Şerefli kılınan insan, zaaflarına karşı tedbirli olmalıdır

Mahlûkatın en şereflisi olarak yaratılan insan için, Yüce Rabbimiz İsra suresinin 70. Ayetinde şöyle buyuruyor; “ Yemin olsun ki, Biz âdemoğullarını şerefli kıldık. Onları denizde, karada araçlara yükledik. Onları hoş nimetlerle besledik. Onları yarattıklarımızdan birçoğuna üstün kıldık.”

Üstün meziyetlerle halife olarak yaratılan insan, aynı zamanda fakirlik, acelecilik, cimrilik, korkaklık, kıskançlık, nankörlük, hasislik, cinsellik, mal, mülk, para, şan, şöhret gibi ve benzeri zaafları (irade zayıflığı) vardır. Sözünü ettiğimiz bu çirkinliklerden korunmanın yollarını Yüce Mevla’mız Kur’an ayetleriyle insanlara bildirmiştir.

Şerefli olarak yaratılan İnsan, şeref makamından aşağıya düşmemesi için, Kur’an ve sünnet ışığında tedbirlerini almak suretiyle gaflete düşmemelidir. Gaflete düşüp, kulluk görevlerini unutan insanı, Yüce Rabbimiz şöyle uyarıyor “Allah’ı unutanlar gibi olmayın (Haşr 19) “Unuttuğun zaman Allah’ı an”(Kehf 24)

İnsanın düşmanı olan şeytan ve nefis, insanı hak yoldan batıl yola çekmek suretiyle şeref makamından düşürmek için, öncelikle insanoğlunun kara delikleri olan zaaflarını tahrik etmeye, haramlarla helalleri birbirine karıştırarak iman ve ibadet anlayışlarını bozmaya çalışırlar. Şeref makamından düşen insan nefsin kölesi ve şeytanın maskarası olur ve imtihanı kaybeder. Yüce Rabbimiz Zuhruf suresinin 36. Ayetinde şöyle buyurmaktadır. “ Allah’ı anmaktan uzak yaşayana, yanından ayrılmayacak bir şeytanı arkadaş olarak musallat ederiz.”

İnsanoğlu böyle bir duruma düşerse, vakit geçirmeden tövbe etmeli ve tekrar şeref makamına yükselmelidir. Bunun yolu imanımızı hatırlayarak yeniden iman etmeliyiz. Yüce Rabbimiz bu hususta şöyle buyurmaktadır. “ Ey iman edenler! Allah’a ve resulüne, indirdiği kitaba, ondan önce indirdiği kitaba da iman edin. Kim Allah’ı, melekleri, kitapları, resullerini, ahiret gününü inkâr ederse, muhakkak o, uzak bir sapıklığı sapıp gitmiştir.” (Nisa 136)

Şerefli insan, her şart altında haramı haram, helali helal bilerek, Yüce Allah’a karşı vefalı olmalıdır. Yüce Allah’ın verdiği tüm nimetlere şükretmeli, asla nankörlük yapmamalıdır. Müslümanları sevmeli, mazlumların ve mağdurların haklarını verirken adil olmalıdır. Basit dünyevilikler uğruna dostlarını unutmamalıdır. Dünyevilikler gözlerini perdelememelidir.

Bu fani dünyaya imtihan için gelen insanoğlu hangi işle iştigal ederse etsin önceliği Yüce Allah’ın rızasına kazanmalı ve insanlara hayırlı hizmetlerde bulunmalıdır. Ülkenin ve milletin yönetimi için siyasetle ilgilenenler, zaaflarının tesirinde kalmamalıdır. Seçilmek bir lütuf olmadığı gibi, seçilmemekte bir eksiklik değildir. İnsan melek olmadığı için üzülme ve sevinme gibi hasletlere sahip bir varlıktır. Lakin üzülürken ve sevinirken, Yüce Allah’ın (CC) takdirini unutmamalıdır.

Ülkeye ve millete hizmet etmek gayesiyle, bugüne kadar seçilenler ve atananlar, gerekli olan meşru tedbirleri aldıktan sonra, Yüce Allah’ın rızasını gözeterek hizmet edenler mutlaka kazanmışlardır. Seçilmeyenler, atanmayanlar, seçilmiş oldukları halde, tekrar seçilemeyenler büyük bir sorumluluktan kurtuldukları için üzülmemelidirler.

ve yönetilen müslümanlar olarak İnandığımız davanın selameti için yönetirken adil olmalıyız. Yönetilirken adalete itaat etmeliyiz. Yerel ve genel yönetimlerde seçilecek insanları, yönetilenler seçtiğine göre, seçerken çok dikkatli olmalıdırlar. Seçilen yöneticilerde atama yaparlarken “ Emanetleri ehline vereniz” ilahi emre uyarak, ehliyetli, liyakatli, becerikli, kabiliyetli, imanlı ve ihlâslı insanları tercih etmelidirler.

