Merak edilen sorunun yanıtı burada

3 yıl sonra ezeli rakibimiz Sakaryaspor ile aynı ligde buluştuk. Kuşkusuz ki, pek çoğumuz aynı grupta rakip olalım, rekabeti yeniden yaşayalım istiyoruz. Malum 2.Lig’de 2 grup var. Doğal olarak farklı gruplara düşmek de söz konusu. Hepimiz grupların belirleneceği kura çekimini sabırsızlıkla beklemeye koyulduk. 

EN SEVDİĞİM ŞEY 

Peki, kura öncesinde iki ezeli rakibin aynı grupta olup olmayacağına yönelik bir öngörüde bulunmak mümkün mü? Başka deyişle her iki camiada da en çok merak edilen bu sorunun cevabını şimdiden vermek söz konusu mu? Sonuçta Kocaelisporluları, okurlarımı önceden bilgilendirmek en sevdiğim, büyük mutluluk duyduğum şey. Bu konuya odaklandım ve araştırma yaptım. İki ezeli rakibin aynı grupta olup olmayacağı konusunda aldığım bilgileri paylaşmak istiyorum. 

ÜÇ İL AYNI TORBADA 

TFF, 2 ve 3.Lig’de grupları belirlerken, yıllardır bir kriter uyguluyor. Türkiye’yi yakın iller baz alınarak bölgelere ayırıyor. Örneğin Kocaeli, Sakarya ve Düzce illeri yıllardır aynı torbada yer alır. Bu illerin takımları gruplara dağıtılır. Örneğin geçen sezon ilimizden Kocaelispor, Darıca G.B, Gölcükspor, Belediye Derincespor, Düzce’den Düzcespor 3.Lig’deydi. Sakarya’nın ise bu ligde temsilcisi yoktu. Söz konusu 5 takım 2-2-1 olarak üç gruba dağıtıldı. Düzce 1.gruba, Kocaelispor ile Derince 2.gruba, Darıca G.B ile Gölcük 3.gruba düştü. 

KEŞKE 3 TAKIM OLSAYDI 

Bu uygulama yüksek bir olasılıkla yeni sezonda da geçerli olacak. Kocaeli, Sakarya ve Düzce illerinin 2.Lig’deki temsilcilerine baktığımızda iki takım görüyoruz. Biri Kocaelispor, diğeri Sakaryaspor. 2.Lig’de 2 grup olduğuna göre tek seçenek var, bu iki takım farklı gruplarda yer alacak. Keşke üç ilden 3’ncü bir 2.Lig takımı olsaydı. O vakit 2 ve 1 olarak gruplara verilecekti. O durumda Kocaelispor ile Sakaryaspor’un kura sonucunda aynı gruba düşmesi söz konusu olabilirdi.

YOLLAR KESİŞMEYECEK GİBİ 

Sizin anlayacağınız söz konusu bölgesellik kriteri değişmemişse eğer, yeni sezonda iki ezeli rakibin aynı gruba düşmesi, rakip olması söz konusu değil. Ki, yüksek bir olasılıkla böyle olacaktır. TFF bu kriteri iptal edip tüm takımları torbaya atabilir, grupları kurayla belirleyebilir. Küçük de olsa böyle bir ihtimal var. Ancak böyle bir durumda o da kuradan çıkarsa iki ezeli rakip aynı gruba düşebilir. Hem kriter değişecek, hem kuradan çıkacak. İkisi birden çok zor. Galiba ezeli rakiplerin yolu yeni sezonda kesişmeyecek.

Ay sonu, en kötü eylül başı kongreye hazır olun

Dün Kocaelispor’un lig öncesinde genel kurula gitmesi gerektiğine dair yazı yazmıştım. Meğerse yönetimin de bir hazırlığı varmış. Dün sabah Başkan Hüseyin Üzülmez ile yazışırken öğrendim. Haber sayfasında detayları okuyacaksınız. Başkan Hüseyin Üzülmez mümkün olabilirse en kısa süreçte kongreyi yapmak istediklerini söyledi. Dün de yazdığım için çok sayıda emsal var. Süper Lig kulüpleri bile kongre yapıyor. Ankara’dan onay gelmemesi için hiçbir neden yok. 

