En büyük endişe

Basın sözcüsü sevgili Tuncay Arıcan’ın toplantıda altını çizdiği gibi, geçmiş sezonki en büyük hatalarımızdan biri kadroyu tamam değiştirmekti. Oysa futbolda başarının anahtarı istikrardır. Bakın iyi performans ortaya koyan takımlara, büyük bölümünün iskelet kadroyla devam ettiğini görürsünüz.

İSKELETİ KORUMAK ÖNEMLİ

Bizden çarpıcı örnek vermemiz gerekirse. 79-80 sezonunda 2.Lig’de şampiyon olan kadroda fazla değişim yapmadık, 1.Lig’de o iskelet kadro bizi uzun yıllar taşıdı. 91-92 sezonunda şampiyon olan kadroyu büyük oranda koruduk, Süper Lig’de zirve yarışı yaptık. 2007-08 sezonundaki şampiyon kadroyu dağıttık, yeni bir ekip kurduk küme düştük. Yine geçen sezon Play-Off şampiyonu kadrodan kimseyi bırakmadık, sıfırdan kurduğumuz kadroyla boyumuzun ölçüsünü aldık. Demek ki neymiş, iskelet kadroyu korumak gerekirmiş.

UN VE ŞEKER, EN KALİTELİSİNDEN

Sevgili Arıcan’ın dediği gibi bu sezon o çizgide gidiyoruz. Yabancılar statü nedeniyle zaten gidecekti. Yerlilerden çok fazla fire vermedik. Sıkıntı yaşadığımız bölgelere nokta atışlar yaptığımız takdirde, 2.Lig’in üzerinde bir kadroya sahip olacağız. Ki, ilk iki transferde tam 12’den vurduk diyebiliriz. Aynı şekilde devam edeceğine dair umudumuz var. Transfer komitesi bu sezon gerçekten ince eleyip sık dokuyor. Yani benzetme yapmamız gerekirse unumuz ve şekerimiz en kalitesinden olacak gibi duruyor.

HELVAYI YAPACAK AŞÇI, SORU İŞARETİ

Ancak tam o noktada helvayı yapabilmek için iyi bir aşçıya ihtiyacımız olacak. İşte o noktada sıkıntı var. Camianın Fırat Gül ile ilgili başından beri kaygısı var. Geçen sezon son 7 maçta iyi bir performans ortaya koyamadı, takımın küme düşmesine engel olamadı. Bakın örneklerine, bir takım düşmüşse, görevli teknik adamla mutlaka yol ayrılır. İstisnalar vardır elbette ama bu kaideyi bozmaz. Hepimiz lig bittiğinde, küme düştüğümüzde ilk yapılacak hamlenin Fırat Gül ile yolları ayırmak olduğunu düşünüyorduk.

HALA GEÇ KALMIŞ SAYILMAYIZ

Bu yönde gerek spor basını, gerekse sosyal medyada sayısız yorum yapıldı. Ne yazık ki yönetimde iki önemli isim Başkan Engin Koyun ile teknik asbaşkan Ekrem Can tüm tepkilere rağmen Gül ile devam etme konusunda ısrarcı oldular. Aslında hala teknik direktör değişimi için geç kalmış sayılmayız. Çalışmalar bir hafta sonra başlayacak, ligin startına yaklaşık 7 hafta gibi zaman var. Çoğu transfer de henüz yapılmadı. Dolayısıyla yeni teknik direktör gelirse önünde çalışacak gerekli, sağlıklı bir süre var.

KOYUN İLE CAN ARKASINDAYKEN

Umuyoruz bir değişiklik yapılır. Ancak kabul edelim ki, Koyun- Can ikilisi sağlam bir şekilde arkasında durduğu için Fırat Gül ile ligi başlamak güçlü bir olasılık olarak gözüküyor. Dediğim gibi camiada kredisi olmayan bir isim Gül. Olası hazırlık maçlarındaki kötü sonuçlarda bile ciddi tepkiler gelebilir. Hele lige iyi bir başlangıç yapamazsak, ömrü fazla olmaz. Özetle, Fırat Gül oluşturulması muhtemel kadroyu taşıyabilecek, hedefe ulaştırabilecek, başka bir anlamda eldeki kaliteli un ve şekerden iyi bir helva yapabilecek aşçı görüntüsü vermiyor. Yeni sezon öncesinde camianın en büyük endişesi bu.

