Siyasi kurgularla sürdürülen iktidar yarışları

Genel seçimlerin yapılmasına bir yıl kaldı ve bütün siyasi partilerin hazırlıkları, sergiledikleri siyaset, seçmenleri etkilemek için yapılıyor.

 

Türkiye, ekonomisiyle, güvenliğiyle, uluslararası konumuyla, coğrafi, kültürel, sosyolojik vb. birikimleri ve deneyimleriyle dünyanın gelişmiş 20 ülkesi arasında yer alan ve küresel dinamikler kapsamında değişimini, gelişimini ve sürdürülebilirliğini sağlamaya çalışan bir ülke. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durum, hem ülkemizin insanlarını hem de küreselleşen dünyadaki komşularımızı ve diğer ülkeleri de ilgilendiriyor.

 

Ekonomik ve teknolojik yeterlilikler yönüyle biriktirdiklerimizin ve potansiyelimizin sürekliliğini sağlayacak, kabul edilebilir değişim ve gelişim dinamiklerinin sorunlarıyla uğraşıyoruz.  Devletin kuralları, kurulları ve kadrolarıyla merkezde olduğu, darbelerle ve müdahalelerle şekillendirilip, sürdürülebilirliğinin sağlandığı vesayet sistemini aşabildik ancak, vesayet sisteminin yerine bütün toplumun sahipleneceği demokratik hukuk devletinin inşasının tamamlanmasını başaramıyoruz.

 

Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğimizi sağlayarak toplumun büyük çoğunluğunun sahiplenebileceği demokratik hukuk devletini inşa edemememizin temel sebebi demokrasiyi çözüm üreten sistem olarak içselleştirip sorunlarımızı kendiliğinden işleyen demokratik mekanizmalarla çözebilecek hale getiremememizden kaynaklanıyor.

 

Vesayet sistemi alışkanlıklarıyla mücadele geleneğinden gelen siyasi alışkanlıklarımız sebep olduğu ele geçirmek kültürünün etkisiyle, iktidar olmak ve kamu gücünü siyasi önceliklerimize göre değerlendirmek alışkanlıklarımızı aşamıyoruz.

 

Bütün siyasi partilerimiz ve siyasi etkinlerimiz demokrasiyi kendi konumuna önceliklerine göre tanımlayıp uygulamaya çalışıyor ve siyasi partilerimiz uyması zorunluluk olan demokrasiyi önce kendisinde ve partisinde hayata geçirmek yerine kendisinin en demokrat olduğunun ve demokrasiyi ancak kendisinin getirebileceğini iddia etmekle yetiniyor.  Türkiye demokratlarının evrensel demokratik değerlerle bütünleşen demokrasi alışkanlıklarının olmaması, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğimizin sağlanmasını ve genel geçerli demokratik hukuk devletinin inşasını engelliyor.

 

YENİ İKTİDAR İHTİYACI

 

AK Parti, sürdürülemez hale sürüklenen vesayet sisteminin etkisizleştirilip, aşılması mücadelesini sahiplenen oluşumdu. Doğrusuyla, yanlışıyla ve eksiğiyle vesayet sisteminin etkisizleştirilip çözülmesini sağlayacak kararlılıkları sergiledi ve mücadeleler vererek, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı toplum kesimlerinin desteğiyle başarılı oldu.

 

Türkiye siyaseti vesayet sisteminin çözülmesi mücadelelerinde, bilerek veya bilmeyerek, dolaylı veya doğrudan destekler vererek, sessiz kalarak, ya da vesayet sistemini onaylamadığı halde sistemin çözülmesi mücadelelerine yeterince katılıp, katkı vermeyen pek çok deneyimlerden geçti. 

 

AK Parti, vesayet sisteminin etkisizleştirilip, çözülmesini, bu dönemde yaşanan bütün sorunların tartışılıp, aşılmaya çalışılmasını sahiplenebildiği için 20 yılı aşan iktidarı sürdürebildi. Ulaştığı kabul edilebilirliği, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayacak, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsile taşıyamadığından, demokratik hukuk devletinin insanın tamamlanmasını başaracak güvenilirliğini ve inanılırlığını kaybetti.

