Dijital dönüşüm ve çözüm arayışları

Medya, bilim sanat, akıl, ve teknoloji ile buluşmalı diye yazmıştım.

Her geçen gün bunun emareleri ve gelişmeleri ile karşılaşıyoruz.

Basın İlan Kurumu geleceğin projeksiyonunu yapmak üzere İstanbul Cevizbağı’ndaki genel merkezde bir çalıştay düzenledi.

Marmara bölgesindeki Tekirdağ, Bursa, Kocaeli, Yalova gibi illerden gelen yazılı basın temsilcileri gazetecilerle az sayıdaki internet haber sitesi temsilcisinin de katıldığı toplantıya Kocaeli’nden Özgür Kocaeli ve Demokrat Kocaeli gazetelerinin temsilcileri davet edildi.

Gazetemizden ben ve Levent Kadıoğlu, Demokrat’tan da Kadir Genç toplantıda hazır bulunup fikirlerimizi açıkladık.

Verimli bir toplantı oldu. Yazılı basının dijital dönüşüme karşı takınacağı tavır konuşuldu. Ben çok faydalandım.

Ancak herkesin bulunamadığı toplantıda neler söylediğimizin meslektaşlarımız tarafından bilinmesi gerektiğine inanıyorum.

Çalıştayda sabah ve öğleden sonra birer konuşma yaptım. Onları aktarmak isterim. İşte sabah yaptığım konuşma:

“Teknolojinin önünde durmak imkansız ama nasıl yönetileceği konusunda hep beraber bir karar vermemiz lazım. Bölgesel olarak yaptığımız bu çalıştayların sadece internet medyasının düzenlemek değil aynı zamanda gazetelerin ciddi sorunları var ve o sorunlara merhem olacak bir çerçeveye oturtmasında fayda var. İnternet medyasının bu pastadan pay alması hem kamu hem gazeteler açısından tekrar ve doğru şekilde yapılması gerekir. Bazı büyükşehir belediyeleri toplantı yapacağı zaman davette bile sorun yaşıyor. Kocaeli’nde yüz seksen tane haber sitesi var, bunları toplasanız gerçek manada çok azı gerçek habercilik yapıyor diğer siteler oradan buradan haber yapıyorlar. İnternet için de nitelikli kurum tanımlamasının biran önce gerçekleştirilmesi lazım.

İnternet yasası çıkmadan Basın İlan Kurumunun, internet medyasının Basın İlan Kurumundan yararlanması konuşması erken gibi görünüyor. Ön hazırlığı yapmakta elbette fayda var. Nitelikli internet nasıl olacak? Bizi bağlayan birçok kurallar var. Resmi ilan alabilmemiz için birçok kural devreye giriyor ve bu kuralların her birine uymak zorundayız. Bir gazetenin maliyeti üç lira altmış sekiz kuruş biz bir buçuk liraya satıyoruz. Biz gazete satmak için zarar ediyoruz. Burada resmi ilan ve reklam hemen hemen yüzde elliye yüzde elli. Bir de o yüzde elliyi paylaşalım. Bence bu paylaşım pasta büyümeden çok zor. Yerel gazeteleri daha da derin bir krize sokacaktır. Biz burada konuşurken pastanın nasıl büyüyeceğini de konuşmamız lazım? Belediye meclislerinin kararlarının yayınlanması başta olmak üzere, bu pasta nasıl büyültülür onu düşünmemiz lazım.

Büyük firmalar bize reklamlarını ajanslar vasıtasıyla gönderiliyor. Belki beş lira kazanıyor bize bir lira geliyor. Oysa devletin kurumu ile onun bu işteki komisyonu ile bu düzenlenebilir. Yerel ve ulusal düzeydeki firmalar için mutlaka böyle bir açılıma ihtiyaç var.

Nitelikli gazete kavramını tekrar elden geçirmemiz lazım. Nitelikli gazete nedir? Bizi bağlayan birçok kuralları ve aşamaları güncellemek lazım. Satış tirajları gelişen teknoloji ile birlikte gittikçe geriye geliyor. Ama siz aynı oranda efor sarf ediyorsunuz. Gazete kademelerine tekrar dikkat çekmek lazım. Nitelikli internet ve nitelikli gazete eğer bire bir aynı şeyleri kapsayacaksa büyük problem var. Kağıt maliyetleri, tasarım ve günün içinde ekstra maliyet. Resmi ilan pastasını internette de yayın yapan ve hem internet sitesi hem gazetede yayın yapanları bir torbaya atarsanız adalet kaybolur. Nitelikli internet sitesi, nitelikli gazete ve nitelikli gazete ve internet haber sitesi olanlar diye bir kategori oluşması lazım. Bunlarında iyi denetlenmesi lazım. Kim ne kadar okunuyor internette, yaptırımları çok ağır olmak koşulu ile olmalı.

