Siyasi sorumlular kimleri temsil ediyor?

Hangi siyasi eğilimde olursak olalım siyasi sorumluları, yaşadığımız sorunlarımızın çözümleri, ihtiyaç ve beklentilerimizin karşılanması için seçtik.

Siyasi eğilimler ve mücadeleler kapsamında oluşan alışkanlıklarımıza göre konumlanan siyasi partilerin liderleri ve merkez yönetimleri, anlayışlarına ve konumlarına göre sorumlulukları, uygun buldukları yöntemlerle belirlediklerinden, parti içi seçimlerde, yerel ve genel seçimlerde oy kullanmanın dışında etki edebilmek imkanımız bulunmuyor. 

Siyasi partilerin uyguladığı yöntemlerin, sorunlarımızın çözülmesine, ihtiyaç ve beklentilerimizin karşılanmasına özgülenememiş olması, sorunların çözülememesi halinde temsille, yeterlilik ve yerindelikle ilgili yüzleşmelerin yapılamaması, değiştirilip, dönüştürülememesi, daha uygun mekanizmaların geliştirmemesi sahip olduğumuz alışkanlıklarımızdan kaynaklanıyor.

Üretim toplumu haline gelmekle ilgili eksiklerimiz ve yetersizliklerimizle ayrıca, yönetim sistemlerimizle ilgili alışkanlıklarımızın neden olduğu sorunlarımızla yüzleşemediğimiz için alışkanlık haline gelen çalışmak, üretmek, yarışmak ve başarmak alışkanlıklarımızı etkileyen, temsil etmek, yönetmek, yetki kullanmak, sorun çözmek, ihtiyaç ve beklentileri karşılamak alışkanlıklarımızı değiştiremiyoruz.

Üretim toplumunun demokratik mekanizmalarıyla yönetilen gelişmiş ülkelerde dahi, bilgi toplumu dinamiklerinin ve küreselleşmenin neden olduğu sorunların çözülmesini, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayacak mekanizmaların geliştirilip uygulanamaması tartışılır hale geldiğinden, milletvekillerinin, siyasi sorumluların halkı temsil edemez hale geldiği, iletişim tekniklerinin, doğrudan temsil için değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin tartışmaları yapılıyor.

SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİNE, İHTİYAÇ VE BEKLENTİLERİN KARŞILANMASINA ÖZGÜLENEMEYEN SİYASET

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve inşası, keşifler, icatlar, reform, rönesans, değişim ve devrim vb. değişimlerin ve gelişimlerin sonunda, tarım toplumu sistemlerinin sürdürülemez hale gelmesiyle ortaya çıkmadı.

Tanrının yeryüzündeki mutlak temsilcisi konumundaki imparatorluk anlayışının sürdürülemez hale gelmesi ve birinci dünya savaşı koşullarında yok olmaya sürüklenilmesiyle, bu durumu dünyanın içerisinde bulunduğu koşullar kapsamında anlayabilen ve üretim toplumu sistemi haline gelmeyi merkeze alan duyarlılıkları, kararlılıkları ve mücadeleleri yönetebilen kurucu kadrolarla başarılı olundu.

Yukarıdan aşağıya, öncü, yönlendirici ve uygulayıcı kadro hareketi kapsamında gerçekleştirilen Cumhuriyetin kuruluşu ve inşası, üretim toplumu dinamikleri yetersiz olan, tarım toplumu alışkanlıklarının ağırlıklı olduğu toplumun şartlarının zorunlu sonucuydu.

Daha bilgili ve seçkinlere özgülenen öncülük yaklaşımları, benzer bütün toplumlarda veya organizasyonlarda uygulanan alışkanlık olduğu için doğal olduğu kabul edildi. 

Doğal olmayan, ulaşılan gelişmişliğe uygun olarak değişim ve dönüşüm seyri izleyemeyen, üretim toplumunun yönetim sisteminin içselleştirilmesine ve demokratik kurumsal sürdürülebilirliklere taşınamayan yönetim anlayışıyla, sorunların çözülmesine, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasına özgülenemeyen temsil ve uygulanabilir kararlar alabilmek alışkanlıklarıydı.

DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİNİN İNŞASININ TAMAMLANAMAMASI

Türkiye siyaseti yetersizliklerine rağmen verdiği mücadelelerle, vesayet sisteminin çözülmesini sağlayarak, toplumun üretim toplumu haline gelmesini ve üretim toplumu düzenini, kuvvetler ayrımı temelinde, denetimi, dengeyi, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğini sağlayacak düzeye taşıdı. 

Verilen siyasi mücadelelerde ulaşılan konumlar, vesayet sisteminin siyaseti kontrol eden, darbelerle, müdahalelerle, baskılarla yönlendiren düzenlemeleri ve yaptırımlarına karşı kazanıldığı için elde edilen konumların, temsillerin, çalışma ve uygulama alışkanlıklarının değiştirilip dönüştürülmesinde güçlükler yaşanıyor.

Orta üstü gelişmişlik düzeyinin sorunlarıyla uğraşan Türkiye’ nin gelişmiş ülkelerin üretim ve yönetim sistemleriyle örtüşen sürdürülebilirliklere ulaşmasından başka seçeneği bulunmuyor. Bu gerçekliği bütün siyasi partilerin liderleri ve siyaset yapıcıları biliyor ancak kendilerinin belirleyici ve yönlendirici konumları kapsamında değişimin ve dönüşümün gerçekleşmesini istemeleri nedeniyle belirsizlikler, gerilimler ve kamplaşmalar aşılamıyor.

