Genel ve yerel yöneticilerin dikkatine!

Yönetmek yönetilmekten çok daha zordur.  Yöneten; Yönettiği toplumun meşru olan istek ve taleplerinden sorumludur.  Sorumluluk bilinciyle hareket eden yöneticiler, hem yönettiği topluma, hem de Yüce Allah’a (CC) karşı sorumludurlar.  Yönetenlerin sorumluluğu kadar yönetilenlerinde sorumlulukları vardır. 

Meşru olan sorumluluklarını yerine getirmeyen yöneticiler ve yönetenler birbirlerini şikâyet etme hakları yoktur.  Yönetici yönetirken adil olmalı hak edene hakkını vermelidir. Yönetilen hakkı varsa hakkını aramalı, yanlışlara dur demeli, adil olmayan yöneticiye yol vermemeli, bilmeden yol vermişe sandığı beklemeden sırtından indirmelidir.

Meselenin anlaşılması için birkaç ayet ve hadis naklederek yöneticilerin ve yönetilenlerin engin ferasetlerine havale etmek istiyorum.  Genel olarak, Cuma namazında önce okunan hutbe Nahl suresinin 90. Ayetiyle bitiriliyor bu ayetle Yüce Allah bizleri şöyle uyarıyor. “ Haberiniz olsun ki Allah, size (bize) adaleti, iyilik yapmayı ve akrabaları gözetmeyi, ( düşkün iseler)   yardımda bulunmayı emrediyor. Hayâsızlığı kötülüğü ve azgınlığı yasaklıyor. Dinleyip, anlayıp tutasınız diye size (bizlere) öğüt veriyor.”

Bu mübarek ayeti kerimeyi, her Cuma namazında bilinçli bir şekilde dinleyen yöneticiler, asla adaletsizlik yapamazlar.  “ Her hak sahibine hakkını ver”  hadisine uygun olmayan bir tavır ve icraat içinde olamazlar. Halkı rahatsız edecek hayâsızlıklara yol açacak mekânlara ruhsat veremezler. “Rüşvet alanda verende melundur”  hadisi şerifini akıllarından çıkaramazlar. İnsanlara hizmet ederlerken, zengine, imtiyazlıya, güçlüye farklı, garibe, fakire ayrı muamelede bulunamazlar.  Göreve getirecekleri insanların ehil olmasına dikkat ederler. “Haberiniz olsun! Allah  size emanetleri (Görevleri) ehline vermenizi ve insanlar arasında karar verirken adaletli olmanızı emrediyor..” ( Nisan 58) ayetine göre hareket etmeye azamı gayret gösterirler.

Torpil ile referansı bir birine karıştıramazlar.  Torpil; Hak etmeyene başkasının hakkını vermektir.  Referans hak edene hakkı teslim etmektir.  Siyasi partiler seçerken ve atama yaparken.  İstisnalar olsa da genel anlamda referanslar dikkate alınmıyor, torpiller öne geçtiğinden siyasette ve bürokraside emanetler ehline verilmiyor.

 Yüce Allah’tan sakınan adil yöneticiler, dünya ile ahreti birbirinden ayırmazlar. “Dünya ahretin tarlasıdır” hadisini kendilerine şiar edinerek, dünyada ne ektiklerine dikkat ederler. Dünyada zerre miktarınca İyilik veya kötülük yaparlarsa, mutlaka karşılığını görecekleri bilinciyle hareket ederler. Bu ve daha birçok sebepten dolayı, yöneticilerimiz, yönettikleri insanları aşağılayamazlar, haksızlık yapamazlar, hakaret edemezler.

Yönetilen sınıfından olan, inanan inanmayan,  ibadetini yerine getiren getiremeyen,  aynı partiden cemaat, tarikat, ırk, meşrep ve mezhepten olan olmayan insanlar, siyasi kin ve nefretten kaynaklanan bir kompleksle muhalefet ettiği siyasi parti liderlerine, iktidar partisi mensuplarına yerel ve genel yöneticilere iftirada bulunamazlar, hakaret edemezler, gıyaplarında İnsan onuruna yakışmayan sinkaflı (küfredici) cümleler kuramazlar.

İslami hassasiyetlere önem verdiklerini söyleyenler, özelikle bazı sözde milli görüşçüler ve cemaat mensupları, Sayın Erdoğan’ın kendisine ve aile efradına yaptıkları küfürlerden dolayı, Yüce Allah’ın huzurunda nasıl hesap vereceklerini enine boyuna düşünerek kendilerine çeki düzen vermelidirler. Kötü sahibe ait olduğuna hiçbir zaman akıllarından çıkarmamalıdırlar.

 Ülkenin ve milletin yararına olan ve olacak hizmetler için bedel ödeyen AK partisi iktidarının ve özelikle Sayın Erdoğan’ın yaptığı ve yapacağı hayırlı hizmetleri, siyasi kin, nefret ve kıskançlıktan dolayı yalanla, algı operasyonlarıyla kösteklemekten kaçınmalıdırlar. AK partisine muhalefet eden siyasi partiler ve bir kısım sözde aydın ve yazarlar, basit siyasi getirimler için, AK partisinin ülkenin kalkınmasında, dış siyasette, sağlıkta, milli savunmada ve terör konusundaki başarılarını görmemeleri hayra alamet değildir.