 

İktidara gelerek kamusal gücü, kendisine yakın olanların önceliğine göre değerlendirmek alışkanlıklarıyla yapılan siyasetler dönemi kapanmak zorunda. Ana akım merkez sağ siyaset konumundaki AK Parti ve merkez sol siyaseti temsil eden CHP’nin veya diğer siyasi partilerin, eski alışkanlıkları üzerinden sürdürmeye çalıştıkları siyasetlerinin kapanması olmazsa olmaz durumda.

 

Herkes bir şekilde ne durumda olursa olsun, kendisinde, yakınlarında veya her hangi bir alanda, ortaya çıkan tükenmiş halini hissetmekten kurtulamıyor. Her hangi bir siyasetin içerisinde yer almak veya destek vermek içerisinde bulunduğumuz dönemden çıkabileceğimizin güvenini oluşturamıyor.

 

AK PARTİ KENDİSİNİ YENİDEN ÜRETEMİYOR

 

Mevcut iktidarın iktidarını sürdürebilmesi veya muhalefetin iktidara gelmeleri toplumsal ihtiyaç haline gelen yeni iktidar ihtiyacını karşılayabileceklerini hissettirebilmelerine bağlı. AK Parti iktidarı dönemini tamamladı. Sürdürülemez hale gelmesini aşabilecek yapısal değişiklikleri ve dönüşümleri başarabileceğinin inandırıcılığını yitirdi. Türkiye’nin en temel sorunu olan vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesinde, sistemin dışarıda bıraktığı halkın sorunlarını ve ihtiyaçlarını sahiplenerek ulaştığı temsili ve yapabilirliği, toplum mühendisliği yaklaşımlarıyla, seçim kurgularıyla ve kamusal gücü kullanabilen konumuyla sağlamaya çalışır hale geldi.

 

Ak Parti iktidarı doğrularıyla, yanlışlarıyla ve eksikleriyle dönemini tamamladığı ve yapabileceklerini yaptığı için ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin nasıl başarılacağını, dışarıda kalmasına neden olduğu halkın demokratik, eşitlikçi, çoğulcu ihtiyaçlarını nasıl sahiplenebileceğini ve başaramadığı herkesi kapsayacak demokratik hukuk devletini nasıl inşa edebileceğiyle ilgili yeterince güven oluşturamıyor. 

 

Oluşan yeni iktidar ihtiyacını karşılayabileceğini iddia eden ve temsil etmeye çalışan CHP ve Millet İttifakı için de bu ihtiyaçların karşılanabilmesi zorunluluk durumunda. Oluşan yeni iktidar ihtiyacıyla yüzleşmeden, yeni iktidar ihtiyacını karşılayacak değişimi ve dönüşümü içselleştirip kabul edilebilirliğe taşımadan, ne AK Parti’nin iktidarını sürdürebilmek çabaları, ne de CHP’nin ve Millet İttifakının yeni iktidar ihtiyacını karşılayabilmek iddiaları inanılır ve güvenilir hale gelemiyor. Bu nedenle seçimleri kazanmak için bütün siyasi partiler, toplum mühendislikleri üzerinden, siyasi kurgularla ve oyunlarla başarılı olunmaya çalışıyor.

 

Muhalefetin, AK Parti iktidarının dışlayıcı siyasetinin etkisinden kurtularak, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edebilecek ve demokratik hukuk devletinin inşasını başarabilecek siyasete ihtiyacı var.

 

Oluşan muhalefet birlikteliği, yeni iktidar ihtiyacı nedeniyle, “güçlendirilmiş parlamenter sistem” çerçeve anlaşmasını ortaya çıkardı ve 28 Şubat 2022 ‘ de açıklanan ortak çerçeve anlaşma kapsamında belirlenen çalışma komisyonlarının değerlendirmeleri aylık toplantılarla sergileniyor.

Bütün olumlu yaklaşımlara rağmen muhalefet birlikteliği, AK Parti siyasetinin belirleyiciliğini aşabilecek kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi ve çoğulcu siyasi yaklaşımlarla sürdürülebilecek hale getirilemediğinden, muhafazakar Kürtlerle, merkez sol ve toplumcu değerlere sahip Kürtlerin kapsanıp temsil edilmesi başarılamıyor ve en verimli dönüştürücü temsile ulaşamıyor.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI ÜZERİNDEN SİYASET

 

Cumhurbaşkanlığı adaylığını merkeze alarak, siyasetin temsilini ve yapabilirliğini Cumhurbaşkanlığına özgülemek, AK Parti siyasetinin ulaştığı en son temsil ve yapabilirlik zorlamasının ürünü ve başarılarını, liderinin kabul edilebilirliği üzerinden sağlamaya çalışan yaklaşımlarından kaynaklanıyor.

