CHP KOCAELİ’DE DEMOKRATİK DEĞİŞİME ÇOK YAKIN

Kocaeli’ de CHP’nin kongrelerinde hiç beklenmeyen heyecanlar yaşandı. Ana muhalefet partilileri, toplumsal muhalefeti etkileyen, demokratik arayışlar ve yarışlar ortaya çıktı. Yapılanların, bir üst kurgu olarak, siyasi etkinlerin yönlendiriciliğiyle değil, demokrasi ihtiyaçlarından kaynaklanan kendiliğindenlikle yapılabiliyor olması, beklentileri çoğalttı. Demokratik değişimi sahiplenen ilçe başkanlarına, eğilimlerini açıklatmak zorlamalarına ise, demokratikleşmenin önündeki en büyük engelin, eski alışkanlıklar olduğunu hatırlatmaktan başka anlam yüklenemedi.

KOCAELİ ÖZGÜNLÜĞÜNÜN SAHİPLENİLMESİ

Kocaeli yerel siyasetini temsil edip, yapabilirliğe taşıyan her siyasi eğilim, kentin özgünlüğüyle bütünleştiği için başarılı olabilmişti. Türkiye’nin önünde olan, dünya ile yarışan üretim dinamiklerini içselleştirebilen duyarlılık ve temsildi Kocaeli farklılığını ortaya çıkaran. Türkiye’nin önünde olmak, dünya ile yarışabilmek hali, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği gözetmeyi zorunlu hale getiriyordu. Belirleyici olan, toplumsal desteğe ulaşan bu dinamizmin içselleştirilmesi ve temsil edilebilmesiydi. Kendi anlayışını, kadrolarını, destekçilerini merkeze almak, dinamizmi temsilden uzaklaştırıp, dönemsel göreceli konuma getirebilmekteydi. CHP Kocaeli özgünlüğünü, şehirleşmek ve büyük kent açılımlarına ulaşmak dönemlerinde temsil edebildi ve karşılık buldu. Temsilin ve yapabilirliğin, doğal gelişim seyrini sürdürmesini sağlayamadığı, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyamadığı için sonlandı. İktidar partisinin temsili ve yapabilir konumu ise tıkandı. İktidar partisi siyaset yapıcılarının kurgularıyla sürdürülmeye çalışılıyor.

KARŞILANAMAYAN DEĞİŞİM İHTİYACI

Kocaeli’ de CHP’nin kongreleri süreci başladığında, değişim dinamiklerini belirleyici yapabilecek hiçbir belirti yoktu. Her şey eski alışkanlıklarla, siyasi gücü ele geçirmek ve yerini alabilmek motivasyonuyla yapılıyordu. CHP siyaseti, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edebilecek yapılanmayı başaramadığı için eski alışkanlıklar tekrar edilmekteydi. Genel merkezin, Kocaeli özgünlüğünü dikkate alamamasının, müdahaleye değer bulmamasının, kurgulamaya çalışmamasının, kendisini aşmak ve yeniden üretmek eğilimine neden olabileceği bilinmiyordu. Merkez sorumluların ve merkeze bağlı siyasi kariyer eğilimlilerinin Kocaeli siyaseti yaklaşımı, merkeze bağlı görev insanı alışkanlıklarıyla kendisine yer edinmeyi sağlayan kodlanmış siyasi anlayışı yansıtıyordu.

DEĞİŞİM DİNAMİKLERİNİN İÇSELLEŞTİRILMESİ

Sadece CHP siyaseti değil Türkiye siyaseti, vesayet döneminin, siyaseti kontrol eden, baskılayan, yönlendiren, kural, kurul ve kurumlarının neden olduğu sorunlarla uğraşıyor. Edilgen, bağlı, kontrol altında tutulan siyasi alışkanlıklarla sürdürülen organizasyonlar, demokrasi dışı eğilimlerle, nispi demokratik görünümlerle sürdürülmeye çalışılıyor. Vesayet sistemi şartlarında mücadele ederek bugünkü siyasi konumlarına ulaşan siyasiler, bulundukları pozisyonları sağlayan siyasi partiler yasasını, seçim yasalarını, toplantı, gösteri, örgütlenme, basın, yayın vb. hak ve özgürlük düzenlemelerini, evrensel demokratik normlara taşımakta zorlanıyor. Aşılmış, yetersiz, vesayet sistemi düzenlemeleri kapsamında sürdürülen örgüt seçimlerinde sorumluluk üstlenmek isteyenler, kendi içlerinde demokratik dönüştürücü temsili sahiplenip, kararlılığa taşıyabilirlerse değişim dinamikleri belirleyici olabiliyor.

DEĞİŞİMİN İL KONGRESİNE TAŞINABİLMESİ

Kocaeli özgünlüğünün sebep olduğu demokratik kendiliğindenlikle ortaya çıkan değişim dinamikleri, CHP il kongresi sürecini, demokratik arayış ve temsile taşıyabildi. Eski veya yeni, daha önceki temsili konumların ve alışkanlıkların yerini, değişim dinamikleri almaya başladı. Şaşırtıcı bulunan, toplumsal heyecan uyandıran yaklaşımlar ise, ekip, kadro, ittifak vb. alışkanlıklarla sergilenen gücü ele geçirme eğilimlerinin yerini, özgür birey duyarlılıklarının ve kararlılıklarının alabilmesiydi. Kocaeli il kongresinde yarışan adayların hiç birisinin demokratik dönüştürücü siyaseti reddedememesi, sahiplenmesiydi toplumsal heyecanı oluşturan. Kocaeli il kongresinde kazanacak adaya özgülenen beklentiler, yeterince olmasa da demokratik dönüştürücü siyaseti temsile taşınabildi. Kocaeli özgünlüğünün CHP’lilerin önüne koyduğu demokratik dönüştürücü temsile ulaşma hedefi, kendisini aşan ve yeniden üreten kabul edilebilirliğe yöneldi. Kocaeli bünyesinde CHP’lilerin gerçekleştirmeye çalıştığı değişimin, Türkiye’nin ihtiyacı olan demokratik kurumsal dönüşümü başarmaya yetmeyeceği biliniyor. Kocaeli özgünlüğünün, toplumsal, siyasal prototip olarak değerlendirilip, değerlendirilmeyeceği ise bilinmiyor. Kocaeli özgünlüğüyle bütünleşmeyi ve temsili hedefleyen CHP’lilerin, değiştirici, dönüştürücü demokratik özgünlüğü, hayatın her alanında sergilemekle karşı karşıya kalacakları, mücadele edecekleri yeni bir dönem başlıyor.  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.