi. Şimdi ise SEKA yok… Orada bir SEKA kalıntısı duruyor. Bir hayalet fabrika… SEKA’dan geride kalan bazı görüntüleri sunuyorum. Belki SEKA’yı hatırlarsınız diye…

kazan-dairesi-001.jpg

KAZAN DAİRESİ- Seka Fabrikasına can veren buharın üretildiği kazan dairesi aynen duruyor. Pas tutmuş pencereleri ve hala ayakta duran iki bacasıyla, sanırsınız ki Sibirya’da terk edilmiş, Komünist düzenden kalma bir fabrika… Oysa orası İzmit’in en orta yeri…

rssgkjms.jpg

SU DEPOSU-Eskiden su İzmit için sorundu. Seka, suyunu özel bir hatla Sapanca Gölü’nden alıyordu. Kazan Dairesi’nin yanındaki su deposunda da her daim ağzına kadar su bulunurdu. Şimdi bu su deposu yalnızlığını ve kuraklığını yaşıyor.

ayakkabi-ve-maltepe-sigarasi-001.jpg

AYAKKABI VE MALTEPE SİGARASI- İşçilerden kalan bir çift ayakkabı. Altını çevirirseniz Beykoz Sümerbank imzasını görürsünüz. Rulmanların yanında da hiç açılmamış bir paket Maltepe sigarası duruyor.

eski-daktilolar-001.jpg

ESKİ DAKTİLOLAR- Seka, hiçbir zaman bilgisayar sistemine geçemedi. Bilgisayar çağına yetişemedi. Tüm yazışmaların aralarında karbon kağıdı bulunan pelür kağıtlara birkaç kopya halinde yazıldığı daktilolar kaldı geriye.

yag-hunileri-001.jpg

YAĞ HUNİLERİ- Seka Fabrikasındaki makinelerin bakımı için gerekli ekipmanlar arasında en önemli unsur, yağdanlıklar ve yağ hunileriydi. Galvaniz kaplı huniler ve yağdanlık kutuları da bir anı olarak kaldı.

bu-salondan-kimler-001.jpg

BU SALONDAN KİMLER GELDİ GEÇTİ- Kağıt Müzesinin bir parçası olan 1.Kağıt Fabrikası’ndaki makine salonundaki dekovil rayları da Seka’nın silinmez imzası olarak duruyor. Bu salondan kimbilir kaç kişi gelip geçti.

Bu yazı toplam 1541 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
7 Yorum