TOPLUMUN DÜZENİ, AİLE DÜZENİNDEN GEÇER

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu kurtuluş ayı olan Ramazan-ı şerif ayını müslümanlar olarak çok iyi değerlendirmeliyiz. Başımıza gelen musibetlerin...

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu kurtuluş ayı olan Ramazan-ı şerif ayını müslümanlar olarak çok iyi değerlendirmeliyiz. Başımıza gelen musibetlerin nedenlerini, bu güne kadar yaptığımız iyi kötü amellerimizin fayda ve zararlarını derinlemesine tefekkür ederek, aile düzenimizi gözden geçirmeliyiz.

Toplumu ayakta tutan ana unsur, ailenin ahlak düzenidir. Aile bireyleri arasında ahlak düzeni olmazsa, yaşadığımız toplum düzeninde adalet, merhamet, sevgi, saygı, edep, barış ve huzur ve kardeşlik yok demektir. İslam ahlakıyla ahlaklaşan ailelerin bireyleri birbirleriyle kenetlenmiş tuğla taşları gibidir. Aile toplumun aynasıdır. Ailede anarşi olmazsa ülkemizin siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarında anarşi olmaz. Huzurlu aileler olarak, birlikte kurduğumuz devletimizi, dış şer güçler ve içteki hainler yıkamayacaktır. Fitne ve fesatları bumerang gibi kendilerine dönecektir.

Tarih boyunca, müslümanları mağlup etmek, tarih sahnesinden silmek için haçlı seferleriyle, ekonomik ve siyasi krizlerle, terör olaylarıyla saldıran şer güçler, istedikleri neticeyi almadılar. Müslümanları yenmenin tek bir yolun kaldığını anlayan zalimler, kültür emperyalizmi yoluyla hedeflerine müslümanların aile yapısını koymuşlardır. Düşman yıkıma aileden başladığına göre, müslümanlar olarak bizlerde aile düzenimizi yeniden gözden geçirmek suretiyle, İslam ahlakına göre yeniden şekillendirmeliyiz.

Müslüman bir milletin aile yapısı, İslam ahlakına uygun olmayan, Avrupa’nın köhnemiş iflas etmiş ahlaksız değerleriyle kurulursa o aile çökmeye, dolayısıyla birlikte yaşadıkları toplum ve o toplumun kurduğu devlet uzun vadede ayakta duramayacaktır. Düşman uzun vadeli çalışarak netice almaya çalışır. “Su uyur düşman uyumaz” atasözünü unutmamalıyız.

Kim ne derse desin, bu millet müslümandır, müslüman kalacaktır. İslam dini, bu aziz milletin genlerini işlenmiştir. İslam dinine düşman olan şer güçler ve onların bir avuç iş birlikçisi yerli hainler ne yaparlarsa yapsınlar bu milletin genlerinden İslam ahlakını söküp atamayacaklardır.

Meselenin özü ve esası aile olduğuna göre, müslüman aile yapısı nasıl olmalı hususunda bazı ayet ve hadisleri naklederek, bu konuyu müslüman milletimizin engin ferasetine havale etmek istiyorum.

Toplumun çekirdeği olan aile, baba, anne ve çocuklardan teşekkül eder. Hal böyle olunca, babanın, annenin ve çocukların birbirlerine karşı sorumlulukları vardır. Şuurlu, onurlu, ahlaklı bir insanın hayatta sahip olabileceği en değerli hazinesi ailesidir. Bu hazineni korunması ve bereketlenmesi, devletine ve milletine hizmet etmesi için, bu hazine İslam ahlakıyla korunması şarttır.

Aileyi birbirine bağlayan İslam ahlakına dayalı sevgi, saygı ve itaattir. Sevenler sevdiklerine itaat ederler. Ailedeki mutluluk edep, saygı ve itaat toplumu ayakta tutan çok önemli bir görev olduğu unutulmamalıdır. Aile içinde tebessüm ihmal edilmemelidir. “Lisan-i hal ( davranış) lisan-i kal den (sözden) daha tesirlidir.

Aile bireylerinden olan babanın eşine ve çocuklarına karşı görevlerini kısaca özetlemek istiyorum. Konuya Nisa suresinin 19. Ayetinde geçen, Yüce Allah’ın (CC) emriyle başlayalım. “ Haydi, onlarla (eşlerinizle) güzel geçinin. Eğer kendilerinden hoşlanmadınızsa, olur ki size hoşlanmadığınız bir şeyde, Allah birçok hayır takdir etmiştir.” Hz. Peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor; “Bir kimse karısının bir huyunu beğenmezse ona saygısızlık etmesin, zira bir başka huyunu beğenir. O halde sabırlı olsun”(Müslim) “Kusursuz dost arayan, dostsuz kalır” atasözünü unutmamalıyız.

