DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ FARKLILIK

Kocaeli özgünlüğünü sahiplenebilecek siyaset, demokratik dönüştürücü farklılığı temsil etmek zorundadır. Hangi siyasi eğilim olursa olsun, Kocaeli dinamizminin siyasete katılabilmesi, daha özgün, daha verimli katkı sunabilmesi bu farklılığın temsil edilmesine bağlıdır. Kocaeli özgünlüğünü, farklılığını, dinamiklerini kapsayabilen ve temsile çalışan hiçbir siyasi eğilim karşılıksız kalmamıştır. Kocaeli özgünlüğünü temsil farklılığının gözetilemediği, edilgen, bağlı, statik, buyurgan, kurgulanan hale düşürüldüğü dönemlerde, ne kadar güçlü olunursa olunsun yetemez konuma sürüklenmişlerdir.

KOCAELİ ÖZGÜNLÜĞÜNÜ TEMSİL

Kocaeli özgünlüğünü, kentli yaşam alanlarının dönüşüm dönemlerinde temsil edip, yapabilirliğe taşıyan en önemli farklılığı CHP kadroları sağlayabilmişti. Kasaba şartlarının kentli yaşama taşınması ( Leyla Atakan / Erol Köse dönemi ), sürdürülemez hale gelen kentli yaşam koşullarının büyük kent açılımlarına taşınması ( Sefa Sirmen / Hikmet Erenkaya dönemi ) başarılabilmişti. İktidar partisinin Kocaeli özgünlüğünü temsil edip, yapabilirliğe taşıması, Türkiye’ nin en temel sorunu olan, vesayet sisteminin aşılması mücadelesinde, genel geçerli dönüştürücü farklılık olarak ( İbrahim Karaosmanoğlu dönemi ) karşılık bulabildi. İçerisinde bulunduğumuz dönemde, Kocaeli özgünlüğünün ana akım siyasetler yönüyle yeterince temsil edilemez hale

gelmesine, özgün farklılığı siyasete katamayan, edilgen, buyurgan, ben merkezli siyasetler sebep olmaktadır.

KOCAELİ  FARLILIĞI

Kocaeli’ ye farklılık sağlayan, taşra kentleri konumundan ayrıştıran, “ insan ” ı sahip olduğu değerleriyle kabullenip, daha iyiye taşıyabilme potansiyelidir. Türkiye’nin önünde, dünya ile yarışan üretim merkezi özellikleriyle Kocaeli, hayata tutunmak mücadelesini, kendisini en verimli gerçekleştirme tutkusunu hayata geçirmek isteyen dinamik insanları kendisine çeken yaşam alanıdır. Çok çalışmak, verilen sorumluluğu en üst seviyede yerine getirmek Kocaeli için de önemlidir ancak yetmez. Türkiye’nin önünde olan, dünya ile yarışan üretim dinamiklikleriyle iç içe olmak hali,  ne kadar iyi olunursa olunsun, kendisini tekrar eden yaklaşımların aşılmasını, en özgün yaratıcılığın ve verimliliğin gerçekleşmesini gözetir.

KOCAELİ ÖZGÜNLÜĞÜ VE CHP İLÇE KONGRELERİ

CHP Siyasetinin Kocaeli özgünlüğünü temsil edemediği, genel siyasete katkı veremediği, 31 mart seçimlerinde ortaya çıkmıştı. Kocaeli özgünlüğünün farklılığını hisseden, içerisinde bulunulan konumu kabullenemeyen CHP birikimi, bu kabul edilemezliği ilçe kongrelerinde kendiliğinden oluşan değişimlere taşıyabildi. İl kongresinin önüne, Kocaeli özgünlüğünü temsil edebilecek, demokratik dönüştürücü siyasete katkı yapabilecek yönetimin oluşturulması sorumluluğunu koydu. Delegelerle oluşturulmaya çalışılan denge arayışları, kanaat önderlerinin desteğini yansıtan görünümler ve açıklamalar, genel merkez eğilimlerinin kollanması vb. davranışlar şimdiye kadar denenen ve Kocaeli özgünlüğünü yansıtamayan eğilimlerdir.

TEKRARLANAN ALIŞKANLIKLARIN AŞILMASI İHTİYACI

Şimdiye kadar, Kocaeli özgünlüğünü, demokratik dönüştürücü farklılığı temsile yoğunlaşamayan hiç bir siyasi aktörün, hiçbir eğilimin yeterince karşılık bulamayacağı bütün siyasi eğilimler yönüyle ortaya çıkmıştı. İktidar partisinin ve ana muhalefet partisinin bünyesinde yer alan kabul görmüş siyasi temsilcilerin, demokratik dönüştürücü dinamizmi gözetemez, temsil edemez hale sürüklendikten sonra etkenliklerini yitirdikleri bilinen ve yaşanan gerçeklik durumundadır. Kocaeli özgünlüğünü temsil edemeyen, kendisini aşıp, yeniden üretemeyen, eski alışkanlıkları en başarılı şekilde tekrar etmeye çalışan kadroların çok çalışmasının yetemez hale geldiği biliniyor. Bunları tartışmak, daha çok çalışabileceği iddiasıyla onların yerine almak girişimlerini sürdürmek bilinen tekrarları hatırlatmaktan başka işe yaramamaktadır. Adaylar, yönetimlerde yer almak isteyenler, katkı verebilecek durumda olanlar, Kocaeli özgünlüğünü nasıl anlıyorlarsa, demokratik dönüştürücü siyaseti temsile ulaşmayı nasıl sağlayacaklarsa, delegelere, üyelere, gönüllülere anlatma yöntemleri geliştirip, desteklerini alarak, sorumluluk yüklenmelidirler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.