İnternet haberciliğinde kolaylık var. Komik videolar koyuyorsunuz, genel haberleri koyuyorsunuz gibi haberler koyarsanız tıklanma alabilirsiniz. Kocaeli’nin öyle bir şansı yok.. Özgün habercilik meselesinin standartlarının yüksek tutulması lazım. Mutlaka özgün haber ve yerel haber olması gerekir. Siz bir kadro istihdam edeceksiniz o kadronun da bir şey üretmesi lazım. Özgün haber meselesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnternet medyası ile beraber bir dejenerasyon da ortaya çıktı.  Haberler birbirine girdi. Biz haberlerin sağlamasını yapmadan haber yapmıyoruz bunu yapmadığınızda aldığınız tıklanma sayısı aşağıya doğru geliyor. Orada insanlar başlığı değiştiriyor, manipüle ediyor denetim mekanizması etik kuralları çok sıkı bir şekilde denetlemek lazım. Her gün okunacağım diye orada her şeyi söyleyemem her şeyi yazamam. İşi düzeltelim derken gerçek anlamada gazeteciliği yok etmek olur.  

Pastayı büyütmek lazım, denetim mekanizmasını çok güçlü tutmak lazım. Paylaşımları adil sağlamak için, gazeteye yatırım yapmış insanları biraz korumak lazım. Gideri çok fazla olan bir kurum ile İki bin altı yüz lira harcamayan adamla bizleri aynı kefeye koyacaksanız orada bir problem var demektir. Tirajların, özgün haberciliğin mekanizmasının çok iyi olması lazım ve bundan sonraki paylaşımın nasıl olacağı çok iyi planlanmalı ve pastanın büyümesi lazım. Pasta büyümez ise içinden geçtiğimiz ekonomik kriz gazeteler için tehdit oluşturuyor.  Nitelikli gazeteleri de bu perspektifte korumak lazım

.”

***

Öğleden sonra yaptığım ikinci konuşmamda ise şunları anlattım:

“Başka bir mecraya da gidiş olduğunu görüyoruz. Buradaki kritik şey benim cevabını bulamadığım bir süreçten bahsediyoruz, sürecin yönetilmesinden bahsediyoruz. Bir değişim, dönüşüm yaşanacak. Buradaki takvim biz gazete yapanlar için kıymetli. Ne kadar zamanda bu dönüşüm adapte olacağız, dönüşüm nasıl yönetilecek noktasında hem söz sahibi olmak isteriz hem sürecin son noktasının ne zaman olduğundan bizde haberdar olmak isteriz. O süreçte gazeteler kendilerini hem dönüştürmeleri hem yenilemeleri, kadro açısından, fiziksel içeriği, gazete ve internet sitesi açısından kendilerini hazır hale getirmeleri lazım. Bu geçiş sürecinde internet de resmi ilanlar yayınlanacaksa mevcut nitelikli gazetelerinin internet sitelerinde bunun test edilmesi lazım. Hepimizin buna antrenmanlı olması lazım hem de devlet, kamu başka internet sitelerine bunu vermek istediğinde neyle karşılaşacağını görmeli.   Bu geçiş sürecinin takviminde gazetelerin teşvik edilmesi lazım. İnternet olarak güçlü yapılar kurumsal gazete yapısı ama oradan oraya dönüşü de zorlaştırıyor aynı zamanda kabul görmüş bir gazete ise bunun tamamen internete dönüşü bir mesele. Bunun içinde iki noktadan biri istihdam. İstihdamı düşürecek, iş alanlarını daraltacak bir girişimin içinde olmamak lazım. Bir şekilde istihdamı teşvik edecek, Basın İlan Kurumunun da imkanlarını da katarak istihdamı teşvik edecek prensipler getirmek lazım. Beş tane personeli istihdam ettiğinizde bunun karşılığı ve performansları daha fazla olmalı ki bu teşviki kullanabilesiniz.  