Erkek hanımına karşı güzel huylu olmalıdır. “Müslümanların en iyisi en faydalısı, hanımına en iyi, en faydalı olandır.(Nesai) “ Kadınlarınıza eziyet etmeyin, onlar Allah Teâlâ’nın sizlere emanetidir. Onlara yumuşak olan iyilik edin.”(Müslim)

Erkek, eşenini mihrini vermeli, eşinin meşru ihtiyaçlarını karşılamalı, helal yoldan kazanarak eşinin ve çocuklarının nafakasını temin etmeli, yetiğinden giydiğinden yetirmeli ve giydirmeli. Hz Fatma annemiz, eşi Hz. Ali efendimizi yolcu ederken “Ey Ali! Helal kazan biz açlığa dayanırız lakin ateşe dayanamayız” diyerek tembihatta bulunurdu. Erkek eşine ve çocuklarına şiddet uygulamamalı eşi ve çocuklarıyla şakalaşmalı. Aile içi meseleleri istiare etmeli, ev halkına dinini diyanetini öğretmeli, namaza kaldırmalı, ev geldiğinde eşine selam vermeli hal hatırını sormalı. Hanımına ve çocuklarına karşı merhametli ve insaflı olmalı, güçlerinin yetmediği işleri onlardan beklememelidir.

Hanımın eşine karşı vazifeleri: Yüce Allah (CC) şöyle buyuruyor; “Allah’ın birini diğerinden farklı yaratmasından dolayı erkekler, kadınlar üzerine hâkimdirler. Erkekler mallarından harcamaktadırlar. Onun için iyi kadınlar itaatkârdırlar.” (Nisa 34)

Erkeklerin ve kadınların, birbirine karşı eşit hakları vardır. Yalnız erkeklerin kadınların üzerinde bir derece daha hakları bulunmaktadır.”( Bakara 228) buradaki bir derecedeki üstünlük aile reisliği, ailenin maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılama sorumluluğunda olduklarındandır.

Kocasının meşru isteklerine cevap vererek kocasını memnun eden kadın cennetliktir.”( Tirmizi) “ Dünya geçici bir faydadan ibarettir. Dünyada fayda sağlandığı en hayırlı varlık ahlakı güzel dindar kadındır.” (Müslim) “ bir kadın kocası yanında iken, onun izni olmadan nafile oruç tutamaz. Onun izni olmadan, yabancı bir kimseyi evine misafir alamaz. (Buharı) Becerikli bir hanım kocasının huylarını ve alışkanlıklarını, hoşlandığı ve hoşlanmadığı davranışları bilen ve ona göre davranın kadın evinin sultanı olur.

Makalemizi şu hadisi şerifi naklederek tamamlayalım. “ Hepiniz çobansınız, yönettiklerinizden sorumlusunuz. Amir, memurun çobanıdır. Erkek, ailesinin, anne evinin ve çocuklarının çobanıdır. Netice itibariyle hepiniz çobansınız idare ettiklerinizden sorumlusunuz.” (Buharı)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


DEVREN KİRALIK İŞYERİ

DEVREN KİRALIK İŞYERİ Fethiye Cad. Dar Sok. English Home yanı 20 m2 Kira: 3.000 TL+ devir ücreti

Tel: 0542 214 23 52

DEVREN KİRALIK İŞYERİ

DEVREN KİRALIK İŞYERİ Fethiye Cad. Dar Sok. English Home yanı 120 m2 Kira: 8.000 TL+ devir ücreti

Tel: 0542 214 23 52

PVC İMALAT MONTAJ USTALARI VE YARDIMCILARI ARANIYOR

PVC İMALAT MONTAJ USTALARI ve YARDIMCILARI aranıyor

Tel: 0532 261 52 54 0262 349 29 15

SAHİBİNDEN SATILIK KIYMETLİ MÜLK

SAHİBİNDEN SATILIK KIYMETLİ MÜLK 1.300m2 700m2 kapalı alan, Büro katları mevcuttur 4.200.000TL Başiskele’de

Tel: 0532 261 52 54

TORNA USTASI ARANIYOR

TORNA USTASI ve İmalatta yetiştirilmek üzere ELEMANLAR alınacaktır. Sözer Makina Karadenizliler Mh. Hacı İdris Sk. Başiskele

Tel:0542 316 58 96

DEVREN SATILIK BÜFE

DEVREN SATILIK BÜFE Merkez'de cirosu ve lokasyonu güzel Şehir değişikliği sebebiyle devren satılıktır Ciddi alacak olanlar arasın

Tel: 0542 474 18 15

TIR VE KAMYON ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

Körfez, Derince, İzmit çevresinde ikamet eden SRC5 sahibi tecrübeli TIR VE KAMYON ŞOFÖRLERİ alınacaktır. Görüşmeler derince garajımızda yapılacaktır...

İrtibat: 0532 131 30 10TI

DOĞALGAZ KAYNAK USTASI ARANIYOR

Barış-er Doğalgaz bünyesinde çalışacak DOĞALGAZ KAYNAK USTASI alınacaktır.

Tlf: 05376009953 05551870187

ELEMANLAR ARANIYOR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile işiği olmayan *ÜRETİM PERSONELİ (Bay) (ilkokul-ortaokul-Lise-EML Lisesi mezunu) *TEMİZLİK-HİZMET PERSONELİ (Bay)...

Tel: 325 09 99

MOTORLU KURYE ARANIYOR

Derince KİPA Burger King ve Outlet Center Burger King'de çalışacak A2 ehliyetli motorlu kuryeler aranmaktadır

Tel: 0533 262 00 00 0541 649 84 71