Ateizm ve cenaze namazı!

Geçen hafta sanatçı-yazar ve televizyon sunucusu Metin Uca vefat etti.

 

Vefat etmeden önce ölüm, ahiret inancı ve Allah inancıyla ilgili bilvesile görüş ve düşüncelerini kamuoyuna deklare etti.

 

Hatta daha da ileri giderek, öldükten sonra naaşımı camiye götürmeyin, beni yıkayıp kefenlemeyin, beni yakın. Küllerimi de boğazdan denize savurun melalinde bir şeyler söylediği kamuoyunca biliniyor.

 

Peşinen şunu söyleyeyim. Hiç kimse inancından dolayı kınanamaz ve kendisine hakaret edilemez. Din ve mezhep farkı gözetilerek aşağılanamaz. Kimse bu hakkı kendinde görmemeli. Hele öldükten sonra, ileri-geri konuşmak hatta hakaret etmek nebevi ahlak öğretilerine terstir. Kabul edilemez. Allah hiç kimseye böyle bir misyon yüklememiştir. Bu, meselenin bir yönü.

 

Meselenin diğer yönü de, ısrarla ve inatla mevtanın yıkanıp kefenlenmesi, cenaze namazının kılınması, mevtaya saygısızlık olduğu gibi, camiye, namaza ve İslam'a da saygısızlıktır.

 

İslamiyet zahire hükmeder. Bu zat da inançsızlığını, hiç bir dine mensup olmadığını deklare etmiş. Buna rağmen hiç bir imanlı imam namazını kıldıramaz. Zira, adının Aziz, Metin ve İlyas olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan şahsın hali hayatında imanını ya da imansızlığını izhar etmesidir.

 

Bakınız:

 

1-  Rabbimiz rehber kitabımız Kur'an'ül mu'cizül beyanda:

 

قد تبين الرشد من الغي...

Muhakkak iyilik ile kötülük bir birinden ayrıt edilmiştir.

 

Yani kişi, neyin iyi, neyin kötü olduğunu kendisi tercih etsin ve ona göre amel etsin. Mesela, İslamiyet bana göre iyidir; ateizm de kötüdür. Bir başkası da bunun tam tersine inanır ve ona göre kendisine bir yol çizer.

 

2- Yine Rabbimiz:

 

من شاء فليؤمن و من شاء فليكفر. ..

 

Dileyen iman eder; dileyen inkâr eder.

 

Burada da, yine hür irade beyanı esastır. Tercih kişiye bırakılmıştır. Zorbalık önerilmemiştir.

 

3- Bir başka ayette:

 

...لكم دينكم ولي دين

 

Sizin dininiz/inancınız size, benim dinim/inancım bana.

 

Keza bu ayette de, hür irade beyanı esas alınmıştır. Yani, zorlamaya, hakarete ve aşağılamaya yer yoktur.

 

Peygamber efendimiz de, bir gayrimüslimin cenazesi önünden geçince saygısından ayağa kalkmış. Ashab da şaşırmış, ya Resulallah o gayrimüslim değil miydi? Peygamberimiz de: "insandı, insan" buyurarak uygulamasıyla gereken dersi vermiştir.

 

Şimdi, İlyas Salman isminde bir sinema sanatçımız var. Ekranlarda ateist olduğunu, hiç bir dine inanmadığını, "Öldüğümde naaşımı ne camiye, ne cemevine, ne kiliseye, ne sinagoga ve ne de havraya götürün. Hiç birisine götürmeyin, istemiyorum" diyor.

Bu açıklamasına bizzat ben de şahit olmuşum.

 

Şimdi sorarım size, bu açık beyana rağmen, yarın Hak vaki olduğunda, İlyas Salman'ın naaşını camiye veya kendisinin ismini zikrettiği diğer mabetlere götürmek kendisine saygısızlık değil mi? Tıpkı o mabetlere saygısızlık olduğu gibi!

 

Düşünsenize, günün birinde öldüğünüzde, naaşınızı götürüp kilisenin ya da havranın bahçesine koysalar, buna ne aileniz razı olur ve ne de kilise ve havra papazları, hahamları!

Hatta ailesi olarak biz böyle istiyoruz deseniz bile, bu kabul görür mü?

 

Mamafih, Türkiye'de yaşıyor olmak kişinin İslam inancına sahip olduğu anlamına gelmez. Nitekim ülkemizde Hıristiyan var, Yahudi var, ateist var ve hatta adını bilmediğimiz inanca sahip bir çok insan var. Toptancı bir zihniyetle hepsini Müslüman kabul etmek hem o insanlara ve hem de İslam'a saygısızlık değil mi?

