Siyasetin değişmesi isteniyor

İktidarda veya muhalefette olmasına bakılmaksızın toplum siyasetin değişmesini bekliyor ve istiyor.

Kentli yaşamın ortaya çıkardığı değişiklikler iletişim devriminin ve bilişim teknolojilerinin de etkisiyle, toplumun büyük çoğunluğu ilgisine ve imkanlarına göre her türlü bilgiye ulaşabilir hale geldi.

Hayata tutunmak ve kendisini gerçekleştirebilmek için elinden gelenin fazlasını da ortaya koyarak mücadeleler veren halkın temel sorunları çözülemediğinden toplumsal umutsuzluk halinin yoğunlaşması önlenemiyor.

Yaşadığı ve çalıştığı yerde, destek verdiği siyasette gelişimine ve değişimine katkı yaparak, kendisinin ve yakınlarının daha iyi bir gelecek beklentisini gerçekleştirebilecek yaklaşımların ortaya çıkarılamamasını toplum, anlayıp, anlamlandırmakta güçlük çekiyor.

Doğrusuyla, yanlışıyla ve eksiğiyle orta üstü gelişmişlik düzeyinin sorunlarını yaşıyoruz ancak siyasi irademizi temsil eden siyasi partiler az gelişmişlik düzeyinin siyasi alışkanlıklarıyla toplumu temsil edip yönetmeye çalıyor.

Siyasi partilerde önce kendi partisini ele geçirip, anlayışına, önceliklerine ve kadrolarına göre yöneterek güçlenmek ve daha sonra da aynı anlayışla ülke yönetimini ele geçirip yönetmek alışkanlıkları aşılamıyor.

Üretim toplumu haline gelemediğimiz, üretim toplumunun yönetim sistemi olan kuvvetler ayırımına dayanan ekonomik, demokratik kurumsal sürdürülebilirlikle yönetilerek, sorunların çözümünü demokratik hukuk devletiyle gerçekleştiremediğimiz için sorunlarımızı çözemiyor, çatışmaları, gerilimleri ve belirsizlikleri aşamıyoruz.

Toplumun tamamını gelişime ve değişime katmayı hedeflemek yerine, kendi eğilimlerine yakın olanların gelişimini ve değişimini merkeze almakla sürdürülebilen eski siyasi alışkanlar sürdürülemez hale geldi.

İKTİDARA GELMEK ANLAYIŞININ DEĞİŞMESİ 

İktidarın doğal alternatifi konumundaki ana muhalefet eski alışkanlıklarını, oluşan toplumsal baskının etkisiyle; 38. Kurultayda demokratik kurumsal sürdürülebilirliklerle gerçekleştirilecek temsile taşımaya çalışıyor.

CHP’nin demokratik kurumsal sürdürülebilirlikle gerçekleştirilebilecek siyaseti temsil etmeye çalışması toplumsal baskı nedeniyle başarıldığı için eski siyasi alışkanlıkların etkisizleştirilmesi, toplumsal değişim baskısını sahiplenen kararlılıklarla başarılmaya çalışılıyor.

Laik/modern alışkanlıkları merkeze alan ancak sahiplendiği değerleri toplumun tamamının gelişmesi ve değişmesi için demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyamayan ana muhalefet partisini, demokratik kurumsal sürdürülebilirliklerle gerçekleştirilebilecek siyaset haline gelemeye oluşan toplumsal baskı zorladı.

Oluşan toplumsal baskının değiştirici dinamikleri o kadar etkili oldu ki, eski Genel Başkanın değişimi gerçekleştirmek yaklaşımlarına tutunarak değişimi kurgulamaya çalışan akademik/entelektüel kapasitenin yaklaşımları da değişimi sahiplenmeye, içerisinde yer alıp kendiliğindenliklerle örtüşen çalışmalarda, mücadelelerde ve temsillerde yer almaya başladı.

İKTİDARI SÜRDÜRMEK ANLAYIŞININ DEĞİŞEBİLMESİ

Demokratik toplumsal dönüşüm ihtiyacının neden olduğu baskı ana muhalefet siyasetini değiştirip, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sahiplenmeye taşıdığı gibi İktidardaki siyasi partileri de kendi konumlarını ve önceliklerini korumak için değişmekle karşı karşıya getirdi.

