CHP’nin Kocaeli’deki durumu

CHP’nin Kocaeli’ deki konumundan, beklenilenleri karşılayamaması nedeniyle rahatsızlık duyuluyor. Ortaya çıkan görünümü Kocaeli’de siyasi sorumluluk yüklenenlere veya etkin siyaset yapanlara yüklemek yaşananların aşılmasına yetmiyor.  

 

Aktif sorumluluk yüklenenler veya yüklenmek isteyenler kabul edilemez durumda değiller. Yanlışlar ve eksikler olsa da, bir şeyler yapmaya çalışanların yapısal sorunlarımız nedeniyle bazı yanlışları yapabileceği, eksikleri karşılamakta zorlanacağı bilindiği için ve bütün siyasi partilerin siyaset yapanları da aynı konumda olduğundan çok fazla yadırganmıyor.

 

Siyasi partilerde siyaset yapanlar ve sorumluluk yüklenenler, halkın sorunlarının çözülmesini, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını sağlamaya çalışsalar bile, siyasi alışkanlıklarımız nedeniyle, liderlerinin ve merkezdeki etkin siyasilerin belirleyiciliklerine bağlı, sadık siyasi görevliler anlayışı ile sorumluluk yüklendiklerinden, hem liderlerinin ve merkez kadronun belirleyiciliğini, hem de halkın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar.

 

Siyaset yapanlar, demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsil edemeyen ve herkesi kapsayabilecek demokratik hukuk devletinin inşasının tamamlanmasını sahiplenebilecek siyaseti izleyemedikleri için benzer durumdalar.

 

Bu nedenlerle CHP’nin Kocaeli’deki sorunu yapısal, kendisini aşıp, yeniden üretemeyen, demokratik dönüştürücü siyasi temsile ulaşamayan, herkesi kapsayacak demokratik hukuk devletinin inşasını sahiplenebilecek, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşamayan konumuyla ilgili sorunlarını aşamıyor.

 

Küçük bir yerel bütün olarak dünya kenti İstanbul’la iç içe ve yoğun sanayileşme nedeniyle en fazla göç alarak, Türkiye’nin dinamizmini dünya ile yarışabilecek kaygılarla sürdürmeye çalışan Kocaeli, ülkemizin ortalamasının dinamik beklentilerini yansıtıyor.

 

Kocaeli’de ülkemizin ortalama değişim ve dönüşüm dinamiklerini temsil edemeyen siyasetlerin başarılı olma şansları bulunmuyor. Dinamizmi, değişimi, gelişimi temsil eden siyasi temsillerin Kocaeli’deki ömürleri, statik, edilgen taşra kenti konumuna indirgenen siyasi alışkanlıklara sürüklenince sonlanıyor.

 

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu dinamiklerle örtüşebilecek siyasi potansiyel üzerinden tartışmaların, değerlendirmelerin ve arayışların ortaya konulamaması nedeniyle CHP Kocaeli’ de, taşra kenti yetmezliklerinin neden olduğu sorunlarla uğraşıyor.

 

CHP’NİN KOCAELİ’DE BAŞARILI OLDUĞU DÖNEMLER

 

CHP’nin Kocaeli’de başarılı olduğu dönemler siyasetin, kendisini aşmak ve yeniden üretmekle ilgili sorunlarının yoğunlaştığı dönemlerde ortaya çıkması tesadüf değildir. CHP,  girişimleri ve kararlılıklarıyla bu dönemlerle örtüşen yaklaşımlar sergilemeye başladığında Kocaeli bu yaklaşımlardan en fazla etkilenerek, kentin değişimini, gelişimini ve dönüşümünü temsil edebilen siyaset haline gelebiliyor. 

 

1960 yılların sonlarında dünyada başlayan özgürlük hareketlerinin toplumcu eğilimlere alan açan dinamiklerinin de etkisiyle CHP’nin halkla bütünleşmesi arayışı, 1971 askeri müdahalesine karşı çıkılmasını ve düzen değişikliği hedefiyle, “Ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzen”  yaklaşımına taşınmış ve toplumsal kabul edilebilirliğini % 42’ye ulaştırmıştı.

 

Kocaeli’nin hızla sanayileşmesi ve sahil kasabası alışkanlıklarıyla, kentli yaşamın ihtiyaçlarının karşılanamayacağı belli olunca, Kocaeli’nin kentli yaşam düzeyine taşınması ihtiyacı ortaya çıktı. Bu dönemde CHP, değişim ve gelişimle ilgili arayışlarla bütünleşebildiği için, (Leyla Atakan/Erol Köse 1969-1978 dönemi ) başarılı olundu.

