DEPREM VE TÜRKİYE İTTİFAKI İHTİYACI

Yaşadığımız her temel sorun, karşı karşıya kaldığımız her toplumsal ihtiyaç, “Türkiye İttifakı” yaklaşımının gerçekliklerimiz üzerinden hayata geçirilmesini zorunlu hale getiriyor. Yaşadığımız İstanbul depremi bu gerçekliği bütün yönleriyle önümüze koydu. Karşılaştığımız doğal afetler, ekonomik, demokratik, siyasi, sosyal vb. sorunlar Türkiye ittifakının gerçek karşılığı kapsamında uygulanması ihtiyacını ortaya çıkarıyor.

TÜRKİYE İTTİFAKI

“ Türkiye ittifakı “ gerçekliklerimizi kabullenebilen, daha iyi bir gelecek ihtiyacımızı karşılayabilmeyi sağlayacak anlayıştır. Bu yaklaşımın, araç haline getirilmemesi, kendi konumlarını merkeze alan anlayışlarla etkisinin azaltılmaması gerekiyor. Türkiye ittifakının karşılığı, kapsayıcılığı, demokratikliği, eşitliği, çoğulculuğu, normalleşmeyi, adaleti, uluslararası dengeleri, Türkiye’nin ortak kazanımlarını, ekonomik, değişimi, dönüşümü, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sahiplenebilmeyi gerekli kılıyor. Her hangi bir siyasi yaklaşımın kendi konumu için Türkiye ittifakını araç haline getirmemesine ihtiyaç duyulmaktadır.

İTTİFAK SİYASETİNİN YETERSİZLİĞİ

Türkiye siyaseti, siyasi partilerin görüşüp, anlaşmalarını işbirliklerini, yardımlaşmalarını düzenleyen ittifak yasalarını, Türkiye gerçekliği ve özgünlüğü kapsamında düzenleyemedi. Siyasi anlayışların, etkinlik alanlarını, temsillerini, yarışlarını, yakınlaşmalarını, kabul edilebilirliklerini, normalleşmeyi, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayacak duyarlılıklarla sağlayabilmelerini ortaya çıkaramadı. Belirsizlikler, gerilimler, kamplaşmalar azaltılamadı. İçe kapanmacı, dışlayıcı, güvenlikçi, çoğunlukçu eğilimler önlenemedi. Normalleşme, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik başarılamadı. Vesayet sistemiyle yüzleşme sağlanıp, bedel ödediğimiz bütün sorunlar, “ sistem sorunları “ kapsamında değerlendirilemedi. Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin, en kapsamlı, en demokratik, en eşitlikçi, en çoğulcu anlayışlarla sağlanmasını başarılamadı.

GÜVENLİKÇİ, İÇE KAPANMACI YAKLAŞIMLAR

Bütün dünya’ da yaşanan, güvenlikçi, içe kapanık yaklaşımların, küreselleşen dünyanın dengelerinin ve sürdürülebilirliğinin yeterince sağlanamamasından kaynaklandığı kabul edilmektedir. Ekonomik/demokratik kurumsal açılımlarla sağlanamayan, küresel sürdürülebilirlik, gelişmiş ülkelerden başlayarak, her ülkenin kendi özgünlüğünü ve standardını koruma refleksiyle, içe kapanmaya, güvenlikçi eğilimlere sürüklenmeye neden oldu.

TÜRKİYE GERÇEKLİĞİ VE İTTİFAKLAR

Türkiye Cumhuriyeti, çok kültürlü imparatorluk içerisinden, sanayi toplumu düzeninin, değişimine, gelişimine, imkanlarına ulaşmak mücadelesiyle kurulabildi. Türkiye’nin kuruluşu, değişimi, gelişimi mücadeleleri, Dünya ve Türkiye gerçekliğinin anlamlandırılabilmesi kapsamında başarıldı. Farklılıklarının zenginlik olarak yaşanmasını sağlayan, birikim, kültür, gelenek, görenek, toplumsal gerçekliğe dönüşmüş durumdadır. Türkiye’ da yaşanan hayatın, kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu olmayan bütün yaklaşımlara kapalı olması, oluşturduğu özgünlüğünden kaynaklanmaktadır. Evrensel demokrasinin sürdürülebilirliğini sağlayan, siyasi anlaşmalar, ittifaklar, işbirlikleri, dayanışmalar, Türkiye özgünlüğüyle bütünleşebilmelidir.