LİG BAŞLAMADAN 

En geç 1 hafta içinde yanıtın gelmesi bekleniyor. Karar alındıktan en erken 2 hafta sonra ilk oturum yapılabiliyor. Çoğunluktan dolayı ikinci oturuma kalacağını düşünürsek, ay sonu veya eylülün ilk haftası gibi genel kurulu yaparız. Yani lig başlamadan yeni yönetim görevde olur. Doğrusu da budur. Dün altını çizdiğim gibi yönetimin yenilemeye, özellikle ekonomik anlamda katkı sağlayacak taze kanlara çok ihtiyaç var. Kongreyi ligden önce yapmak her bakımdan kulübün, takımın menfaatine olacak. 

SAĞ KOLLARI KALIR 

Hüseyin Üzülmez’in karşısına birinin çıkacağını hiç sanmıyorum. Tek adaylı seçim olur. Üzülmez’in mevcut ekipte büyük değişim düşündüğünü biliyorum. Üzülmez’in sağ kolları diyeceğimiz Bekir Halefler, İsmail Araç, Yaşar Arslan kalacaktır. Hukukçu Özlem Fezyioğlu da devam eder gibime geliyor. Epey zaman oldu yaptığımız sohbette Murat Barış yeniden görev almayı düşünmediğini söylemişti. Son kararını bilemiyorum. İsterse, Üzülmez Barış’ı da listesinin üst kısımlarına yazacaktır. 

YENİLERİ MERAK EDİYORUZ

Bahadır Taşer geçen kongrede çok gönüllü değildi. Doğrusu iyi performans ortaya koydu. Sanki bu dönem istekli gibi. Diğerleriyle ilgili şu anda bir fikir yürütemiyorum. Tabi asıl merak ettiğimiz yönetime girecek yeni isimler. Hele bir kongre kararı alınsın öğreniriz onları da. Bir taraftan futbolu bilenlere, diğer yandan ise maddi katkı sağlayacak isimlere ihtiyaç var. Sonuçta 2.Lig’de şampiyonluk mücadelesi vereceğiz. İnanıyorum Hüseyin Başkan takımı 1.Lig hedefine ulaştıracak düzeyde güçlü bir yönetim oluşumu sağlayacaktır.

2 ve 3.Lig’de yükselme ile düşme nasıl olacak?

TFF Başkanı Nihat Özdemir, düşmenin kaldırıldığı, BAL’da liderle arasında 3 puan fark bulunanların 3.Lig’e alındığı ile ilgili tarihi kararları açıklarken, Süper Lig, 1.Lig ve 2.Lig’de bir sonraki sezonki takım sayılarını da ilan etti. Özdemir’in yaptığı açıklamaya göre 2021-22 sezonunda Süper Lig’de 20, 1.Lig’de 18, 2.Lig’de ise 39 takım yer alacak. 

ÇIKMA VE DÜŞME NASIL OLACAK? 

Peki, bu sezonki çıkma ve düşmeler nasıl olacak, mutlaka merak ediliyordur. TFF yakında statüleri ilan edecek ama ben takım sayısı üzerinden biraz kafa yordum ve ulaştığım sonuçları sizlerle paylaşmak, nasıl olabilir konusunda ön bilgi vermek istiyorum. 21 takımlı Süper Lig’den 4 takım düşecek, 1.Lig’den 3 takım çıkacak, böylece Süper Lig bir sezonki sezon 20 takımlı oynayacak. Ki, bunu Özdemir açıkladı. 1.Lig’den 4 takım küme düşecek, 2.Lig’den de 3 takım gelecek, bir sezonki sezon 18 takımla devam edilecek.

BİZİ İLGİLENDİRMİYOR AMA? 

