ÂLİM VE MÜ’MİN NASIL OLMALI

Yüce Allah in âlim sıfatından bir damlacık alan ariflere âlim, Yüce Allah’ın (CC) helal ve haramlarını kabul eden ve ona göre yaşamaya gayret eden insanlara mü’min dediğimiz için, âlim ve mümin nasıl olmalıdır sorusunu özetleyerek cevap vermeye çalışacağım.

Âlim;  İslam ümmetinin siyası sosyal ekonomik hukuki ve kültürel ahlakını bozan fitne ve fesatlara karşı mücadele eden bu uğurda bedel ödemeye göze alan, Yüce Allah’ın (CC) helal ve haramlarını açık bir şekilde tebliğ eden vefalı insandır.

Yüce Allah (CC)  alimler için şöyle buyurmaktadır; “ ..Kulları içinden ancak alimler, Allah’tan ( hakkıyla) korkar.(Fatır 28) “ “Bilmiyorsanız   ilim ehline sorun” (Nahl  43) “ Hiç bilenle bilmeyenler bir olur mu?” ( Zümer 9)

Hz, Peygamberimiz (s.av.) : [ “ Âlimler Peygamberlerin varisleridir. ( Ebu Davut, Tirmizi)  “ Ahır zamanda âlimler ölür, cahiller din adamı olarak yerine geçirilir, onlarda bilmeden fetva verir, kendisi sapar başkalarını da saptırır” (Buharı) insanlardan iki sınıf vardır onlar düzelirse insanlarda düzelir, şayet onlar bozulursa insanlarda bozulur. Onlar âlimler ve idarecilerdir.” (Kenzül- ummal) ]  

Âlim;  İlmiyle amel eden, İslam ümmetini Tevhid şemsiyesi altında birleştirmeye çalışan, topluma örnek olan, hikmetle konuşan, edepli ve yüksek karakterli bir şahsiyettir. Âlim; Uyumayan,  uyutmayan, uyandıran, şüpheye düşürmeyen, aldanmayan, aldatmayan, şer güçlere boyun eğmeyen, hidayet, dirayet ve feraset sahibi bir insandır

Âlim;  zalimin zulmünü onaylamayan, Yüce Allah’tan  (CC) korkmayan, muhteris, cimri, hain,  ikiyüzlü insanlara yol arkadaşlığı yapmayan, zalimden medet beklemeyen, gerekirse zalimin zulmüne karşı tek başına karşı koyacak kadar yiğit ve cesur insandır.

Âlim; İlmini saklamayan, şüpheye düşmeyen, Kur’an ayetlerini ve hadisleri, kendi hevasına göre yorumlamayan irfan ehli insandır. Kur’an ve sünnette belirtilmeyen meseleler hakkında,  fikir beyan ederken,  kendi fikrini başkalarına din olarak dayatmayan, ehli imanın istişaresinden çıkan karara uyan, ilim, iman, dava ve hikmet ehli insandır.

Âlim;  Hiçbir şart altında, kınayıcıların kınamasına aldırış etmeden tebliğ ve davet görevini yerine getirmeye çalışan ve Yüce Allah’a tevekkül ederek, neticeye razı olan insandır.  Fitne ve fesadın kol gezdiği bir dönemde, ilahi kelimetullahı üstün tutmak uğrunda bedel ödemekten çekinmeyen zirve insandır.

Mü’min; İslam dinin doğru anlayan ve doğru yaşayan, Yüce Allah’a verdiği söz üzerine kulluk görevini yerine getiren,   zalimlerin ve hainlerin karşısında hakkı üstün tutanların safında yerini alan, inandığı hak davasını pazarlık konusu yapmayan ilkeli ve tutarlı insandır.

Mü’minler için Yüce Allah (CC) şöyle buyurmaktadır:  “Mü’minler ancak o kimselerdir ki, Allah’a ve peygamberine iman ettikten sonra şüpheye düşmeyip Allah yolunda mallarıyla canlarıyla cihat ederler işte doğru olanlar onlardır.” (Hucurat 15)

Mü’min;  dostunu, düşmanını tanıyan,  dünyeviliklere âşık olmayan,  helali ve haramı bilen, israftan kaçınan, mazlumun derdiyle dertlenen, onunla ağlayan onunla gülen,  malıyla canıyla yardımına koşan mücahit insandır.

