Kamu gücünü ele geçirmek alışkanlıkları üzerinden sürdürülen siyaset

Karşılaştığımız ve çözmekte zorlandığımız sorunlarımızın sebebinin, demokrasiyi içselleştiremememizden, kendi konumumuza ve önceliklerimize göre tanımlayıp, uygulamaya çalışmamızdan kaynaklandığını biliyoruz. Karşı karşıya kaldıklarımız sadece bize özgü de değil, benzer bütün ülkeler aynı zorluklarla karşılaşıyor.

 

Tarım toplumunun, sanayi toplumunun üretimine ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına mecbur kalmasıyla ortaya çıkan bu zorunluluk, üretimi, tüketimi, denetimi, dengeyi, temsili, yönetim alışkanlıklarını, sürdürülebilirlik ihtiyaçlarını değiştirdi ve her şey değişti.

 

Tanrının yeryüzündeki mutlak temsilcileri konumlarıyla yönetimlerini sürdüren imparatorluklar ya sınırlandırılıp, üretim toplumunun temsiline, yönetimlerine, dengelerine, denetimlerine ve sürdürülebilirliklerinin sağlanmasına etki edemeyecek sembolik hale getirilmeye razı oldular, ya yok oldular.

 

Ülkelerin gelişmişlik durumlarına göre icatlarla, keşiflerle, sanayinin belirleyici üretim şekli olmasıyla ortaya çıkan sorunların çözülmesi, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanması, “temsil yoksa, yönetim sisteminin sürdürülebilirliğini sağlayacak vergiler de yok” gerçekliğiyle karşı karşıya karşılaşınca, yönetimde, denetimde, dengede üretenlerin temsil edilip, yapabilir olmalarının sağlanması zorunluluk durumuna geldi ve bu temel sorunun aşılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması başarılabildi. 

 

Sanayi toplumunun üretim, yönetim, denetim, denge, temsil ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarına ulaşmaya çalışan gelişmekte olan ülkelerde, üretim toplumu haline gelmekle ilgili sorunların aşılmasında güçlükler yaşanması, dönem, dönem gerilimlerin, belirsizliklerin ve çatışmaların ortaya çıkması yaşanan ve aşılamayan gerçekliklerden kaynaklanıyor.

 

Türkiye, sanayi toplumunun üretim, yönetim, denetim, denge, temsil ve sürdürülebilirliğine ulaşma mücadelelerini, herkesi kapsayacak, evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla sürdürmek istiyor ancak bu ihtiyacı karşılamayı, en hızlı ve en verimli kendi anlayışlarına göre başarmaya çalışan siyasi yaklaşımların demokratik dönüşümlerini tamamlayamamış olmalarının neden olduğu sorunlarla uğraşıyor. 

 

Çok partili sistemi, evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla sürdürebilmeye taşıyamadığımız için devletin kurallarının, kurullarının, kurumlarının ve kadrolarının merkezde olduğu, darbelerle ve müdahalelerle şekillenen vesayet sistemine sürüklendik.

 

Ulaştığımız birikimlerimizin ortaya çıkardığı gelişmişlik ve dünyanın değişim ve gelişim dinamiklerinin etkisiyle sürdürülemez hale gelen vesayet sisteminin çözülmesini başarabildik ancak bu defa vesayet sisteminin yerine evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla sürdürülebilecek, sanayi toplumunun üretimini, yönetimini, temsilini, dengesini ve denetimini sağlayacak her kesi kapsayabilecek demokratik hukuk devletini inşa edemiyoruz.

 

DEMOKRATİK TOPLUMSAL DÖNÜŞÜMÜN BAŞARILMASI 

 

İçerisinde bulunduğumuz demokratik toplumsal dönüşüm dönemini sahiplenebilecek ve temsil edebilecek, evrensel demokrasinin kurul, kurul ve kurumlarıyla, sanayi toplumunun üretimini, yönetimini, temsilini, denetimini, dengesini sağlayarak ve sürdürülebilirliğe taşıyacak siyasi birikimlerimizi ve deneyimlerimiz yetersiz. 

