CHP BELEDİYECİLİĞİ

Ana muhalefet partisi, 31.Mart.2019 yerel seçimlerinde ulaştığı başarıyı, koruyup geliştirmeye çalışıyor. Gösterilen çabalar kamuoyu araştırmalarına göre kabul edilebilir durumdadır. Karşılaşılan zorluklarla ilgili tartışma ve değerlendirmeler iki alanda yoğunlaşıyor. Birinci alan, iktidar partisinin kaybettiği belediyelerde sergilediği, etkisizleştirme ve yetersiz hale getirme karşıtlıkları. İkinci alan ise eski alışkanlıkların aşılamamasının sebep olduğu, öncelik ve çıkar sağlama beklentileridir.

HİZMET BELEDİYECİLİĞİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

İktidar partisinin ulaştığı konumda belediyelerde kazanılan birikimin ve başarıların etkisi belirleyicidir. Hizmet belediyeciliği anlayışıyla sorunların çözümüne, ihtiyaç ve beklentilerin karşılamasına yoğunlaşma başarıldığı için kabul edilebilirliğe ulaşılmıştı. Yerel yönetim alanında ulaşılan kabul edilebilirlik, merkezi iktidara ulaşılmasını sağladı ve bir birini destekleyen bütünlüğe ulaşılabildi. Vesayet sistemini aşan konuma ulaşılmasını sağlayan bu mücadelesinin doğal gelişim seyrini sürdürmesi aşamasında sorunlar ortaya çıktı. Dönemin başarılı siyaseti,  demokratik kurumsal dönüşüme taşınamadığı için yerel yönetimlerde sorumluluk yüklenenlerin anlayışına ve önceliklerine göre sürdürülmeye başlandı. Düzeltilip, değiştirilmesi için seçimlerde toplumsal uyarılar yapıldı.  31 Mart seçimlerindeki uyarı en son ve kuvvetli olanıydı. Düzeltme, değişim, yeniden üretim istenmesine rağmen, iktidar partisi siyasetinin, alternatifini besleyen siyasi konuma sürüklenmesi önlenemedi. Daha iyi bir gelecek beklentisiyle bütünleşen, kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu yaklaşımlara ulaşılamadı.

CHP BELEDİYELERİNİN KONUMU

İktidar partisinin sahiplendiği, hizmet belediyeciliği olarak tanımlanan, vesayet sistemini aşan konuma ulaşılmasında etkili olan yaklaşım, işlevini yerine getirebildiği dönemde karşılık bulabilmişti. Halkın büyük kısmının dışarıda kaldığı, devletin, kurumlarının ve kadrolarının merkezde olduğu dönemde ihtiyaç olduğu için karşılık bulan anlayış, doğal değişim ve gelişim seyrini izleyemediği, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamadığı için sorunlu hale geldi. İktidar partisi belediyelerinin, CHP’nin adaylarıyla değiştirilebilmesini sağlayan, bu temel sorunun aşılamamasıdır. Halkın değerleriyle, yaşamak, çalışmak, üretmek, yarışmak, başarmak anlayışıyla sorunu olmayan adaylarla temel sorunun aşılabilme ihtimali desteklendi. Bir yıla yaklaşan dönemde CHP belediyeleriyle ilgili olarak hala bu ihtimalin gözetilebiliyor olması, iktidar partisinin kendisini dönüştürememesi, alternatifini besleyen siyasi konumdan kurtulamamasıdır. Kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu siyaseti temsil etmeyi sağlayacak yapısal demokratik dönüşümü halen CHP’ de başaramamış durumdadır. İktidar partisinin siyasi konumu nedeniyle CHP’nin ulaştığı ve koruduğu konum dönemseldir ve değişebilmesi ihtimalini de barındırmaktadır.

ALTERNATİF BELEDİYECİLİK İHTİYACI

Alternatif yaklaşımların, karşıtlık üzerinden, kendi anlayışını ve önceliklerini merkeze alan anlayışlarla üretilemeyeceği belli olmuştur. Hangi dönemde ve hangi anlayıştan olursa olsun, yerel yönetim alanlarında yapılan bütün çalışmaların, sürdürülen hizmetlerin, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınması ihtiyacı bulunmaktadır. Sorunlar, ihtiyaçlar, beklentiler, doğal sahipleriyle ve demokratik, kural, kurul ve kurumlarla temsile ve yapabilirliğe taşınmak zorundadır. Alternatifliği kabul edilebilirliğe taşıyacak yapısal demokratik dönüşüm ihtiyacını sahiplenemeyen, demokratik kurumsal yapılanmasını tamamlayamayan siyasetlerin başarılı olma şansları kalmamıştır. Dönemsel sıkışmışlıklardan yararlanarak sürdürülen siyasetler dönemi de bitmektedir.

Daha iyi bir gelecek dileklerimle yeni yılınızı kutlarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.