 

CHP’nin başarılı olduğu 1989 yerel seçimleri dönemi, (Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya 1989-2004) dünyanın sınıf egemenliğini merkeze alan otoriter yönetimlerinin çözülmeye başladığı ve bu sorunun çatışmasız olarak aşılmasına çalışıldığı dönemdi. Türkiye’de demokratik dönüşümü temsil edebilecek siyasete ihtiyaç duyuluyordu. CHP bu dönemde Türkiye’nin bütün sorunlarını sahiplenebilecek, en kapsayıcı siyaset arayışlarını sergileyen siyaset konumundaydı. CHP’nin Kocaeli kadroları, arayış dinamizmini sahiplenen ve temsil etmeye çalışan yaklaşımlarla, Kocaeli’ye çok hızlı göçlerin olması nedeniyle sürdürülemez hale gelen kentli yaşamı, büyük kent açılımlarına taşımak sorumluluğunu temsil edebildiği için başarılı oldu.

 

Başarılı olunan iki dönemin de ayırt edici özelliği, CHP’nin Türkiye’nin değişimini ve gelişimini sağlayacak arayışlarla örtüşen yaklaşımlarının, Kocaeli’nin yerel dinamiklerinin örtüşebildiğidir. 

CHP Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu değişim ve dönüşüm dinamikleriyle örtüşebilecek hedefe kilitlenebilirse, Kocaeli’nin dinamikleriyle bütünleşebilecek ve Kocaeli’de başarılı olacaktır. 

 

2019 YEREL YÖNETİM SEÇİMLERİYLE BAŞLAYAN DÖNEM

 

CHP’nin 2019 yerel yönetim seçimlerindeki başarısı, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkı temsil ederek iktidara gelen, yanlışlarına, eksiklerine ve hatalarına rağmen vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesinde başarılı olan AK Parti iktidarının, toplumun demokratik kurumsal dönüşümünü temsil edememesi ve demokratik hukuk devletinin inşasını başarabilecek siyaset haline gelememesi nedeniyle ortaya çıktı.

 

CHP Genel Başkanı’nın etkisinin, partinin yapısal demokratik dönüşümünü başararak, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşmasını sağlayacak konumda olamaması nedeniyle, “Adalet Yürüyüşü”nde ortaya çıkan kabul edilebilirliği kapsamında belirlediği halkın kendisi gibi olan yerel yönetim adaylarıyla ulaşılmasına neden olduğu başarı, CHP’nin siyaset yapıcılarının konumları ve etkileri nedeniyle, halkın başka seçeneği olmadığı için kendilerini iktidara getirilmek zorunda kalacakları anlayışı düzeyini aşamıyor.

 

2019 Yerel seçimlerinde ulaşılan başarı, CHP’nin demokratik dönüştürücü işlevi sahiplenebilecek siyaset haline gelmesi için değerlendirilemiyor. Genel Başkanın CHP’nin yapısal demokratik dönüşümünü başarabilecek mücadele geleneğinden gelmemesi, parti içi dengeleri gözeterek partiyi değiştirmeye çalışması, parti içi dengelere göre konumlanan siyasi etkinler tarafından kendileri için ortaya çıkabilecek avantajlar yönüyle değerlendiriliyor.

 

Bu nedenlerle de, toplumsal ihtiyaç haline gelen demokratik toplumsal büyük dönüşümün başarılması anlayışıyla örtüşmeyen CHP siyaseti, bütün sorunların çözülmesini ve herkesi kapsayabilecek siyaset haline gelemediğinden demokratik hukuk devletinin inşasını başarabilecek inanılırlığa ulaşamıyor.

 

CHP’NİN KOCAELİ’DE KARŞILAYAMADIKLARI

 

CHP demokratik toplumsal büyük dönüşümü temsile kilitlenemediğinden, toplumun tamamını kapsayacak demokratik hukuk devletinin inşasını tamamlayabilecek güvene ulaşamıyor ve bu nedenlerle de Kocaeli’de de etkin, belirleyici ve öncü siyaset haline gelemiyor.

 

Kocaeli’de CHP merkez siyasetiyle örtüşmeyen siyasi farklılığı ortaya çıkarmak imkansız olmasa da çok zor. Kocaeli’de CHP’nin aldığı oyun Türkiye ortalamasının gerisinde olmasının tartışılması ve bununla yetinilmesi, ortaya çıkarılması gereken farklılığın zorluklarından kaynaklanıyor.

 

Kocaeli’nin sahip olduğu dinamiklerin, demokratik dönüştürücü siyaset arayışlarını tartışabilecek, değerlendirebilecek ve öneriler geliştirebilecek potansiyele sahip olmasına rağmen, CHP’nin yerel örgütlerinin ve yerel yönetiminin bu potansiyeli sahiplenip arayışlarını, CHP siyasetine katkı verecek hale getirememesi siyasi sorumluları, kendi konumuna ve önceliklerine sıkışan konuma sürüklüyor.

