TÜRKİYE’NİN ULAŞTIĞI KONUMUN KABUL EDİLEBİLİRLİĞİ

Türkiye, ulaştığı konumun kabul edilebilirliğini sağlayacak mücadeleler veriyor. Ekonomik, teknolojik, politik, kültürel, sanatsal, sportif vb. hayatın her alanında sürdürülen mücadele, Barış Pınarı harekatı ile sınır güvenliği, terörle mücadele, Suriyeli mültecilerin evlerine dönmeleri kapsamında verilmeye çalışılıyor. Küreselleşen dünyanın sürdürülebilirliğini sağlayacak dengeler arasında verilen mücadeleyi her ülke, her farklılık kendi konumundan değerlendiriyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kınama kararı almamasını sağlayan ABD ve Rusya’nın ortak tutumu verilen mücadelenin kabul edilebilirliğinin gözetildiğini ortaya çıkarıyor.

TÜRKİYE’NİN KONUMU

Dünya’nın ekonomik sürdürülebilirliği içerisinde ilk 20’ de yer alan Türkiye, ulaştığı orta üstü gelişmişlik konumunu, ilk 10 arasına taşımaya çalışıyor. Vesayet sistemi şartlarını aşarak ulaştığı konumunu, ekonomik, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşımayabilme girişimleri sergiliyor. Kapsayıcı, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu Demokratik Hukuk Devleti ihtiyacını karşılayamamış olmasından kaynaklanan sorunlarıyla baş edebileceğini, eksiklerini giderebileceğini, genel geçerli kabul edilebilirliğe ulaşabileceğini hissettirmek istiyor.

OLUŞAN TÜRKİYE İTTİFAKI ŞARTLARI

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu şartların toplumca sahiplenilmesi, oluşan dinamizmin hissedilmesini ve yapabilirliğe taşınmasını sağlayabileceğini gösteriyor. Türkiye ittifakı olarak tanımlanabilecek ortak hissiyatın, hayatın her alanını kapsaması, farklılıkların, endişeleri, eleştirileri, itirazları, destek ve kabulleriyle birlikte sürdürülebilirliğinin sağlanması ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Türkiye’ deki siyasi duyarlılıkların kendi konumları üzerinden verdikleri desteğin, katkının, yaptıkları eleştiri ve itirazların,  içerisinde bulunulan şartları yansıttığı kabul edilmelidir. Hissettirilen, yansıtılan bu duyarlılık ve dinamizm, Demokratik Hukuk Devleti’ nin inşasının tamamlanması ihtiyacının karşılanması için değerlendirilmelidir.

TÜRKİYE’NİN DÜNYA DENGELERİ ARASINDAKİ YENİ KONUMU

Türkiye’nin dünya dengeleri arasındaki yerini tayin eden konumu, sanayi toplumu düzenini hedefleyen ve sahiplenen Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla kendisine yer bulmuş ve kabul edilebilirliğe taşınmıştı. Dünya dengeleri arasında sağlanan bu kabul edilebilirlikle, orta üstü gelişmişlik düzeyine, ekonomik gelişmişliği ilk 20 dünya ülkesiyle birlikte sürdürebilen Türkiye konumuna ulaşıldı. Gelişmiş dünya ülkeleri arasında daha iyi bir konuma ulaşma mücadelesinin, Demokratik Hukuk Devletinin inşasının, evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla sürdürebilecek hale gelmesiyle mümkün olabileceği ortaya çıktı. Türkiye halkını temsil eden siyasi yaklaşımlar, vesayet sistemi şartlarında oluşmuş olmasına, belirleyici kadro hareketi kapsamında sürdürülmelerine rağmen, sergiledikleri duyarlılık ve kararlılıkla kendilerini aşıp, yeniden üretebileceklerini hissettirebilmelidirler. Barış Pınarı harekatı ile bütün dünyanın izlediği, hissedebileceği duyarlılığın ve dinamizmin, Demokratik Hukuk Devletinin inşasının tamamlanmasına özgülenmesi başarılabilmelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.