Kadına maddi ve manevi şiddet erkeğin acizliğidir

 Bir erkek acizliğinden kadına maddi/manevi/fiziksel şiddet uygular. Kadına söyleyebileceği sözü beyninde toparlayacak aklı yoksa kadına ancak ilkel kaba gücünü gösterecek, kadına şiddeti/eziyeti kendine hak görecektir.

Erkek için genellikle tek kutsal kadın annesi. Onun dışındakiler hep “öteki.” Kız çocuğuna, kız kardeşine yapılan aile içi eziyet/şiddet ve taciz de bunu gösteriyor.

Genelde erkek kendini kadından daima üstün güçlü, sözünü geçiren ve mutlak hakim görüyor. Erkeğin beyin kıvrımlarında “kadın“ aşağılanabilecek, üstesinden gelinebilecek, kullanılacak biri. Ama “insan” değil. Çünkü “insan”  olan erkek. Erkek, kadını “insan” kabul etse zaten saygı gösterecek.

Yıl 2020. Hala kadının “insan “ olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Kime? Erkeklere. Sadece bu durum bile erkekler için utanç verici. İşte bu yüzden kadına şiddeti samimi olarak kınayan erkeklerin şiddeti önleme konusunda daha çok görev alması, gayret göstermesi gerekiyor.

Erkek kültürü kendi üstünlük masallarıyla büyüyor, örnekleri görüyor.

Sahi erkekler bu kadar cesaretli şiddeti, eziyeti nasıl/ nerden öğreniyor?

Hem çevresindeki erkeklerden görüyor, hem de erkek kültürü her şekilde bunu besliyor.

Kadınlar öldürülünce, maddi manevi şiddete uğrayınca ayıplayıp herkes sütten çıkmış ak kaşık gibi oluyor.

Bu zamana kadar kadın cinayetlerini kim besledi? Kadınlar mı?

Şiddet acizliktir

Aciz insan gücünü ancak kadında sınayabiliyor.

Bu zamana kadar bir kadına (tanıdık veya tanımadık) sözlü veya sözsüz şiddet söyleminde bulunmayan, içinde kadın olan bir küfür etmeyen, laf atmayan, incitmeyen bir erkek var mı?

Erkek/kız çocuklarınıza/çocuklara nasıl örnek oldunuz? Kadına sevgi göstererek mi, maddi/manevi/fiziki şiddet uygulayarak mı?

Ayrıldığınız eşlerinize, gelinlere nasıl davrandınız?

Hiç kadın hakkı yemedim, incitmedim, üzmedim, zorda bırakmadım diyen erkek var mı? Kaç kişidir nüfusa oranlandığında?

Bu veballerin altından nasıl kalkacaksınız? Kalkamazsınız.

Kendi kızlarınıza yapmadığınız, yapılmasını istemediğiniz bir davranışı başka kadına/kadınlara neden reva gördünüz?

Beyninde hala “erkek üstündür, haklıdır, güçlüdür, kabahat kadının” söylemleri olmayan kaç kişi var?

Hep kadını bir küçümseme var beyin kıvrımlarında.

Hep mi kadın hatalı?

Şiddete meyilli kişilikler nasıldır?

Sahi, hastalıklı beyinleri nasıl teşhis edilir de uzak durulur? Bence bunu öğretmeli kadınlara.

Erkekte şiddet eğilim ve belirtileri nelerdir, fark edince nasıl uzaklaşılmalı? Bence bu gün için yapabileceğimiz kadının kendini koruması için en önemli çözümlerden biri budur. Çünkü iş başa düştü. Kadın canını koruma derdinde.

Erkeğin bu anormal durumu hem toplumsal bir sorun hem bilimsel. Bu zamana kadar toplumsal ve psikolojik yönden daha fazla ele alındı konu. Oysa nörobilim de konuyu incelemeli. Bu insanlar öldürüp, üstüne bir de türlü işkenceyi nasıl yapabiliyor? Nasıl hastalıklı bir beyin? Beyninin hangi devresi eksik veya fazla ki bunu yapabiliyor. Alkol, uyuşturucu, genler, çevre hangi oranlarda etkili? Gizli şizofren mi şiddet uygulayanlar? Bir insanın hayatına nasıl kast edilebilir?

Erkek fiziki şiddet uygulamasa da manevi şiddet uyguluyor. Bunu da kendine hak görüyor. Aşağılıyor, azarlıyor, kötülüyor, karısına, gelinine artık aynı soyadını taşımasa bile eziyet ediyor, hakkını vermiyor, onu sıkıntı içinde görmekten mutlu oluyor, başkalarına muhtaç hale getiriyor.

Kadına hakkı olan maddi imkanları vereceğine, bu parayı ona kötülük yapmaları için başkalarına dağıtıyor. Aba altından sopa gösteriyor. Biliyor ki kadın konuşursa yaptıkları ortaya çıkacak, kadını hoş tutacağına eziyete devam ediyor. Varlığını hissettirerek ezmeye çalışıyor. Her fırsatta gıyabında kötülük yapmaya çevresini etkilemeye çalışıyor.

Kadın yapılanları anlatmıyor, konuşmuyor. Çünkü ortalıkta olmak ve adının adı yerli yersiz anılmasını istemiyor. Çocuğu varsa çocuğunu düşünüyor. Kadın onurlu ve gururlu davranıyor. Böyle davrandıkça erkek onu sessiz görerek daha çok eziyor, hakkını vermiyor, onurlu ve dik duruşu taktir edemiyor. Zaten onur ve gurur kelimesini bilen kaç kişi kaldı ki. Taktir edebilse eziyet etmezdi değil mi?

Bu hastalıklı beyinleri, kötü olan ve kötülükten beslenen insanları anlamakta zorlanıyorum.  Üstelik, dinden, imandan bahseden, görenlerin adam zannettiği kişiler. Bilmiyorlar ki “adam”lık “bütün canlılara” iyi davranış ile oluyor. Çevrelerindeki üç beş şakşakçının sözüne bakıp, inanmak, egolarını şişirmek işlerine geliyor. Her türlü güçlerini acizliklerinden,  kadında deniyorlar.

Kadını “insan” kabul eden erkekler kadına saygı gösteriyor ve hakkını veriyor. Ama kendisi de çocukluğunda aşağılanmış, güçlü biri tarafından ezilmiş erkek,  bastırdığı öfkesini yetişkinlikte kadından çıkarıyor.

Yasal cezalar da bu öfkeyi kesmiyor. Geleneksel kodlar, yetişme tarzı, el- alem lafları, kışkırtmaları, el alemin egoları şiddeti körüklüyor. Kadın sussa ayrı bir kulp, susmasa ayrı bir kulp bulunuyor. Ayrıca susan ve sabreden kadının kıymeti zaten bilinmiyor, daha fazla eziyet ediliyor.

Sözün özü; erkekler, kadını “insan” gördüğü, iyi ve doğru davrandığı kadar “insan” dır. Beyler, Kadına her kötü davranışınızda küçülüyorsunuz. Çevrenizdekilerin kadına fiziksel, maddi/  manevi şiddet uygulamanız konusundaki tezahüratlarına kanmayın. Siz cehennemde yanarken, bu gün iyi bir şiddetçi olduğunuz için pohpohlayanlar sizi kurtaramayacaklar.  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tümay Mercan - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.