2024 Yerel Seçimleri ve Kocaeli

Demokratik toplumsal dönüşüm ihtiyacının yoğunlaşmaya başlamasıyla halkın kendisi gibi olan adaylarla ve muhalefetin destekleriyle 2019 yerel seçimlerinde önemli başarılara ulaşıldığı gibi değişen yerel yönetimlerde demokratik yaklaşımlarla baskılara ve engellemelere direnilerek alternatif kabul edilebilirlikler de başarıldı.

CHP Kocaeli örgütlülüğü 2019 yerel seçimleriyle yüzleşip, kendisini yeniden üretemedi.

Siyasi örgütlülük kentin sahip olduğu dinamiklerle örtüşen temsile, mücadeleye ve sürdürülebilirliğe taşınamadığından parti genel merkeziyle ilişkilere indirgenmiş yaklaşımlarla, kentteki siyasi etkinleri defalarca deneyen veya onların yerini almaya çalışılan alışkanlıklar aşılamadı.

2019 Yerel seçimlerinde yerleşim yerlerinin sorunlarının çözümünü temsil edebilecek, demokrasiyi içselleştirmeye çalışan yaklaşımlar sergilenebilseydi, sadece İzmit merkez ilçede değil birkaç ilçede daha yerel yönetimlerde başarılı olunabileceği de ortaya çıkmıştı.

Kocaeli CHP örgütlülüğü, yerleşim yerlerinin sahip olduğu dinamiklerin etkisiyle demokratik toplumsal dönüşümü temsil edebilmekten vazgeçemiyor ancak, parti merkezinin edilgen, statik yaklaşımlarının aşılmasına yoğunlaşmadığından eski alışkanlıklarla da başarılı olamıyor.

Ak Parti siyasetinin kendi alternatifini besleyen siyasete dönüşmeye başlaması ve Kocaeli yerelindeki kadrolarının lidere ve merkeze bağlı görevliler haline dönüşmesi de yeterince değerlendirilemediğinden kentin dinamikleriyle bütünleşebilecek alternatiflik ortaya çıkarılamıyor.

2019 YEREL SEÇİMLERİNDEKİ KOCAELİ DENEYİMLERİ

2019 yerel seçimlerinde Kocaeli’de AK Parti, eski alışkanlıklarla sürdürülen, lidere ve merkeze bağlı görevlilere indirgenen siyaset anlayışıyla başarılı olunamayacağını anladığından, lidere ve merkeze bağlı siyasi alışkanlıklara bağlı olmakla birlikte yerel yönetim çalışmalarını, yerindelik ve verimlilik anlayışı kapsamında gerçekleştirmeye çalışarak daha kabul edilebilir hale getirecek yaklaşımları denedi.

Lidere ve merkeze bağlı alışkanlıklarla ilgili olarak sorun çıkarmayacak, yerindelik ve verimlilikle ilgili ihtiyaçların karşılanmasında Koordinatör Büyük Şehir Belediye Başkanlığıyla uyumlu çalışabilecek değişiklikler kurgulandı. 

CHP 2019 yerel seçimlerinde, kentsel yaşamın katlanılamaz hale yaklaştığı yerel yerleşim yerlerinde halkın kendisi gibi olan adaylarla başarılı olmayı denemiş ve bu yaklaşıma diğer muhalefet partilerinin destek vermesiyle başarılı olunmuştu ancak bu yaklaşımın Kocaeli’ de başarılı olabilmesi için uygun siyasi ortam oluşturulamamıştı.

Kocaeli’ deki yerel yerleşim yerlerindeki alternatiflik ihtiyacı, demokratik toplumsal dönüşümü temsil etmek anlayışının sahiplenilmesiyle ve ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliklerle karşılanabilecek özellikleri barındırmaktaydı.

İzmit merkez ilçe yerel yönetimini CHP’nin kazanması, Kocaeli’nin yerleşim yerlerinin bütününde hissedilen demokratik toplumsal dönüşüm baskısının merkez ilçede yetişmiş insan gücünün baskınlığıyla iyice yoğunlaşabilmiş olmasındandı.