 

Vesayet sisteminin kapsayamadığı ve dışarıda bıraktığı halkı temsil ederek vesayet sisteminin çözülmesini sağlayan Ak Parti siyaseti, demokratik toplumsal dönüşümü temsil edemediği için herkesi kapsayacak demokratik hukuk devletinin inşasını başarabilecek siyasi temsile ulaşamadı.

 

Vesayet sisteminin dışarıda bıraktıklarının temsili üzerinden ulaştığı başarıları merkeze alarak, onları sahiplenen, koruyup, kollamaya çalışan, ayrıcalıklı konumda tutmayı vadeden yaklaşımlarla, kamusal gücü elinde tutmaya özgülenen anlayışlarla iktidarını sürdürmeye çalışıyor.

 

AK Parti iktidarının sürüklendiği bu konum, dışarıda kalanları yani muhalefeti alternatif hale getirdi ancak muhalefet, kamu gücünü ele geçirmeye çalışan ve kamu gücünü kendisine yakın olanların ve destek verenlerin önceliklerine değerlendirmek alışkanlıklarını aşabilecek demokratik toplumsal dönüşümü temsil edemediğinden, AK Parti iktidarından daha kapsayıcı ve demokratik olmayı vadeden görünümleri sergileyebiliyor.

 

Muhalefet, AK Parti İktidarının karşılayamadığı, dışarıda bıraktığı halkı temsil ederek, onları sahiplenmeyi, koruyup, kollamayı, ayrıcalıklı konuma getirmeyi vadeden siyaset halinden çıkamadığından, AK Parti’nin sahiplenip temsil ettiklerine güven veremiyor.

 

KÜRESELLEŞMENİN VE BİLGİ TOPLUMU DİNAMİKLERİNİN BELİRLEYİCİLİĞİ

 

Küreselleşen ve bilgi toplumu dinamiklerinin belirleyici olduğu, üretimin, tüketimin, yönetimin, dengelerin, denetimin ve temsilin, küresel dinamiklerle birlikte sürdürülebilirliğe taşınmak zorunda olduğu dönemin içerisindeyiz. 

 

Nasıl ki, tarım toplumunun üretim, tüketim, yönetim, temsil, denge, denetim ve sürdürülebilirliği, sanayi toplumunun belirleyici hale gelen dinamikleriyle aşıldıysa, küreselleşen ve bilgi toplumu haline gelen dünyanın dinamikleri de sanayi toplumu mekanizmalarını değişime ve dönüşüme zorluyor.

 

Bilgi toplumu dinamiklerinin etkisiyle, değişimlerini, gelişimlerini ve ulaştıkları ayrıcalıklı konumlarını sürdürmekte zorlanan gelişmiş toplumlar, içe kapanarak, milliyetçi ve güvenlikçi yaklaşımlarla konumlarını korumaya ve sürdürmeye çalışsalar da yeterli olamıyor.

 

Gelişmiş ülkelerin, sanayi toplumunun üretiminin, yönetiminin, temsilinin, denetiminin ve dengelerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için sahip olduğu kurumsal mekanizmalar, dönemsel popülist siyasi eğilimlere karşı, halkın genel geçerli değerlerini ve birikimlerini koruyabilecek güçte oldukları için, popülist, dönemsel, içe kapanık, milliyetçi ve güvenlikçi siyasi yönelimlerin etkisi, gelişmiş ülkelerde sınırlayıp, kontrol edebiliyor.

 

Gelişmekte olan ve üretim toplumunun sürdürülebilirliğini sağlayacak kurumsal demokratik mekanizmaları yeterli olmayan ülkelerin, demokratik, özgürlükçü değerlerini ve birikimlerini koruyabilecek durumda olmaması, tarım toplumundan üretim toplumu haline gelmeye çalışan gelişmekte olan ülkelerde, üretim toplumu dinamiklerini merkeze alamayan, yukarıdan aşağıya kendi konumlarını ve önceliklerini merkeze alan siyasi eğilimler etkin olduğu için, kamusal gücü elinde bulunduran siyasetin belirleyiciliğinin sınırlanıp, kontrol edilmesi başarılamıyor.