Siyasi parti liderleri, cemaat önderleri, tarikat liderleri öncelikle kendi zaaflarını izale etmelidirler. Hemen arkasından kendi mensuplarına sahip çıkarak, onların zaaflarına manevi olarak tedavi etmelidirler. Toplumun huzur ve selametini düşünmeden, makam ve mevkisini istismar ederek, şahsi çıkar ve ikbali peşinde koşanlara imkân vermemelidirler.

Milletin manevi cephesini güçlendirmek için, özelikle ve öncelikle yöneticilerimiz, Din, Vatan, Devlet, Bayrak ve Millet kavramlarını şuurlu bir şekilde, manevi dünyaların da güçlendirerek toplumun karşısına çıkmalıdırlar. Hiçbir yönetici ben yaptım oldu, anlayışıyla hareket etmemeli, ikna yolunu tercih etmelidir. Zaaflarına düşkün olan bazı yöneticilerle, yönetenler arasında geçici bir menfaat birlikteliği olsa da, halkın geneli zaaflarına düşkün olan insanlara saygı duymaz ve itaat etmez. Bir toplumda sevgi, saygı güven olmazsa itaat da olmaz. İtaat olmayan yerde fitne kol gezmeye başlar.

Ülkenin yönetiminde söz sahibi olan siyasi parti liderleri, Seçme ve atama hususunda gerekli ihtimam göstermezlerse, zaaflarına yenilmiş olurlar. Milletin gönül dünyasına vakıf olan liderler, zaaflara boyun eğmezler. Milli ve manevi değerlere önem verirlerken şerlerin önünü kapatmaya, hayırlı işlerin önünü açmaya çalışırlar.

Milletin gönlüne maddi hizmetlerden çok manevi değerlerle girmeye çalışırlar. Siyasi şımarıklığı, tutarsızlığı, adaletsizliği ve tekebbür sevmezler. Havası alınmış bir top’u zemine ne kadar çarparsanız çarpın, yukarıda doğru yükselemeyeceğini bildiklerinden, maneviyatı boşalmış bir toplumun ayağa kalkamayacağını da bilirler. Bundan dolayı önce ahlak ve maneviyat diyerek yola çıkarlar.

Sonuç olarak; zaaflarımızdan korunmanın yolu meşru olan tedbirlerimizi aldıktan sonra Yüce Allah’a kayıtsız şartsı teslim olmalıyız. Zaafları sebebiyle şeref makamından düşenler, nasuh tövbesiyle tekrar şeref makamına yükselme imkânları vardır. Selam ve dua ile

05-Mayıs-2020

Alaettin KÖKSAL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


TORNA VE FRESEDEN ANLAYAN ELEMAN ARANIYOR

ERASKA MAKİNE'YE Torna ve freseden anlayan ustalar alınacaktır  İzmit Sanayi Sitesi                           

Tel: 0530 223 88 86 0537 397 71 10

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

Akpınar TOKİ konutları yolundaki inşaatımız da görevlendirilmek üzere 35 yaş altı tercihen Kuruçeşme civarında ikamet eden VASIFSIZ ELEMANA ihtiyacımı...

0546 282 86 87

DENEYİMLİ ERKEK KUAFÖRÜ ARANIYOR

DERİNCE KENT MEYDANI BELEDİYE BİNASI KARŞISINDA ÇALIŞMAK ÜZEREDENEYİMLİ ERKEK KUAFÖRÜ ARANIYOR

Tel: 0530 771 70 75

DEVREN SATILIK PASTANE- İMALATHANE

DEVREN SATILIKPASTANE-İMALATHANE Full donanımlı Kartepe Ataevlerde okul yolunda işlek cadde üzerinde kirası uygun 

Tel: 0535 629 91 16  0538 085 23 24

MAKİNA MONTAJ VE KAYNAKÇI ARANIYOR

MAKİNA MONTAJ VE KAYNAKÇISI aranmaktadır 

Tel: 335 15 77

MOBİLYA USTALARI ARANIYOR

Deneyimli MOBİLYA USTALARI aranıyor. HÜSEYİN EREN MOBİLYA 

Tel: 0532 671 81 36

NESİL OTO RENT A CAR

NESİL OTO RENT A CARARAÇLARINIZ DEĞERİNDE KİRALANIR Derince/KOCAELİ 

Tel: 0532 200 85 41 0262 527 74 94

DEVREN SATILIK BÖREK POĞAÇA DÜKKANI

DEVREN SATILIK BÖREK POĞAÇA DÜKKANIMüşteri potansiyeli yüksek, trafiği yoğun ana cadde üzerinde, 3 tane okul yolunda, açık oto pazarına yakın,

Tel: 0537 888 72 88

ELEKTRİK USTASI VE KALFALAR ARANIYOR

YUSAY ELEKTRİK ELEKTRİK USTA ve KALFALARI ARANIYORSerdar Mh. Pasinler Cad. No: 14 /C Başiskele

Tel: 0 536 566 66 38

VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

Vasıfsız eleman aranıyor Maaş+ sgk+ servis+ yemek     Servisimiz Bekirdere-Yeşilova-Kandıra sapağı güzergahından geçmektedir. Fabrikamızda palet, s...

Tel:0262 373 47 08