Sancaklı, Engin Koyun’a kızgın ve kırgın!

Geçtiğimiz gün TV 41 Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Turgun, aradı;
“Cemalettin, Saffet Sancaklı ile bizim ekip birlikte yemek yiyeceğiz, sohbet edeceğiz. Senin de bu yemeğe katılmasını istediğimi Saffet Sancaklı’ya söyledim, onur duyacağını söyledi. Bekliyorum...” dedi.

Şahin Ağabeyinin daveti üzerine MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Demokrat Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Soysal, TV 41 Haber Müdürü Ahmet Sezgin ile birlikte Kandıra Gıda OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol’un sahibi Steak House Et Restoranında buluştuk.

Şahin Ağabeyi, uzun yıllar önce Nuh Çimento Medya Direktörüyken tanıdım. Sonraki yıllarda Nuh Çimento’yu bırakıp televizyon dünyasına adım attı.
TV 41’i satın aldı. Medya alanındaki bilgi birikimiyle televizyon yayıncılığını geliştirdi, TV 41’i bugün Kocaeli’nin en çok izlenen televizyonu haline getirdi.

Büyük saygı duyduğum Şahin Ağabey,  beğendiği birçok köşe yazımdan dolayı arar tebrik eder. Her arayışından mutlu oluyorum, büyük bir keyif alıyorum, sorumluluklarımın çok daha fazla farkına varıyorum...
Geçtiğimiz gün MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Şahin Ağabeyi arayarak kentin yönetici gazetecileriyle sohbet etmek istediğini söylemiş...


Steak House Et Restoranı, kentin en lezzetli kebap restoranlarındandır...
Etler, Mehmet Ağabeyinin kendi çiftliğinden getirdiği etler. Taze ve sağlıklı...
Restorana girdiğimizde çok sayıda masa doluydu. Belli ki İzmitliler et yemek istediğinde buraya geliyor.
Restoranın üst katında U şeklinde bizim için hazırlanan masaya Mehmet Ağabey(Başol) dâhil 8 kişi oturduk...
Üst katta sadece biz vardık, başka masada müşteri yoktu...

Önce birer çorba söyledik. Ardından da hangi kebap çeşitlerini yiyeceğimizin siparişi verdik.

Bu arada Saffet Sancaklı’yı anlatmama gerek var mı?
Kendisi bugün Türkiye’de en çok tanınan, bilinen eski milli futbolcularından biri. Aynı zamanda Kocaelispor’un eski kaptanı. Birçok gol rekorları halen kırılamayan isimdir.
Futbolu bıraktıktan sonra FİFA Futbolcu Menajerliği Lisansını alan Türkiye’deki tek isim...
  
 Saffet Sancaklı’nın siyaset geçmişi de dolu. 2011 yılında MHP İstanbul’da milletvekili adayı gösterildi, kazanamadı.
2012 ve 2015’de MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı. 
2014 yerel seçiminde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterildi. Seçimi kazanamadı ancak MHP Kocaeli tarihindeki en yüksek oyu aldı.

MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ
Sancaklı, 7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimde MHP’den birinci sıradan Kocaeli Milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015’te yapılan erken genel seçimde ikinci kez milletvekili seçildi. 24 Haziran 2018’de üçüncü kez Kocaeli milletvekili seçildi.
7 yıldır Kocaeli milletvekili...

Yemekte Saffet Sancaklı konuştu, biz dinledik. Sohbet aralarında sorular da sorduk.

İktidar ortağı milletvekili olan Sancaklı’ya merak ettiğimiz birçok soru sorduk.
Spor dünyasından siyaset dünyasına kadar bilmediğimiz, Ankara’da ülke ile ilgili nelerin konuşulduğunu bize açık ve net bir şekilde anlattı.
Bir de geçtiğimiz ay meclis komisyonunda oy birliğiyle kabul edilen ve meclis görüşmelerinde de oy birliğiyle geçen “Spor Yasası’ hakkında bilinmeyenleri de bizimle paylaştı.

Elbette ki yazılmamasını rica ettiği sözleri de oldu. Hele de Kocaelispor Kulübü ve başkanı Engin Koyun ve yönetimi hakkında...

Bizim bilmediğimiz, bu şehrin bilmediği o kadar ilginç gelişmeler ve diyaloglar yaşamış ki Sancaklı ile Koyun ve kulüp yöneticileri arasında!