Gerçi şampiyonluk yarışı yapacak olmamızdan dolayı bizi ilgilendirmiyor ama 2.Lig’de gruplardan kaçar takım düşecek? Bilindiği gibi bu sezon 39 takım biri 20, diğeri 19’lu iki grupta mücadele verecek. Yükselme statüsü belli. Birinciler doğrudan terfi ederken, Play-Off maçları sonunda bir takım daha bu hakkı elde edecek. Düşecek takım sayısı, 3.Lig’den çıkacak sayıya bağlı. İki seçenek var, birincisi: 3.Lig’deki 4 grupta birinciler doğrudan terfi ettirilip her gruptaki Play-Off sonunda birer takım daha bu hakkı elde edecek. Böylece toplamda 8 takım üst lig vizesi alacak.

YA 7, YA DA 9 TAKIM 

Bu olasılık halinde 2.Lig’de 20’li gruptan 5, 19’lu gruptan ise 4 takımın küme düşmesi gerekecek. İkinci seçenek ise şöyle: 3.Lig’de 4 grupta birinciler doğrudan üst lige alınacak, 1 ve 2.grup ile 3 ile 4.grup ikiye ayrılarak, tıpkı yıllardır 2.Lig’de oynandığı gibi Play-Off maçları sonunda 2 takım daha bu hakkı elde edecek. Yani toplamda 6 takım çıkacak. Bu durumda 2.Lig’deki 20’li gruptan 4, 19’lu gruptan 3 takım düşürülecek. Yani ya 7, ya 9 takım düşecek. TFF’nin hangi seçeneği uygulayacağı merak konusu. Sanki ilk seçenek biraz daha mantıklı gibi duruyor. 

3.LİG’DE BELİRSİZLİK VAR 

TFF Başkanı Özdemir, bir sonraki sezon 3.Lig’de mücadele edecek takım sayısını açıklamadığı için 3 takımla temsil edileceğimiz bu ligde düşecek takım sayısıyla ilgili öngörüde bulunamıyorum. Bu sezon 67 takım üçü 17, biri 16’lı 4 grupta yer alacak, bu net. Tahminim 2’şer takım düşecektir. Yani toplamda 8 takım. BAL kaç grup olur, kaç takım 3.Lig’e çıkar o konuda da şu an için bir şey söylemek mümkün değil. TFF bir an önce statüleri ilan etse de, meraklı bekleyiş sona erse.

Kocaelispor 9 yıl önce bugün kapanmaktan kurtulmuştu

6 Ağustos 2011, Kocaelispor tarihi için bir milat, dönüm noktasıdır. O gün yapılan olağan üstü genel kurulda Orhan Görsen önderliğindeki eski futbolcular liste çıkartmamış olsaydı Kocaelispor adı tarih sayfalarındaki yerini alacaktı. Kocaelispor'un kurtuluşunun 9'uncu yıl dönümünde kulübü kapanmaktan kurtaranlara şükranlarımızı sunuyoruz. Kocaelispor camiası hiçbir zaman 6 Ağustos 2011 tarihini unutmasın.

İşte 6 Ağustos 2011'deki kongreyle ilgili yazım:

Kimse sahip çıkmazsa kapanma süreci başlayacaktı. Endişe ve merak içinde kongreyi izlemeye koyuldum. İçimde küçük de olsa bir umut vardı. Raporlar okundu, ibralar edildi, konuşmalar yapıldı. En son divan başkanı sevgili Bekir Halefler, salona seslendi: “Liste var mı?” diye. O an salonda büyük bir sessizlik oldu. Kimseden çıt çıkmıyordu. Donmuş kalmıştık adeta. O şanlı Kocaelispor için artık yolun sonuna mı gelinmişti? Liste çıkmayacak, kapanma süreci resmen başlayacak diye çok korktum. Kısa süreli bekleyişin ardından orta sıralardan alçak boylu bir adam çıktı, divana doğru yürüdü ve elindeki listeyi Halefler’e verdi. O kişi Kocaelispor’un efsane kaptanı Orhan Görsen’di. Eski futbolcular kapanmaktan kurtarmıştı Kocaelispor’u.

