Siyasetle ilgilenenler bu makaleyi okuyup saklamalıdır

Yazmaya çalıştığım bu makale, siyasetin açık ve gizli planlarını aralayacağından,  siyasetle ilgilenenler ve siyaseti takip edenler için ufuk açıcı bir belge olabilir. Anlatmaya çalıştıklarımı kimi siyasetçiler önemsemeyerek bildiğini okumaya, kimileri de dikkatte alarak siyasi tedbirlerini gözden geçirebilirler.  Siyasi fikirlerimizin ön yargıyla okunmaması için, siyasi anlayışımı kör bir parti ve lider taassubuyla şekillendirmem.  Ülkenin ve milletin maddi ve manevi refahını yükseltilmesi hususunda bedel ödemeyi göze alan, İmanlı, ahlaklı, edepli, adaletli, merhametli, siyasileri ve siyasi partileri desteklemeyi görev bilirim.

İletişim araçlarıyla, bazı kereler yüz yüze görüştüğümüz dostlarımız, bendenize önümüzdeki genel seçimlerde hangi ittifakın kazanacağı veya kaybedeceği hususundaki kanaatlerimi soruyorlar.  Bilindiği gibi, kanaat kesin bir hüküm ifade etmediğinden,  önümüzdeki seçimleri hangi ittifakın kazanacağını veya kaybedeceğini kesin olarak söylemek mümkün değildir.  Sorulan soruya cevap vermek için, “Görünün köy kılavuz istemez” atasözünden yola çıkarak bir kanaate bulunabiliriz.

Cumhur ittifakının büyük ortağı olan ve hükümeti kuran AK Partisine destek veren bir kısım seçmenler, AK Partisinin bazı icraatlarını,  atadıkları bazı bürokratların ve bazı milletvekili, bakan ve belediye başkanlarının halka karşı olan tutum ve davranışlarını beğenmediklerinden AK partisine bir küskünlüklerinin olduğunu ifade edilmektedirler. Cumhur ittifakıyla, Millet ittifakı arasındaki oy oranı çok küçük oranda olduğundan, küskün seçmenlerin davranışına çok dikkat edilmelidir.

AK partisine küsen seçmenler, cumhur ittifakının küçük ortağı olan MHP’ye yönelirse, cumhur ittifakı seçimi kaybetmez. Küsen seçmenler, millet ittifakından yer alan patilerden herhangi birine yönelirseler cumhur ittifakı kaybeder, Millet ittifakı kazanır.

Cumhur ittifakı önümüzdeki seçimleri rahatlıkla kazanabilmesi için, ülkenin ve milletin geleceğine yönelik planlarını anlatacak, ehliyetli liyakatli, siyasetin ön ve arka yüzünü bilen, halkı doğru bilgilerle ikna edebilen hatiplerle halkın karşısına çıkmalıdırlar. Hizmet siyasetinin sadece maddi cephesiyle değil, manevi cephesiyle birlikte eşit bir şekilde ele alarak millettin gönlünde kalıcı bir yer edinirlerse seçimleri kazanabilirler.

“İktidar olan parti yıpranır” anlayışı geçerli bir mazeret değildir. İktidar partisi yıpranmaması için icraatlarında adil, halkı tepeden bakmayan, halkıyla bütünleşen bir anlayışla hareket etmelidirler. Seçtikleri ve atadıkları insanların hizmet ve dava aşkları körleşmişse, şahsi ikbal ve menfaatlerini düşünerek, seçmenlere sırtlarını dönüyorlarsa,  bu tipler süratle tasfiye edilmelidir. 

Cumhur ittifakın yer alan partiler,  hizmet siyasetinin maddi cephesiyle halkın karşısına çıkıp,  manevi cepheyi ihmal ederlerse seçimleri kaybedebilirler. İstanbul ve Ankara da olduğu gibi. Unutmayalım ki, Maddi hizmetler beden tahtasında yazıldığı için kolayca unutulur. Manevi hizmetler, gönül kitabında yazıldığından nesilden nesile aktarılarak unutulmazlar. Bu yolu takip eden iktidar partisi, dolayısıyla cumhur ittifakı seçimleri kaybetmez.