Kocaelispor eski kaptanı olarak birçok kritik maç öncesinde Kocaelispor futbolcularını motive etmek için futbolcularla buluşmayı, birlikte yemek yemeyi, tecrübelerini aktarmak için girişimde bulunmuş. Bu teklifini bazı yöneticiler vasıtasıyla kulüp başkanına iletmiş. Ancak tüm bu girişimler Engin Koyun tarafından kabul görmemiş(!)

Şunları anlattı:
“Kocaelispor’un eski takım kaptanıyım. Yıllarca bu kulüpte mücadele verdim. Rekorlar kırdım. 7 yıldır bu kentin milletvekiliyim. Kritik maçlardan önce futbolcuları motive etmek isterdim, tecrübelerimizi aktarmak isterdim. Bu gibi durumlar futbolcular üzerinde çok etkili olur. Ne var ki tüm bu tekliflerim geri çevrildi. Beni hiçbir maça davet etmediler.”
Bu yönetime bunu bile anlatamadım!

Sancaklı sohbetinin bir bölümünde, Kocaelispor’un Aziz Yıldırım’a olan borcuna konuyu getirdi.
“Beni maçlara davet etmeyen, teklifimi kabul etmeyen bu yönetim, Aziz Yıldırım’a olan sorunlarını çözemeyince beni aradılar. Aziz Bey’e gittim. Tek bir sözümle Aziz Bey, 20 milyon dolar olan borcu 1 milyon dolara düşürdü. O görüşmeden sonra Engin Koyun ve yöneticileri beni bir daha hiç aramadı!”
Böyle bir yönetici olur mu?

Kocaelispor’un düşüşünün tek sorumlusu Engin Koyun ve yönetimidir diyen Sancaklı, tanık olduğu bir anısını şöyle anlattı:
Şu yakın tarihte yöneticinin biri beni çağırdı. Ben futbol oynarken bu yönetici o zamanda vardı. Bulunduğumuz ortamda bana eliyle işaret ederek ‘şu futbolcuları ben aldım, şunları başkan aldı, şunları da hoca istedi.’ Bir kulüp böyle yönetilmez.  Futbol bilgisi kıt yöneticiler Kocaelispor Kulübü ne yazı ettiler, alt lige düşürdüler...”
 

Sancaklı, Kocaelispor için aslında çok şey yapmak istemiş ve istiyor. Her türlü maddi ve manevi katkıyı sunma gayreti içerisinde.   Ancak bunları yapmak için uyumlu ve iletişime açık bir yönetim olmadığı için düşüncelerini gerçekleştirememiş...
 
SPOR BAKANLIĞI YAKIŞIR...
Futbol hayatında birçok ilkleri gerçekleştiren ve henüz kırılamayan rekorlara sahip olan Saffet Sancaklı, siyasette bir ilki daha gerçekleştirerek siyaset ve spor tarihine adını şimdiden yazdırdı.
Sancaklı, Türk spor tarihinin en önemli yasası olan ‘Spor Yasası’nı yazarak ve meclisteki 5 siyasi partiye oy birliğiyle kabul ettirerek tarihe geçti.
Yasanın meclise getirilmesinde ve milletvekillerini yasa ile ilgili yaptığı konuşmada bilgilendirdikten sonra oylama öncesinde bir anısını şöyle anlattı: “Oylama yapılmadan önce HDP milletvekili yanıma gelerek, ‘Saffet Bey, biz parti olarak senin eserin olan bu yasaya evet oyu vereceğiz dediler. Diğer partilerde oy birliğiyle yasayı kabul ettiler. Mecliste bir yasayı meclisteki tüm partiler tarafından oy birliğiyle kabul edilmesi tarihte ilktir...” dedi.

TÜRK SPORU TEMİZLENMİŞ OLACAK...
Buluştuğumuz o yemekte Saffet Sancaklı, 61 maddeden oluşan ‘Spor Yasası’nı ile ilgili de şunları anlattı:

Türkiye’de şu anda futbol ile birlikte 65 federasyon var, yeni yasa ile federasyon yapısı değişecek.  Yeni sistemde milli sporcular yönetimlere girecek. Suç işlemiş olanlar bir daha hayatları boyunca hiçbir spor branşında bir federasyonda görev alamayacaklar. Türk sporu yavaş yavaş temizlenmiş olacak. Menajerlik sistemi de değişecek. Bu yasa Türk spor tarihinin bir anayasasıdır...” dedi.
Sevgili okurlar, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ile yaptığımız yaklaşık 3 saatlik sohbet doyurucuydu. Bilmediğim çok şeyi o akşam Sancaklı’dan öğrendim. Her anlattığı bize “vay be siyasette ve futbol dünyasında neler oluyor muş” dedirtti.
Çünkü hem ülke siyasetinde hem de Kocaeli siyasetinde son derece donanımlı, birikimli. Alanına hiç kayıtsız değil...

