DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM DÖNEMİ SİYASETİ

Türkiye’nin, değişimini, gelişimini başarabilmeliyiz. Çöken, yok olma sürecine giren İmparatorluktan, modern sanayi toplum düzenini inşa çabamız ortak hedefimizdir ve bir asırdır sürdürebiliyoruz. Çözemediğimiz sorunlarımız, ödediğimiz bedeller ortak imkansızlıklarımızdan kaynaklanıyor.  Parçalanan ve birinci dünya savaşına sürüklenerek yok olma sürecine giren Osmanlı İmparatorluğunun içerisinden, modern sanayi toplumuna ulaşmamızı sağlayacak Türkiye Cumhuriyetini kurabildik. Birinci dünya savaşında yok edilen 17 milyon insanın 2.8 milyonu bizim şehitlerimiz, atalarımızdı. Birinci dünya savaşı koşullarında inşa etmeye çalıştığımız düzenimizle, 20 yıl sonra ortaya çıkan, 60 milyon insanın imha edildiği 2. Dünya Savaşına sürüklenilmekten kurtulabildik. Çok önemli mesafeler kat ettik. Çok da bedeller ödedik. Küreselleşen dünya koşullarındaki dengeler ve sürdürülebilirlikler için eskisinden çok fazla birikime, imkanlara sahibiz. İçerisinde bulunduğumuz şartları, kazanımlarımızı,  ortak geleceğimiz için değerlendirebilmeliyiz.

DEMOKRAT PARTİ

Kuruluş dönemimizde, gelişmiş demokratik dünya ülkeleri arasındaki yerimizi alabilmemiz için çok partili sisteme geçmemiz olmazsa olmazdı.  Ancak Demokratik Hukuk Devletinin inşasının tamamlanması için demokratik birikimimiz ve imkanlarımız yeterli değildi.  Modern toplum düzenimizin kuruluş aşamasında, muhafazakar duyarlılığa sahip halkımızın büyük çoğunluğu, yaşamlarını özgürce sürdürebilecekleri yeterli imkandan yoksundu. Çok partili dönemin başlangıcında, seçim hukukunu oluşturacak birikim ve deneyimimiz de yoktu.  Seçim hukukunun, yetersiz de olsa oluşturulabilmesiyle, muhafazakar halkı temsil eden Demokrat Parti iktidara geldi. Gelişmiş demokratik ülkelerin liberal demokrat hareketlerinden etkilenerek ve destek de sağlayarak, sorunlarımızı çözmeye, ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalıştı. Demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayacak birikim ve deneyim eksikliği, Demokrat Parti iktidarının, anlayışını ve kadrolarını merkeze almaya yönelmesini önlemeye yetmedi. 1960 Darbesi yaşandı.  Demokrat partinin lideri ve en önemli iki bakanı idam edildi. Bütün kadroları sorgulandı, hapislere atıldı, etkisizleştirildi. Bir daha demokratik dönüştürücü siyasi mücadeleyi yapamayacak hale geldi.

CHP VE DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ MÜCADELE

Çok partili seçim sistemini bulunduğu konumunu aşarak gerçekleştirebilen CHP, çok partili sistemi içselleştirerek,  halkın iradesiyle, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edebilmeye, 1970- 1980 döneminde ulaşabildi. 1960 Darbesiyle, devletin merkezde olduğu, darbelerle, müdahalelerle şekillenen, nispi demokratik vesayet sisteminin, 12 Mart 1971 müdahalesine karşı çıktı. Halka karşı yapıldığını, ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzen kurabilme mücadelesini başlattı. Halkın iradesinin yapabilirliğiyle bütünleşen bu girişim halkta karşılık buldu. Kitleselleşti, toplumsal muhalefeti temsil edebildi. Halkın desteği % 42’ ye ulaşmasına rağmen, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını merkeze alan, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlikle sağlanacak siyasi değişim gerçekleştirilemediği için başarılı olunamadı. Vesayet sistemi CHP’nin eksiklerinden yararlandı ve 12 Eylül darbesinde bulundu. Bütün siyaset kontrol altına alınıp sorgulandı, hapisler, idamlar, baskılar yaşandı. CHP ve toplumcu düşünce, bir daha demokratik dönüştürücü mücadeleyi temsil edemeyecek hale geldi.

