CHP KOCAELİ İL KONGRESİ SÜRECİNİN YÖNETİMİ

CHP’nin Kocaeli ilçe kongreleri hiç kimsenin beklemediği değişim görünümlerini ortaya çıkardı. Başarılı kabul edilebilirliklere, eski alışkanlıkların aşılmasını gözeten kararlılıklarla ulaşıldı. Ortaya çıkan, değişim umudu, il yönetiminin belirlenmesinde benzer beklentilerin oluşması ihtiyacına neden oldu. Kocaeli’ de alternatifliğe ulaşmayı sağlayacak örgüt yapılanması ihtiyacının karşılanması zorunlu hale geldi.

ESKİ ALIŞKANLIKLARIN YETMEZLİĞİ

İlçe kongrelerinde ortaya çıkan temel gerçeklik, eski alışkanlıkların aşılmasının zorunluğuydu. Eski alışkanlıkların aşılması, demokratik kurumsal dönüşüm tamamlanmadan, Kocaeli dinamizmi olarak ortaya çıktı. Kocaeli özgünlüğünü yansıtan farklılık, eski alışkanlıkların yarattığı, çaresizliğin ve tekrarın katlanılamaz düzeye ulaşmasından kaynaklandı. Ulaşılan değişimi kendiliğindenlikle oluşan kararlılıklar ortaya çıkardı. İlçe kongrelerinde oluşan değiştirici, dönüştürücü dinamizmin il kongresinde doğal seyrini sürdürebilmesiyle karşı karşıya kalındı.

DOĞAL DEĞİŞİM SEYRİNİN SÜRDÜRÜLMESİ

Yeniden yapılanma yapılamadığı, yapısal demokratik dönüşüm tamamlanamadığı için CHP siyasetinin kadrolarını en verimli şekilde üretecek, kendiliğinden işleyen demokratik mekanizmalar bulunmamaktadır. Bu ihtiyaç mevcut il yönetiminin ve seçilen ilçe yönetimlerinin duyarlı yaklaşımlarıyla karşılanabilmelidir. İlçe yönetimleri, il delegelerinin, ilçe delegelerinin ve katılmak, katkı vermek isteyenlerin katılımlarıyla, il yönetimine aday olmak isteyenlerle çalışmaları, değerlendirmeleri sağlayacak toplantılar yapabilmelidirler. İl yönetimine aday olanlarla yapılacak toplantılarda, adayların, değişimi, dönüşümü, alternatifliği sahiplenip, temsil etmeye, yapabilirliğe taşımaya ne kadar yakın oldukları önemli ölçüde ortaya çıkarılacaktır.

ESKİ ALIŞKANLIKLARIN TEKRAR EDİLMESİ

İl başkanlığına adaylığı konuşulanların, yönetimde yer almak isteyenlerin sahip oldukları birikimle hedefledikleri sorumluluklarla ilgili tartışma veya kabul edilemezlik bulunmamaktadır.  İçerisinde bulunulan konum, Kocaeli özgünlüğünü temsil edilip, yapabilirliğe taşıyacak, değişimle bütünleşmeyi sağlayabilecek dönemdir. İlçe kongrelerinde ortaya çıkan değişim, dönüşüm dinamiklerinin içselleştirilmesini sağlayacak çalışmaları bütün adaylar ortak sorumluluk olarak yerine getirmeye çalışırlarsa, alternatifliğin oluşturulmasına katkı verebilmiş olacaklardır. Eski alışkanlıkların pazarlıklarla, zorlama yan yana gelmelerle, bir birlerinin etkisini, verimliliğini, özgünlüğünü ortak üretime katamayan yaklaşımlarla tekrar edilmesi, alternatifliğe katkı yapmak bir tarafa, toplumsal desteğe ulaşılmasını engelleyecektir.

DAHA İYİ OLAN KAZANSIN DUYARLILIĞIN OLUŞMASI

İlçe kongrelerinde oluşan umut ışığının alternatifliğe ulaştırılmasını sağlamak olmazsa olmaz önemdedir. Bunun için değişimi başaran dinamiklerle uyumlu, daha verimli olmalarını sağlayacak il yönetiminin oluşturulmasına yardımcı olunmalıdır. İlçelerde değişimi başaran dinamiklerin, katılımcı, kapsayıcı, demokratik, çalışmalarıyla, değerlendirmeleriyle, toplantılarıyla en uygun kabul edilebilirliğin sağlanacağı belli olmuştur. İlçe kongrelerinde kendiliğinden biriken değişim dinamizmine uygun kararlılıklara imkan tanınmalıdır. CHP’ nin iktidarını görememe endişesi taşıyanların bilge duyarlılıklarına ve kendilerini aşan dokunuşlarına en fazla ihtiyaç duyulan dönemde olunduğu unutulmamalıdır. Konumları, pozisyonları ne olursa olsun demokratik kurumsal dönüşüm yönünde, alternatifliğe ulaşma hedefine katkı verebilecek duyarlılıklar bir şekilde kararlılıklarını ortaya koymalıdır. Değişimi, demokratik kurumsal dönüşümü, alternatifliği temsil edip yönetebilecek ortak kararlılık, toplumu daha demokratik, daha özgürlükçü, daha eşitlikçi, daha kapsayıcı olan kazansın kabul edebilirliğine taşıyacaktır.

Elazığ depreminde kaybettiklerimize rahmet, yaralılara şifalar diliyor, yakınlarının ve halkımızın acılarını paylaşıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.