CHP İL KONGRESİ ÖNCESİNDE KOCAELİ SİYASETİ

Ana muhalefet partisi Kocaeli’ de ilçe kongrelerini tamamladı. Eski alışkanlıklar aşılamamış olmasına rağmen, aşılmasını sağlayabilecek kararlılıklar ortaya çıktı. CHP’nin Kocaeli’ de başarılı olduğu dönemleri hatırlatan umut kıpırtıları oluştu. Kocaeli özgünlüğünü, halkın temsilciliğini sahiplenip yapabilirliğe taşıyacak dinamizm hissedilebildi. Edilgen, merkez siyasete bağlı, pazarlıklarla oluşturulan, çıkar dengelerini gözeten, siyasi kariyer planlamasını aşamayan siyasetin aşılıp, demokratik dönüştürücü temsili konumu hedefleyen siyaset umudu yeşerdi.

KOCAELİ ÖZGÜNLÜĞÜ

Kocaeli’nin özgünlüğü, Türkiye’nin önünde olan, dünya ile yarışan konumundan kaynaklanmaktadır. Kocaeli’nin çekim merkezi olması, en fazla göç alması, hayata tutunma mücadelemizi, kendimizi en verimli gerçekleştirmek tutkumuzu sağlayabilecek olması bu özgünlüğündendir. Kocaeli’yi taşra kentlerinden ayrıştıran bu farklılığıdır. Türkiye’nin kabul edebilirliğine ulaşan Kocaeli özgünlüğü sahip olduğu farklılıklarıyla, “ daha iyi bir gelecek “ beklentisinin değerlendirilip, inşa edilebileceği dinamizmi üretebilmektedir. Kocaeli siyasetinden, değişimin, dönüşümün, daha iyi bir gelecek beklentisi örnekliğinin beklenmesinin nedenleri bunlardır.

KOCAELİ SİYASETİNİN FARKLILIĞI

CHP, 18 yıldır iktidarda olan ve dönemini tamamlayan iktidar partisi siyasetine alternatiflik sağlayabilecek konuma ulaştı. İktidar partisinin kendisini aşamamasına, yeniden üretememesine alternatifliğin geliştirilebileceği kent Kocaeli’dir.  Bu yaklaşım sadece bir iddia da değildir. CHP siyasetinin, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil ettiği, 1970-80 döneminde ve demokratik dönüştürücü alternatifliğin beklendiği pozisyona ulaşıldığı 1989 döneminde Kocaeli yerel yönetimlerinde bu ihtiyaç karşılanabilmişti. Kocaeli özgünlüğü olarak siyasete yansıyan farklılık, iktidar partisinin oluşumunda, vesayet sistemini aşan konuma ulaşılmasında muhafazakar demokrat farklılık olarak yansımıştı. Türkiye’nin önünde olan, dünya ile yarışabilen Kocaeli özgünlüğünün temsil edilip, yapabilirliğe taşınmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

31 MART SEÇİMLERİ VE KOCAELİ

31 Mart yerel seçimlerinde CHP siyasetinin Kocaeli’ de yeterince karşılık bulmaması, alternatif siyaseti sergileyememiş olmasındandır. CHP’nin Kocaeli’ deki dinamizmini ve farklılığını yansıtamayan siyasetine rağmen bu ihtiyaç hissedildi. İzmit belediyesinde başarıya ulaşılması, önemli ilçelerde başarıya çok yaklaşılması bunun yansımasıydı. CHP’nin Kocaeli’ de hedeflediği başarıya ulaşması, Kocaeli özgünlüğünü ve dinamizmini sahiplenmesine bağlıdır. Bu eksiklik daha önce de yaşanmış ve karşılanamamıştı. Yerel yönetimlerde iktidara gelip, Kocaeli’nin ihtiyaç duyduğu dönüşümleri başardığı dönemler, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamayan siyasetler nedeniyle sonlanmıştı.

CHP’ NİN KOCAELİ ÖZGÜNLÜĞÜNÜ YENİDEN TEMSİLİ

Kocaeli özgünlüğünün temsil edilip, yapabilirliğe taşınmasına, dinamizminin sahiplenilip, doğal değişiminin ve gelişiminin sağlanabilmesiyle ulaşılabilecektir. Kocaeli siyaseti bu özgünlüğüyle Türkiye’nin demokratik dönüşüm mücadelesini yansıtma özelliğine sahiptir. İktidar partisi siyasetinin dönemini tamamladığı, kendisini aşıp, yeniden üretmemesiyle ortaya çıkmış ve seçim sonuçlarıyla yansımaya başlamıştır. İktidar partisinin sürdürülebilirliği, doğal liderinin riski yüksek girişimleri ve kabul edilebilirliğiyle sağlanabilir hale geldi. Vesayet sistemini aşan konuma ulaşılmasını sağlayan iktidar partisi siyaseti doğal gelişim seyrini sürdürecek demokratik kurumsal yapılanmaya taşınamadığı için liderinin taşıdığı siyaset konumuna sürüklendi. Ana muhalefet siyasetinden beklenilen, zorunluluk haline gelen demokratik kurumsal dönüşümünü başarılabilmesidir. CHP’yi yerel seçimlerde, alternatifliğin beklendiği konuma taşıyan siyaset, genel başkanının kişisel özgünlüğünü yansıtabilmesiyle başarıldı. Parti üst yönetiminde dahi yeterince karşılık bulmayan bu girişimi halk kabul edilebilir buldu. CHP hala bu kabul edilebilirliği alternatifliği sağlayacak siyasete, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyamıyor. Bu yetersizlik “ adalet yürüyüşünün “ kabul edilebilirliğinde de yaşanmıştı. CHP’nin alternatif siyasete ulaşmasını sağlayacak öncü, örnek, tetikleyici farklılık Kocaeli’ de hissedilmeye başlandı. CHP’nin Kocaeli dinamikleri kendilerini aşıp yeniden üretebileceklerine inanabilirlerse, halkı da inandırabilecek ve siyasete dönüştürücü katkı sunabileceklerdir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.