Dış politikada ki başarımızı imanla, azimle ve sabırla elde ettiğimiz bir siyasi anahtarla birçok siyasi kilidi açtık ve açacak duruma gelmiş olduk.  Bu cümleyi dar ve geniş anlamda izah etmek için bazı örnekler vererek yakaladığımız başarıyı sağduyulu milletimizin ferasetine havale etmek istiyorum.  Sağlık alanında atılan emin adımlarla, dünyayı sarsan korona virüse karşı en etkili mücadeleyi verdik.  ABD, İngiltere, İtalya içinde olmak üzere dünyanın 102 ülkesine sağlık yardımı yaptık.

 

Milli ve yerli olarak ürediğimiz IHA, SİHA ve akıncı hava araçları, milli tank, milli füze, milli radar, milli gemi,  milli helikopter, akıllı mühimmat ve daha birçok askeri teçhizat üreterek milli savunmada ihtiyacımızı yeril olarak %80 lere çıkardık.  Suriye ve Libya’da ki varlığımızı dünyaya tescilleştirdik.  Rusya’nın Suriye de bulunması Esat rejimimin davetiyle, Türkiye’nin Suriye ye girişi Adana anlaşmasıyla olmuştur. Türkiye’nin Libya’ya girişi,  meşru Libya hükümetinin davetiyle olduğu halde, Rusya davetsiz bir misafir gibi Libya’ya bulunması ve darbeci Hafter’e destek vermesi hukuki hiçbir dayanağı yoktur. 

Türkiye, Libya hükümetiyle yaptığı anlaşmayla Akdeniz de söz sahibi oldu.   Dış siyasette elde ettiğimiz bu siyasi anahtarla ve güçlü diplomasiyle ve kendimize has tarihi lisanımızla Türkiye’ye kapılarını kilitleyenlerin kapıların açmaya başladık. Türkiye karşıtı olan müslim gayrimüslim devletler, Akdeniz de, Kafkaslarda, Türk dünyasında, orta doğu ve Afrika coğrafyasında ki planlarının Türkiyesiz yürümeyeceğini anladıklarından Türkiye’nin kapısına çalmaya mecbur kaldılar.  Libya da bulunan askerimize lejyoner diyenlere, bugünün Amerikan piyadeleri olan,  dünün Marksist ve Leninistlere duyurulur.

Not; yazarın yazdığı okunmuyorsa yazması israftır.

Alaettin  KÖKSAL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


ELEMAN ARANIYOR

ACİL ELEMAN ARANIYOR İddia Bayiine *İzmit Merkezde ikamet eden *Haftada 4/5 gün çalışacak *Emekli bay eleman aranıyor Başvuru fotoğraflı özge...

mustafaestate54@gmail.com

Şoför aranmaktadır

İzmit, Bahçecik, Kullar ve Körfez'de oturan 50-55 yaşlarında B-C-E sınıfı ehliyeti olan GENÇ EMEKLİ ŞOFÖRLER alınacaktır.

Tel: 0552 621 92 03

SATILIK ARSA

SAHİBİNDEN SATILIK ARSA Derince Mersincik Mah. 853m2 kat karşılığında müteahhite verilir. (7 daire+ 520 m2 dükkan)

Tel: 0538 053 89 18

Elemanlar Alınacaktır

KINAT ÇELİK LTD.ŞTİ. Çelik konstrüksiyon imalatında çalışmak üzere - İMALAT USTALARI - YARDIMCI ELEMANLAR alınacaktır.

Tel.349 60 65 – 349 64 16

BAYAN PERSONEL

TEKFEN YEMEKHANESİNDE GÖREVLENDİRİLMEK ÜZERE PROJE SORUMLUSU BAYAN PERSONEL ALIMI YAPILACAKTIR. BAŞVURULAR; SANAYİ MAH. FIRAT SOK. NO:8 İZMİT/K...

TEL: 0262 335 46 55 – 54

Elemanlar Alınacaktır

SBM ÇELİK SANAYİ bünyesinde görevlendirilmek üzere; İMALAT VE MONTAJ USTASI GAZ ALTI VE ELEKTRİK KAYNAKÇISI İMALAT YARDIMCI ELEMAN persone...

Tlf: 0533 481 02 28

Şoför aranmaktadır

DAMPERLİ KAMYONLARDA TECRÜBELİ ŞOFÖRLER aranıyor Köseköy-Uzunçiftlik-Sarımeşe-Alikahya bölgelerindekiler tercih edilir

Tel: 0507 541 43 08

BAY ELEMAN ARANIYOR

TAKIM ARKADAŞI arıyoruz İnşaat malzemesi satışı yapan firmamız için BAY ELEMAN arıyoruz Satış depo ve bilgisayar bilgisi olan ehliyetli, en az l...

Tel:0 532 374 84 18

Çatıcı

Çatı Kiremit Aktarım Hafriyat Tadilat işleri yapılır

Tel: 0535 641 41 41

Relax

RELAX EROTIC SHOP Fantazi ürünleri, Fantazi iç çamaşırı satış merkezi Gelin, Görün, Alın

Tel: 0 262 322 55 81- 322 56 81 0 532 592 79 28 - 0 546 518 84 11