Mü’min;  Hazarda ve seferde, her şart altında, gece ve gündüz, maddi ve manevi ibadetlerini yerine getiren, dünyayı elinde tutan kalbine koymayan, Yüce Allah’ın (CC) ve Resulünün koyduğu sınırlara riayet eden, olaylara İslam nuruyla bakan insandır.

Mü’min; Tebliğ ve davet görevini yerine getirirken, inançlarından tavız vermeyen, İslam dininin her derde çare olduğunu, her türlü ahlaksızlıklara, şiddet ve cinayetlere set çeken bir din olduğunu anlatmaya gayret eden, merhamet ve adalet ehli bir insandır

Mü’min;  İslam dini tüm insanlığı kuşatan bir hayat nizamı olduğu inancıyla, İslam’ın ahlak, ibadet, itikat, siyaset, ekonomi, hukuk ve diğer bütün konular hususunda bilgi sahibi olmanın şuuruyla zamanını boşa harcamaktan sakınan, ilim öğrenmeye gayret eden gayretli ve kararlı insandır.

Mü’min;  Sokakta, çarşıda, çalıştığı iş yerinde, bulunduğu ortamda, örnek olmaya azamı gayret gösteren, mütevazılığı elden bırakmayan onurlu insandır.  Mütevazılığını korkaklık olarak anlamak isteyen eblehler karşısında susmayan, cahillerden yüz çevirmesini bilen, sabırla hareket eden onurlu bir insandır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


TORNA OPERATÖRÜ

CNC TORNA ve Üniversal TORNA OPERATÖRÜ alınacaktır. SAYES MAKİNA

Tel:0262 335 03 00

EMEKLİ ŞOFÖR

Şirketimizin bünyesinde KENDİ ARACI ile (doblo- kango, vb.) çalışabilecek EMEKLİ ŞOFÖRLER alınacaktır. Müracaatlar şahsen kabul edilecekti...

Tel: 0262 324 54 00

HAFRİYAT KAMYON ŞOFÖRÜ

Munzuroğlu Harfiyat Günlük veya Aylık çalışacak ACİLEN TECRÜBELİ HAFRİYAT KAMYON ŞOFÖRÜ Alınacaktır Ücret dolgundur

Tel: 0 532 280 24 09 0 536 515 65 66

KASİYER VE POMPACI

Başiskelede bulunan Lokoil Akaryakıt İstasyonumuzun Market Bölümünde çalışacak BAYAN KASİYER ile POMPACI Aranıyor

Tel: 0 531 783 35 05

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

Başiskele Aşağı Yuvacık mevkiinde bulunan fabrikamızda çalıştırılmak üzere; MOBİLYA USTASI ve KALFA Aranıyor MOBİLYA USTASI; *Minimum 5 yıl deney...

Tel: 0 262 325 66 90 - Fax: 0 262 325 23 48 - 05322910307-05416900761

KAYNAK USTASI

ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT USTALARI ve KAYNAKÇILARI alınacaktır. MYK Belgesi olanlar tercihdir

Tel: 0532 065 15 41

TORNACI

TORNACI ALINACAKTIR! ÖNDER MÜH. SAN. TİC. A.Ş.

İRTİBAT: 0 533 381 79 15

Elemanlar Alınacaktır

Akaryakıt şirketimiz bünyesinde çalışacak: İzmit-Şirinevler mevkiinde ikamet eden emekli, E sınıfı ehliyetli PERSONEL SERVİS ŞOFÖRLERİ Derince ve...

Tel: 0 262 239 54 31

USTALAR ARANIYOR

KOMBİ DÜNYASI Firmamızda çalışacak DOĞALGAZ KAYNAK USTASI ve TESİSAT USTASI alınacaktır.

Tlf: 05376009953

SAHİBİNDEN SATILIK

SAHİBİNDEN SATILIK Kuruçeşme, Fatih Mahallesinde bulunan 155 m2 arsa icinde 75 m2 2+1 sobalı 4 katli bina

Tel: 0553 875 21 30