İkincisi robot haber paylaşımları, özgün olmayan haberler. Basın İlan Kurumu dahil kamunun bütün kurumları özgün haberleri, yerel haberleri teşvik etmeli. Siz kadro istihdam edeceksiniz üç tane ajans var oradan alıyorsunuz. Özel içerik yok. Basın İlanın reklam gelirlerini paylaşılırken bir haberin etik kodları ikincisi haberin sayıları. Bazı internet siteleri haberin kalitesini aşağıya çekiyor, içeriğinde bilgi olmayan birçok dedikodu haber diye yayınlanıyor ve okuyucuyu yanlışa getiriyor. Bu böyle giderse beş yıl içerisinde gerçek haber diye bir şey bulamayacaksınız. Mesleki erozyona karşılık sistematik bir karşı duruş sergilemeliyiz. Hazır bu geri dönüş sağlarken etik kodlarıyla, reklam pastasını büyüterek özgün habercilik ve haberciliğinde ödüllendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu takvim nasıl bir takvim bilmek istiyoruz. Bu iş ne zaman sonlanacak, kurumsal olarak kendimizi neye hazırlamamız gerekiyor bunu bilmek istiyoruz

***

Konuşmalar uzun…

Yorumlarımı sonraya bırakıp Levent beyin konuşmasını da buraya alıyorum:

“Pastayı büyütemiyoruz bununla ilgili bir çözüm bulamıyoruz o zaman mevcut pastanın dilimlerini inceltelim gibi bir konu ortaya çıkıyor. Zaten zor durumda olan sektörümüz için yeni istihdam yaratmayı bırakın mevcut istihdamı ayakta tutma şansımız kalmıyor. Şimdiye kadar gündeme gelmeyen vergi borcu yoktur yazısının sektörümüze yüklediği yük te ortada. Eğer kazanıp da vergimizi ödemediysek doğru, yokken de ödeyemiyoruz bu da bir gerçek. Bir öneri olarak dile getirmek istiyorum nasıl kalkınmada öncelikli illere uygulanan teşvikler varsa kalkınmada öncelikli sektör olarak değerlendirilip vergi ve SGK primlerinde bir indirim uygulaması sektörü yaşatmak için bir çözüm olabilir mi ? Kanun yapıcılara götürebilir miyiz diye bir öneri getirmek istiyorum.”

***

Meselenin konuşulmasından memnunum.

Herkes kendisini BİK Genel Müdürü Rıdvan Turan’ın “dijital fırtına” diye adlandırdığı yeni döneme hazırlaması gerekiyor.

Ama bakıyorum, buna en hazır gazete yine de Özgür Kocaeli…

Uzun uzun anlatacağım.

Bugünlük yerimiz kalmadı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Turgut - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


TEKNİK PERSONEL ARANIYOR

EML Elektrik Bölümü mezunu, hizmet sektöründe deneyimli, iletişimi güçlü, kuvvetli ve zayıf akım tecrübeli AVM TEKNİK PERSONELİ alınacaktır.

Tel: 0262 311 73 40

ATT PERSONELİ ARANIYOR

Sağlık Meslek Lisesi/MYO mezunu, Microsoft Office programlarını kullanabilen, iletişimi güçlü, AVM ATT PERSONELİ alınacaktır.

Tel: 0 530 664 90 40-0 530 545 01 35

SİTE İÇİNDE SAHİBİNDEN KİRALIK DAİRE

SİTE İÇİNDE SAHİBİNDEN KİRALIK DAİREDerince Çınarlı Mah. Basın  Sitesinde 2+1 sıfır,merkezi ısıtma-pay ölçerli,(Kombi mevcut)otoparklı, asansörlü,çocu...

Tel: 0532 316 58 35

ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJ ELEMANI ARANIYOR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Tercih...

0541 302 58 34

ELEMAN ARANIYOR

Gebze Center  AVM de MALL LOJİSTİK bünyesinde ÇALIŞACAK EKİP ARKADAŞLARI arıyoruz

Tel: 0542 434 38 35

SEVKİYAT SORUMLUSU ARANIYOR

SEVKİYAT  SORUMLUSU Kartepe ‘ deki işyerimizde çalışmak üzere GELEN VE GİDEN MALLARIN SEVKİYATINDAN SORUMLU AKTİF ARAÇ KULLANABİLEN ELEMAN aranmakt...

Tel: 0 534 274 06 48

SERVİS ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Coşkun Turizm'de vardiyalı çalışmak üzere İzmit-Derince  bölgesinden  tecrübeli emekli SERVİS ŞOFÖRÜ aranıyor

Tel: 0506 054 57 67

TECRÜBELİ ELEMAN ARANIYOR

İzmit'te otomobil galerisinde araç temizliği için TECRÜBELİ ELEMAN ARANIYOR.

Tel: 0532 514 92 00

Bayan Eleman Aranıyor

Yemek ve Ofis temizliği için BAYAN ELEMAN aranıyor Asgari ücret Sabah: 80:30-Akşam: 18:30 Mavi Nokta Oto Yeni Yalı Mah. Hızır Cad. No:3 Mavi Nokta...

Tel: 0555 898 36 41

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

Merttürkler Mobilya Atölyesine deneyimliUSTALARAlınacaktırUzunçiftlik/Kartepe

Tel: 0 533 497 62 60