Vesayet sisteminin çözülmesini temsil edebilen siyasi konumda olanlar da, vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesine Ak Parti siyaseti kapsamında katılmayı, destek vermeyi veya onaylamayı kabullenmeyenler de vesayet sisteminin yerine inşa edilmesi zorunluluk haline gelen, demokratik hukuk devletinin inşasının tamamlanmasını, herkesi kapsayacak, değişimi, gelişimi ve dönüşümü üretim toplumu koşulları ve demokratik kurumsal sürdürülebilirliklere taşıyacak mekanizmalarla başarmayı  kabullenemiyor.

VESAYET SİSTEMİNİN ÇÖZÜLMESİ GERÇEKLİĞİNİ KABULLENEMEMEK

AK Parti siyaseti vesayet sisteminin çözülmesini, sisteminin dışarıda tuttuğu toplum kesimlerini temsil ederek, doğrularıyla, yanlışlarıyla, eksikleriyle başarabilmiş olmasının sağladığı kabul edilebilirliği, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşımayı başaramıyor.

Ulaştığı kabul edilebilirliği lideri üzerinden sürdürmeye özgülenen siyasetini, en fazla bir dönem daha sürdürebileceğini bilmesine rağmen değiştirememesi, ulaştığı ve sahip olduğu gücün sağladığı imkanlardan vazgeçmeyi göze alamamasından kaynaklanıyor.

Yaşadığımız bütün sorunların tartışılabilir olmasını ve çözümler aranmasını göze alarak, vesayet sisteminin çözülmesini başaran siyasetin, kamusal gücü elinde bulundurmaya özgülenen, temsil ettiği halkı ayrıcalıklı hale getiren anlayışlarla sürdürülmesi, demokratik değişimin başarılmasına yetmiyor. 

Ana muhalefet partisi ve diğer muhalefet, vesayet sisteminin yerine toplumun tamamını kapsayacak demokratik hukuk devletinin inşasının tamamlanmasının olmazsa olmaz olduğunu biliyor ve kabul ediyor ancak ulaştıkları konumlarını ve alışkanlıklarını değiştirebilecek yaklaşımları göze alamadıklarından, kendi konumlarını ve önceliklerini merkeze alan anlayışlarla sürdürülebilecek siyasetleri sergiliyor.

Vesayet sisteminin siyaseti kontrol eden düzenlemelerinin ve uygulamalarının aşılarak, sorunların çözülmesini, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayacak demokratik kurumsal mekanizmalarla sürdürülecek, temsil edilip, uygulanabilir kararlar alabilecek siyasetlerin ortaya çıkarılmamasının, siyasi partiler tarafından gündeme getirilememesi, değişip yeniden yapılanamaması Türkiye siyasetini tıkadığı ve sürdürülemez hale yaklaştırdığı için önümüzdeki dönemde bütün siyasi partilerin demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınması sorunlarıyla karşı karşıya kalacakları döneme giriliyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


YATILI TEMİZLİK ELEMANI ARANIYOR

Yahyakaptan'da ki halı sahada çalışacak YATILI BAY TEMİZLİK ELEMANI aranıyor. Tel: 0 532 234 95 40 - 0262 311 49 66

2 ERKEK PLASTİK KIRMA MAKİNE OPERATÖRÜ ARANIYOR

ATİSAN AMBALAJ Kocaeli Başiskele de bulunan geri dönüşüm firmamızda çalıştırılmak üzere 2 ERKEK PLASTİK KIRMA MAKİNE OPERATÖRÜ alımı yapılacaktır....

ELEMANLAR ARANIYOR

MYK Belgesine sahip şirketimiz bünyesinde fabrika ortamında çalışabilecek ARGON KAYNAKÇILARI, HAVALANDIRMA İMALAT VE MONTAJ USTALARI, END.BORUCU ar...

SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

İzmit merkez bölgesinden, Gebze bölgesine çalışacak SERVİS ŞOFÖRÜ aranıyor.Tel: 0531 910 44 89

EYİ KAROSER ELEMANLAR ARIYOR

KAROSER işinde çalışacak İMALAT USTALARI VE YARDIMCILARI, KAYNAKÇI ve DEMİR DOĞRAMA USTALARI alınacaktır. Dolgun Maaş+Yol+Yemek+SGK EYİ KAROSER A...

RÜKSAN MAKİNA, GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI ARIYOR

Kartepe’de bulunan RÜKSAN MAKİNA bünyesinde çalışacak GAZALTI KAYNAKÇISI VE PUNTA KAYNAKÇISI aranmaktadır. İletişim: Gürbüz Altun Tel: 0533 689 55...

ROMANO RESTAURANT AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI ARIYOR

ROMANO RESTAURANT Yetiştirilmek üzere AŞÇI ve AŞÇI YARDIMCISI alınacaktır. Tel: 0533 229 33 25

GECE VE GÜNDÜZ BEKÇİSİ ARANIYOR

İzmit Alikahya'da bulunan Jasmine Country sitesinde GECE BEKÇİSİ olarak *Gündüz, gece vardiyalı olarak çalışabilecek *Sitedeki ufak tefek işleri yap...

FIRINDA ÇALIŞACAK ELEMANLAR ARANIYOR

Aşağı Yuvacık'ta bulunan fırınımızda çalışmak üzere, tercihen Başiskele Yuvacık ve yakın çevresinde ikamet eden. *HAMURKAR, *TECRÜBELİ FIRIN ŞOFÖ...

TECRÜBELİ ŞOFÖR ARANIYOR

Başiskele' de İnşaat malzemeleri satan firmamıza, damper kasa arac kullanımında TECRÜBELİ ŞOFÖR aramaktayız. TEL: 0534 041 41 41