Yenilenebilir enerji projeleri

Dünya yenilenebilir enerjileri daha fazla kullanabilmek için çalışmalar yapıyor.

Yenilenebilir enerji güneş, su, rüzgar, dalga gibi kendisi bitmeden diğer enerji kaynaklarının üretiminde kullanılan kaynaklara verilen isim.

Yani genellikle bir veya bir kaçı her ülkede az ya da çok bulunan kaynaklar. Yenilenebilir enerji çalışmalarını önemsemenin faydası ülkelerin kendilerinde bulunan enerjiyi kullanabilmeleri ve enerji konusunda dışa bağımlı ülkelerin bu bağımlılığı tamamen veya kısmen azaltabilmeleri.

Çünkü ülkelerin enerji bağımlılığının ekonomik ve siyasi boyutu giderek daha fazla hissediliyor. Ülkeler enerji konusunda dışa bağımlılığı azaltmak ve alternatif enerjilerden faydalanmak istiyorlar.

Yenilenebilir enerjilerin artı ve eksileri de konuşulmakta. Her ne kadar eksileri de olsa ülkeler bu tür enerjileri denemeye ve kullanmaya değer buluyorlar. Sebep fosil yakıtlara ve dışa bağımlılığı azaltmak.

Ülkemizde de bu konuda önemli çalışmalar yapılıyor. Yenilenebilir enerji konusu yeni değil ama son yıllarda hareketlendi. Sadece bizde değil, dünyada da böyle. Konuyla ilgili çeşitli fuarlar, etkinlikler, üniversite ve özel kurumların çalışmaları devam ediyor.

Yatırımların sağlıklı olması için yatırımcılar ve ilgili bakanlıkların çalışmaları devam ediyor.  Bu konuda işgücü ve uzman açığı ise işin bir başka boyutu. Bu konudaki fuarları ziyaretlerimde ve yayınlarda konuyu farklı boyutlarda görüyorum. Alandaki bütün çalışmaları takip etmeye çalışıyorum.

RE-YOU PROJESİ

Fakültemde ve üniversitemde havuz dersi olarak verdiğim “Sürdürülebilirlik Yönetimi “  dersi kapsamında yenilenebilir enerji konusunda gerçekleşen bir Avrupa Birliği (AB) projesi dikkatimi çekti.

RE-You Projesi ile Güney Marmara’da Yenilenebilir enerji konusunda gençlerin ve özel sektörün dikkatini çekerek bu alanı fark ettirmek amaçlanmış.

RE-You Projesi kapsamında rüzgar, fotovoltaik ve biyogaz olmak üzere, 3 enerji sisteminin dahil olduğu yenilenebilir enerji alanında 480 gence eğitim vermek, AB ülkelerinde geçerli sertifika sahibi olmalarını, yenilenebilir enerji sektöründe istihdamı sağlamak amaçlanmış. 

Projede Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi yararlanıcı olmuş, eğitimleri vermiş. Eğitim aşamasına gelene kadar yurt içi ve dışı ziyaretler, çalıştaylar, müfredat geliştirme toplantıları gibi bir dizi önemli, çeşitli ve doyurucu çalışmalar yapılmış.

Gelinen noktada önemli bir farkındalık sağlanmış ve 480 kursiyer yenilenebilir enerji konusunda ücretsiz eğitim almış. 

Yenilenebilir Gençlik Enerjisi” kısa adıyla RE-YOU Projesi kapsamında kursiyerler, fakültelerin mühendislik bölümlerinden, fen ve teknik alanlarından ve yüksekokulların ilgili teknik bölümlerinden gerekli niteliklere sahip olarak mezun olan ve/veya eğitim programının başvuru süresi sonuna kadar mezun statüsünde olacak 18-29 yaş arası gençlerden oluşturulmuş.