Toplumun tamamını gelişime ve değişime katamadığı için sürdürülemez hale gelen vesayet sistemi demokratik toplumsal dönüşüm ihtiyacının baskısıyla etkisizleştirilip, çözülebilmişti.

Vesayet sisteminin yerine kuvvetler ayırımı temeline dayanan, ekonomik, demokratik kurumsal sürdürülebilirlikle gelişime ve değişime bütün toplumun katılmasının sağlanacağı demokratik hukuk devletini inşa etmek girişimleri başarılı olamadı.

Vesayet sisteminin çözülmesini sağlayan örgütlenmeler, çalışmalar, mücadeleler ve temsiller, demokratik kurumsal sürdürülebilirliklere taşınamadığı için vesayet sistemi döneminin uygulamalarına ve yaptırımlarına benzer yaklaşımlarla sürdürülebilecek yönetim sistemi arayışlarına yöneldi.

AK Partinin, Liderinin kabul edilebilirliğiyle ulaştığı temsili konumunu kendi siyaseti açısından değerlendiren MHP; Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemini kendi anlayışları, öncelikleri ve kadrolarıyla birlikte sürdürülebilecek hale taşıdı.

İYİ Parti, iktidardan ve MHP’den memnun olmayanlarla, Ana Muhalefette aradıklarını bulamayanların oluşturduğu siyasi boşluk alanında yeni merkez sağ siyaseti temsil edebilmek girişimiydi ancak eski alışkanlıklarla yüzleşmek ve aşmak başarılamadığı için sürdürülemez hale sürüklenmeye başladı.

Yargı krizi, kuvvetler ayırımı temeline dayanılmadığını ve daha adaletli yaşamın üretilmesi arayışlarından kaynaklanmadığının anlaşılmasını sağladı ve Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi üzerinden iktidara destek veren eğilimlerin tartışılmasını ertelemez ve perdelenemez hale getirdi.

AK Parti Liderliğinin Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’ni 50+1 çoğunluğa değil de en fazla oy alana taşımak açıklamasının MHP tarafından, sistemin demokratik meşruiyetinin toplumun yarısından fazlasının temsiliyle sağlanabildiği hatırlatmasıyla önlenmek istenmesi ise, iktidar ittifakını değişimi açık veya kapalı daha fazla tartışmaya taşıdı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


PART-TIME BAYAN TEMİZLİK PERSONELI ARANIYOR

İzmit Yenişehir Mahallesinde, Fizik Tedavi Kliniğinimizde 14:00-18:00 saatleri arasında çalışmak  üzere, PART-TIME BAYAN TEMİZLİK PERSONELI alınacak...

PERSONEL ARANIYOR

Körfez‘deki Basınçlı Kap imalatı sektöründe faaliyet gösteren fabrikamızda çalıştırılmak üzere *Askerliğini yapmış, *45 yaşını aşmamış GAZALTI, ELE...

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

İşletmemizde yemek dağıtımı yapacak ŞOFÖR aranmaktadır.  KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: 0 533 681 72 06

SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

95 Evler-Tütünçiftlik-Derince-İzmit merkez-Bekirpaşa ve Yahyakaptan bölgelerinden genç ve emekli SERVİS ŞOFÖRLERİ aranıyor. Tel: 0262 322 70 57

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ ELEMAN ARIYOR

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ için, merkez de ikamet eden 30-50 yaş arası sigortalı/emekli Özgeçmiş için [email protected] Tel:0552 590 95 48

KOCAELİ KERESTE PERSONEL ARIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor. Ayrıca, *80’LİK ŞERİT MAKİNA USTASI, *TOMRUK ARABALI USTASI, *ŞERİT BİLEME US...

ORKA DONATIM ELEMANLAR ARIYOR

Orka Donatım firmasında Tersanede çalışacak *KAYNAKÇI, *MONTAJCI, *YARDIMCI VE VASIFSIZ ELEMAN alınacaktır. Tel: 0536 618 52 10 - 0544 963 75 26...

ŞAFAK GEMİ ELEMAN ARIYOR

ŞAFAK GEMİ DONATIM Şirketimiz bünyesinde, meslek öğrenebilecek kapasitede olan 18-50 yaş arası VASIFSIZ YARDIMCI ELEMAN alınacaktır. Tel: 0262 323...