3 saatlik sohbetimizin sonunda şunu çok net anladık; Sancaklı, sporu da siyaseti de araştırıyor. Spor yasasını hazırlarken, futbolda dünyada öne çıkmış ülkelerin spor yasalarını inlemiş, hukuki durumlarına bakmış. Yasayı hazırlarken salt kendi futbol bilgisiyle bunu yapmamış...
Siyasette de benzer duruşu sergiliyor.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. 2023’deki milletvekili seçiminde yeniden aday. Yüksek ihtimalle de yine Kocaeli olacak. Milletvekilliğinden sonra oluşacak kabinede de Spor Bakanı yapılacak.
Spor Bakanı olmasını hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Devlet Bahçeli istiyor.
Hazırladığı spor yasasıyla tarihe geçen Sancaklı’ya Spor Bakanlığı da çok yakışacak...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemalettin Öztürk - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

27

Ali Kemal - Siz saffet sancakliya ekonomiyi sorun millet açlıkla yoklukla yoksulluğun pençesine düşmüş sürünüyor.

2023 de tekrar seçileceği ni düşünüyorsa daha çok bekler.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 11:17
24

Korfezli - Gerçek Kocaelisporlu davet beklemez.

Gider takımını destekler.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 21:38
23

Hodri Meydan - kocaelispora getirdiği (pardon kakaladığı) boşnak futbolcularıda araştırıp yazsanıza ,paraları ödenmeyince hemen nasıl fifa ya başvurup kocaelisporu zor duruma düşürdüğünü öğreneceksiniz

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 18:17
22

Delikurt 2541 - Ülkede herkes ekmek derdinde gerisi çokta umrunda.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 20 Mayıs 16:24
21

Vay be - Hakemle göz göze gelsek yararımıza düdük çalar diyen birini spor bakanı olarak laik görmek te ayrı bir başarı

Yanıtla . 11Beğen . 4Beğenme 20 Mayıs 14:15
20

GEBZELİ - saffet sancaklı başkan Kocaeli şampiyon.....

Yanıtla . 5Beğen . 10Beğenme 20 Mayıs 12:33
18

izmitli41 - Kayıkçı kavgasına inanmayın seçimde kol kola olurlar sizde şaşırıp kalırsınız

Yanıtla . 17Beğen . 2Beğenme 20 Mayıs 11:52
17

Cok Iyi - Saffetin kime ne faydasi olmus, mhpyi el birligiyle bitirdiler kocaelide. Ne medet umuyorsunuz

Yanıtla . 25Beğen . 6Beğenme 20 Mayıs 10:36
16

İzmi̇tli̇ - EVET EVET SAFFETİ ANLATMAYA GEREK VAR MI EVET YOK ÇÜNKÜ KOCAELİYE HİÇ BİR YARARI DOKUNMAMIŞ BİRİ.BOŞUNA BİZDEN MV SEÇİLDİ VE BİZİM PARALARIMIZI ALIYOR.EVET EVET ANLATMAYA GEREK YOK OĞLU İÇİN BİR AÇIKLAMA YAPAMADI.AMA İNANININ KOCAELİDEN MV SEÇİLEMEZ ARTIK.

Yanıtla . 23Beğen . 4Beğenme 20 Mayıs 10:25
15

İzmitli - Bizde isteriz şampiyonlar ligi ama kocaelisporu kapsayan bir gözlerine baksam hakem karar değiştirir diyebilmek yada bunun altında yatan değişik masa olaylarını kastetmek.. Bunu yazmak belirtmek olmadı açıkça delil niteliğinde bu demekki bazı takımların siyasileri maçlara gittiğinde maç yöneten hakemlere bakıyorlar ki sonuçlar farklı oluyor

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 09:39
14

Ks Osman - Kesinlikle saffete katılıyorum engin koyun aşırı kompleksli kendini bakan yapıcaklar sanıyor heralde

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 20 Mayıs 09:33
13

8989 - oluştursun kendi yönetimini daha önce İstanbul BB'yi almamış mıydı :)

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 09:27
12

Mert Yilmaz - saffet sancaklı güldürmesin o halı saha maçları ziyaretlerine devam etsin.

