DEMOKRATİK DEĞİŞİMİN YÖNETİMİ

Demokratik değişim kurgulanamaz. Baskılayıcı, belirleyici eğilimlerle de yönetilemez. Daha önceki mücadelelere ve başarılara yaslanarak yönlendirilemez de. Yaşadığımız hayatın dinamikleriyle bütünleşen, belirsizliği, gerilimi, kamplaşmayı reddeden, demokrasiyi, özgürlüğü, insanı, çatışmasızlığı, tartışmayı, değerlendirmeyi, etkileşimi sahiplenen kararlılıklarla, doğal gelişim seyrine uyumlu olunması yönetilebilir. Demokratik değişim, baskılanır ve kurgulanırsa, siyasi gücü elinde bulunduranların belirlediği görev insanları üretilmiş olur. Daha çok demokrasi, özgür birey, demokratik kurumsal sürdürülebilirlik ihtiyaçları karşılanamaz. Demokrasiyi ve insanı merkeze alan, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sahiplenebilecek halkın temsilcileri ortaya çıkarılamaz. Halkın temsilcileri değil, siyasi gücü elinde bulunduranların buyruklarını yerine getirecek sorumlular görevlendirilmiş olur. Kendisini aşabilecek, yeniden üretebilecek iddiayı sahiplenen siyasiler, normalleşmeye, demokratik değişimin doğal gelişim seyrini sürdürmesine, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşılmasına, Demokratik Hukuk Devletinin inşasının tamamlanmasına kilitlenmelidirler.

CHP KOCAELİ İLÇE KONGRELERİ

CHP’nin Kocaeli’ deki kongreleri sürecinde yaşananlar, Türkiye siyasetinde çok ender görülen, demokratik işlevselliğin sağlanabilmesiydi. Türkiye siyasetindeki bütün partiler, vesayet sistemi döneminin siyasi alışkanlıklarını aşamadığı için liderin ve merkezin belirleyici olduğu yaklaşımlarla yönetilmektedir. Demokrasinin en fazla seslendirildiği, nisbi demokratik uygulamalara en çok yer verilen CHP’ de dahi, tartışmalı görünümlere yer vermemek adına tek adaya indirgenen kongreler yapıldı ve hiçbir beklentiye karşılık bulunamadı. CHP’ nin Kocaeli ilçe kongrelerinde, eski alışkanlıklarla yapılmak istenen belirlemeler, yönlendirmeler, demokratik değişimi sahiplenen kararlılıklarla azaltılabildi.

CHP İL YÖNETİMİNİN ŞEKİLLENMESİ

CHP İlçe kongreleri sürecinde ortaya çıkan demokratik değişim dinamiklerinin il yönetimini şekillendirmesinin çok zor olacağı biliniyordu. İl kongresi sürecinin demokratik iletişim ve etkileşim duyarlılıklarıyla yönetilebilmesi ulaşılabilecek en yüksek yapabilirlikti. Beklendiği gibi oldu. İl delegelerinin demokratik değiştirici duyarlılıklarla belirlenmesine çalışılmış olmasına rağmen, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayacak halkın temsilciliği nitelikleriyle oluşturulması mümkün değildi. CHP yapısal demokratik dönüşümü yapamamış, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamamıştı. CHP Kocaeli il yönetimi demokratik değişim dinamiklerinin belirleyici olamadığı, ancak dikkate alınmasını sağlayabilecek yaklaşımlarla şekillenmiş oldu.

YENİ SORUMLULUKLAR

İlçe kongrelerinde demokratik değişim dinamiklerinin sahiplenilmesi, CHP Kocaeli siyasetinin önüne, demokratik dönüştürücü siyasetin temsilini ve alternatifliğe ulaşma hedefini koymuş oldu. Yaşananlara, başarılabilenlere, mükemmel olmadı, yanlışlar, hatalar yapıldı, eksiklikler var vb. değerlendirmeler yapılacaktır. Eleştirilerin, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşmaya katkı yapmak anlamında değerlendirilmesine ihtiyaç vardır. Başarılanların, yeniden yapılanma çalışmaları yapılmadan, yapısal demokratik dönüşüm tamamlamadan, başarılabilmiş olması unutulmamalıdır. Eski siyasi alışkanlıkların vazgeçilmez motivasyonu olan, siyasi gücü ele geçirmek, yerini almak yöntemleri, demokratik kararlılıklar sergilenerek etkisizleştirilebilmişti. Tartışmak, değerlendirmek, önerilerini sunabilmek alanları her adaya, sorumluluk yüklenmek isteyen herkese sağlanabildi.

ALTERNATİFLİĞE YÖNELİM

CHP’nin Kocaeli dinamiklerinin başarmak zorunda oldukları, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edebilmek ve alternatifliğe ulaşmak hedefinin imkansız olmasa da çok zor olduğu da biliniyor. Liderin ve merkezin belirleyici olduğu, nisbi demokratik uygulamalarla sürdürülen, vesayet sisteminin düzenlemelerini aşamayan siyasi alışkanlıklar bilinerek sürdürülecek mücadeleye ihtiyaç duyulmaktadır. Demokratik değişimin gözetilmesini sağlayan kararlılığın doğal gelişim seyrini sürdürmesinden vazgeçmeden, evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarının merkeze alındığı duyarlılıklarla başarıya ulaşabilecektir. Demokratik değişim dinamikleriyle bütünleşebilecek yeni ve daha büyük kabul edilebilirlikler ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyor, yakınlarının ve toplumun acılarını paylaşıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.