TÜRKİYE’YE ÖZGÜN İTTİFAK İHTİYACI

İttifaklar, işbirlikleri, anlaşmalar, dayanışmalar hayatın her alanında, siyasette de olmalıdır ve verimli şekilde sürdürülebilmelidir. İttifak, işbirliği, dayanışma, yardımlaşma, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayacak kabul edilebilirliklerle gerçekleştirilmelidir. Halk siyasi partilerin anlayışlarını, temsillerini, yeterliliklerini, kapsayıcı, eşitlikçi, demokratik, çoğulcu yaklaşımlar üzerinden değerlendirerek yansıtabilmelidir. İttifak düzenlemelerinin, çoğunlukçu, güvenlikçi, içe kapanık, belirsizliği, gerilimi, kamplaşmayı artırmayacak anlayışlarla yeniden düzenlenmesi ihtiyacı karşılanabilmelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


İŞ ORTAĞI ARIYORUM

KURULU DÜZENE İŞ ORTAĞI ARIYORUMGölcük D-130 Karayoluna Cepheli emlak büroma helali haramı bilen, emlak işlerini yürütebilecek ve tecrübeli, oto ehliy...

Tel: 0533 732 83 99

SERVİS ŞOFÖRÜ

Coşkun Turizm'de vardiyalı çalışmak üzere İzmit-Derince-Çenesuyu  bölgesinden  tecrübeli emekli SERVİS ŞOFÖRÜ aranıyor

Tel: 0506 054 57 67

TECRÜBELİ TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Başiskele' de fabrika içinde çalışacak TECRÜBELİ TIR ŞOFÖRÜ aranıyorGenç Emeklide olabilir

Tel: 0533 556 58 78

İŞ ORTAĞI ARIYORUM

KURULU DÜZENE İŞ ORTAĞI ARIYORUMGölcük D-130 Karayoluna Cepheli emlak büroma helali haramı bilen, emlak işlerini yürütebilecek ve tecrübeli, oto ehliy...

Tel: 0533 732 83 99

ELEMANLAR ALINACAKTIR

MH ELEKTROMEKANİK MÜHENDİSLİK şirketimizde çalışmak üzere tecrübeli ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALAT VE MONTAJINDA çalışacak ELEMANLAR aranmaktadır. Tercih...

0541 302 58 34

YIKAMA YAĞLAMA PERSONELİ ARANIYOR

Kartepe bölgesinde faaliyet gösteren işyerimize YIKAMA YAĞLAMA BİLEN PERSONEL  aranıyor

Tel: 0536 869 32 60

KİRALIK Fiorino Aranıyor

ŞOFÖRSÜZ FİORİNO TARZI KİRALIK ARAÇLAR aranıyor

0536 281 14 54

ELEKTRİK USTASI -KALFASI ARANIYOR

ELEKTRİK USTASI ve KALFA aranıyor Gümüş Elektrik Otomasyon İzmit

Tel: 0532 365 14 02

SİTE İÇİNDE SAHİBİNDEN KİRALIK DAİRE

SİTE İÇİNDE SAHİBİNDEN KİRALIK DAİREDerince Çınarlı Mah. Basın  Sitesinde 2+1 sıfır,merkezi ısıtma-pay ölçerli,(Kombi mevcut)otoparklı, asansörlü,çocu...

Tel: 0532 316 58 35

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

UKRAYNA KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE 1029 TL/m3 Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey Ekonomik Fiyatlarla Burada! KERESTE DÜ...

0532 565 84 97 - 0553 101 47 05