3 ay boyunca yenilenebilir enerji eğitimleri ve kariyer odaklı kursları aldıktan sonra, başarılı olan ve EKAT yeterliliklerini sağlayan teknisyenlere Elektrik Akım Tesisleri (EKAT) için İş Yetki Belgesi eğitimi de verilecek. EKAT eğitimi sonunda sınavı geçen başarılı kursiyerler “EKAT (Elektrik Kuvvetli Akım) Tesislerinde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi” alacak. Kısacası proje bu alanda çalışmak isteyen gençlere önemli bir fırsat sunuyor.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın yürütücüsü olduğu bu çalışma ilgili illere önemli bir fırsat sunarken konuya dikkat çekmesi, ilgililerine uluslararası bilgi alışverişi sağlaması ve bu alanda istihdam sağlayacak gençlere yönelik ücretsiz eğitimler yapılması açısından oldukça faydalı olmuş.  Dünyada bu alandaki mühendis istihdamında önemli bir talep olduğu vurgulanıyor.

Konu ve proje tüm aşamalarıyla buraya sığdıramayacağım kadar detaylı. İlgilenenler https://reyouproject.org/ sayfasından neler yapıldığına bakabilir.

GEOLAC 2023

Dünyada enerji ihtiyacı çeşitli sebeplerle giderek artıyor. Yenilenebilir enerjiler verimli kullanım açısından epeyce tartışılmaya ve inovatif çalışmalara muhtaç. Enerji gıdayı da etkiliyor. Enerji konusu ülkeleri daha çok meşgul edecek.

Jeotermal enerji ise başlı başına bir yazı konusu. 28-29 Kasımda Kolombiya’dayapılacak Latin Amerika ve Karayipler 10. Jeotermal Kongresi (GEOLAC 2023)’ den sonra sıra ona da gelecek.

Sözün özü; Yenilenebilir, sürdürülebilir ve temiz enerji konusu mühim. Konu ne kadar büyük olsa da bireysel ve kurumsal olarak enerjiyi doğru ve tasarruflu kullanmak ve ülkemizin bu konuda yükünü azaltmaya katkıda bulunmak hep geçerli.  Enerjimiz daim olsun.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./ Yönetim/İletişim Danışmanı [email protected] Twitter: @tumaymercan /Facebook: Tümay Mercan İnstagram:@mercantumay

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ozgurkocaeli.com.tr/ ’ye link verilerek kullanılabilir. Alıntıda kaynak gösterilmelidir. Aksi takdirde kanuni işlem yapılacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tümay Mercan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


PART-TIME BAYAN TEMİZLİK PERSONELI ARANIYOR

İzmit Yenişehir Mahallesinde, Fizik Tedavi Kliniğinimizde 14:00-18:00 saatleri arasında çalışmak  üzere, PART-TIME BAYAN TEMİZLİK PERSONELI alınacak...

PERSONEL ARANIYOR

Körfez‘deki Basınçlı Kap imalatı sektöründe faaliyet gösteren fabrikamızda çalıştırılmak üzere *Askerliğini yapmış, *45 yaşını aşmamış GAZALTI, ELE...

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

İşletmemizde yemek dağıtımı yapacak ŞOFÖR aranmaktadır.  KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: 0 533 681 72 06

SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

95 Evler-Tütünçiftlik-Derince-İzmit merkez-Bekirpaşa ve Yahyakaptan bölgelerinden genç ve emekli SERVİS ŞOFÖRLERİ aranıyor. Tel: 0262 322 70 57

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ ELEMAN ARIYOR

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ için, merkez de ikamet eden 30-50 yaş arası sigortalı/emekli Özgeçmiş için [email protected] Tel:0552 590 95 48

KOCAELİ KERESTE PERSONEL ARIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor. Ayrıca, *80’LİK ŞERİT MAKİNA USTASI, *TOMRUK ARABALI USTASI, *ŞERİT BİLEME US...

ORKA DONATIM ELEMANLAR ARIYOR

Orka Donatım firmasında Tersanede çalışacak *KAYNAKÇI, *MONTAJCI, *YARDIMCI VE VASIFSIZ ELEMAN alınacaktır. Tel: 0536 618 52 10 - 0544 963 75 26...

ŞAFAK GEMİ ELEMAN ARIYOR

ŞAFAK GEMİ DONATIM Şirketimiz bünyesinde, meslek öğrenebilecek kapasitede olan 18-50 yaş arası VASIFSIZ YARDIMCI ELEMAN alınacaktır. Tel: 0262 323...