Hiçbir gün çok iyi bir Kocaelisporlu olduğumu söylemedim. Bu renklere kelimenin tam anlamıyla aşık insanlara saygısızlık etmedim. Ancak sevgili Kaptan listeyi vermek için divana doğru hareket ederken gözlerimin dolduğunu hissettim, ağlamamak için kendimi zor tuttum. Sonra da ayağa kalkıp eski futbolcuların bu yürekli hareketini alkışladım. Kocaelispor’un yaşatılmasına çok sevindim. İşte o dakikalarda Kocaelispor’un kapatılmamasına yönelik çabalara destek verdiğim için kendimle gurur duydum, doğru yerde olduğumu düşündüm. O gün diğer tarafta olsam, kulübün kapatılmasına yönelik girişimlere destek verenlerin yanında bulunsam hayatım boyunca vicdan azabı çekerdim. Sonuna kadar Kocaelispor’un yaşamasından yanayım. Sokakta oynasa, kaldırımdan destekleyenlerden biri olurum. Ne mutlu Kocaelisporluyum diyene, ne mutlu o sevgiyi içinde yaşatanlara.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrettin Albayrak - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


BAYAN SATIŞ ELEMANI ARANIYOR

Ticari İşletmemizde çalışacak BAYAN SATIŞ ELEMANLARI alınacaktır Ücret dolgundur

Tel: 0 552 307 41 08

VASIFLI, VASIFSIZ ELEMAN ARANIYOR

Firmamız ANIL KUMLAMA bünyesinde çalıştırılmak üzere VASIFLI-VASIFSIZ ELEMANLAR ALINACAKTIR MÜRACAT:ANIL KUMLAMA BOYA TAH.İŞL Adres:Sanayi Mah.Gök...

TEL: 0 532 700 41 41

USTA VE KALFALAR ARANIYOR

Mobilya biriminde çalışacak USTA ve KALFALAR aranıyor.

Tel: 0530 975 49 44

KAYNAKÇI VE BORUCULAR ARANIYOR

Firmamızda çalıştırılmak üzere KAYNAKÇILAR ve BORUCULAR aranmaktadır

Tel: 0541 686 21 91 0541 686 21 96

KURABİYE USTASI ARANIYOR

Resspa Restaurant’ta istihdam edilmek üzere BAY KURABİYE USTASI ihtiyacı bulunmaktadır CV :info@resspa.com Adres :Sanayi Mah.Martı Sk....

İ.K İletişim :0533 385 95 19

KUMLAMA USTASI VE TECRÜBELİ KUMLAMA KAZANCISI ARANIYOR

OCE YAPI Kocaeli İzmit'teki fabrikamızda çalıştırılmak üzere TECRÜBELİ MANUEL KUMLAMA USTASI ile TECRÜBELİ KUMLAMA KAZANCISI Acil aranmaktadır S...

Tel: 0544 265 41 45 0544 265 41 40 0532 201 49 12 İş yeri: 0262 335 58 20

ARAÇ KİRALANACAKTIR

Gıda firmasına ARAÇ KİRALANACAKTIR DOBLO- KANGO BENZERİ koltuklu olabilir

Tel: 0536 024 41 00

EMİRHAN NAKLİYAT

EMİRHAN EVDEN EVE NAKLİYAT ŞOK KAMPANYA 200 TL 'den başlayan fiyatlarla Merkez-Derince

Tel: 0533 261 45 90 0 262 223 41 90

DAMPERLİ TIR ŞOFÖRÜ ARANIYOR

Hereke-İzmit arasında çalıştırılacak TECRÜBELİ DAMPERLİ TIR ŞOFÖRLERİ alınacaktır. 3.650 TL maaş+SGK+yemek+hafta tatili Tel:0 532 688 88 29

Tel:0 532 688 88 29

SAHİBİNDEN KİRALIK DAİRE

SAHİBİNDEN KİRALIK DAİRE Kent Konut 1. Etap 3+1 1200 TL

Tel: 0532 245 02 00