Hababam’ın çalışkan Ahmet’i, bizim sınıfın Hüsnü Çalık’ı

En başında uyarayım bu spor eleştiri yazısı değildir. Merak edenler için takip ettikleri yazarın hayatından bir kesiti tarihe not düşmek istedim.

FERİDUN GÜRAY KURTARDI

Maşukiye’de ilkokulu bitirince bizim köyde ortaokul olmadığı için Derbent’e gittik. Yüksel Ateş, Kerim Kandaz, Azmi Bibin, Abdullah Topal, Zülküf Özkan, Rıfat Durmuş, Dursun Yaroğlu, ikizler Zeki-Faik Ofluoğlu. Her sabah mekanları cennet olsun Pakize-Hasan Karakuş’un evlerinin hemen önündeki köşede buluşur, 2-3 km yolu yürüyerek sohbet eşliğinde giderdik. Önümüzde geçmemiz gereken bir dere vardı. Aygır dereydi adı. Adı üstünde, yağmur yağdığında taşar, derenin üzerine kurulan tahta köprüleri alır götürürdü. Biz de mecburen istikamet değiştirip, yani yolu uzatıp demiryolu güzergahını kullanırdık. Sonraki yıllar Allah razı olsun o dönem Danışma Meclisi üyesi ve milletvekili adayı olan Feridun Güray Ağabey oraya halen kullandığımız köprüyü yaptırdı, insanlar rahat etti.

YAĞMURLU HAVADA DERS YOK!

Yörede ortaokul düzeyinde eğitim veren tek yer olan Derbent Okulu’na bölgedeki köylerden öğrenciler geliyordu. Yoğunluk Derbent ve Maşukiyeliydi. Acısu, Şirinsulhiye, Nusretiye, Balaban, Sarımeşe, Tepetarla’dan da gelenler vardı. Birinci sınıfı bildiğiniz barakada okuduk. Saçtan bir yapıydı. Tavanın kimi bölümleri açıktı, bu yüzden yağmurlu havalarda ders yapamazdık. Dersler iptal olsun diye yağmur duasına çıktığımız zamanlar da olmuştur! Okul Müdürümüz Hüseyin Odabaş iri yarı bir adamdı. Çok sert, otoriter biriydi. Yaramazlık yapanları elinden hiç bırakmadığı bildiğiniz demir çubukla döverdi. İlk iki yıl bizimleydi, sonra tayini çıktı. Hani derler ya gelen gideni aratır diye. Öyle oldu. “Orrayt Recai” lakabıyla bilinen yeni müdür çok fenaydı. Öyle ki, dayanamadık tayini çıksın diye okulda imza toplayıp gönderdik! Eski müdür geri geldiğinde nasıl sevindik anlatamam, hepimiz boynuna sarıldık!

BİZİM KÜLYUTMAZIMIZ!

Bizim sınıf hiç abartmıyorum bildiğiniz Hababam sınıfıydı. Sınıf başkanımız bizden 2 yaş büyük olan Yüksel Ateş’ti. Sınıfın en yaramazları biz Maşukiyelilerdik. Garibim Yüksel Ateş, müdür ve öğretmenler gürültüden rahatsız olup hışımda sınıfa girdiklerinde, “Kimler yaramazdık yaptı ?” diye sorduklarında, hiç birimizin ismini vermez, dayağı kendi yerdi. Hani Hababam Sınıfında unutulmaz külyutmazın kopya çekilmesin diye sıraların üzerine çıktığı efsane bir sahne vardır. Aynısını yaşadık biz. “Arşimet” lakaplı uzun boylu Fen hocamız vardı, yazılı olduğunda sıraların üzerinde dolaşırdı. Kafası tavana vuracak diye çok korkardık. Hababam Sınıfı’yla bir başka benzerlik, sınıftaki kız öğrenci sayısıyla ilgiliydi. Tıpkı Hababam sınıfında olduğu ilk 2 yıl tüm sınıf erkek öğrenciydi, son sınıfta 4 kız geldi. Derbentli Şermin Akar(TBMM Başkan Vekili Haydar Akar’ın kardeşi) ile Şennur Karabakkal’ı hatırlıyorum, diğer ikisinin adını unuttum. Sınıfın en çalışkanı Sarımeşe’den gelen Efkan Eren’di. Herkes için çok zor olan, o ders hiç gelmesin dediği matematiğe benim ilgim, sevgim vardı. Sene sonu sınıfın büyük bölümü matematikten kırık not alırken, ben geçerdim. Bu tamamen öğretmenden, dersi derste dinlemekten kaynaklıydı.