Millet ittifakının kazanmasına vesile olacak sebeplerin başında, Cumhur ittifakının yanlış adaylarla seçmenin karşısına çıkmaları olacaktır.  İkinci sebep; yanlış adaylarla ve atadıkları yanlış bürokratlarla yola çıkarak içten vurulmalarıdır. Üçüncü sebep; bugüne kadar her alanda yaptıkları maddi ve manevi hizmetleri, sağlıktan, savunma sanayisine dış politikadan, teröre kadar ki başarılarını anlatamamaları. Dördüncü sebep; milletin inançlarına ters düşün bazı yasaların çıkarılması ve kaldırılmamasıdır. Cumhur ittifakı seçimden önce, bu gibi benzeri sebepleri dikkate alarak, gerekli olan önleyici ve kalıcı tedbirleri alırlarsa seçimleri kaybetmez.

 Geçmişte yaşanan siyasi entrikaların tekrar yaşanmaması için,  AK partisinden ve MHP den ayrılma hesapları yapanlar, seçim gelmeden önce tespit edilmeli, seçim arifesinde istifa etmeleri önlenmelidir.  Milet ittifakının iktidara gelmesi için yapılması düşünülen her türlü ihtimallere karşı, cumhur ittifakı güçlü ve bağlayıcı ilkelerle kenetlenerek çelikleşmelidirler.

1999 seçimlerde Fazilet partisinin Genel başkanı Sayın Recai Kutan’ın teklifiyle başbakanlığı kabul etmeyip Fazilet partisi dinlenmelidir diyen Sayın Bahçeli merhum Ecevit’in başbakanlığında kurulan koalisyon hükümetinde yer almıştır.  Haziran 2015 seçimlerinde hiçbir partinin tek başına iktidar olmayınca,  Sayın Bahçeli koalisyon hükümetini germeyeceğini, Ana muhalefet partisi CHP tarafından kendisine teklif edilen başbakanlığı da reddetmiştir.  Sayın Bahçeli’nin bu şekildeki tutumu, ülkenin ve milletin selameti için yaptığına inanıyorum.

Millet ittifakı iktidar olabilmesi için MHP ile İYİ partinin birleşmesi gündeme gelebilir.   Millet ittifakı cumhurbaşkanı adayı olarak Sayın Bahçeli’yi gösterirse, Sayın Bahçeli bu teklif kabul ederse Cumhur ittifakı dağılır. AK partisi yalnız başına kalacağından seçimi kaybedebilir. MHP ile İYİ Parti birleşir ve cumhur ittifakının içinde yerlerini alırlarsa, millet ittifak dağılır.  MHP çatısı altında bir birleşme olursa, Sayın Erdoğan’dan sonra, 2028 seçimlerine, MHP’nin göstereceği cumhurbaşkanı adayıyla seçime gidilebilir.

Millet ittifakının kazanma ihtimali, MHP’nin cumhur ittifakından ayrılmasına bağlıdır. Şahsi kanaatime göre Sayın Bahçeli ülkenin ve milletin selamet için elinin taşın altına koyan bir lider olarak, cumhur ittifakından ayrılıp millet ittifakıyla birlikte hareket etmeyecektir.

İç ve dış baskılara karşı, birlikte dik duran Sayın Erdoğan’ın ve Sayın bahçelinin milli ve yerli duruşlarını AK partili, MHP’li ve sağduyulu seçmenler çok iyi değerlendirmelidirler. Bu iki liderin sağlığında cumhur ittifakı güçlendirilerek geleceğe emin adımlarla yürünmelidir. AK partisi yalnız bırakılırsa yılmamalı, milletin karşısına tek başına çıkarak “ Azizi milletimize ya onlar ya biz” diyerek, siyasetin (a-b-c) planlarını devreye koyarak yeni ittifaklar kurmalı, daha da önemlisi, milletle ittihat-ı İslam şemsiyesi altında bütünleşerek seçimleri kazanmalıdır.                                                                                           

Alaettin KÖKSAL

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Alaettin KÖKSAL - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Ne Makale Mi? - 1999 Yılında Recai KUTAN'ın teklifine hayır diyen Bahçeliyi millet için yapmıştır diyorsun yaa sesli gülmek geldi içimden,bugün savunduğunuz iktidara sırt çevirse kimbilir hakkında neler yazarsınız...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Temmuz 01:30
02

