CHP Kocaeli’de başarabilmeli

CHP’nin insanların hayata tutunmalarıyla ve kendilerini en verimli gerçekleştirmeleriyle ilgili yaklaşımları yetersiz.

Kocaeli’ de yaklaşık 30 bin üyesi bulunan CHP sadece İzmit merkez ilçe yerel yönetiminde yetkili.

CHP İzmit yerel yönetimini, siyasi alternatif konumuyla veya demokratik dönüşüm ihtiyacını karşılayabilecek performansıyla kazanmadı.

Modern ve daha seçkin kentli yaşam alışkanlıklarına sahip seçmenlerin yaşadığı kent merkezinin beklentileriyle örtüşen adayın, Ak Parti’ nin kent merkezindeki duyarlılıkları yeterince gözetememiş olmasını değerlendirebilmesiyle başarılı oldu.

Seçimlerden sonra, yerel yönetim alanında önemli çabalar gösterildi ve riskler alındı ancak beklentiler karşılanamıyor.

Bunun temel nedeni, demokratik dönüşümü temsil edebilecek alternatiflik yerine, eski siyasi alışkanlıklarla iktidar partisini etkisizleştirebilecek kaygıların belirleyici olması.

Ayrıca, Kocaeli yerel örgütlerinin büyük çoğunluğu, demokratik dönüştürücü kaygıları merkeze alan duyarlılıklarla oluşmasına rağmen, demokratik dönüştürücü siyaset içselleştirilemediğinden, yerel örgütlerle, İzmit yerel yönetimi bir birlerini destekleyen ve alternatifliğe taşıyan politikalar da geliştiremiyor.

Yerel örgütlerin ve yerel yönetimin beklentileri karşılayamayan, alternatiflik biriktiremeyen konumu, sorunların çözülmesine yetmediğinden, alternatiflik biriktirmesi gereken siyasi sorumluları sorunların parçası haline getiriyor.

DERSLER ÇIKARILAMAYAN DENEYİMLER

CHP, mevcut durumun aşılmasını ve yeniden üretmesini sağlayabilecek deneyimleri Kocaeli’ de yaşadı.

Kocaeli deneyimleri, hızlı sanayileşmesi, Türkiye’ nin her yerinden sürekli göç alması, hızlı değişim ve gelişim ihtiyaçlarının oluşması nedeniyle, prototip olarak değerlendirilebilecek özellikleri de barındırıyor.

Kocaeli’ de kasaba alışkanlıklarıyla sürdürülen yerel yönetimler yetersiz hale geldiği için, kentli ihtiyaçlarına ulaşması ihtiyacı, CHP yerel yönetimlerince başarılmıştı.  ( Leyla Atakan / Erol Köse dönemi 1969 – 1977 )

Kentli yaşam ihtiyaçlarının karşılanamaz hale geldiği, büyük kent hizmetlerine taşınmanın zorunlu hale geldiği dönem de yine CHP yerel yönetimlerince karşılandı. ( Sefa Sirmen / Hikmet Erenkaya dönemi 1989 – 2004 )

Kocaeli’ de değişim/dönüşüm ihtiyaçlarının karşılandığı dönemlerin diğer ilçelere etkisi, örnekliği ve öncülüğü bütün yönleriyle tartışılıp değerlendirebilecek durumda.

Ak Parti dönemlerinde, CHP’ nin başarılı yerel liderleri, Milletvekilliği, Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, Merkez İlçe Yerel Yönetimleri için denendi. Eski alışkanlıklarla, lidere ve merkeze bağlı siyasi alışkanlıklarla, demokratik dönüştürücü siyaset ihtiyacını karşılayamadıkları için başarılı olamadılar.

2019 Yerel yönetim seçimlerinde Kocaeli’ de sadece Merkez İlçe İzmit Yerel Yönetimi kazanılabildi. Kazanılan İlçe yerel yönetiminin önüne, Kocaeli’ de alternatifliğin başarılması konuldu.

Demokratik dönüştürücü siyasetin temsil edilmesini sağlayacak, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşılmadan bu ihtiyacının karşılanamayacağı kısa sürede ortaya çıktı.

CHP Kocaeli örgütlerinde sorumluluk yüklenenlerin büyük çoğunluğu demokratik dönüştürücü dinamikleri sahiplenebilecek kadrolardan oluşmasına rağmen, demokratik dönüştürücü yapılanmalar başarılamadığı, demokrasi çözüm üreten sistem olarak içselleştirilip sürdürülebilirliğe taşınamadığı için beklentileri karşılayamıyor ve dinamik pek çok duyarlılıklar ziyan oluyor.

CHP, Tüzük, yönetmelikler ve program kapsamında, eklektik yaklaşımlarla bütün demokratik, özgürlükçü, evrensel değerlere yer vermiş durumda.

Demokratik dönüştürücü siyasetin sürdürülebilirliğini ve temsilini sağlayacak işlevsellik merkeze alınmadığı için Lidere ve merkeze bağlı siyasi alışkanlıklarla sürdürülen siyasi konum aşılamıyor.

Herhangi bir ilçeyi, sorunları, ihtiyaçları ve beklentileriyle sahiplenebilecek, temsil edecek, çalışmaları, üretimi, yarışı ve başarıyı sürdürebilecek, demokratik kendiliğindenliklerle işleyebilen kurumsallıklar yok.