 

CHP’nin Kocaeli örgütlerinde ve yerel yönetimlerinde sorumluluk yüklenen siyasileri, demokratik dönüştürücü beklentilerle bütünleşen arayışlara, girişimlere ve organizasyonlara taşımayı, tartışıp, değerlendirmeyenler, kendi konumlarını ve önceliklerini merkeze alan merkez siyasete bağımlılığa, destek veren konumda oldukları için, ne Kocaeli’nin sahip olduğu dinamizmi temsil edebilecek siyasetin ortaya çıkmasına, ne de CHP’nin Kocaeli’deki kabul edilebilirliğin artmasına katkı yapamayan durumdalar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Erbay Metin - Shp (Chp )tarihinde ilk kez 1991 seçimlerinde Kocaelide milletvekili çıkaramamıştır.Parti içindeki koltuk ve gelecek kavgaları her türlü partiye zarar veren uygulamaları beraberinde getirmiş ve nitelikli kadroların önü kesilerek Kocaeliden uzaklaşmalarına yol açılmıştır.Hak etmeyenler bir şekilde parlamenter olmuş ve yetersiz oldukları için hiç bir varlık gösterememişlerdir.

Kontenjan için örgüt yönetimlerince seçilen kişinin bile yerine başkası getirilmiştir.Engellenen baro yönetim kurulu üyesi avukat eşimdir.Suçu soyadı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 10:45
01

Arif Hakan Yeşil - Mustafa Abi eline yüreğine sağlık ; güzel bir yazı .. Bu ve buna benzer yazılar aslında parti Örgüt organizasyonunu değerlendiren ve eleştirel yapılanma adımlarını atmaya muktedir bir yönetim kadrosu tarafından " dönüşen " toplumun " önder " partisine dönüşmesi adımları için bir yol önermesidir. Ama isteyene ve anlayana .....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 09:16

BOYA USTASI ARANIYOR

MOBİLYA atölyesinde çalışmak üzere BOYA USTASI aranıyor Maaş+ SGK +Yemek+Yol SNR Mobilya Tel: 0532 395 17 07

PROMON MÜHENDİLİK PERSONEL ARIYOR

PROMON MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ. * Kendi bilgi ve tecrübesini kullanabilen işi yönlendirebilecek kabiliyette, çözüm üretebilen USTABAŞI *İMALAT MONTAJ US...

GAZALTI KAYNAKÇILARI ve İMALAT USTASI ARANIYOR

Basınçlı kap imalatında çalışacak GAZALTI KAYNAKÇISI ve İMALAT USTASI alınacaktır. Harsan Tanker Treyler Sanayi Mah. Meşale Sok. No : 17 İzmit M...

YUKON MAKİNA ELEMANLAR ARIYOR

Başiskele’de bulunan makine üretimi yapan fabrikamızda çalıştırılmak üzere, MAKİNE MONTAJ ELEMANLARI ve BORWERK OPERATÖRLERİ aranıyor. Cv İçin; kar...

AŞÇI VE AŞÇI YARDIMCISI ARANIYOR

ROMANO RESTAURANT Yetiştirilmek üzere AŞÇI ve AŞÇI YARDIMCISI alınacaktır. Tel: 0533 229 33 25

YARDIMCI BAYAN ELEMAN ARANIYOR

Yahya Kaptanda ev işlerinde haftanın 3 günü gelebilecek, ulaşım sorunu olmayan YARDIMCI BAYAN aranıyor. Tel : 0 533 272 51 31

HD MÜHENDİSLİK USTA VE ELEMANLAR ARIYOR

HD METAL (Dilovası) MAKİNE & ÇELİK MONTAJ ve İnşaat işlerinde görevlendirilmek üzere; MONTAJ USTA VE YARDIMCILARI, İNŞAAT USTA VE YARDIMCILARI...

TIR ŞOFÖRÜ ARANMAKTADIR

Palet imalatı yapan fabrikamızda TIR ŞOFÖRÜ alınacaktır Adres: Arden Nakliye Ltd.Şti Karadenizliler Mah Ali İslam Cad No 90 Kullar Başiskele Görüşm...

FIRIN USTASI ARANIYOR

Köseköy istasyonda ki Halil İbrahim sofrasında çalışacak FIRIN USTASI aranıyor Tel: 0538 087 49 90

DAMPERLİ KAMYON ŞOFÖRÜ ALINACAKTIR

İzmit’te alt yapıda çalışacak TECRÜBELİ DAMPERLİ KAMYON ŞOFÖRÜ alınacaktır. Emeklide olabilir. Maaş: 7.000TL Tel: 0 532 280 24 09 0 536 51 56...