 

Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi deneyimine MHP’nin ortak olmasının nedeni ise, AK Parti siyasetinin aşılamayacağını kabullenerek,  kendisini değiştirip daha demokratik ve kapsayıcı hale getirerek merkez sağ siyaseti temsil etmeyi hedeflemek yerine konumunu ve kadrolarını korumak anlayışından kaynaklanıyor olduğu açığa çıktı.  Bu yaklaşımlar bütün yönleriyle denendi ve tüketildi. Yeni iktidar ihtiyacının toplumsal gerçeklik haline gelmesi bunun kanıtı.

 

Muhalefet birlikteliği, sürdürülemez hale sürüklenen siyasetle yüzleşemezse, dışarıda bırakılan ve ötekileştirilenleri kapsaması mümkün olmayacak ve alternatif dönüştürücü dinamizmi temsil edemeyecek. Mevcut Cumhurbaşkanlığı yaklaşımlarını aşabilecek Cumhurbaşkanı adaylığı, demokratik dönüştürücü dinamizmi sahiplenen ve temsil edebilen yaklaşım olacağı için bu anlayışın kapsayıcılığının, eşitlikçiliğinin, demokratikliğinin ve çoğulculuğunun ortaya konulması olmazsa olmaz durumda.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


FIRINDA ÇALIŞACAK ELEMANLAR ARANIYOR

Aşağı Yuvacık'ta bulunan fırınımızda çalışmak üzere, tercihen Başiskele Yuvacık ve yakın çevresinde ikamet eden. *HAMURKAR, *TECRÜBELİ FIRIN ŞOFÖ...

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama taşıma görevinde çalışacak ŞOFÖR alımı yapılacaktır. SRC 4 veya 5 belgesi tercih sebebidir. Tel: 325 65 65

TECRÜBELİ ŞOFÖR ARANIYOR

Başiskele' de İnşaat malzemeleri satan firmamıza, damper kasa arac kullanımında TECRÜBELİ ŞOFÖR aramaktayız. TEL: 0534 041 41 41

ORKA DONATIM ELEMANLAR ARIYOR

Beşiktaş Tersanesi’nde ORKA Donatım firmasında çalışmak üzere İMALAT MONTAJ USTASI,  GAZALTI KAYNAKÇISI VE YARDIMCILARI alınacaktır. Tel: 0536 618...

DEVREN KİRALIK ÇAY OCAĞI

İzmit merkezde DEVREN KİRALIK ÇAY OCAĞI Tel: 0537 498 87 97

USTA VE KALFALAR ARANIYOR

NURTAŞ MAKİNA Torna-tesviye, silindir-satıh taşlama tezgâhlarında çalışacak USTA VE KALFALAR alınacaktır. İzmit Sanayi Sitesi Tel: 0262 335 18 76

USTA VE YARDIMCILAR ALINACAKTIR

Elemanlar Aranıyor *ÇELİK İMALAT ve MONTAJ USTALARI *YARDIMCILAR aranıyor PROMON MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ Köseköy Sanayi Sitesi Tel: 0544 942 07 23...

PCV DOĞRAMA VE KÜPEŞTE USTASI ARANIYOR

Firmamıza, montajdan anlayan , PCV DOĞRAMA VE KÜPEŞTE USTASI aranmaktadır. Denizpen Alüminyum  Cam Balkon&Küpeşte Pvc Doğrama Ve İnşaat Malzemele...

BEDEN İŞÇİSİ ARANIYOR

İzmit merkezde bulunan KAĞIT İMALATHANESİNDE çalışmak üzere 20-30 yaş aralığında BEDEN İŞÇİSİ aranıyor.Tel: 0531 578 20 78

GÜZELLİK MERKEZİNE BAYAN ELEMANLAR ARANIYOR

PALLAS ATHENA GÜZELLİK VE SPA salonumuza BAYAN MOSÖZ TEMİZLİK SERVİS ELEMANI TERAPİST aranıyor Tel: 0262 332 18 48 0539 436 99 83-84