Köyler, sokaklar, mahalleler, seçim sandıkları alanları ve ilçeler sorunlarıyla, ihtiyaçlarıyla, beklentileriyle sahiplenilip, temsil edilemediği için yerel dinamiklerle, toplumsal muhalefetle bütünleşmek başarılamıyor.

Örgüt birimleri, çalışma grupları, komisyonlar vb. leri kendiliğinden işleyen demokratik mekanizmalarla sürdürülebilirlik sağlayamadıklarından, her hangi bir yanlış veya eksik, bütün yönleriyle değerlendirilip uygulanabilir kararlar alınamıyor.

Kartepe, Karamürsel ve Derince ilçelerinde yaşanan olumsuzlukları çözüme taşıyabilecek sorumlular, kendiliğinden işleyen ve çözüm üreten demokratik mekanizmalara sahip olunamadığından, değiştirici, geliştirici, önleyici ve sorunları çözebilecek uygulanabilir kararlar alamıyor ve CHP’ nin demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlamaya yetmeyen olumsuz örnekliği yansıtan görünümler sergileyebiliyor.

CHP’ YE RAĞMEN CHP’ NİN ALTERNATİFLİĞİ

İktidar partisinin demokratik kurumsal dönüşümü temsil edememesi, kendi anlayışını ve kadrolarını merkeze alan alışkanlıklarını aşamaması, ana muhalefeti alternatiflik beklenen konuma taşıdı.

CHP’ nin eski alışkanlıkları üzerinden sürdürdüğü siyasetiyle, iktidar partisinin kendi anlayışının ve kadrolarının önceliğine indirgediği siyaset, bir birlerinin iktidarda olmasına veya iktidara gelmesine itirazdan başka anlam kazanamıyor.

CHP’ nin, Cumhuriyetin kuruluş değerlerini, kurucularının başarılarını, demokratik dönüşümünün tamamlanmasına taşıyamamasının nedenleriyle, iktidar partisinin demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edememesi ve demokratik hukuk devletinin inşasını tamamlayabilecek siyaset haline gelememesinin nedenleri bir birlerine benziyor.

İktidar partisi anlayışını ve kadrolarını öncelik haline getirince CHP’ yi, dört seçmenden birini temsil edebilecek hale taşıdı.

Demokratik dönüşüm döneminin içerisinde bulunan Türkiye’ nin, ekonomik, teknolojik, demokratik, siyasi, kültürel vb. sürdürülebilirliklerini demokratik kurumsal mekanizmalarla sağlaması, kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu yaklaşımlarla demokratik hukuk devletinin inşasını tamamlaması her dönemden daha öncelikli durumda.

Demokratik dönüşüm dönemi temsil edebilecek siyasetin belirgin ve etkin hale gelememesi, Türkiye’ nin içerisinde bulunduğu dinamikleri olumsuz etkiliyor.

Ana akım siyasi partiler konumundaki Ak Parti ve CHP, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edemedikleri için eski alışkanlıklar üzerinden sürdürdükleri siyasetleriyle, bir birlerini engellemeyi öncelik haline getirdiklerinden, demokratik dönüşümün temsilini sağlayabilecek konuma ulaşamıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


BORVERKÇİ VE TESVİYECİ ARANIYOR

Olgun yaşlarda deneyimli BORVERKÇİ VE TESVİYECİ aranıyor Tel: 0532 294 43 12

SAHİBİNDEN SATILIK DAİRE

SAHİBİNDEN SATILIK DAİREDerince Dumlupınar Mah.60 Evler Kaymakamlık yakınında,110 metre giriş katTel: 0535 815 01 41

YAŞLI SAĞLIĞI MERKEZİ ELEMANLAR ARIYOR

İzmit merkezde açacağımız Yaşlı Sağlığı Ve Sosyal Hizmetler alanında istihdam edilmek üzere aşağıdaki elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır: HEMŞİRE: Yaşl...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR ARANIYOR

Teknik resim okuyabilen, Makine ve Çelik Montajı, imalatı ve kaynak yapabilen İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR alınacaktır. SYS MAKİNA Tel:...

AŞÇI -AŞÇI YARDIMCISI ve SERVİS ELEMANI ARANIYOR

                     Firmamızda görevlendirilmek üzere, AŞÇI -AŞÇI YARDIMCISI ve SERVİS ELEMANI aranıyor Aşçı İçin İstenilen Özellikler; Alanında...

TARHUN YEMEK DE ÇALIŞACAK ELEMAN ARANIYOR

Tarhun Yemek de Çalışacak Eleman Aranıyor AŞÇI-AŞÇI YARDIMCISI -ŞOFÖR ve ŞOFÖR YARDIMCISI- YEMEK DAĞITICI BAY VE BAYAN BULAŞIKÇI ELEMANLAR Aranıyo...

KASİYER VE GARSON ARANIYOR

Kartepe Kocaeli' de bulunan Kafe ve Restoranlarımızda istihdam edilmek üzere, vardiyalı çalışabilecek TECRÜBELİ BAY-BAYAN 18-35 yaş arası KASİYER ve G...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - KIRKBİR AĞAÇ...

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA 500 TL Merkez-Derince Tel: 0533 261 45 90-0 262 223 41 90