ÜNİVERSİTEYİ BİTİREN BİR TEK O

O zamanlar köylerdeki okullarda eğitim düzeyi çok düşüktü, öğretmen eksiği vardı. Bizde öyle zeki, çalışkan değildik. Dersler genelde boş geçerdi. Sınıfı geçerdik geçmesine ama doğru dürüst bir şey öğrenemezdik. Mezun olduk, İzmit’e liseye geldik, hiç unutmam ilk dönem 13 dersin 10’u zayıftı. Din, beden ve müzikten geçmiştim! Sadece ben değil, Derbent’ten mezun olup benim gibi liseyi okumak isteyen tüm arkadaşlarım için aynı durum geçerliydi. Ben lise 1’i iki sene okudum, geçemeyince tasdikname aldım. Çoğu arkadaşım da benim gibiydi. Liseyi bitiren bir iki kişi çıkmıştır. Üniversiteyi hiç sormayın zaten. Bildiğim, duyduğum içimizden 1 kişi üniversite sınavını kazandı, öğretmen oldu. Hababam Sınıfının ilk mezunu Ahmet’ti ya, bizim sınıftaki karşılığı Hüsnü Çalık’tı. Aslında o da lise 1’de zorlanmış ama sonra başta babasının büyük desteği olmak üzere ek ders falan derken hızını alamamış, üniversiteyi bitirip tıpkı Hababam Sınıfı’ndaki Ahmet gibi öğretmen olmuş. Halen Kartepe’de Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi’nde tarih öğretmenliği yapıyor.

42 YIL SONRA BULUŞTUK

Tam 42 yıl sonra geçen hafta sonu buluştuk sevgili Hüsnü Çalık’la. Önce evinin önündeki verandada çaylarımızı içtik, eşinin hazırladığı kekleri yedik sonra bizim mekan Maşukiye’ye Güntepe Pastanesi’ne gelip sohbetimizi sürdürdük. Öğlen saatlerinde başlayan birlikteliğimiz akşam ezanına yakın sona erdi. Yıllar sonra buluşunca doyamadık birbirimize. Fotoğrafları facebook sayfamdan paylaşınca, yakınlarda oturan o dönemdeki sınıf arkadaşlarımızdan bazıları, “Bize niye haber vermediniz ?” diye sitem ettiler. Sohbet sırasında kararlaştırdık, kısmetse ağustos sonu eylül başı gibi 1980 Derbent Ortaokulu mezunları olarak bir araya geleceğiz. Tabi, iletişim halinde olduğumuz Melahat Kalander, Işık Karakurt, Ercan Özkan ve Sıtkı Koçak öğretmenlerimizi de davet edeceğiz.

Aradan kaç yıl geçerse geçsin okul yılları unutulmaz. Bildiğim kadarıyla müdürümüz Hüseyin Odabaş, iş bilgisi öğretmenimiz Faik Hoca, külyutmaz hocamız, teneffüslerde uğrak yerimiz olan baklalın sahibi İlyas Amca(Yılmaz) yıllar önce hakkın rahmetine kavuştu. Bilmediğim, duymadığım da vardır. Ebediyete göçenlere gani gani rahmet, hayatta olanlara sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrettin Albayrak - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

16

Nusretiyeli 4108 - Takım küme düştü o iş bitti önümüze bakalım Fırat gül kötü hoca mı degilmi o belli değil ancak genç ve eğitimli biri takıma karekterli birkaç büyük le yetenekli gençleri karma yaparak bu takım tekrar şampiyon olur Hayrettin bey okul yıllarımızı harika özetleyerek beni anılara goturdun tşk ederim kardeşim

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 03 Temmuz 13:16
15

M.patoğlu - Tanımak başka şey bilmek başka şeydir.

Sevgi ve masumiyet,çocukluk yüzünden devam ediyor.

Bir binanın kalıcı ve güvenilir olması için temeli en önemlidir.

