Yönetim kurulunda kadın mı, yapay zeka mı?

Yıl 2024 güzel ülkemde başarılı girişimciler, şirketler, çok iyi işler var. Çalışma hayatında binlerce başarılı kadın var. Ama hala “yönetim kurulunda kadın neden az?” diye düşünüyoruz, konuşuyoruz. Neden?

Geçtiğimiz günlerde Yönetim Kurulunda Kadın Derneği bu konuyu gündeme getirdi. “Gelecek İçin Kadının Gücü Zirvesi”nde değerli konuklar konuyu tartıştı.

Ülkemizde kadına Cumhuriyet ile birlikte verilen yasal haklar elbette daha iyi kullanılabilir ve değerlendirilebilir. Burada önemli bir ayrıntı toplumun kafasında kadının konumu. 40 yıl önce kadınların çalışması bile çok alışıldık bir şey değildi.

YÖNETİM KURULUNDA KADIN ORANI %17

Yönetim kurulunda kadın derken şirket yapılarına göre aile üyeleri, bağımsız üyeler gibi farklı durumları düşünmek gerekiyor. Zaman içinde kadın çalışma hayatının çeşitli aşamalarında yer alsa ve bu gün çalışan kadın sayısı artsa da konu kadının yönetim kurulunda yer almasına gelince orada bir duruluyor. Ülkemizde yönetim kurulunda kadın oranı %17.

1-  Kafalardaki ön yargı, kalıplar, kadının karar alma süreçlerine güvensizlik ya da böyle görmek istemek oranları etkiliyor.

2-Yönetim kurulundaki iyi örneklerin tam görülmüyor. Kişileri değil, kurumlara faydayı ön planda tutarak anlatmak gerek.

3- Erkekler güç birliklerini kaybetmek istemiyorlar.

4- Yakın gelecekte yönetim kurulunda yapay zeka olmadan kararlar netleşmeyecek.

5- Kadının olduğu yönetim kurullarında kullanılan dil, nezaket de farklı olmak zorunda. Yani alışkanlıklar değiştirilecek.

6- Çocuk, ev, aile sorumluluğu ile yüksek iş sorumluluğu nasıl birlikte yürütülecek.

Bunları genellikle erkekler böyle kurguluyorlar. Çünkü erkek yetişme tarzı gereği tek bir işe odaklanıyor ve ancak onu yapabiliyor. Erkek, kadının da böyle olduğunu sanıyor. Oysa kadınlar aynı anda birkaç işi yapabiliyorlar ve duygusal zekaları daha yüksek olduğu için anlama ve algılamaları da yüksek.

Bu demek değil ki her kadın yönetim kurulunda yer alabilir.  Önce kendisi isteyecek, kendini yetiştirecek, kabiliyeti yeterli olacak hayatını buna göre kurgulayacak.

Ama her erkek de yönetim kurulunda yer almamalı. Özellikle aile şirketlerinde erkekler bilgi ve beceride yeterli olmasa da yönetim kurulunun doğal üyesi olarak görülüyor. Bu bakış açısından dolayı birçok aile şirketi önümüzdeki yıllarda batacak.

Zirvede bir erkek konuşmacı kadınların yönetim kurulunda yer alması için eğitimlerden geçmesi, hazırlık yapması, çok donanımlı olmasından falan bahsetti. “Erkekler yönetim kurulunda yer almak için hangi eğitimleri alıyorlar” diye sorduğumda “özel bir eğitim almıyorlar” dedi.  Peki neden kadından ekstra yetenek, bilgi, performans isteniyor? İşte bu önyargı ve kalıplaşmış düşünceler herkese zaman kaybettiriyor.

 

KADIN, ÇOCUK, AİLE

Üniversite bitiren her kadının çalışması gerekir diye bir algı da var. Hayır. Çalışmak istemeyebilir, bir dönem çocuklarını kendi büyütmek için çalışmaya ara verebilir. Çocuğu bilgisiz ve ilgisiz bakıcılar mı büyütsün sevgi ve ilgiyle annesi mi? Çalışan kadının çocuk bakımı problemi toplumda gerçek bir sorun bu konuda farklı çalışmalar yapmak gerekiyor. Bu ara kademe yönetici olarak yükselme ihtimali yüksek kadınlar için önemli bir konu. Kadın illa çalışmalı diyerek anneliği değersizleştirmemeli.

ÖNERİM

Zirvede bilinen sorunların tekrar edilmesi yerine kadınların yönetim kurulunda daha fazla yer almasına destek olmak için PR çalışması önerdim. Dikkate alanlara destek oluruz.  Bu güne kadar düşünülmemişse demek ki farklı bir bakış açımız var değerlendirilmeyi bekleyen.

Önümüzdeki yıllarda çeşitli sebeplerle bu konuları koşmuyor olacağız.  Kadınlar hızla yönetim kademelerinde yerlerini alarak toluma daha duyarlı çalışmalar yapacaklar. 

Bir diğer önerim de sonraki zirvede yönetim kurulunda yapay zekanın tartışılması ve yapay zekaya bakış açısı olmalı.

Aklınıza hemen kadın kıskançlığı, birbirinin ayağını kaydırma gibi negatif durumlar gelmiş olabilir. Evet haklısınız bu da bir gerçek. Artık kadınların bu negatif, bencil, hemcinsine üstünlük taslayan duyguları bırakarak daha fazla işe, ülkeye, dünyaya odaklanması gerekiyor. Bunu yapabilenler zaten başarılı işler yapıyorlar.

Bizler bunları tartışırken yakında yapay zekaların yönetim kurulunda yer alması söz konusu olabilir. Bu olasılığı da düşünmek gerekiyor. Yönetim kurulları kararlarını yapay zekaya da sormak isteyebilirler.  Zaten dünyada 2014 den bu yana var. Yapay zekanın oyu, kararı, düşüncesi son kararları olabilir. Sonuçtan da yapay zeka sorumlu olur. Ne güzel değil mi?

Bu gün kadın yönetim kurulu üyesine güvenmeyen erkekler yarın yapay zekaya sorgusuz güvenebilir.  Yönetim kurulunda yapay zeka şirketler hukukunda tartışılan ve düşünülen bir konu.

Biz yönetim kurulunda kadın erkek mi, kotalı mı kotasız mı diye tartışırken yapay zeka Üsküdar’ ı her an geçebilir. Rakibimizin erkekler olduğu dönem geçti. 

Sözün özü; Yönetim kurulunda kim şirketleri geleceğe taşıyacak, topluma faydalı işler yapabilecek, çalışanları mutlu edebilecekse o yer almalı. Biz kadın mı erkek mi derken yapay zeka boş koltuğu her an kapabilir. Rakibimiz erkekler değil yapay zeka değerli hanımlar. 

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı [email protected] Twitter: @tumaymercan /Facebook: Tümay Mercan İnstagram:@mercantumay

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece ozgurkocaeli.com.tr/ ’ye link verilerek kullanılabilir. Alıntıda kaynak gösterilmelidir. Aksi takdirde kanuni işlem yapılacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tümay Mercan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.