CHP’nin iktidar hedefine Kocaeli’nin katkısı

Ana muhalefet partisinin 37. olağan kurultayında belirlediği iktidar hedefine Kocaeli’ de, yapabilecek en az katkı yapılabiliyor. CHP’nin Kocaeli’ deki bu konumu sorumluluk yüklenenlerin yetersizliklerinden kaynaklanmıyor. Kocaeli’ deki örgüt seçimleri büyük oranda eski alışkanlıkları aşan, kendiliğinden oluşan değişim dinamiklerinin etkisiyle tamamlandı. Dinamizmi sahiplenen ve temsil edebilecek durumda olan kadrolar, dinamizmle bütünleşen siyasi çalışmaları yapamaz durumdalar. Eski alışkanlıkların oluşturduğu geleneksel yaklaşımlar aşılamıyor. Vesayet sistemi şartlarında oluşan, ele geçirmek, yerini almak, bulunduğu pozisyonu korumak alışkanlıklarını, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyabilmekte zorlanıyorlar. Bu nedenlerle de hissettikleri, sahiplendikleri dinamizmi, yeni iletişim, etkileşim, tartışma, değerlendirme ve öneri geliştirme yöntemleriyle, demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsile taşıyamıyorlar.

DÖNEMİNİ TEMSİL EDEN YEREL LİDERLİKLER

Kocaeli’nin sahip olduğu dinamiklerin, barındırdığı nüfusunun çok ilerisinde olduğu biliniyor. Dünya ile yarışan, Türkiye ekonomisine ve teknolojisine en fazla katkıyı veren kentlerin başlarında yer alan Kocaeli’ den her alanda sahip olduğu dinamikleri yansıtan farklılıklar bekleniyor. Dünya standartlarında üretim yapan insanların üretim ve yaşam alanı olan Kocaeli küçük bir bütün olmasının da avantajıyla, prototip özellikleriyle katkılar yapabilen farklılıklar üretebilmelidir. CHP Siyaseti Kocaeli’ de iktidar partisinin yerel ve genel iktidarları dönemine kadar dinamizmi temsil eden ve yapabilirliğe taşıyan farklılıklar sergileyebilmişti. İzmit’ in sahil kasabasından kentli yaşama taşınması, Leyla Atakan/Erol Köse yaklaşımlarıyla başarıldı. Büyük kent açılımlarına ulaşması, Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya yaklaşımlarıyla sağlandı. Her iki dönemin dinamikleri farklı olduğu gibi, kadroları, anlayışları, yapabilirliğini sağlama yöntemleri de farklıydı. Yaşadığımız dönemin dinamikleri de farklıdır ve kadrolarının, uygulama yöntemlerinin farklı olması da doğaldır. Değişimin, dönüşümün, dinamizmin bu doğal gelişim seyri içselleştirilebilirse, Kocaeli’ de yeniden yerel dönüşüm dinamikleriyle bütünleşme sağlanabilir. Demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşmayı hedefleyen yaklaşımlara, dönemlerinde başarılı olan kadroların birikimleri, deneyimleri engel değil, ancak katkı verebilirler. Bu ihtiyacın, eski alışkanlıkları tekrar ederek, en uygun pozisyonu ele geçirmeye çalışarak, yerini almak yaklaşımlarıyla karşılanamayacağı ortaya çıktı.

YAŞADIĞIMIZ DÖNEMİN FARKLILIĞI

İçerisinde bulunduğumuz dönemin en önemli ihtiyacı, üretim toplumunun ekonomik ve siyasi sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Türkiye hayatın her alanında üretim toplumunun, kural, kurul ve kurumlarıyla sağlanacak sürdürülebilirlik ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Bu ihtiyacın en fazla hissedildiği kentlerin başında Kocaeli gelmektedir. Siyaset, ekonomi, güvenlik, kültür, yaşama alışkanlıklarımız vb. her şey bu ihtiyacın etkisi altındadır. Vesayet sistemi şartlarının oluşturduğu bütün sebep ve sonuçlarla yüzleşmeden üretim toplumunun sürdürülebilirliklerini sağlayacak, demokratik kurumsal dönüşümü başaramayız. Türkiye, liderler siyasetleriyle yapabileceklerini tamamladı. Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği merkeze alan demokratik dönüştürücü siyaset alanı temsil edilebilmelidir.

KOCAELİ’DE CHP SİYASETİNİN TEMSİLİ

CHP’nin Kocaeli temsilcileriyle ilgili aşmayacağı her hangi bir sorunu bulunmamaktadır. Her sorumluluk alanında elinden gelenin en iyisi yapılmaya çalışılıyor. Ana muhalefet partisinin Kocaeli ile ilgili temel sorunu, dinamik, öncü, prototip özelliğini yansıtan farklılığın ortaya çıkarılamamasıdır. Beklenen ve istenen farklılık, dışarıdan, olağan üstü bir gücün etkisiyle oluşmayacaktır. Kocaeli bünyesinde var olan birikimin, deneyimin, dinamizmin en verimli değerlendirilmesiyle üretilecektir. Örgüt seçimlerinde, değişim dinamiklerinin kendiliğindenliğini başarıya taşıyan kadrolar bu ihtiyacı karşılayabilecek yeterliliğe sahiptir. Kocaeli’nin farklılığını, prototip olma özelliğini merkeze alan çalışmalara başlanmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Okçu - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.