Başkan ve yönetim Fırat hocada devam kararı almışsa.

Demekki bu sene 2.ligte şampiyonluk yok.

Yada,

Başarısızlıkta ikinci devreye biraz daha harcama yapılması,

planlanmış.

Hükmün verildiği yerden bakarsan,sonrasını düşünmen hatadır.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 03 Temmuz 12:31
13

Ozii - Bize 2 takım çıkartmış 10 takım batırmış 50 60 yaşlarında bol para isteyen sizin tabirinizle kariyerli bir abi lazim bize o müstehak saten. Mustafa Reşit geldi Mehmet Altıparmak geldide ne oldu ? Fırat hoca ile devam Samet Ali’yi yollamak şartıyla.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 03 Temmuz 12:20
12

Aslan Er - Ya şu Samet Ali denilen diplomasız gülün prensi kazmadan ne zaman kurtulacağız. Israrla yaz Samet Ali’yi alana Fırat bedava

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 03 Temmuz 11:51
11

Dertli Kocaelisporlu - Göz göre göre lades gibi bişey.

Istanbulspor başkanı tavsiye etti biz aldık ve küme düştük.

Vallahi bu fırat gül ü hoca diye bal liginde bile almazlar yardımcı hoca rölünde kalabilir.bizi çook seviyor ya.

Peki bu hocayı 5. Haftada mutlak kovacağımıza göre şimdi adam gibi gönderip o da belki amatör ligde bi iş bulur.

Burdan yönetime seslenmek istiyorum. Bu taraftar sizi af etmiş deyil.

Birdaha bu taraftarın inadına iş yapmayın yoksa......

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 03 Temmuz 11:03
10

Ks - Liseyi nasıl bitirdiniz açık öğretm mi? Üniversite hayatınızı da yazarsanız memnun olurum. Hayrettin beyi tanıyalım

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 03 Temmuz 10:09
09

Çınar - Tam 12 den vurduk dediğiniz 33-32 yaşında verimsiz maliyetli oyuncular…Takımı kim kuruyor biliyor musunuz ? Fırat hoca değil herhalde. Cevaplarsanız sevinirim

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 03 Temmuz 09:55
08

E.ç. - Ne güzel anılar. Ölenlere rahmet yaşayanlara sağlıklı bir ömür diliyorum. Sınıf başkanı Yüksel Ateş'in. Adam gibi adam olduğu o günlerden belliymiş.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Temmuz 08:59
07

İzmit 41 - Bu ligin iyi hocaları takımlar ile anlaştılar.. kadromuzu muhafaza ettik 3/4 iyi topçu,alt yapı çocuklarımız ile çıkarız diye düşünüyorum.Hoca değiştirmek kendi adına riskli olabilir.

Önümüzdeki sezon için 18/21 yaşları dışarıdan iyi topçular bulursak çok iyi olur

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 03 Temmuz 08:31
06

Bekir - Şimdiki gençler bilmez eskiden ne zorluklar vardı. Bu zorlukları yaşayan insanlara saygı duymaları gerekirken yerden yere vurmaları kabul edilebilir değil. Küçüklere sevgi büyüklere saygı. Hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin . Geride kalanlara da uzun ömürler versin

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 03 Temmuz 08:08
05

Pilot - Sayin albayrak yüksel ateşteşin futbol bilgisinden birazistifade etsen iyi olur kanaatindeyim....?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 03 Temmuz 08:06
04

Paşa - Beşinci hafta Fırat Gül gider bu yazıyı sakla Hayrettin abi

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 03 Temmuz 06:40
03

İNANDIK - Bu Fırat i 1..5 yıllık anlaştıkları gün ben burda yorum yazdım seneye hedef 2 ligde şampiyonluk galiba yoksa Fırat ile hiç bir yönetim 1..5 yıllık anlaşma yapmaz dedim..

Başta Hayrettin bey olmak üzere Fırat i göklere çıkardılar bir galibiyet alınca..bende yine yorum yaptım dedim ki bir çiçekle bahar olmaz ovecekseniz lig bitince övün dedim..

İnanmayanlar eski yorumlara bakabilir..

Şimdi hayrettin beyde anladı Fırat la olmayacağını ama hatadan dönmek de erdemlikdir

Yönetim bu ısrarla giderse ekimi göremez belki şansı yaver giderse 8 hafta dayanır Fırat gül..