31 MART 2024 HAZIRLIKLARI

Kocaeli’ de AK Parti 31 Mart 2024 yerel seçimlerine, yerel yönetim çalışmalarının yerindeliği ve verimliliği anlayışını sahiplenmeye ve kabul edilebilirliğe taşımaya çalışan lidere ve merkeze bağlı Koordinatör Büyükşehir Belediye Başkanlığına uyumlu alışkanlıklarla hazırlanıyor.

CHP demokratik toplumsal dönüşümü temsil edemediğinden iktidara geldiği tek Belediyeyi alternatif hale getirmek için zorladı ancak, yerel örgütlerin eski alışkanlıklarla sürdürdüğü çabalarla ve Belediye çalışmalarında ortaya konulan yaklaşımlarla yerel alternatifliğe ulaşılamadığı gibi yoğunlaşan baskılar nedeniyle sorunların ortaya çıkmasını da önleyemedi.

İzmit Belediye Başkanlığıyla ve yerel örgütlerle, demokratik toplumsal dönüşüm anlayışı kapsamanda demokratik kurumsal sürdürülebilirliklerle alternatifliğe yaklaşmak deneyimleri ortaya çıkarılamadığından İzmit Belediye Başkanı veya 2024 yerel seçimlerinin aday adayları önemli kabul edilebilirliklere ulaşamadı. 

Kocaeli’ de içerisinde bulunulan durum nedeniyle demokratik toplumsal dönüşümün baskısıyla örtüşebilecek örgüt içi kongreler süreci de yaşanamadığından yaklaşan yerel seçimlerde, kendisini aşabilecek mutlak başarılar beklemek çok zor hale geldi.

CHP’ye bağlı çalışmalarla, ilişkilerle, temsillerle ve mücadelelerle sürdürülmeye çalışılan alternatiflik yaklaşımlarını aşabilecek demokratik kurumsal sürdürülebilirlikle başarılabilecek demokratik yerel yönetim birlikteliklerinin oluşturulması ihtiyacı karşılanabilmelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


PERSONEL ARANIYOR

Körfez‘deki Basınçlı Kap imalatı sektöründe faaliyet gösteren fabrikamızda çalıştırılmak üzere *Askerliğini yapmış, *45 yaşını aşmamış GAZALTI, ELE...

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

İşletmemizde yemek dağıtımı yapacak ŞOFÖR aranmaktadır.  KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: 0 533 681 72 06

SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

95 Evler-Tütünçiftlik-Derince-İzmit merkez-Bekirpaşa ve Yahyakaptan bölgelerinden genç ve emekli SERVİS ŞOFÖRLERİ aranıyor. Tel: 0262 322 70 57

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ ELEMAN ARIYOR

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ için, merkez de ikamet eden 30-50 yaş arası sigortalı/emekli Özgeçmiş için [email protected] Tel:0552 590 95 48

KOCAELİ KERESTE PERSONEL ARIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor. Ayrıca, *80’LİK ŞERİT MAKİNA USTASI, *TOMRUK ARABALI USTASI, *ŞERİT BİLEME US...

ORKA DONATIM ELEMANLAR ARIYOR

Orka Donatım firmasında Tersanede çalışacak *KAYNAKÇI, *MONTAJCI, *YARDIMCI VE VASIFSIZ ELEMAN alınacaktır. Tel: 0536 618 52 10 - 0544 963 75 26...

ŞAFAK GEMİ ELEMAN ARIYOR

ŞAFAK GEMİ DONATIM Şirketimiz bünyesinde, meslek öğrenebilecek kapasitede olan 18-50 yaş arası VASIFSIZ YARDIMCI ELEMAN alınacaktır. Tel: 0262 323...

NURTAŞ MAKİNA OPERATÖR ARIYOR

NURTAŞ MAKİNA İşyerimiz de çalıştırılmak üzere SİLİNDİR TAŞLAMA TEZGÂHI OPERATÖRÜ alınacaktır. Emekli olabilir. Adres: İzmit San. Sit. 9.Blok No:20...