Doğan - iyi bir siyaset analizi olmamış siyasette aday olmayı çok isteyip aday olamayan başarısız olmuş bir siyasetsevici tarafından yazıldığı beni aday göstermediniz ama işte gelinen nokta kişisel mantığı siyasette yeri kalmamış bir aktörün hayal kurgusu devlet bahçelinin millet ittifakı adayı olabileceği yorumu adamı gülümsetiyor tarih olmuş bir mantık

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Temmuz 12:06
01

Cenk Cemil - Sayın yazar,

Tavsiyeleriniz yerinde ve doğru ama, ne yazık ki, her seçimde kazanmayı "çantada keklik" olarak gören iktidar partileri başta İstanbul ve A>nkara olmak üzere iki büyük metropolü ve bazı il ve büyükşehir belediyelerini muhalefete kaptırmıştır ! Bundan da kolaylıkla anlaşılacağı üzere milletimizin dert ve sıkıntılarına eğilim ve çözüm yeterince yapılmamaktadır. Hiç kimse muteveffa Turgut Özal gibi "Benden sonra tufan" anlayışı içinde olmamalıdır ! Cumhrubaşkanımız RTE'nin karizmatik ve popülerlik rüzgarıyla AKP içine çöreklenmiş RANT çevreleri maalesef partiyi bitirme noktasına taşımışlardır. Bu anlamda AKP'de ciddi bir tasfiye de maalesef yapılmamaktadır. Bu fotoğraf bize parti mezarlığında yer alma gibi kaçınılmaz sona doğru hızla sürüklemektedir Umarız AKP ve destekçileri bir an önce iktidar sarhoşluğundan uyanıp, milletin dert ve sıkıntılarını halletme ve çözme yolunda adım atmayı kendilerine 1. görev addederler.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 02 Temmuz 10:07

BAKIM ELEMANI ve DİJİTAL BASKI OPERATÖRÜ PERSONELLERİ alınacaktır.

Elektirik işlerinden anlayan BAKIM ELEMANI ve DİJİTAL BASKI OPERATÖRÜ PERSONELLERİ alınacaktır.  [email protected]  Tel:  0262 349 26 29

MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT

TAŞINMADAN BİZİ ARAYIN MERT ASANSÖRLÜ EVDEN EVE NAKLİYAT Tek Fiyat : 800 TLTel: 0532 552 53 080262 322 23 70

TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ ALINACAKTIR

Hereke-İzmit arasında çalıştırılacak TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ alınacaktır. Örgüç Madencilik Tel:0 532 688 88 29

TECRÜBELİ OTOMOTİV ELEKTRİKÇİSİ ARANIYOR

TECRÜBELİ OTOMOTİV ELEKTRİKÇİSİ aranıyorHyundai Yetkili BayiiTel: 0537 439 57 75

AYSEL İNŞAAT'TA ÇALIŞACAK ELEMANLAR ARANIYOR

ELEMANLAR ARANIYOR Askerlik ile ilişiği olmayan;18-40 yaş arası, emekli olmayan ,*FORKLİFT OPERATÖRÜ(Kamyon ehliyetli tercihli)*ÜRETİM ELEMANI*ENGELL...

NEWVİZYON MAKİNE'YE ELEMAN ARANIYOR

KAYNAKÇI aranıyor. TORNACI aranıyor. Tel: 335 15 77

PERSONELLER ALINACAKTIR

PERSONEL ALINACAKTIRİnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmamıza beton delme, kırma ve su izolasyonu işlerinde çalıştırılmak üzere USTA, USTA YARDIMC...

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE

KALİTELİ İNŞAATLIK ÇAM KERESTE Çatı - Kalıp - Kamelya Malzemelerinde Aradığınız Her Şey EKONOMİK Fiyatlarla Burada! KERESTE PAZARI - HIRDAVAT PAZA...

ARGON VE ELEKTROT KAYNAKÇISI

Teknik okul mezunu ,usta veya yetiştirilmek üzere ARGON VE ELEKTROT KAYNAKÇISI aranmaktadır Adres: Sanayi Mah. Namzet Sok.İzmit Tel: 0541 851 51 46

PERSONEL VE İŞÇİ KONAKLAMA YERİ

Derince merkezde işçi konaklama yeri mevcuttur. Odalarımız içerisinde mini buzdolabı, tv ve banyo bulunmaktadır. Konaklama kapasitesi 40 kişiliktir....