Yanıtla . 17Beğen . 1Beğenme 20 Mayıs 09:27
11

Ali Oktay - saffet iyi bir spor insanı olabilr. ama siyasetçi olamaz. yeni il başkanları genç adam herkesle diyalogu olan efendi kaliteli birisi ona bıraksın artık

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 20 Mayıs 09:19
09

Turan - kocaelispor layık futboldan anlayan birisi saffet sancaklı gel başkanımız ol süper denen lige birlikte çıkalım

Yanıtla . 3Beğen . 6Beğenme 20 Mayıs 08:54
08

Ümit Yazicioglu - Inşallah olur tebrik ederim Saffet kaptanı Kordsa da antrenman yaptığı yıllardan bilirim.

Asıl soru, Tahir başkan gibi deneyimli birisi futbol ve yöneticilikten hic anlamayan birini Kocaelispor a nasıl başkan yaptı?

Düzeltmek ve Kurumsallık Tahir başkan a düşer.

Saygilarimla

Yanıtla . 15Beğen . 2Beğenme 20 Mayıs 08:39
07

Onur_41 - Saffet Sancaklı bunları Tahir başkana da anlat lütfen.

Engin Koyun haziran ayını beklemeden bir an önce istifa et ve kongre kararı al.

Yanıtla . 18Beğen . 2Beğenme 20 Mayıs 08:36
06

Beyaz Gece - PEKİ,BİZE NE YAKIŞIYOR,

Bir adet LİMON 2.TL

1 Kg Toz şeker 20.TL

1 Kg et 175.TL

Benzin ve mazot at başı 24.TL

1.Kg Kamelya Çay 76.Tl

1.Kg Beyaz Peynir 130.TL

Ve

1.KW Doğalgaz 3,5.TL

Şunuda yazayım,Erkek bayan fark etmiyor

Küçük ve büyükte fark etmiyor,

İster ayakta istersen oturarak.

Tuvalet 2,5.TL.

Sayın Saffet beye bunlarıda sordunuzmu.

Asgari ücret ve Emekliye yapılan zamlar eridi gitti.

En asgari ev kiraları ne durumda .

VE BUNLAR KİMİN UMURUNDA.

Sevgili Cemalettin beyciğim.

Siz bunların peşine düşün.

Sporu Spor yazarlarınız yazar.

Hürmetle ve Selametle kalınız.

Yanıtla . 22Beğen . 9Beğenme 20 Mayıs 08:28
05

İki Konu - Saffet Beyin çabaları emeği gerçekten çok önemli.. spor yasasi, suçluların yönetime görmemesi çok olumlu..eminim ki büyük faydası olacaktır. Yalnız şunu söylemek gerekiyor kendisi artık bir siyasi.. her ne kadar tarihi ve gönül bağı varsa kökleri kocaelisporda da olsa siyasete devam ettiği muddetce...takımdan kesinlikle uzak durması gerekiyor...bu ilişkiler istismar ediliyor başka amaçlar için kullanılıyor vb.. aynı şekilde geçmişte kocaelisporu büyük zorluklara sokan finansal borç için ricacı olmasi vb işleri de kocaelispora büyük zarar verdi.bir daha bu işlere girmese takım için hayırlı olur .kendisi de söylenenlerden rahatsızdı... ne zamanki siyasetten emekli olur o zaman her vatandaş gibi Kocaelispor'un üyeliğinden başkanlığına kadar her seviyede destek vermesi kendisine çok yakışacaktır....

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 20 Mayıs 07:59
04

Oturduk okuduk - Saffet ti o yönetici (bekir)nerede ağırlamış,kim kimi transfer etmiş hep şifreli konuşmalar,iki Erdinç leri , yılmaz ozereni,omolo ,sisse,toplamda 7 yada 8 futbolcu transfer etti ve ettirdi bu (bekir). bunların menajerleri ni nasıl buldun ve neler konuştunuz ve nekadar böluştunuz diye bir yürekli gazeteci Yok Kocaeli de, Atilla, Korcan, Kerem Can ,diop , bütün transfer lerde çıkar ve menfaat için yapılmış tir,aha Dino unutulmasın oda Bir filim,verilen ev kiraları önceki senelerde ve bu sene , Kocaelispor deniz götürmeyen keriz misali, bu kişi aldı ve aldirdigi hangisi futbolcu yararlı oldu????!!!.. amaç CEP spor

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 20 Mayıs 07:17
19

Şimdi - @ Oturduk okuduk 04 nolu yoruma cevabı: Mehmet yılmaz için 850000 TL bonservis bedeli verilecek biliyormusunuz,,,??