 

Adının Aziz, Metin, İlyas, Ahmet ya da Mehmet olmasının bir önemi var mı? Kişinin adı ne olursa olsun, deklare ettiği inancı onun dini kimliğidir ve ona göre defin edilmelidir.

 

Peki ya imam efendi sen ne diye tüm ikaz ve uyarılara rağmen "الله اكبر" deyip ateistin namazını kıldırıyorsun?

 

Efendim, aile ısrarcı olmuş. Eğer kıldırmazsam kaos olur. Ortalık karışır. Fitneye sebebiyet verir gibi eften püften gerekçelerin hiç bir haklı dayanağı yoktur.

 

Ne için kaos olsun ki?

Ne için fitneye sebebiyet versin ki?

"Ateistin cenaze namazını kıldırmak esas fitnenin ta kendisidir" dese insanlar ne diyeceksin imam efendi?

 

Hiçbir imanlı imam, İslam'ın mer'i hükümlerine göre ateist olduğunu deklare etmiş birisinin cenaze namazını kıldıramaz!

Kıldırıyorsa, ya zarf kabarık gelmiştir, ya da imam gereği gibi iman etmemiştir demektir. Başka da izahı yoktur bu işin.

 

     M. Zeki CANŞİ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M.Zeki Canşi - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Adalı 54 - Senin dediğin İslam devletinde olur Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlettir ölen kişinin cenazesi i yakınları camiye getiriyorlardı ona gerekeni imam yapar orada imam bu kişinin dini neydi diye sorgulamaz ölü kendi kalkıp beni camiden çıkarın diyecek hali yok ölenin yakınları o kişiyi camiye getiriyorlardı bir bildikleri var demekki bazen geçmişte söylenen sözlerin tam tersi daha sonra söylenebilir Metin uca değerli bir insandı kimseye bir zararı olmadı ben kişinin imanına değil yaptığı işlere bakarım

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 29 Kasım 00:52
03

Adalı 54 - @Adalı 54 01 nolu yoruma cevabı: Yazdıklarımla bunun Ne alakası var ayrıca burda benim inancımı sorgulamak sana düşmez

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 18:03
02

Vatandaş - @Adalı 54 01 nolu yoruma cevabı: Sen kendine çok güzel bir din uydurmuşsun

Yanıtla . 1Beğen . 5Beğenme 30 Kasım 21:53

PART-TIME BAYAN TEMİZLİK PERSONELI ARANIYOR

İzmit Yenişehir Mahallesinde, Fizik Tedavi Kliniğinimizde 14:00-18:00 saatleri arasında çalışmak  üzere, PART-TIME BAYAN TEMİZLİK PERSONELI alınacak...

PERSONEL ARANIYOR

Körfez‘deki Basınçlı Kap imalatı sektöründe faaliyet gösteren fabrikamızda çalıştırılmak üzere *Askerliğini yapmış, *45 yaşını aşmamış GAZALTI, ELE...

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

İşletmemizde yemek dağıtımı yapacak ŞOFÖR aranmaktadır.  KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: 0 533 681 72 06

SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

95 Evler-Tütünçiftlik-Derince-İzmit merkez-Bekirpaşa ve Yahyakaptan bölgelerinden genç ve emekli SERVİS ŞOFÖRLERİ aranıyor. Tel: 0262 322 70 57

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ ELEMAN ARIYOR

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ için, merkez de ikamet eden 30-50 yaş arası sigortalı/emekli Özgeçmiş için [email protected] Tel:0552 590 95 48

KOCAELİ KERESTE PERSONEL ARIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor. Ayrıca, *80’LİK ŞERİT MAKİNA USTASI, *TOMRUK ARABALI USTASI, *ŞERİT BİLEME US...

ORKA DONATIM ELEMANLAR ARIYOR

Orka Donatım firmasında Tersanede çalışacak *KAYNAKÇI, *MONTAJCI, *YARDIMCI VE VASIFSIZ ELEMAN alınacaktır. Tel: 0536 618 52 10 - 0544 963 75 26...

ŞAFAK GEMİ ELEMAN ARIYOR

ŞAFAK GEMİ DONATIM Şirketimiz bünyesinde, meslek öğrenebilecek kapasitede olan 18-50 yaş arası VASIFSIZ YARDIMCI ELEMAN alınacaktır. Tel: 0262 323...