 

Demokratik toplumsal dönüşüm sorunlarıyla uğraşan Türkiye’ nin yüzleşmek ve aşmak zorunda olduğu sorunlar, üretim toplumu haline gelinememesini engelleyen, değişimini, gelişimini ve dünya ülkeleri arasındaki en uygun yere ulaşabilmeyi sağlayacak sorunlar olduğu için Ak Parti iktidarının sürdürülemez hale sürüklenmesiyle alternatif konuma gelen muhalefetin bu ihtiyacı karşılamasına ihtiyaç duyuluyor.

 

Oluşan yeni iktidar ihtiyacını CHP’nin öncülük ettiği Millet İttifakı karşılamaya çalışıyor ancak, CHP karşılamaya çalıştığı sorumluluğu yerine getirebilecek toplumsal güveni oluşturmakta zorlanıyor bunun nedeni, değişen ve gelişen Dünya ve Türkiye dinamikleri üzerinden değil de, eski alışkanlıklar üzerinden sürdürdüğü siyasetinden kaynaklanıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


YATILI TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Yahyakaptan'da ki halı sahada çalışacak YATILI BAY TEMİZLİK ELEMANI aranıyor. Tel: 0 532 234 95 40 - 0262 311 49 66

2 ERKEK PLASTİK KIRMA MAKİNE OPERATÖRÜ ARANIYOR

ATİSAN AMBALAJ Kocaeli Başiskele de bulunan geri dönüşüm firmamızda çalıştırılmak üzere 2 ERKEK PLASTİK KIRMA MAKİNE OPERATÖRÜ alımı yapılacaktır....

ELEMANLAR ARANIYOR

MYK Belgesine sahip şirketimiz bünyesinde fabrika ortamında çalışabilecek ARGON KAYNAKÇILARI, HAVALANDIRMA İMALAT VE MONTAJ USTALARI, END.BORUCU ar...

EYİ KAROSER ELEMANLAR ARIYOR

KAROSER işinde çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILARI, KAYNAKÇI ve DEMİR DOĞRAMA USTALARI alınacaktır. Dolgun Maaş+Yol+Yemek+SGK EYİ KAROSER A...

RÜKSAN MAKİNA, GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI ARIYOR

Kartepe’de bulunan RÜKSAN MAKİNA bünyesinde çalışacak GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI aranmaktadır. İletişim: Gürbüz Altun Tel: 0533 689 55...

ROMANO RESTAURANT AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI ARIYOR

ROMANO RESTAURANT Yetiştirilmek üzere AŞÇI ve AŞÇI YARDIMCISI alınacaktır. Tel: 0533 229 33 25

GECE VE GÜNDÜZ BEKÇİSİ ARANIYOR

İzmit Alikahya'da bulunan Jasmine Country sitesinde GECE BEKÇİSİ olarak *Gündüz, gece vardiyalı olarak çalışabilecek *Sitedeki ufak tefek işleri yap...

FIRINDA ÇALIŞACAK ELEMANLAR ARANIYOR

Aşağı Yuvacık'ta bulunan fırınımızda çalışmak üzere, tercihen Başiskele Yuvacık ve yakın çevresinde ikamet eden. *HAMURKAR, *TECRÜBELİ FIRIN ŞOFÖ...

TECRÜBELİ ŞOFÖR ARANIYOR

Başiskele' de İnşaat malzemeleri satan firmamıza, damper kasa arac kullanımında TECRÜBELİ ŞOFÖR aramaktayız. TEL: 0534 041 41 41

ORKA DONATIM ELEMANLAR ARIYOR

Beşiktaş Tersanesi’nde ORKA Donatım firmasında çalışmak üzere İMALAT MONTAJ USTASI,  GAZALTI KAYNAKÇISI VE YARDIMCILARI alınacaktır. Tel: 0536 618...