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 12:20
03

maer - bu arada sancaklının bahsetttiği yönetici herkese yanaşan her devrin adamı bekir halefler.sancaklının dediklerine göre yönetimin söylediği bütün transferleri hoca istedi kısmı tamamen yalan oluyor.bakalım bunun peşine düşebilecek gazeteci var mı şehirde

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 20 Mayıs 03:10
02

Aslan - Millet ittifakı bu arkadaşı spor bakanı yapmaz, sen de rüyalarında yaşamaya devam edersin. 2023’te evlerdeki boş tencerelerin gür sesi kazanacak ama sen ertesi gün ben demiştim bravo chp, iyi parti diye sayıklayacaksın ben ona yanıyorum.

Yanıtla . 10Beğen . 5Beğenme 20 Mayıs 01:01
26

İNANDIK - @Aslan 02 nolu yoruma cevabı: Boş tencere var diye sevinen insanlar var hayret bu ülke ne günlere kaldı..

Canım Türkiyem

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 00:10
10

Doğan - @Aslan 02 nolu yoruma cevabı: 2023'te boş tencere kazanacak diyorsun şimdi bari boş tenceremiz var o zaman tencereyide bulamayacağız demektir.

Yanıtla . 0Beğen . 12Beğenme 20 Mayıs 09:01
01

Volkan 41 - Başkan müsvektesi kendini kaf dağında gördüğünden Saffet Sancaklı nın fikirlerine ihtiyaç duymamış sonuç ortada daha bilmediğimiz neler var kimbilir

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 20 Mayıs 00:37

ŞOFÖR ARANIYOR

Körfez’de yer alan şirketimizde çalıştırılmak üzere ürün sevkiyatında görev alacak, SRC belgeli 25 - 40 yaş aralığında ŞOFÖR alınacaktır.  LİBAN GID...

İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR ARANIYOR

Teknik resim okuyabilen, Makine ve Çelik Montajı, imalatı ve kaynak yapabilen İMALAT USTALARI VE YARDIMCI ELEMANLAR alınacaktır. SYS MAKİNA Tel:...

ROMANO RESTAURANT AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI ARIYOR

ROMANO RESTAURANT Yetiştirilmek üzere AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI alınacaktır. Tel: 0262 226 88 75

İNGİLİZCE DERSİ VERİLİR

Pratikten İngilizce öğretilir. Ücret tatminkârdır. (1 buçuk saat 50 TL.) Güngör Eryargı Tel: 0532 475 30 25

BAYAN ELEMAN ARANIYOR

Acenteliğimizde çalıştırılmak üzere sigorta deneyimi olan BAYAN ELEMAN alınacaktır. ÇAĞCIL SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ. İzmit/Kocaeli Tel...

EMEKLİ SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Bekirdere- Yenişehir-Yeşilova-Y.Kaptan bölgelerinden 27 kişilik otobüsle sabah akşam İzmit içi servis çekebilecek EMEKLİ TECRÜBELİ SERVİS ŞOFÖRÜ aran...

AŞÇI -AŞÇI YARDIMCISI ve SERVİS ELEMANI ARANIYOR

                     Firmamızda görevlendirilmek üzere, AŞÇI -AŞÇI YARDIMCISI ve SERVİS ELEMANI aranıyor Aşçı İçin İstenilen Özellikler; Alanında...

TIR ŞOFÖRÜ ARANMAKTADIR

Gölcük, Başiskele ve İzmitte ikamet eden Kendine Güvenen DENEYİMLİ TIR ŞOFÖRÜ aranmaktadır. Tel: 0533 373 27 36

BAYAN ELEMAN ARANIYOR

EV İŞLERİ İÇİN BAYAN ELEMAN aranıyor   Ev işleri yapabilecek part time veya tam zamanlı Bayan eleman aranmaktadır. Sigara kullanmayan Paşad...

MÜHENDİSLER VE İŞLETMECİ ARANIYOR

SATIŞ ŞEFİ VE/VEYA MÜDÜRÜ OLARAK ÇALIŞACAK İngilizce Bilen KİMYA,ELEKTRİK,ELEKTRONİK,MAKİNA,ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİ ve İŞLETMECİ arıyoruz. [email protected]