Ama olan körfezin 8 haftasına olur üstüne birde tazminat alır öyle gider..

Evet istikrar lazım doğru diyorsun hayrettin bey.. ama takım dağılmış hangi istikrar yabancılar takımın iskeleti zaten.. Musa gitti hasan gitti daha da giden olur bence..

Şu ana kadar gözle görülen iyi transfer bir tek cem var..

Hani ağır favori dediğiniz Kocaeli de yaprak kıpırdamıyor bu kez siz transfer komitesi yoğurdu üflüyor diye övünüyorsunuz..

Velhasıl şimdilik koyun uyuyor..

Uyandığında inşallah geç olmaz

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 03 Temmuz 01:52
02

Fatih Ozan - Fırat Gül 'ü bu sezon daha iyi tanıyacağız.Gectigimiz sezon çok anormal bir süreçten geçtik.Sezon öncesi kampı ile oynatmak istediği sistemi futbolculara daha iyi anlatacak.Sezon başladığında bizde hoca ile ilgili net kararı veririz.Biz ismi geçen oyuncuları alırsak aslında şampiyonluk hocaya da yazmaz.Her türlü bu guruptan lider çıkarız.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 03 Temmuz 00:51
01

Pakito - Desene Fırat hocayı yediler, primini de sana yaptıracaklar.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 03 Temmuz 00:31
14

Karayazı - @Pakito 01 nolu yoruma cevabı: 9 mahalleyi birbirine katarsın.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Temmuz 12:21

RÜKSAN MAKİNA, GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI ARIYOR

Kartepe’de bulunan RÜKSAN MAKİNA bünyesinde çalışacak GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI aranmaktadır. İletişim: Gürbüz Altun Tel: 0533 689 55...

ROMANO RESTAURANT AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI ARIYOR

ROMANO RESTAURANT Yetiştirilmek üzere AŞÇI ve AŞÇI YARDIMCISI alınacaktır. Tel: 0533 229 33 25

GECE VE GÜNDÜZ BEKÇİSİ ARANIYOR

İzmit Alikahya'da bulunan Jasmine Country sitesinde GECE BEKÇİSİ olarak *Gündüz, gece vardiyalı olarak çalışabilecek *Sitedeki ufak tefek işleri yap...

ARI ARITMA, GAZALTI KAYNAKÇISI ARIYOR

Kartepe Arslanbey OSB bölgesinde bunulan Arı Arıtma İnş. San. Tic. A.Ş. firması için mekanik montajdan da anlayan GAZ ALTI KAYNAKÇISI aranıyor. Te...

DAMPERLİ TIR ŞÖFÖRÜ ARANIYOR

MUNZUROĞLU HARFİYAT İzmit’te alt yapıda çalışacak TECRÜBELİ DAMPERLİ KAMYON ŞOFÖRÜ alınacaktır. Emeklide olabilir. Maaş: 6.000TL Tel: 0 532 280 24...

FIRINDA ÇALIŞACAK ELEMANLAR ARANIYOR

Aşağı Yuvacık'ta bulunan fırınımızda çalışmak üzere, tercihen Başiskele Yuvacık ve yakın çevresinde ikamet eden. *HAMURKAR, *TECRÜBELİ FIRIN ŞOFÖ...

ŞOFÖR ARANIYOR

Firmamıza tıbbi atık toplama taşıma görevinde çalışacak ŞOFÖR alımı yapılacaktır. SRC 4 veya 5 belgesi tercih sebebidir. Tel: 325 65 65

TECRÜBELİ ŞOFÖR ARANIYOR

Başiskele' de İnşaat malzemeleri satan firmamıza, damper kasa arac kullanımında TECRÜBELİ ŞOFÖR aramaktayız. TEL: 0534 041 41 41

ORKA DONATIM ELEMANLAR ARIYOR

Beşiktaş Tersanesi’nde ORKA Donatım firmasında çalışmak üzere İMALAT MONTAJ USTASI,  GAZALTI KAYNAKÇISI VE YARDIMCILARI alınacaktır. Tel: 0536 618...

DEVREN KİRALIK ÇAY OCAĞI

İzmit merkezde DEVREN KİRALIK ÇAY OCAĞI Tel: 0537 498 87 97