AK PARTİ OLUŞUMU VE BAŞARILARI

28 Şubat 1997 post modern darbesi, “Milli görüş” siyasetine karşı yapıldı. Milli görüş siyasetinde yetişmiş önemli kadrolar, edindikleri birikimi, liberal ekonomik/demokratik yaklaşımlar yönünde değiştirerek, muhafazakar demokrat merkez sağ siyasi temsile ulaşmayı sağlayacak oluşumu gerçekleştirdi. Çalışmalarıyla, mücadelelerle, vesayet sisteminin çözülmesini sağlayabildi. Türkiye’nin değişmesine, gelişmesine önemli katkılar yaptı ve Yeni Türkiye’nin üretilmesinde belirleyici oldu.

DÖNEMİNİ TAMAMLAYAN SİYASET

İktidar partisi siyaseti dönemini tamamladı. Vesayet sisteminin çözülmesini sağlayan siyasetini, değişen, gelişen Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak hale getiremiyor. Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin tamamlanmasını sağlayacak, demokratik dönüştürücü siyaset ihtiyacını karşılayamıyor. Halkın yetersiz bulduğu, desteğini azalttığı siyasetini, uyarılar olarak değerlendirmekle yetiniyor. Yaşadığımız dönemin dönüştürücü siyasetini temsil edecek demokratik kurumsal dönüşümü gerçekleştiremiyor. Vesayet sisteminin çözülmesi mücadelesindeki siyasetine vurgular yaparak, o döneme geri dönme sözleri vererek gücünü korumaya çalışıyor. Vesayet sistemiyle mücadele kapsamında sağlanan değişimi, gelişimi sahipleniyor ancak Yeni Türkiye’yi, demokratik dönüşüm dönemini, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını temsil edecek dönüşümü içselleştirip, kurumlaştıramıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Aşçı

Osmanlı mutfağı ve Döner konusunda tecrübeli AŞÇI aranıyor

Tel: 0537 829 12 69

Emekli Şoförler Aranıyor

Şirketimiz bünyesinde kendi aracı ile (Doblo-Kango vb. ) çalışabilecek EMEKLİ ŞOFÖRLER alınacaktır Müracaatlar şahsen kabul edilecektir

Tel: 0 262 324 54 00

TESVİYE USTASI

KÖSMAK MAKİNA Talaşlı imalat atölyesinde çalışacak TESVİYE USTASI alınacaktır.

İrtibat: Kamer Kös: 0541 389 51 41

Doğalar Geri Dönüşüm

Doğalar Geri Dönüşüm'e BAY AMBALAJ ATIĞI ARAŞTIRMA PERSONELİ alınacaktır

Tel: 0262 373 50 55

Ön Muhasebe ve Depo Sorumlusu

YURTBAY SERAMİK Ufuk Yapı Malzemeleri Ön muhase departmanında çalışacak konusunda deneyimli MUHASEBE ELEMANI ve seramik deposunda çalıştırılmak üzere...

Tel:0262 312 70 64-65

Anıl Kumlama

Firmamız ANIL KUMLAMA bünyesinde çalıştırılmak üzere KUMLAMACI VE KUMLAMADA YETİŞTİRİLECEK ELEMAN ARANMAKTADIR. MÜRACAT:ANIL KUMLAMA BOYA TAH.İŞL...

TEL: 0 532 700 41 41

Ön Muhasebe Elemanı Aranıyor

BAYAN ÖN MUHASEBE ELEMANI aranıyor e-fatura bilen ofis programları kullanabilen 09:00-17:00 arası çalışma Asgari ücret+Yemek+Yol Köseköy- İstas...

Tel:0536 944 62 39 0538 689 50 67

SATILIK ARSA

SAHİBİNDEN SATILIK ARSA Derince Mersincik Mah. 853m2 kat karşılığında müteahhite verilir. (7 daire+ 520 m2 dükkan)

Tel: 0538 053 89 18

Bayan Eleman Aranıyor

Derneğimizde 2.700 TL ücretle çalışacak BAYAN SATIŞ ELEMANI alınacaktır

Tel: 0542 508 03 15

USTA ARANIYOR

MUTFAK MONTAJ USTASI ARANIYOR.

TEL: 0530 661 98 18